• <
Baltexpo2023_duży

Zapotrzebowanie na zbiornikowce wahadłowe będzie stale rosło

29.01.2022 10:59
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Zapotrzebowanie na zbiornikowce wahadłowe będzie stale rosło

Partnerzy portalu

Zapotrzebowanie na zbiornikowce wahadłowe będzie stale rosło - GospodarkaMorska.pl

Zapotrzebowanie na tankowce wahadłowe (ang. shuttle tankers) w krajach o dużym wydobyciu ropy naftowej na morzu i ograniczonej infrastrukturze rurociągowej będzie stale rosło w nadchodzących latach. Zdaniem analityków Rystad Energy, wolumen wydobycia ropy wymagający transportu wzrośnie do 3,3 mld baryłek rocznie przed końcem dekady, co oznacza skok o 35 proc. wobec 2,5 mld w 2021 roku.

Raport Rystad Energy koncentruje się na pięciu kluczowych rynkach dla tankowców wahadłowych - Brazylii, Kanadzie, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Rosji. W miejscach, gdzie rurociągi podmorskie są nieopłacalne, zbiornikowce wahadłowe są kluczowe dla transportu surowca z odwiertów do rafinerii i terminali. Poza niewielkimi spadkami całkowitego zużycia ropy w tych krajach w 2018 i 2021 roku, aktywność tankowców wahadłowych wzrasta z roku na rok od 2013 roku i ma dalej rosnąć ze złożoną roczną stopą wzrostu (CAGR) wynoszącą 3,5 proc. w latach 2021-2030.

Morze Północne było kiedyś pionierskim regionem i największym rynkiem dla zbiornikowców wahadłowych ze względu na trudne warunki środowiskowe i rozdrobnioną strukturę pól wydobywczych. Brazylia jest obecnie największym rynkiem dla zbiornikowców typu shuttle ze względu na ultragłębokie pola naftowe. Kraj ten będzie odpowiadać za ponad połowę popytu na rynku shuttle od 2026 roku.

- Istnieje potrzeba nowego napływu zbiornikowców typu shuttle, aby sprostać rosnącemu popytowi i zastąpić część starzejącej się floty, która zostanie wycofana z użytkowania. Wydobycie ropy naftowej będzie kontynuowane jeszcze przez wiele lat, a biorąc pod uwagę solidną ekonomię i konkurencyjność przemysłu offshore, nowe inwestycje w wydobycie morskie  będą prawdopodobnie nadal realizowane zapewniając świetlaną przyszłość przed branżą zbiornikowców wahadłowych - powiedział Oddmund Føre, starszy wiceprezes ds. badań usług energetycznych w Rystad Energy.

Gwałtowny wzrost produkcji morskiej w Brazylii spowodował znaczny wzrost wykorzystania zbiornikowców wahadłowych, których wolumen transportu wzrosła o 55 proc. z 695 milionów baryłek w 2013 roku do 1,07 miliarda w 2021 roku. Przewiduje się dalszy wzrost o 72 proc. do końca 2030 roku, kiedy to całkowity wolumen obsługiwany przez tankowce wahadłowe w tym kraju osiągnie 1,84 mld baryłek. Ten dynamiczny wzrost sprawi, że Brazylia umocni swoją pozycję światowego lidera w zakresie obsługi tankowców wahadłowych.

Fot. Depositphotos

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.