• <

Port Kołobrzeg chce uczestniczyć w offshore

jm

28.01.2022 20:26

Partnerzy portalu

Port Kołobrzeg chce uczestniczyć w offshore - GospodarkaMorska.pl
Fot. ZPMK

Port Morski w Kołobrzegu liczy na statki serwisowe obsługujące polskie farmy wiatrowe na Bałtyku.

Port Morski w Kołobrzegu wystosował do mediów informację, z której wynika, że zamierza wykorzystać trend budowy morskich farm wiatrowych również na wodach Pomorza Zachodniego.

"Port w Kołobrzegu prowadzi aktywną politykę informacyjną zaznaczając swoją obecność w dyskusji na temat portów na czas budowy infrastruktury i później serwisowania farm wiatrowych" - czytamy w informacji, pod którą podpisał się Kamil Barwinek z Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg. W komunikacie autorzy podkreślają, że kołobrzeski port posiada dostęp do sieci kolejowej i krajowej i międzynarodowej sieci drogowej. Modernizowana jest także infrastruktura samego portu. "Efektem intensywnej pracy portu jest opracowanie analizy nawigacyjnej, która wskazuje na możliwość zawijania do Portu Kołobrzeg jednostek o parametrach (130m długości, 20m szerokości, 7,5m zanurzenia) umożliwiających kooperację portu w zakresie portu instalacyjnego".

Ważną informacją dla kołobrzeskiego portu było ogłoszenie przez Orlen poszukiwań odpowiedniej lokalizacji dla portu instalacyjnego oraz o złożeniu przez koncern trzech nowych wniosków o lokalizację farm wiatrowych. Swoje wnioski złożyło także PGE.

- Chcemy wykorzystać ten fakt do rozmów o potencjale portów małych i średnich dla obsługi inwestycji offshore. Zdobycie takich zleceń to rozwój dla lokalnego biznesu w różnych obszarach - mówi cytowany w wiadomości prezes portu i jednocześnie przewodniczący Związku Małych Portów Morskich Artur Lijewski.

W zeszłym roku w Porcie Kołobrzeg odbyło się podpisanie listu intencyjnego między firmami, które chcą uczestniczyć w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.