• <
smartre_2023

W przyszłym roku Brazylia organizuje pierwsze przetargi dla offshore wind

14.11.2022 10:07
Strona główna Energetyka Morska, Offshore W przyszłym roku Brazylia organizuje pierwsze przetargi dla offshore wind

Partnerzy portalu

W przyszłym roku Brazylia organizuje pierwsze przetargi dla offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Ameryka Północna znajduje się coraz częściej w centrum zainteresowania globalnych inwestorów działających w morskiej energetyce wiatrowej. Takie kraje jak Brazylia chcą wykorzystać szanse płynące z rozwoju offshore wind na wodach oceanu. W przyszłym roku w tym kraju zostanie przeprowadzone pierwsze postępowanie przetargowe dla wyznaczonych lokalizacji.


O pierwszych krokach Brazylii w sektorze offshore wind informuje agencja Argus Media. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od brazylijskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej Aeeolica, pierwsze postępowanie dla morskich farm powinno odbyć się w pierwszej połowie 2023 roku. Zwycięzcy wyłonieni w ramach postępowań przetargowych będą mogli rozwijać projekty na danych obszarach, zaczynając od badań i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń środowiskowych.


Pod koniec października brazylijskie ministerstwo górnictwa i energetyki wydało pierwsze regulacje dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Rozporządzenie wytycza procedury w zakresie przyznawania praw do użytkowania obszarów morskich pod rozwój energetyki wiatrowej. Brazylijski regulator rynku energii elektrycznej Aneel będzie odpowiedzialny za przyznawanie koncesji na obszary offshore wind. Na zwycięstwo mają szanse inwestorzy, którzy zaoferują rządowi największą opłatę za prawo do eksploracji danego obszaru morskiego – informuje Argus media.


Rozwojem morskiej energetyki wiatrowej interesują się koncerny naftowe i gazowe obecne w tym kraju, ale jak informuje Aeeolica, pojawiają się też nowi inwestorzy. Norweski koncern energetyczny Equinor ocenia projekt morskiej energetyki wiatrowej o mocy 4 GW na wybrzeżu stanów Rio de Janeiro i Espirito Santo oraz pięć innych projektów na wybrzeżu stanów Ceara, Piaui i Rio Grande do Sul, o łącznej mocy zainstalowanej 10,5 GW – informuje Argus Media.


Przedstawiciele duńskiego producenta turbin wiatrowych Vestas wskazują także na duży potencjał offshore wind, w szczególności przez wzgląd na dobre warunki wietrzności.


Lokalni inwestorzy liczą na rozwój rynku wodoru, co może ulec przyspieszeniu dzięki morskiej energetyce wiatrowej.  

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.