Brazylijski statek przewożący ponad 4,6 ton kokainy przeznaczonej na europejski rynek został przechwycony przez francuską marynarkę wojenną. Była to część akcji Europolu wymierzonej w szlaki transportu narkotyków między Ameryką Południową a Europą.
4,6 ton kokainy, jakie znaleziono na brazylijskiej jednostce, ma rynkową wartość około 360 milionów dolarów. Narkotyki udało się przechwycić dzięki wspólnym działaniom wywiadowczym Europolu, NAOC-N (Maritime Analisys and Operation Center – Narcotics) oraz służbami z Brazylii, Francji, USA i Wielkiej Brytanii.
21-metrowy statek pod brazylijską banderą był obserwowany od
momentu opuszczenia Ameryki Południowej. Jednostka zmierzała do Europy,
ale zdecydowano o jej przejęciu około 400 mil od Sierra Leone. Do akcji
wyznaczono francuski okręt Tonnere. Francuzi zwodowali szybkie łodzie
Zodiak, które otoczyły brazylijską jednostkę. W akcji brały także udział
helikoptery startujące z Tonnere. Przechwycone narkotyki zostały
zniszczone, zaś obywatele Brazylii będący na pokładzie jednostki
zatrzymani.
Europol poinformował, że trwa dochodzenie „w celu zidentyfikowania zaangażowanych grup przestępczych po obu stronach Oceanu Atlantyckiego”.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami