• <
KONGSBERG_2023

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

21.07.2020 10:15 Źródło: Ocean Winds
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
fot. oceanwinds.com

Ocean Winds (OW) powstało jako przedsięwzięcie joint venture, zapowiedziane w 2019 roku i kontrolowane w równym stopniu przez EDP Renováveis i ENGIE. Nowy podmiot z siedzibą w Madrycie stanowi wyłączny podmiot inwestycyjny EDPR i ENGIE, której celem będzie wykorzystywanie potencjału rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie.

OW to pierwsza marka nawiązująca do szumu wiatru na pełnym morzu

Madryt, 21 lipca: ENGIE i EDP Renováveis ogłosiły powstanie Ocean Winds (OW), przedsięwzięcia joint venture w którym każdy z nich ma połowę udziałów, i którego zadaniem będzie prowadzenie działalności w sektorze pływających i stacjonarnych morskich farm wiatrowych. Nowy podmiot będzie wyłączną spółką inwestycyjną, która ma za cel wykorzystywanie możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie; dzięki połączeniu potencjału przemysłowego i rozwojowego obu spółek macierzystych OW dołączy do piątki największych globalnych operatorów w branży offshore.

Jak wyjaśnia Spyros Martinis, dyrektor generalny OW: „Ocean Winds powstała z zamiarem połączenia w ramach jednego podmiotu doświadczenia i wiedzy dwóch przedsiębiorstw o znacznych osiągnięciach w branży OZE, umożliwiając mu tym samym objęcie wiodącej pozycji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Łączy nas wizja kluczowej roli, jaką odnawialne źródła energii – w szczególności morskie farmy wiatrowe – odgrywają w nowym modelu energetycznym. W obliczu coraz bardziej realnej i koniecznej transformacji energetycznej stworzenie spółki łączącej doświadczenie i zasoby obu istniejących graczy umożliwi nam osiągnięcie pozycji lidera branży".

Grzegorz Gorski, dyrektor operacyjny OW, dodaje: „Nieustannie śledzimy rozwój sytuacji i zmiany przepisów w wielu państwach. Staramy się nie tylko wzmacniać obecność na naszych dotychczasowych rynkach, ale także szukać możliwości tworzenia wartości dodanej w nowych krajach”.

W momencie rozpoczęcia działalności OW będzie zatrudniać ponad 200 osób, zaś do końca roku planuje zwiększyć ich liczbę do 300. W skład wyjątkowego zespołu OW wchodzą pracownicy z ponad 15 państw, w tym również wysokowykwalifikowani specjaliści, wśród których blisko jedną trzecią stanowią kobiety. Podstawą zatrudnienia 99% z nich będzie umowa o pracę na czas określony.

Pierwsza marka nawiązująca do szumu wiatru na pełnym morzu

Nazwa marki OW nie powstała przypadkowo. W poszukiwaniu pomysłu na nazwę nowego przedsięwzięcia przedstawiciele ENGIE i EDPR zebrali zespół naukowców i powierzyli im zadanie zapisania dźwięków wiatru literami alfabetu łacińskiego. Zaproszeni specjaliści opracowali specjalny algorytm i sprzęt do transkrypcji dźwięku wiatru zarejestrowanego na morzu podczas 48 godzin. Okazało się, że dwie najczęściej powtrzające się głoski to „O” i „W” – stąd nazwa Ocean Winds. Więcej informacji o powstaniu marki OW znajduje się w tym nagraniu [LINK].

O OW
Utworzony w 2019 r. OW to przedsięwzięcie joint venture w branży morskiej energetyki wiatrowej, należące w równym stopniu do EDPR i ENGIE. Obie spółki stoją na stanowisku, że morska energetyka wiatrowa staje się istotnym elementem globalnej transformacji energetycznej, co przekłada się na szybki rozwój tego sektora i coraz ostrzejszą konkurencję. Z tego powodu postanowiły one połączyć w nowej spółce swoje aktywa i portfolia już istniejących i dopiero mających powstać morskich farm wiatrowych.

Przewaga strategiczna OW stawia ją w korzystnej pozycji do objęcia wiodącej roli w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. EDPR i ENGIE wnoszą do OW portfolio istniejących i będących w budowie morskich aktywów o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW w budowie i 4 GW w fazie rozwoju, z zamiarem osiągnięcia do 2025 r. mocy zainstalowanej w przedziale 5-7 GW w eksploatacji lub w budowie, oraz w przedziale 5-10 GW w fazie zaawansowanego rozwoju. OW stawia przede wszystkim na rynki w Europie, Stanach Zjednoczonych i w wybranych regionach Azji, gdzie prognozowany jest największy wzrost w sektorze.
www.oceanwinds.com

O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnych i czwartym największym producentem energii wiatrowej na świecie. EDPR dysponuje solidnym procesem rozwoju, najwyższej klasy aktywami oraz zdolnością operacyjną lidera rynkowego. W ciągu ostatnich lat EDPR odnotował wyjątkowy rozwój i dziś jest obecny na 14 rynkach międzynarodowych (Belgia, Brazylia, Kanada, Kolumbia, Francja, Grecja, Włochy, Meksyk, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone).

EDPR przyjęło na siebie zobowiązanie do wspierania postępu społecznego w zakresie zrównoważonego rozwoju i integracji. Znalazło to odzwierciedlenie w umieszczeniu spółki na indeksie Bloomberg Gender Equality oraz w przyznaniu jej certyfikatu Top Employer 2020 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Wielkiej Brytanii); oba wyróżnienia zostały przyznane w uznaniu dla zorientowanej na pracowników polityki spółki.

Energias de Portugal, S.A. („EDP”), główny udziałowiec w EDPR, jest globalnym graczem w branży energetycznej oraz liderem w tworzeniu wartości, innowacji i w zrównoważonym rozwoju. EDP figuruje na Dow Jones Sustainability Index nieprzerwanie od 13 lat.

O ENGIE

Nasza grupa stanowi globalny punkt odniesienia w branży niskoemisyjnej produkcji energii i usług. Naszym celem („raison d’être”) jest działanie na rzecz przyspieszenia transformacji energetycznej w kierunku świata neutralnego emisyjnie za sprawą ograniczenia zużycia energii i przyjmowania rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku, łącząc rozwój gospodarczy z pozytywnym wpływem na naszą planetę i jej mieszkańców. Oferujemy konkurencyjne rozwiązania naszym klientom w naszych głównych obszarach działaności (gaz ziemny, energetyka odnawialna, usługi). Wraz ze 170 000 pracownikami, klientami, partnerami i interesariuszami stanowimy społeczność Imaginative Builders, których misją jest codzienna praca na rzecz harmonijnego rozwoju.

Obroty w 2019 r. wyniosły 60,1 mld euro. Grupa jest notowana na giełdach w Paryżu i Brukseli (ENGI) i znajduje się na głównych międzynarodowych indeksach finansowych (CAC 40, DJ Euro Stoxx 50, Euronext 100, FTSE Eurotop 100, MSCI Europe) oraz na pozostałych istotnych indeksach korporacyjnych (DJSI World, DJSI Europe and Euronext Vigeo Eiris - World 120, Eurozone 120, Europe 120, France 20, CAC 40 Governance).

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.