• <

Wynik wyszukiwania - "brazylia" - Wiadomości

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Brazylia. Do północnego wybrzeża kraju dopłynęła łódź z Mauretanii z 9 martwymi pasażerami

Co najmniej 9 afrykańskich imigrantów zginęło na oceanie podczas przeprawy łodzią, która dobiła do brzegów północnej Brazylii - poinformował w sobotę miejscowy portal UOL. Jednostka, jak wynika z policyjnego śledztwa, płynęła z Mauretanii przez kilka do kilkunastu tygodni, spychana prądem morskim na południe.
21.04.2024

Rekordowy wzrost mocy instalacji wiatrowych na świecie w 2023 r.

W 2023 r. zwiększono moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Global Wind Energy Council (GWEC).
16.04.2024

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków działających na Karaibach.
12.04.2024

Naval Group zawiera umowę dotyczącą okrętów podwodnych dla Indonezji

Francuski koncern będzie współpracował przy dostarczeniu okrętów podwodnych serii Scorpène dla Marynarki Wojennej Indonezji. Jednostki powstaną w krajowej stoczni PT PAL, a Naval Group zapewni transfer technologii. To efekt długofalowej współpracy między rządami Francji i Indonezji, jaką rozpoczęto w sierpniu 2021 roku i umowy o partnerstwie strategicznym między stoczniami obu państw potwierdzoną w lutym 2022 roku.
02.04.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

Brazylia wysyła siły zbrojne na granicę z Wenezuelą i Gujaną. Konflikt o Essequibo wciąż możliwy?

Jak podały służby prasowe sił zbrojnych Brazylii, armia wysłała komponent, w skład którego weszło m.in. 28 pojazdów opancerzonych. Rozmieszczenie techniki wojskowej wiąże się z zakusami rządu w Caracas wobec wschodniego sąsiada, aby odebrać jego morskie i lądowe złoża surowców, w tym ropy naftowej.
05.02.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

System Sea Ceptor od MBDA zapewni ochronę fregatom "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z konsorcjum PGZ Miecznik kontrakt na wyposażenie nowych fregat programu "Miecznik" w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest to kolejna umowa, w ramach której jest pozyskiwane kluczowe wyposażenia dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
14.01.2024

Biznes na gazie i oleju za ponad 200 mld USD. Jest tort dla polskich stoczni

Morska energetyka wiatrowa od początku XXI wieku traktowana jest jako najlepszy biznes pod słońcem. Ale od dwóch lat wydobycie ropy i gazu na morzu osiąga wysoką zyskowność. Rystad Energy prognozuje, że morski przemysł naftowy może spodziewać się nakładów inwestycyjnych rzędu 200 mld dolarów w 2024 r. i 2025 r. To dwukrotnie więcej niż oczekiwane inwestycje w morskie odnawialne źródła energii. Projekty inwestycyjne na morzu przewyższają wartościowo projekty naftowe na lądzie o około 50%.
03.01.2024

Samba do Brasil polskich żeglarzy. Dwa złota w mistrzostwach świata

Stanisław Trepczyński w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska w klasie 29er ze złotymi medalami Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing. Bardzo dobrze spisali się też inni biało-czerwoni zajmując miejsca w czołówce. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska uplasowała się na wysokim 5 miejscu. Regaty odbyły się w Buzios w Brazylii.
17.12.2023

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

„El Nino”, największa od 120 lat susza i ekstremalne temperatury dochodzące w październiku i listopadzie do ponad 40 st. C, najwyższe od 20 lat, niszczą od wielu tygodni wszystkie formy życia w wodach i na lądzie Amazonii.
09.11.2023

W brazylijskich portach odbędzie się "operacja wojskowa przeciwko gangom narkotykowym"

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zapowiedział w czwartek rozpoczęcie „wielkiej operacji wojskowej przeciwko gangom narkotykowym”, która wobec „ogromnego nasilenia przemocy z ich strony” zostanie przeprowadzona m.in. w głównych portach i na terenie lotnisk w całym kraju.
03.11.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
01.10.2023

Bloomberg: pomimo sankcji Rosja dalej korzysta z europejskiego transportu, by eksportować ropę

Pomimo sankcji i pułapów cenowych, nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego (G7), Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i G7, by eksportować ropę naftową - informuje we wtorek agencja Bloomberga. Grupę G7 tworzą: USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i UE.
26.09.2023

Brazylia. Marynarka wojenna przejęła 3,6 tony kokainy

Marynarka brazylijska poinformowała we wtorek, że przejęła 3,6 tony kokainy na łodzi u wybrzeży północno-wschodniego stanu Pernambuco; jest to największe pojedyncze przejęcie tego narkotyku na morzu przez Brazylię.
20.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

IMO krytykowane za zmienioną strategię dekarbonizacji

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) w zeszłym tygodniu przyjęła zmienioną strategię dekarbonizacji globalnej żeglugi na szczycie klimatycznym Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC 80) w Londynie. Nowa strategia zakłada dostosowanie sektora do celu porozumienia paryskiego w zakresie ocieplenia klimatu o 1,5ºC, ale grupy ekologiczne skrytykowały "niejasne zobowiązania", które zostały uzgodnione.
11.07.2023

EDF Renewables Polska i firma szkoleniowa Vulcan razem ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń rozpoczynają kilkuletnią współpracę

Przygotuje ona pracowników sektora górniczego, którzy odchodzą z kopalń, do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.
30.06.2023

Brazylia: prawie 29 ton nielegalnie pozyskanych rekinich płetw miało trafić do Azji

Brazylijskie władze poinformowały, że udaremniły transport 28,7 ton metrycznych nielegalnie pozyskanych płetw rekinów, które miały zostać dostarczone do Azji. To prawdopodobnie największa tego typu konfiskata w historii.
21.06.2023

Chiny nie przyjęły 70 tys. ton brazylijskiej wołowiny, pozostała na statkach

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva podczas wtorkowej uroczystości otwarcia Targów Rolniczych w Eduardo Magalhaes w północno-wschodnim stanie Bahia wyjaśniał uczestnikom uroczystości dlaczego w chińskich portach nie przyjęto w tym roku siedemdziesięciu tysięcy ton brazylijskiej wołowiny.
07.06.2023

Holenderskie i brazylijskie porty łączą siły w kierunku zielonego wodoru

Port Rotterdam i brazylijski Pecém podpisały umowę o współpracy w zakresie projektów offshore wind oraz produkcji zielonego wodoru.
21.05.2023

Władze RPA twierdzą, że nie przekazywały Rosji uzbrojenia oraz zapewniają o nieprawdziwości oskarżeń ambasadora USA

Oskarżenia ambasadora USA Reubena Brigety'ego, jakoby w grudniu ubiegłego roku Republika Południowej Afryki dostarczyła Rosji uzbrojenie drogą morską, są nieprawdziwe, oświadczyli w piątek przedstawiciele władz RPA, cytowani przez agencję Reutera.
12.05.2023

Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla

Światowy handel węglem naprawdę przyspieszył w ostatnich miesiącach, a handel morski tym surowcem wrócił do poziomów sprzed Covid-19. W I kwartale 2023 r. globalne przewozy węgla drogą morską wzrosły o 20,5% rok do roku do 310,8 mln ton (z wyłączeniem kabotażu) – ustalili eksperci Banchero Costa.
21.04.2023

Po rozczarowującym 2022 roku branża apeluje o inwestycje w łańcuchy dostaw

Zgodnie z szacunkami organizacji branżowej Global Wind Energy Council (GWEC), w perspektywie do 2027 r. w skali globalnej w energetyce wiatrowej powinno pojawić się łącznie 680 GW nowych mocy. Problemem są niedoinwestowane łańcuchy dostaw komponentów.
06.04.2023

Sektor offshore w obliczu fali inwestycji o wartości 214 mld dolarów

Zgodnie z danymi ośrodka Rystad Energy, w ciągu najbliższych dwóch lat sektor naftowo-gazowy (O&G) odnotuje największy od dekady wzrost, a w kolejce czeka 214 mld dolarów, które zostaną przeznaczone na nowe inwestycje projektowe.
06.04.2023

ONZ odrzuca wniosek Rosji o śledztwo w sprawie eksplozji Nord Stream

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła we wtorek (czasu polskiego) wniosek Rosji o przeprowadzenie niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim.
28.03.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
27.03.2023

Rynek transportu morskiego rudy żelaza i stali może być istotny dla Polski

Po napaści Rosji na Ukrainę sytuacja polskiego przemysłu stalowego uległa zmianie i być może porty polskie będą musiały, tak jak w przypadku węgla, odegrać istotną rolę w zabezpieczeniu dostaw czynników produkcji dla polskich hut.
20.03.2023

ICTSI w 2022 roku ze sprzedażą usług w wysokości 2,24 mld dolarów i zyskiem większym o 44%

ICTSI, właściciel Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni, w 2022 roku osiągnął rekordowe przychody ze sprzedaży usług oraz wysoki zysk netto.
17.03.2023

Czy rynek azjatycki przebudzi żeglugę? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 7-9/2023)

Ostatnie tygodnie to nieco pozytywniejsza atmosfera na rynkach frachtowych i czarterowych jednostek masowych. Z różnych regionów, dla różnych segmentów zaczęły napływać całkiem pozytywne wieści na temat zapotrzebowania na tonaż. Z kolei na rynku przewozów ładunków ropy naftowej i jej pochodnych nadal sporo zamieszania. Sytuacja w tym segmencie zależała od wielu czynników, tj. typ statku, obsługiwany obszar, itp. Indie są obecnie trzecim największym importerem ropy na świecie
10.03.2023

Brazylia udostępnia swoje porty irańskim okrętom. Izrael protestuje

Izraelskie władze skrytykowały rząd Brazylii za przyznaniu miejsca do cumowania dwóm irańskim okrętom wojennym, pomimo sankcji nakładanych na ten kraj. Wezwały rząd prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy do ich odesłania.
03.03.2023

36 ofiar śmiertelnych tropikalnego cyklonu w Brazylii

Liczba ofiar cyklonu tropikalnego, który przyniósł ulewy w brazylijskim stanie San Paulo wzrosła do 36, poinformowały w niedzielę brazylijskie media.
20.02.2023

Porty Ameryki Południowej i polski udział w transporcie morskim. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Ameryka Południowa to ważny kontynent z punktu widzenia międzynarodowej wymiany handlowej i transportu morskiego. W regionie mieszka około 430 mln ludzi, co zapewnia duże zaplecze rynkowe i spore dalsze możliwości rozwoju gospodarczego tego kontynentu i jego społeczności. Obecnie jest to region przede wszystkim eksportu wielu surowców naturalnych, ale także produktów rolnych i spożywczych. Import to z kolei przede wszystkim dobra konsumpcyjne, ale również często ładunki inwestycyjne.
14.02.2023

Zbliża się koniec telenoweli pt. "Lotniskowiec São Paulo". Brazylijska marynarka wojenna chce zatopić pechową jednostkę

Brazylijska Marynarka Wojenna potwierdziła, że zamierza przeprowadzić kontrolowane zatopienie wycofanego z eksploatacji lotniskowca São Paulo na wodach brazylijskich. Nie ujawniono dokładnego terminu ani miejsca zatopienia, ale oczekuje się, że po ostrzeżeniu, że okręt jest poważnie zagrożony utratą stabilności i pływalności.
06.02.2023

Damen i Compagnie Maritime Monegasque ogłaszają dwuletni kontrakt na FCS 7011 w Brazylii

Damen Shipyards i Compagnie Maritime Monégasque (CMM) ogłosiły podpisanie dwuletniego kontrakt na wsparcie offshore dla Damen Fast Crew Supplier (FCS) 7011 Aqua Helix. Statek będzie przewoził personel na i z platform morskich w ramach wsparcia projektu likwidacji złóż ropy naftowej i gazu. Aqua Helix przybył do Brazylii 26 stycznia, gdzie został powitany ceremonią na Pier Mauá w Rio de Janeiro.
03.02.2023

Brazylijska opera mydlana wokół toksycznego lotniskowca trwa

Utrapieniem dla brazylijskich władz oraz jej marynarki wojennej jest los byłego lotniskowca São Paulo, który odholowany wrócił po tułaczce do ojczyzny zamiast do rozbiórki. Winnym mają być toksyczne materiały zalegające w jednostce.
24.01.2023

Włoscy policjanci odkryli ładunek kokainy na chińskim statku

Funkcjonariusze przeszukali frachtowiec Cosco Shipping Honor, który przypłynął z Ameryki Południowej. Na jego pokładzie odkryli tonę kokainy, przeznaczonej najpewniej na europejski rynek.
18.01.2023

TotalEnergies zainwestuje miliard dolarów w ropę z Brazylii

Francuski koncern TotalEnergies zatwierdził dziś ostateczną decyzję inwestycyjną na rozwój projektu olejowego w basenie Santos, 300 km od linii brzegowej Brazylii.
16.01.2023

Brazylia. Trzy kaszaloty wyrzucone na plażę wywołały panikę

Grupa kaszalotów wyrzuconych przez Ocean Atlantycki na plażę Prainha w Arraial do Cabo, na południowym wschodzie Brazylii, wywołała panikę wśród spędzających tam noworoczny urlop wczasowiczów.
02.01.2023

Wypadek opuszczonego frachtowca zwrócił uwagę na brazylijskie cmentarzysko statków

Brazylijska zatoka, która niegdyś była domem dla rozległych lasów namorzynowych i schronieniem dla dziesiątków gatunków zwierząt morskich, dzisiaj jest wyjętym spod prawa cmentarzyskiem statków i tykającą bombą biologiczną.
01.01.2023

Francuski okręt skonfiskował ponad 4,5 ton kokainy

Brazylijski statek przewożący ponad 4,6 ton kokainy przeznaczonej na europejski rynek został przechwycony przez francuską marynarkę wojenną. Była to część akcji Europolu wymierzonej w szlaki transportu narkotyków między Ameryką Południową a Europą.
09.12.2022

Podatki marynarskie: umowa podatkowa z Brazylią – jakie zmiany czekają polskich marynarzy?

W dniu 20 września 2022 roku w Nowym Jorku została zawarta umowa między Rzecząpospolitą Polską a Federacyjną Republiką Brazylii w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Umowa ta jest pierwszą w historii umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między ww. państwami.
25.11.2022

W przyszłym roku Brazylia organizuje pierwsze przetargi dla offshore wind

Ameryka Północna znajduje się coraz częściej w centrum zainteresowania globalnych inwestorów działających w morskiej energetyce wiatrowej. Takie kraje jak Brazylia chcą wykorzystać szanse płynące z rozwoju offshore wind na wodach oceanu. W przyszłym roku w tym kraju zostanie przeprowadzone pierwsze postępowania przetargowe dla wyznaczonych lokalizacji.
14.11.2022

RPA chce własnych linii żeglugowych

Republika Południowej Afryki ogłosiła plany stworzenia państwowych linii żeglugowych. South African Shipping company (SASCO) ma wystartować już w 2023 roku.
04.11.2022

„Eternal Bliss” – „demurrage” jako maksymalna kwota odszkodowania

18 listopada 2021 roku Sąd Apelacyjny (Court of Appeal (Civil Division)), w składzie Lord Geoffrey Vos (Master of Rolls), Lord Justice Newey oraz Lord Justice Males, wydali bardzo oczekiwane przez środowisko morskie orzeczenie w sprawie „K Line Pte Limited and Priminds Shipping (HK) Co. Limited” [2021] EWCA Civ 1712 (zwane dalej „ETERNAL BLISS”).
14.10.2022

Brazylia. Co najmniej 11 ofiar śmiertelnych po zatonięciu łodzi pasażerskiej

Łódź pasażerska przewożąca dziesiątki osób w północnym regionie Brazylii zatonęła w czwartek, powodując śmierć co najmniej 11 osób, przy czym kilka nadal uważa się za zaginione.
09.09.2022

Nowa ofensywna doktryna morska Federacji Rosyjskiej. Komu zagraża Rosja na morzu? [ROZMOWA]

Z prof. dr hab. Piotrem Mickiewiczem, politologiem i historykiem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Polityk Publicznych i Administracji w Instytucie Politologii UG, rozmawia Marek Grzybowski.
30.08.2022

Chiny od trzech miesięcy najwięcej ropy sprowadzają z Rosji

Rosja od maja do lipca była nieprzerwanie największym dostawcą ropy do Chin – podała w sobotę agencja Reutera, przytaczając najnowsze oficjalne dane chińskiego urzędu celnego. Chiny są również największym odbiorcą ropy z Rosji.
21.08.2022

Belgia. Władze: w pierwszym półroczu w porcie w Antwerpii przejęto m.in. 35,8 tony kokainy

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku w porcie w Antwerpii udaremniono przemyt 35,8 tony kokainy, 2,2 tony haszyszu i 1,3 tony heroiny - poinformował w czwartek minister finansów Belgii Vincent Van Peteghem, cytowany przez portal Brussels Times.
18.08.2022

Port w Hamburgu zwiększa udział w rynku przeładunku kontenerów

Przeładunek kontenerów w porcie w Hamburgu w pierwszej połowie 2022 roku rozwijał się lepiej niż oczekiwano: z wynikiem wynoszącym 4,4 miliona TEU (standardowe kontenery 20-stopowe), w pierwszych sześciu miesiącach roku osiągnięto niewielki wzrost o 0,9 procent. W porównaniu z głównymi konkurencyjnymi portami Europy Północnej: Antwerpią-Brugią, Rotterdamem i Bremą/Bremerhaven, które odnotowały spadki przeładunku kontenerów, Hamburg był jedynym głównym portem w tym zakresie, który odnotował plus.
17.08.2022

Budimex i EDF Renewables podpisują strategiczne partnerstwo dla offshore

Budimex i EDF Renewables ogłaszają podpisanie porozumienia o współpracy (MoU) na zasadzie równych udziałów (w proporcji 50/50) dotyczącego wspólnego zaangażowania w realizację inwestycji w morskie farmy wiatrowe w ramach drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce.
03.08.2022

Wyskoczył za burtę uciekając przed śmiercią, zjadły go ryby

Kapitan rybackiego kutra wyskoczył za burtę statku, by uniknąć śmierci z rąk członka załogi. Nie przeżył – jego ciałem pożywiły się ryby.
01.08.2022

Europoseł Czarnecki: przekazanie turbiny do Nord Stream 1 szokujące; Niemcy zawsze traktują relacje z Rosją priorytetowo

Przekazanie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 z Kanady do Niemiec to szokująca sprawa. Niemcy utwierdzają najgorsze stereotypy o tym, że są krajem, który zawsze priorytetowo traktował relacje z Rosją i czyni to nadal - mówi PAP szef delegacji PE ds. relacji UE z Rosją, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
12.07.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

Famur Amur i EDF Renewables planują w Polsce współpracę w obszarze OZE

Grupa FAMUR podpisała list intencyjny z EDF Renewables, który potwierdza zainteresowanie obu stron możliwościami współpracy w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE). Spółki rozważają podjęcie wspólnych działań w zakresie rozwoju i eksploatacji w Polsce projektów związanych m.in. z energetyką wiatrową.
17.05.2022

Rosyjskie nawozy docierają statkami do Brazylii

Przynajmniej 24 statki przewożące niemal 700 tys. ton nawozów przypłyną w najbliższym czasie do Brazylii z Rosji. Wcześniej Brazylijczycy obawiali się, że europejskie sankcje odbiją się na uprawie zbóż w kraju.
20.04.2022

Reuters: masowce z cukrem płyną do Rosji

Nałożone na Rosję międzynarodowe sankcje spowodowały niedobór przeróżnych produktów na tamtejszym rynku. Jednym z ważniejszych jest cukier. Reuters jednak raportuje, że Rosjanom może pomóc Brazylia.
31.03.2022

Przeładunki morskie w porcie w Hamburgu w 2021 roku

Port Hamburg informuje o wzroście przeładunków masowych, drobnicowych i kontenerów, rekordowym poziomie przewozów towarowych koleją oraz udanym przeniesieniu transportu drogowego na kolejowy.
01.03.2022

Wielka Brytania stawia na przemysł podwodny – branża zapewni 180 tys. nowych miejsc pracy

Brytyjski przemysł podwodny, obecnie wyceniany na 8 miliardów funtów z udziałem w rynku światowym na poziomie jednej trzeciej, ma potencjał, aby zwiększy wartość do 45 miliardów funtów do 2035 roku. W tej branży powstanie około 180 tys. nowych miejsc pracy, natomiast wartość eksportowa usług sięgnie 20 miliardów funtów.
27.02.2022

Zapotrzebowanie na zbiornikowce wahadłowe będzie stale rosło

Zapotrzebowanie na tankowce wahadłowe (ang. shuttle tankers) w krajach o dużym wydobyciu ropy naftowej na morzu i ograniczonej infrastrukturze rurociągowej będzie stale rosło w nadchodzących latach. Zdaniem analityków Rystad Energy, wolumen wydobycia ropy wymagający transportu wzrośnie do 3,3 mld baryłek rocznie przed końcem dekady, co oznacza skok o 35 proc. wobec 2,5 mld w 2021 roku.
29.01.2022

Forever Oceans otrzymuje największą na świecie koncesję na zrównoważoną produkcję owoców morza

14 stycznia odbyło się spotkanie Billa Biena, dyrektora generalnego Forever Oceans, największego innowatora w dziedzinie zrównoważonej produkcji owoców morza, z Jorge Seifem Juniorem, sekretarzem ds. akwakultury i rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa, Zwierząt Gospodarskich i Zaopatrzenia, którego celem było podpisanie umowy koncesyjnej, otwierającej Brazylii drogę do pozycji wschodzącego lidera w tej właśnie dziedzinie.
14.01.2022

Osunięcie bloku skalnego na jeziorze w Brazylii. 10 osób nie żyje [WIDEO]

Do 10 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osunięcia się bloku skalnego na jeziorze Furnas, w stanie Minas Gerais, w środkowo-wschodniej Brazylii - poinformowała w niedzielę miejscowa policja.
10.01.2022

Od świąt ponad 800 zakażonych osób na wycieczkowcach w Brazylii

Od Świąt Bożego Narodzenia do czwartku na wycieczkowcach pływających u brzegów Brazylii potwierdzonych zostało w sumie ponad 800 infekcji koronawirusem - oszacowały służby medyczne tego południowoamerykańskiego kraju.
07.01.2022

Porażka Polski w wyborach do Rady IMO

Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wybrało skład Rady, która jest organem wykonawczym organizacji. Kandydatura Polski została odrzucona.
12.12.2021

Oficjalna inauguracja pierwszej farmy wiatrowej EDPR w Grecji o mocy 45 MW

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii odnawialnej na świecie, uroczyście oddał do użytku swoją pierwszą inwestycję w Grecji: farmę wiatrową o mocy zainstalowanej 45 MW w rejonie Livadi, w pobliżu miasta Malesina w centralnej części kraju.
02.12.2021

Wzrosty i spadki. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 42-46/2021)

Dalsze wzrosty odnotowywał segment statków wielozadaniowych i ciężarowców. Średnia stawka notowana przez indeks branżowy Drewry Multipurpose Time Charter Index wzrosła do poziomu USD 10,294 w miesiącu październiku. Był to wzrost na poziomie 2,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca, tj. września.
24.11.2021

Dobra Firma. Przedstawiciele branży morskiej na liście nagrodzonych za innowacje i rozwój

Swoje nagrody przyznał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wybierając najlepsze firmy województwa pomorskiego. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. przedsiębiorstwa z branży morskiej, a także medycznej, spawalniczej, kolejowej, IT, rolniczej, budowlanej oraz prawniczej.
24.11.2021

Dobre wyniki w przeładunkach morskich w porcie Hamburg w pierwszych dziewięciu miesiącach

Największy niemiecki port pozostaje na kursie wzrostu. Port Hamburg zanotował również nowy rekord w transporcie kontenerów koleją oaz znacząco więcej zawinięć kontenerowców klasy Megamax.
18.11.2021

Ceny surowców energetycznych szybują w górę, a frachty mają się dobrze. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-39/2021)

Na świecie ceny surowców zaczęły coraz szybciej rosnąć. Analitycy gospodarczy informują, iż inwestorzy obawiają się o związane z tym zagrożenie w odbudowie światowej gospodarki. Jednym z głównych problemów są znaczące braki zapasu gazu ziemnego w świetle znaczącego wzrostu jego zapotrzebowania. Na rynki frachtowe nadal mają wpływ również kongestie doświadczane w wielu światowych portach. Mowa tutaj między innymi o portach chińskich, ale też i amerykańskich.
08.10.2021

Ameryka Południowa może stać się głównym rynkiem offshore wind do 2040 roku

Obecnie liderem morskiej energetyki wiatrowej jest Europa oraz Azja, a dokładniej Chiny. Rozwój wiatraków na wodach mają znacznie przyśpieszyć USA. Według wyliczeń Aegir Insights, ze względu na duży potencjał i „zasoby wietrzne” do peletonu dołączy Ameryka Południowa. Ten kontynent może być nawet liderem sektora do 2040 roku.
07.09.2021

Port w Hamburgu. Przeładunki na wzroście po spadkach spowodowanych Covid-19

Trend wzrostowy w porcie Hamburg utrzymuje się w pierwszym półroczu. Świadczą o tym rekord w transporcie kontenerów koleją, większa ilość zawinięć statków klasy Megamax i większe bezpieczeństwo wymagane dla globalnych łańcuchów dostaw.
01.09.2021

Dla kota za dużo, dla psa za mało. Chiny nie chcą australijskich rud żelaza

Chiny zmniejszają wolumen zamówień na rudy żelaza z Australii, stopniowo dążąc do zmniejszenia zależności od tamtejszych dostaw. Żelazny krok Chin budzi uzasadnione zainteresowanie, ponieważ wpływa na globalną gospodarkę morską, począwszy od transportu, a na budowie statków skończywszy.
15.08.2021

Lipiec wolny od plastiku: Jak bardzo zaśmiecamy ocean?

15 krajów generujących najwięcej plastikowych odpadów na świecie razem wyrzuca do każdego roku oceanu ekwiwalent wagi 2 403 płetwali błękitnych.
21.07.2021

Rakiety CAMM firmy MBDA wzmocnią zdolności obrony powietrznej niszczycieli Type 45 Royal Navy

Firma MBDA zawarła szereg kontraktów dotyczących istotnego zwiększenie zdolności obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej sześciu niszczycieli Type 45 Królewskiej Marynarki Wojennej.
06.07.2021

Węgiel w polskich portach morskich - kierunki importu, najwięksi producenci, przeznaczenie i trendy na rynku

W świnoujskim porcie w kwietniu 2021 przeładunek węgla zanotował najlepszy wynik – wzrost o 165,4 % wobec kwietnia 2020. W pierwszym kwartale 2021 roku TSL Silesia przyjęła do obsługi spedycyjnej i celnej dwa statki z węglem koksowym z Australii o łącznym tonażu ponad 127 000 ton.
01.07.2021

Ocean Winds zabezpieczyła w Polsce 25-letni kontrakt różnicowy dla morskich farm wiatrowych„B&C-Wind”

Ocean Winds (OW), spółka joint-venture wyspecjalizowana w morskiej energetyce wiatrowej, należąca w równym stopniu do EDP Renewables i ENGIE, zabezpieczyła 25-letni kontrakt różnicowy przyznany przez polski Urząd Regulacji Energetyki dla 369,5 MW w projektach morskich farm wiatrowych B&C-Wind.
30.06.2021

Regaty Polish Match Tour w Szczecinie. Wygrał lider rankingu Pucharu Świata [ZDJĘCIA]

Lider rankingu Pucharu Świata Eric Monnin ze Szwajcarii wraz ze swoją załoga Capvis Swiss Match Team nie zawiódł i wygrał inauguracyjne regaty Polish Match Tour w Szczecinie. W finale pokonał Maxime Mesnila z Francji a podium uzupełnił Australijczyk David Champan.
21.06.2021

Marynarka Wojenna Brazylii zamówiła system Sea Ceptor firmy MBDA

Firma MBDA zdobyła kontrakt na wyposażenie nowych fregat typu Tamandare brazylijskiej Marynarki Wojennej w rakietowy system obrony powietrznej Sea Ceptor.
17.06.2021

Ruszyła produkcja energii z projektu Moray East będącego własnością Ocean Winds, spółki joint-venture 50/50 EDPR i ENGIE

Spółka świętuje rozpoczęcie wytwarzania energii w Moray East i ogłasza zamiary kolejnych inwestycji w rejonie Moray Firth – największej zatoki w Szkocji.
12.06.2021

Energetyka wiatrowa. W ciągu najbliższych lat przybędzie 3,3 mln miejsc pracy

Według najnowszej analizy Global Wind Energy Council (GWEC), w ciągu najbliższych 5 lat na skutek rozwoju energetyki wiatrowej przybędzie 3,3 mln nowych miejsc pracy w skali globalnej.
05.05.2021

Putin, Bolsonaro, Salman nie podjeli nowych zobowiązań na rzecz klimatu

Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją nad sposobami walki z kryzysem klimatycznym, zapowiedział prezydent Joe Biden, mówiąc, że nie może się doczekać podjęcia wspólnych wysiłków i był „bardzo pokrzepiony” wezwaniem tego kraju do współpracy w zakresie nowych technologii.
28.04.2021

GloLitter - Globalna inicjatywa ONZ w oczyszczaniu oceanów

Pod kierownictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych uruchomiono nowy program mający na celu wyeliminowanie odpadów morskich i oczyszczenie oceanów.
15.04.2021

Największa na świecie operacja przewozu ładunków nieskonteneryzowanych w APM Terminals Pecém

W dniach 25 marca i 1 kwietnia, we współpracy z Maersk Brazil, nastąpiła wysyłka trzech łopat wirnikowych o długości 72,5 m każda. Jest to największa na świecie dostawa nieskonteneryzowanych ładunków na kontenerowcu.
13.04.2021

UWAGA: petycja w sprawie marynarzy przyjęta przez Parlament Europejski!

Mamy przyjemność poinformować, iż dnia 08.03.2021 roku wpłynęła do Kancelarii informacja, iż Komisja Petycji uznała petycję nr 1153/2020 złożoną przez Kancelarię w imieniu marynarzy za dopuszczalną, gdyż kwestie w niej poruszone wchodzą w zakres działań Unii Europejskiej.
19.03.2021

Wysłannik prezydenta USA: potrzeba bilionów dolarów, by zbudować "zieloną" gospodarkę

Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry ocenił, że koszt przystosowania światowej gospodarki, by ograniczyć zmiany klimatyczne wynosi 2,5-4 bln dolarów. Kerry odbył w środę w Paryżu rozmowy z francuskim ministrem finansów Bruno Le Mairem.
10.03.2021

Skutki Covid-19 kształtują wynik przeładunkowy hamburskiego portu w 2020 roku

W czwartym kwartale 2020 roku przeładunki morskie w porcie w Hamburgu rozwijały się bardziej pozytywnie niż oczekiwano. I tak łączne przeładunki morskie osiągnęły w czwartym kwartale z wynikiem plus 3 procent nawet lepszy wynik niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, zaś przeładunki kontenerowe były na poziomie jedynie o 1,2 procenta niższym. Ogólnie jednak wynik przeładunkowy za cały rok 2020 pozostaje na poziomie 126,3 mln ton (-7,6 %) poniżej dobrego wyniku z roku poprzedzającego, który wyniósł 136,6 mln ton.
25.02.2021

EDP bada możliwość produkcji wodoru w ramach morskiej energetyki wiatrowej i ogłasza kolejne eko inwestycje

Grupa EDP wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz dekarbonizacji inaugurując oddziały dedykowane wykorzystaniu potencjału wodoru i magazynowaniu energii. H2BU to nowa jednostka Grupy, która zajmie się „zielonym” wodorem, a powstały w USA specjalny oddział – magazynowaniem. W ciągu 5 lat ma on osiągnąć łączna moc instalacji wynoszącą 1 GW.
22.02.2021

Branża logistyczna nie widzi szans na światowe ożywienie w 2021

Menedżerowie branży logistycznej nie przewidują ożywienia w światowej gospodarce przynajmniej do 2022 roku po spadkach wywołanych pandemią COVID-19, pomimo spodziewanego odbicia w Azji, Ameryce Północnej i Europie.
09.02.2021

Maersk pozwany za korupcję z udziałem Petrobras

Brazylijscy prokuratorzy złożyli pozew cywilny przeciwko duńskiemu gigantowi morskiemu Maersk, zarzucając mu działania korupcyjne, w związku z zabezpieczeniem kontraktów żeglugowych z państwowym gigantem naftowym Petrobras.
21.12.2020

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

Sekretarz Generalny ONZ wzywa UE do większej redukcji emisji CO2

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał UE do podniesienia do co najmniej 55 proc. celu redukcji emisji CO2 na 2030 r. Unia może pokazać światu, jak zmierzać w kierunku neutralności klimatycznej - podkreślał.
19.11.2020

Manaty wracają do oceanu po latach w niewoli [wideo]

Po zakończeniu procesu rehabilitacji, który trwał lata, Pepe, Lupita i Juana przygotowują się do powrotu do domu. Te manaty obecnie mieszkają w Narodowym Akwarium na Dominikanie, gdzie wróciły do zdrowia po otrzymanych przez ludzi obrażeniach
09.11.2020

Raport: Moc z morskich farm wiatrowych wzrosła o 50 procent od stycznia

W tym tygodniu stowarzyszenie branżowe energetyki wiatrowej RenewableUK opublikowało raport pokazujący, że nowe decyzje projektowe zwiększyły rozmiar projektów wiatrowych o 50 procent od stycznia, pomimo wyzwań związanych z przygotowaniem złożonych umów deweloperskich podczas pandemii.
02.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

Uwaga: Petycja w imieniu marynarzy wysłana do Parlamentu Europejskiego (wideo)

29 września 2020 roku, zespół Kancelarii Legal Consulting wysłał w imieniu polskich marynarzy petycję do Parlamentu Europejskiego.
15.10.2020

Konfederacja przeciwko lockdownowi

Konfederacja nie zgadza się na tego typu eksperymenty jak lockdown. Państwa, które przeszły kryzys, ale nie zniszczyły życia społecznego i gospodarki, mają teraz znacznie mniejszą śmiertelność chorych na COVID-19 niż Polska - przekonywał w poniedziałek poseł Janusz Korwin-Mikke.
12.10.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Nie będzie zamknięcia granic wewnętrznych UE?

Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej - powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Na dzisiaj nie mamy informacji, aby którekolwiek z państw unijnych planowało zamykanie granic - zaznaczył.
07.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – nie aż tak źle? (tydzień 36-38)

Jak pokazują dane ostatnich tygodni wiele z rynków żeglugowych wykazuje się poprawą i wskazuje w wielu przypadkach na w miarę dobre bieżące wyniki operacyjne armatorów. Szczególnie dotyczy to w głównej mierze transportu kontenerowego (obsługa bieżącej konsumpcji), statków wielozadaniowych (związane z ładunkami inwestycyjno - projektowymi) jak i transportu i wymiany handlowej bliskiego zasięgu (promy i statki ro-ro).
21.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – uzależnieni od Chin (tydzień 35-37)

Odmrożenia światowych gospodarek po okresie „lockdown’u” przynoszą swoje efekty. Prognozuje się, że w najbliższym czasie bardzo duża część produkcji zostanie przekazana do transportu morskiego, co daje po raz kolejny nadzieję na poprawę rynków frachtowych. Obecną dynamikę gospodarczą dyktuje nadal gospodarka chińska, która po przejściu pandemii na przełomie roku nabiera coraz mocniejszego tempa.
16.09.2020

Młodzi aktywiści pozwali 33 kraje europejskie w związku ze zmianami klimatycznymi

Sześć młodych osób z Portugalii złożyło w czwartek pozew przeciwko 33 krajom, w tym Polski, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, twierdząc, że bezczynność rządu w sprawie zmian klimatu zagraża ich przyszłości.
07.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – morze niepewności (tydzień 30-32)

Wszystko wskazuje na to, że efekt pierwszego ciosu kryzysu pandemicznego oraz efekty gwałtownie załamującej się ceny ropy minęły. Wiele z segmentów żeglugi mozolnie podnosi się z gruzów tego, co powstało po wielkim zamieszaniu pierwszego półrocza. Czas trwania procesów kryzysowych rządzi się jednak swoimi prawami i może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć tym bardziej, że nadal wisi nad globalną gospodarką widmo nadchodzącej lub najprawdopodobniej już rozpoczętej drugiej fali pandemii wirusa COVID-19.
10.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Konsekwencje pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych - raport PISM

Niniejszy raport jest próbą wyciągnięcia pierwszych wniosków z pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych. Przygotowanie go w cztery miesiące po ogłoszeniu pandemii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z jednej strony pozwoliło uniknąć niepewności analiz pisanych natychmiast i dało autorom większy dystans do sytuacji, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, ale z drugiej strony nie pozwoliło wyciągnąć wniosków z procesów, które nadal trwają.
21.07.2020

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

Ocean Winds (OW) powstało jako przedsięwzięcie joint venture, zapowiedziane w 2019 roku i kontrolowane w równym stopniu przez EDP Renováveis i ENGIE. Nowy podmiot z siedzibą w Madrycie stanowi wyłączny podmiot inwestycyjny EDPR i ENGIE, której celem będzie wykorzystywanie potencjału rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie.
21.07.2020

Rynek bunkra w obliczu trudniejszego Q3. Powodem wzrost podaży

Analitycy i źródła handlu twierdzą, że globalna podaż oleju napędowego wykorzystywanego przez statki i elektrownie wzrośnie w trzecim kwartale, co spowoduje depresję rynku paliw morskich, ponieważ popyt na wysyłkę pozostaje słaby.
05.07.2020

Pandemia SARS-CoV-2 przyspieszy zmianę globalnego układu sił. Nowa odsłona rywalizacji między Chinami i USA

– Pandemia koronawirusa przyspieszy zmianę układu sił na politycznej i gospodarczej mapie świata – ocenia politolog, prof. UW, dr hab. Bogdan Góralczyk. Stany Zjednoczone i Chiny jeszcze przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 toczyły wojnę handlową, która teraz została chwilowo zamrożona. Nowy wirus stał się kolejną kością niezgody i przyczyną eskalacji napięć we wzajemnych stosunkach. USA są w tej chwili krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię, podczas gdy chińska gospodarka po kryzysie z początku roku praktycznie odzyska
03.07.2020

Chiny, USA i UE odpowiadają za prawie połowę światowego PKB

Chiny, USA i Unia Europejska odpowiadają za prawie połowę światowego PKB - napisali w czwartek eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powołując się na najnowszy raport Banku Światowego.
28.05.2020

Nadchodzi ożywienie na rynku masowców wraz z końcem kryzysu wywołanego koronawirusem w Chinach

Stawki frachtowe masowców, które sięgnęły dna na początku tego roku, wykazują oznaki ożywienia.
21.04.2020

Cięcia wydobycia ropy zapowiedziane przez OPEC+ nie zrobiły wrażenia na rynku

Ograniczenie dziennego wydobycia ropy o 10 mln baryłek od maja, co postanowiono na czwartkowej konferencji OPEC+ nie zrobiły dobrego wrażenia na rynku ropy. Surowiec, który od kilku dni drożał w oczekiwaniu na decyzje o cięciach - mocno staniał.
10.04.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje w reakcji na coraz wyraźniejsze oznaki dewastacji popytu na paliwa z powodu epidemii koronawirusa. Inwestorów na rynkach paliw nie przekonują nawet postępy dotyczące pakietu ratunkowego dla amerykańskiej gospodarki - informują maklerzy.
26.03.2020

Euler Hermes: na taniej ropie stracą jej eksporterzy, zyskają z kolei importerzy

Utrzymująca się cena ropy poniżej 45 dolarów za baryłkę najbardziej uderzy w jej eksporterów, którzy mogą stracić ok. 1 p.p. wzrostu realnego PKB - informuje Euler Hermes. Na takiej sytuacji gospodarczo zyskają jej importerzy, choć też pod pewnymi warunkami.
13.03.2020

BIMCO: Segment masowców Capesize najbardziej dotknięty epidemią koronawirusa

Podczas gdy koronawirus wywarł ogromny wpływ na segment masowców Capesize, mniejsze segmenty transportu masowego powoli zaczynają wracać do zysków- poinformowało stowarzyszenie żeglugowe BIMCO.
12.03.2020

Global Echo pomyślnie dostarcza płuczkę „MS-SOx” dla Hyundai Merchant Marine

Global Echo, koreańska firma specjalizująca się w produkcji płuczek, oznajmiła, że z powodzeniem dostarczyła do Hyundai Merchant Marine płuczkę „MS-SOx", którą można zainstalować w dwa tygodnie.
11.03.2020

Brazylia: Zatonął statek na dopływie Amazonki, zginęło 18 osób

W katastrofie statku, który zatonął na jednym z dopływów Amazonki w stanie Amapa, zginęło co najmniej 18 osób. 30 osób uznano za zaginione, wciąż trwają poszukiwania - podały w poniedziałek władze regionalne. Na pokładzie promu Anna Karolina III było 70 osób.
03.03.2020

Ceny ropy w USA idą w górę po dużym spadku

Ceny ropy w USA lekko rosną po najmocniejszym tygodniowym spadku notowań w całym ubiegłym tygodniu od lipca 2019 r. - o 6,4 proc., do którego przyczyniło się osłabienie napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.
13.01.2020

Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się bez porozumienia

Bez porozumienia zakończył się w niedzielę szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Delegaci z blisko 200 krajów, którzy obradowali nad sprawą handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, podkreślili jedynie "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
15.12.2019

Kurtyka: na forum ONZ i UE wprowadziliśmy zasadę łączącą politykę klimatyczną z gospodarką

Polska do międzynarodowych agend ONZ i UE wprowadziła zasadę sprawiedliwej transformacji, w myśl której polityka klimatyczna nie może być oderwana od gospodarki - wskazał PAP minister klimatu Michał Kurtyka.
03.12.2019

Ropa w USA nadal drożeje - OPEC zmniejsza dostawy surowca

Ropa w USA drożeje po obniżeniu dostaw ropy przez kraje OPEC - informują maklerzy.
03.12.2019

Trump zapowiada wprowadzenie ceł handlowych na Brazylie i Argentynę

Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że Brazylia i Argentyna dopuszczają się "kolosalnej dewaluacji swoich walut" i zapowiedział, że w związku z tym "nałoży natychmiast" cła na stal i aluminium importowane z tych krajów.
02.12.2019

UWAGA: Marynarze i ulga abolicyjna w stanach bezumownych - Interpretacja Ogólna MF z 31.10.2019 roku

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w efekcie działań Kancelarii udało się przełamać niekorzystną dla polskich marynarzy linię interpretacyjną Naczelnego Sądu Administracyjnego w odniesieniu do tzw. stanów bezumownych tj. Brazylii i ulgi abolicyjnej.
22.11.2019

Ważna deklaracja państw z grupy BRICS

Obradujący w Brasilii liderzy państw BRICS (Brazylia, Rosja, Chiny, Indie, RPA) we wspólnej deklaracji zobowiązali się m.in. do zaangażowania we wdrażanie porozumienia klimatycznego z Paryża. Opowiedzieli się też przeciw militarnym rozwiązaniom wojny w Syrii.
15.11.2019

Ropa w USA drożeje chociaż są sygnały, że OPEC+ nie pogłębi cięć dostaw surowca

Ropa w USA drożeje, po zniżce na poniedziałkowej sesji o 0,7 proc., pomimo sygnałów, że kraje OPEC+ nie pogłębią cięć w dostawach surowca - podają maklerzy.
12.11.2019

Brazylia: Plama zużytego oleju silnikowego dotarła do plaży Carneiros (wideo)

Olbrzymia plama zużytego oleju silnikowego, która zanieczyściła już wody przy 187 nadmorskich miejscowościach w Brazylii, dotarła do plaży Carneiros, uważanej za jedną z najładniejszych w całym kraju. Trwa dochodzenie, mające na celu wykrycie źródła niebezpiecznego wycieku.
19.10.2019

Podatki marynarskie: Brazylia – korzystne wyroki NSA i indywidualna interpretacja

Mamy przyjemność poinformować, iż dnia 08.10.2019 roku w sprawie powadzonej przez Kancelarię zapadł już drugi w tym roku korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dla marynarza pracującego u brazylijskiego armatora, który skorzystał z ulgi abolicyjnej nie płacąc podatku zagranicą. Wyrok ten ma charakter precedensowy i jest prawomocny.
11.10.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Stawki spot masowców Capesize na najwyższym w historii poziomie

Rosnący eksport żelaza z Brazylii będzie napędzał popyt na masowce Capesize na Atlantyku i co za tym idzie stawki frachtu - wyjaśnia agencja Drewry.
10.09.2019

Bałtycki Indeks Towarowy z najlepszym wynikiem od ponad 5 lat

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował najlepszy wynik od grudnia 2013 roku, dzięki lepszym wynikom we wszystkich segmentach masowców. Najlepiej wypadły panamaxy, których indeks był najwyższy od ośmiu lat. Indeks główny wzrósł o 54 pkt. (2,4 proc.) do 2267 punktów.
29.08.2019

Brazylia ogłasza nową listę przedsiębiorstw przeznaczonych do prywatyzacji. Nie ma na niej Petrobrasu

Rząd brazylijski ogłosił listę dziewięciu wielkich przedsiębiorstw, które zamierza w niedalekiej przyszłości sprywatyzować. Wśród nich są Poczta Państwowa i Mennica. Prezydent Jair Bolsonaro odkłada jednak w czasie pełną prywatyzację giganta naftowego, Petrobrasu.
23.08.2019

Waluty rynków wschodzących rozpoczęły tydzień wyprzedażą

Wczorajszy dzień przyniósł osłabienie polskiej waluty. Wpisywało się ono w szerszą słabość walut rynków wschodzących.
21.08.2019

Bałtycki Indeks Towarowy z tendencją spadkową, mimo małego wzrostu

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował lekki wzrost na piątkowej sesji, dzięki lepszym wynikom we wszystkich segmentach masowców. Mimo tego było to trzeci tydzień z rzędu zakończony spadkiem.
11.08.2019

Bałtycki Indeks Towarowy z ósmym spadkiem z rzędu

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował spadek na ósmej z rzędu sesji. Powodem jest zwiększona podaż statków oraz mniejszy popyt na transport rud żelaza.
04.08.2019

Brazylia: sąd nakazał Petrobrasowi zatankowanie dwóch irańskich statków

Sąd Najwyższy Brazylii nakazał w czwartek państwowemu koncernowi naftowemu Petrobras zatankowanie dwóch irańskich statków ze zbożem, aby mogły powrócic na Bliski Wschód; oczekiwały one od miesiąca bez paliwa w pobliżu portu Paranagua.
25.07.2019

Bałtycki Indeks Towarowy wzbił się na najwyższy od ponad 5 lat poziom

W końcu nadeszły lepsze chwile dla armatorów masowców. Bałtycki Indeks Towarowy w poniedziałek osiągnął najwyższy od 5,5 lat wynik, dzięki silnemu zapotrzebowaniu na transport rudy żelaza.
15.07.2019

Podatki marynarskie: niepokojące praktyki urzędów skarbowych w 2019 r.

Pomimo, iż minęło już ponad 6 miesięcy od początku obowiązywania Konwencji MLI w Polsce w dalszym ciągu organy podatkowe w Polsce nie wypracowały jednolitego stanowiska. 36 Urzędów Skarbowych błędnie uznaje, iż przepisy wynikające z Konwencji MLI zaczęły obowiązywać od 01.01.2020 roku w odniesieniu do polskich marynarzy zatrudnionych w 2019 roku w ww. modelu. Z kolei 42 US w Polsce twierdzi, iż przepisy te obowiązują od 01.01.2019 roku. Na marginesie warto wskazać, iż kilkanaście US w ogóle nie rozpatrując sprawy merytorycznie uz
08.07.2019

Bałtycki Indeks Towary rośnie dzięki większemu zapotrzebowaniu na rudy żelaza

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł 5 lipca o ponad 2 procent, kończąc najlepszy od 5 lat tydzień w historii wskaźnika. Zostało to osiągnięte dzięki mocnemu zapotrzebowaniu na transport rudy żelaza z Brazylii.
07.07.2019

USA grożą sankcjami za import ropy naftowej z Iranu

Stany Zjednoczone będą karać sankcjami każdy kraj, który będzie importował irańską ropę naftową i nie ma od tego wyjątków - oświadczył w piątek specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu Brian Hook.
29.06.2019

Premier: Polska ma zastrzeżenia dot. unijnej umowy o handlu z Ameryką Płd.

Polska - razem z Francją, Belgią i Irlandią - jest sygnatariuszem listu ws. unijnej umowy o handlu z Ameryką Południową; chodzi m.in. o ochronę polskich rolników - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji.
19.06.2019

Grupa Fracht uruchamia nowe biura w Brazylii

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia obecność i rozwija ofertę dla klientów w Ameryce Południowej. W tym roku firma uruchomiła już dwa nowe biura w kluczowych regionach przemysłowych Brazylii - Rio de Janeiro i Salvador, stolicy Bahii.
31.05.2019

„Nature”: Już tylko jedna trzecia najdłuższych rzek na świecie nie została przekształcona przez człowieka i płynie swobodnie

Pierwsze na świecie badanie lokalizacji i liczby swobodnie płynących na naszej planecie rzek nie przegrodzonych zaporami i o nieuregulowanym biegu, wskazuje na silną degradację ekosystemów rzecznych.
23.05.2019

ME w klasie Finn: Polska na razie bez kwalifikacji na igrzyska w Tokio

Piotr Kula zajął dziewiętnaste (dwudzieste szóste ogólnie), a Krzysztof Stromski trzydzieste czwarte miejsce (czterdzieste piąte ogólnie) w otwartych mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Żadnemu z naszych zawodników nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej dla Polski w tej konkurencji na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
20.05.2019

Praca dla armatora w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na przykładzie Brazylii

Czasami zgłaszają się do naszej kancelarii marynarze, którzy pracują u armatorów z krajów, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie: Czy marynarz w takiej sytuacji jest zobowiązany do zapłaty podatku? Dla ułatwienia w treści artykułu podajemy także przykład.
13.05.2019

Wenezuela otworzyła granice z Brazylią i Arubą

Wenezuela otworzyła swoją granicę lądową z Brazylią i morską z holenderską wyspą Aruba - poinformował w piątek wenezuelski wiceprezydent Tareck El Aissami. Rząd Wenezueli zamknął wszystkie granice w lutym, blokując w ten sposób dostawy pomocy humanitarnej.
11.05.2019

Szef MSZ: Widzimy możliwości współpracy przemysłów obronnych Polski i Brazylii

Widzimy możliwości rozwoju współpracy między polskim i brazylijskim przemysłem obronnym - powiedział w piątek w Warszawie szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo. Opowiedział się też za powołaniem dwustronnej komisji ds. handlu i inwestycji.
10.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.