• <
BOTA_2023

Londyn zapłaci 72,2 mln euro Paryżowi, który zwiększy patrole na plażach po swojej stronie kanału La Manche

gm

14.11.2022 10:35 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Londyn zapłaci 72,2 mln euro Paryżowi, który zwiększy patrole na plażach po swojej stronie kanału La Manche

Partnerzy portalu

Londyn zapłaci 72,2 mln euro Paryżowi, który zwiększy patrole na plażach po swojej stronie kanału La Manche - GospodarkaMorska.pl
Fot. Salsero35, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Francja i Wielka Brytania podpisały w poniedziałek nowe porozumienie o wspólnej walce z przeprawami nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche. Londyn zapłaci 72,2 mln euro Paryżowi, który zwiększy swoje siły bezpieczeństwa o 40 proc. na kanale – poinformowała agencja AFP, powołując się na francuski MSZ.

Nielegalne przeprawy migrantów przez kanał La Manche przez kilka lat były źródłem regularnych napięć między Paryżem a Londynem.

Umowa przewiduje, że Brytyjczycy zapłacą 72,2 mln euro w latach 2022-2023 Francji, co zwiększy jej patrolujące plaże siły bezpieczeństwa o 40 proc. Paryż poinformował, że zatrudni dodatkowych policjantów i żandarmów, w tym rezerwistów.

Mimo rosnących wydatków skala nielegalnej imigracji przez kanał La Manche wzrasta jeszcze szybciej. W niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony podało, że liczba osób, które od początku roku przedostały się w ten sposób do Wielkiej Brytanii, wynosi już 40 885. To o 43 proc. więcej niż w całym roku 2021, gdy bilans wyniósł 28 561 osób.

Dziękujemy za wysłane grafiki.