• <

Wynik wyszukiwania - "europol" - Wiadomości

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy z Ameryki Południowej do Europy - podała w sobotę czarnogórska telewizja RTCG, powołując się na dane organizacji pozarządowej Światowa Inicjatywa Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC).
11.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Gazprom zainicjował postępowanie arbitrażowe wobec spółek Europol Gaz i Orlen

Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom zainicjował postępowanie arbitrażowe wobec polskich spółek Europol Gaz i Orlen; pozew w tej sprawie wpłynął do sądu arbitrażowego Petersburga i obwodu leningradzkiego - poinformował w środę rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
06.03.2024

Sławomir Hinc powołany na Prezesa Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało z dniem 12 lutego 2024 r. Pana Sławomira Hinc na członka Zarządu i powierzyło mu funkcję Prezesa Zarządu.
12.02.2024

Gaz-System: zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
29.01.2024

Zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024 dla Gaz-System

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
27.01.2024

Unia Europejska łączy siły z kilkoma europejskimi portami w wojnie z narkotykami

Unia Europejska wraz z europejskimi władzami portowymi zawarła w czwartek nowy sojusz publiczno-prywatny, aby zwiększyć wiedzę fachową i wymianę informacji i w ten sposób pomóc w walce z przemytem narkotyków i przestępczością zorganizowaną w UE.
25.01.2024

Port Gdańsk przystępuje do Sojuszu Portów Europejskich. W tle walka z przemytem narkotyków

Przedstawiciele największych portów europejskich spotkały się Antwerpii w Belgii w ramach inicjatywy European Port Alliance. To forma partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach której największe porty morskie i najważniejsze europejskie instytucje i agencje rozwijają międzynarodową współpracę. Celem spotkania 24 stycznia było omówienie zagrożenia przemytu narkotyków i zwalczania tego procederu. Wśród uczestników wydarzenia byli także reprezentanci Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
25.01.2024

Chorwacki jacht, który ukradli rosyjscy turyści, odnaleziony u wybrzeży Brazylii

Ukradziony przez rosyjskich turystów w lipcu br. jacht, należący do firmy chorwackiej, został odnaleziony u wybrzeży Brazylii - powiadomił w niedzielę chorwacki dziennik "Jutarnji list".
26.11.2023

Europol Gaz ma przejąć akcje Gazpromu w spółce, odszkodowanie 787 mln zł

Minister Rozwoju i Technologii nadał w piątek rygor natychmiastowej wykonalności decyzji ws. przejęcia całości akcji Gazpromu w spółce Europol Gaz przez tę spółkę. Jak wynika z opublikowanej przez MRiT decyzji, odszkodowanie za przejęte akcje ma wynieść 787 mln zł.
13.10.2023

Orlen przejmie System Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Orlen kontroli nad Systemem Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz S.A. – poinformował we wtorek Orlen.
10.10.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Międzynarodowa akcja służb. 2,7 tony kokainy przejęte ze statku na Atlantyku

Międzynarodowa operacja służb doprowadziła do rozbicia bałkańskiego kartelu narkotykowego. W jej ramach na Oceanie Atlantyckim przejęty został transport 2,7 tony kokainy o wartości ponad miliarda złotych - poinformowało CBŚP, które uczestniczyło w działaniach.
01.09.2023

Port w Danii zinfiltrowany przez gang motocyklowy?

W Danii rozgorzała dyskusja na temat konieczności kontroli pracowników portów i terminali pod kątem bezpieczeństwa po ujawnieniu, że grupa zatrudnionych w jednym z terminali ma powiązania z gangiem motocyklowym Hells Angels.
25.08.2023

Hiszpańska policja przechwyciła jacht z 700 kg kokainy, który płynął pod polską banderą

Hiszpańska Gwardia Cywilna przechwyciła na morzu koło Wysp Kanaryjskich jacht Rossio, który płynął pod polską banderą; weszła na jego pokład i znalazła 700 kg kokainy w paczkach. Cztery osoby zostały zatrzymane - dwóch obywateli Włoch, jeden obywatel Chorwacji i jeden - Serbii. Poinformowało o tym we wtorek ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii.
22.08.2023

Jak wykorzystać wodór w gospodarce? Kolejny temat rzeszowskiej konferencji energetycznej

O wodorze i jego zastosowaniach w gospodarce mówi się coraz częściej. Eksperci zastrzegają, iż to dopiero pieśń przyszłości, ale badania i pierwsze wdrożenia prowadzone są na całym świecie. Zajmują się tym innowacyjne firmy i wiodące ośrodki naukowe w najbardziej rozwiniętych gospodarczo państwach. Gospodarka wodorowa będzie ważnym tematem również VIII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
21.08.2023

Europol: przestępcy przejmują europejski port

Szefowa Europolu Catherine De Bolle ujawniła w wywiadzie, że przestępcy zinfiltrowali jeden z europejskich portów, dzięki czemu prowadzą za jego pośrednictwem operacje narkotykowe.
05.07.2023

Spektakularna akcja z udziałem MOSG. Przechwycono 17 ton nielegalnego tytoniu

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili w Gdyni ponad 17 ton suszu tytoniowego o wartości blisko 13 milionów złotych.
26.05.2023

Hakerzy mogą wykorzystać ChatGPT do infiltracji statków

Większość udokumentowanych cyberataków na pojedyncze statki w przeszłości była przeprowadzana poprzez zagłuszanie i fałszowanie sygnałów nawigacyjnych. Jednak statki są coraz bardziej zagrożone szerszym zakresem ataków, w tym oprogramowaniem ransomware.
11.05.2023

Belgia. Rozbito gang, który przemycał przez porty kokainę

Federalna policja belgijska we współpracy z holenderską regionalną policją i hiszpańską Guardia Civil rozbiła organizację przestępczą, która miała zarobić ponad 180 milionów euro na handlu kokainą - poinformowały prokuratura w belgijskim Leuven i Europol.
14.04.2023

Porty są skorumpowane i infiltrowane przez przestępców? Tak twierdzi Europol

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) odpowiedzialna za zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej, opublikowała swój pierwszy raport na temat tego, jak przestępczość zorganizowana przenika do portów na Starym Kontynencie. Przedstawiając swoje ustalenia w 24-stronicowym sprawozdaniu, Europol przekazał, że jego zdaniem sieci przestępcze stale rozwijają swoje techniki, ponieważ coraz częściej dążą do infiltracji i kontroli głównych punktów logistycznych w branży morskiej.
10.04.2023

Baltchem zostanie objęty ochroną, jako ważny dla bezpieczeństwa państwa

W wykazie prac legislacyjnych zamieszczono projekt zmiany rozporządzenia, która pozwoli objąć spółki Baltchem S.A. Zakłady Chemiczne i Oktan Energy & V/L Service” Sp. z o.o. ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli niektórych inwestycji ważnych dla bezpieczeństwa państwa.
14.03.2023

Rafineria Gdańska będzie w bazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie

Rafineria Gdańska i Unimot 1 stycznia 2023 r. znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie - wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenia Rady Ministrów z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego.
29.12.2022

Francuski okręt skonfiskował ponad 4,5 ton kokainy

Brazylijski statek przewożący ponad 4,6 ton kokainy przeznaczonej na europejski rynek został przechwycony przez francuską marynarkę wojenną. Była to część akcji Europolu wymierzonej w szlaki transportu narkotyków między Ameryką Południową a Europą.
09.12.2022

Rzecznik rządu: aktywa Gazpromu w Polsce są teraz w bezpiecznych rękach

Zarząd przymusowy na akcjach Gazpromu w EuRoPol Gazie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Aktywa są w teraz bezpiecznych rękach, zarząd będzie pilnował, aby nie zostały wykorzystane np. przez Rosjan - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
14.11.2022

Niemcy. "Tagesschau": stocznia w Bremie budowała jachty dla oligarchów i dla Putina

Niemiecka policja, w poszukiwaniu majątku rosyjskich oligarchów, natrafiła na luksusowe jachty, mogące być ich własnością. Także FBI zainteresowało się kilkoma jachtami, powstałymi na terenie stoczni w Bremie, które należą z dużym prawdopodobieństwem do Rosjan objętych sankcjami, a nawet do Władimira Putina – opisuje portal "Tagesschau".
21.10.2022

Szwecja. Prokuratura: współpracujemy z innymi krajami ws. Nord Stream, ale ze względu na poufność nie tworzymy z nimi wspólnych zespołów śledczych

Współpracujemy z innymi krajami w dochodzeniu dotyczącym Nord Stream, ale nie musimy przystępować do międzynarodowego zespołu śledczych - poinformowała w piątek PAP szwedzka prokuratur krajowa.
14.10.2022

MSWiA wpisało na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC

Resort spaw wewnętrznych i administracji wpisał na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC. Jak dodano chodzi m.in. o zamrożenie wszystkich środków finansowych na terenie Polski - depozytu zabezpieczającego umowę z Gaz-System.
29.09.2022

Gaz-System operatorem gazociągu jamalskiego do 2068 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ustalił kolejną umowę powierzającą operatorstwo na gazociągu jamalskim operatorowi przesyłowemu gazu, czyli Gaz-Systemowi. Jak podał URE, umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. i będzie obowiązywać do 6 grudnia 2068 r.
30.08.2022

Gazprom nie będzie używać gazociągu jamalskiego do tranzytu gazu na zachód

Gazprom poinformował w czwartek, że w efekcie wprowadzonych przez Rosję sankcji nie może więcej używać gazociągu jamalskiego do przesyłu gazu na zachód - informuje Reuters, powołując się na oświadczenie rosyjskiego koncernu.
12.05.2022

PGNiG: lista MSWiA nie wprowadza sankcji w zakresie obrotu gazem z Gazpromem

Decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wprowadza sankcji w zakresie obrotu gazem ziemnym z Gazpromem. Postanowiono zamrozić akcje Gazpromu w spółce System Gazociągów Tranzytowych "EuRoPol Gaz" oraz odsetki i dywidendy - poinformowało we wtorek PAP PGNiG.
26.04.2022

Prezes Gaz-System dla "Pulsu Biznesu": w poważnej konfrontacji energetycznej z Rosją funkcjonujemy od dawna

Nie spodziewałem się wojny, ale przecież w poważnej konfrontacji energetycznej z Rosją funkcjonujemy już od dawna. Naszą bronią są nowoczesne tłocznie, węzły, gazociągi, interkonektory, międzynarodowi partnerzy i instytucje unijne — mówi "PB" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
24.03.2022

Gaz-System wciąż operatorem gazociągu jamalskiego, prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa energetycznego. Nowe przepisy zmieniają zasady działania operatora na gazociągu jamalskim. Przewidują m.in. zawarcie kolejnej umowy powierzającej pełnienie obowiązków operatora na Jamale spółce Gaz-System.
18.03.2022

Celnicy przechwycili ponad pół tony kokainy w porcie w Rotterdamie

Prokuratura poinformowała w sobotę, że celnikom udało się udaremnić przemyt 520 kg kokainy w porcie w Rotterdamie. Wartość rynkowa narkotyku wynosi 39 mln euro.
16.10.2021

Przestępcy włamali się na statek w poszukiwaniu narkotyków skonfiskowanych przez policję

Uzbrojeni przestępcy weszli na pokład masowca Trudy, najprawdopodobniej w poszukiwaniu narkotyków... skonfiskowanych wcześniej przez policję.
13.10.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne" - transmisja na żywo

VI Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” rozpoczyna się 13 września 2021 r. o godzinie 9:00 na Politechnice Rzeszowskiej. Będą to dwa dni dwa dni debat, prelekcji i prezentacji, a także spotkań kuluarowych i biznesowych z udziałem przedstawicieli gospodarki, administracji i nauki. Wszystkie panele transmitowane są na żywo!
13.09.2021

Rosja. "Rossijskaja Gazieta": Polska może stracić na uruchomieniu Nord Stream 2

Uruchomienie Nord Stream 2 może zaszkodzić tranzytowi gazu nie przez Ukrainę, a dostawom przez terytorium Polski, która "może stracić" na skutek zmniejszenia dostaw poprzez gazociąg Jamał-Europa - przekonuje rządowy rosyjski dziennik "Rossijskaja Gazieta".
04.06.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

W tegorocznej operacji "30 Days at Sea 3.0" wzięło udział 67 krajów. "Działania doprowadziły do zidentyfikowania wielu przestępstw, od nielegalnego zrzutu po handel odpadami, oraz do zbadania tysięcy podejrzanych na całym świecie" - podał.
30.04.2021

Hiszpania: Policja przejęła półzanurzalną łódź do przemytu narkotyków

Hiszpańska policja poinformowała, że we współpracy z Europolem i policją kilku innych krajów rozpracowała międzynarodowy gang handlarzy narkotykami, działający na dwóch kontynentach. W ramach akcji skonfiskowano pólzanurzalną łódź wykorzystywaną przez szajkę do przemytu narkotyków.
14.03.2021

90 proc. nielegalnych migrantów korzysta z usług przemytników

Około 90 proc. ludzi, którzy dostają się do UE nielegalnie, przekracza granice, korzystając z usług przemytników, a w zależności od szlaku średnia cena przeprawy wynosi 1,5-2,5 tys. euro za osobę - wskazano w analizie think tanku Parlamentu Europejskiego. Według ekspertów UE prowadzi intensywne działania wymierzone w przemytników.
05.02.2021

Gaz-System: sąd umorzył odwołanie EuRoPol Gaz ws. taryfy SGT na 2021 r.

Warszawski Sąd Apelacyjny umorzył w poniedziałek odwołanie spółki EuRoPol Gaz od decyzji Prezesa URE, zatwierdzającej taryfę przesyłową dla gazociągu jamalskiego (SGT) na 2021 r. - poinformował operator przesyłowy gazu Gaz-System.
05.01.2021

O prawie 38 proc. rośnie taryfa na przesył gazu Jamałem

O prawie 38 proc. rośnie taryfa na przesył gazu gazociągiem jamalskim. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił dzisiaj odwołanie spółki EuRoPol Gaz od decyzji Prezesa URE ws. taryfy na gazociągu jamalskim na 2020 r., co oznacza, że taryfa ta wejdzie w życie.
28.12.2020

Hiszpańska policja rozbiła komórki marokańskiej mafii imigracyjnej

Hiszpańska policja we wspólnej operacji z Europolem rozbiła działające w tym kraju komórki imigracyjnej mafii marokańskiej. Zatrzymano 19 osób, w tym w większości Marokańczyków, ale i Hiszpanów - podał dziennik „La Razon”, powołując się na wiarygodne źródła.
14.12.2020

PERN ma nowego wiceprezesa

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN powołało Krzysztofa Rogalę na wiceprezesa spółki. Stanowisko to obejmie 1 października. Wcześniej spółka informowała, że z końcem września odchodzi z niej wiceprezes Mateusz Wodejko, powołany do zarządu Poczty Polskiej.
26.09.2020

50 przemytników aresztowanych w międzynarodowej operacji kierowanej przez Frontex

50 przemytników zajmujących się przerzucaniem migrantów do UE zostało aresztowanych w ramach międzynarodowej operacji kierowanej przez Frontex - poinformowała w czwartek ta unijna agencja ochrony granic. W działaniach brała też udział Polska.
24.09.2020

Gazociąg jamalski w większości zarezerwowany na kolejny rok

Niemal całość przepustowości gazociągu jamalskiego, wystawiona w poniedziałek przez Gaz-System na aukcję roczną, na tzw. rok gazowy 2020/2021, została zarezerwowana. Oznacza to, że „Jamał” będzie wykorzystywany niemal w całości co najmniej do września 2021 r.
06.07.2020

URE: nowe taryfy przesyłowe dla Gaz-Systemu i Europol Gazu na 2021 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na przesył gazu w 2021 r. dla operatora systemu przesyłowego i dla spółki Europol Gaz za przesył gazu gazociągiem jamalskim. Przesył "jamałem" będzie tańszy, ale opłata za wejście do systemu Gaz-Systemu - wyższa.
05.06.2020

Nowa wersja IRiESP Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał

Decyzją Prezesa URE z dnia 27 maja 2020 r. została zatwierdzona Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej dla polskiego odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał - Europa (IRiESP SGT). Dokument określa ramy prawne funkcjonowania sieci przesyłowej SGT.
29.05.2020

Rosja: Gazprom zmniejszył dostawy gazociągiem jamalskim

Po zakończeniu długoterminowego kontraktu z Polską na tranzyt gazu z Rosji koncern Gazprom znacznie obniżył dostawy przez gazociąg jamalski, co może być sposobem na zmniejszenie kosztów w warunkach rekordowego spadku popytu - pisze we wtorek "Kommiersant".
26.05.2020

Od poniedziałku nowe zasady przesyłu gazu gazociągiem jamalskim

Przesył rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim do Europy Zachodniej odbywa się od poniedziałku na nowych zasadach, opisywanych przez regulacje Unii Europejskiej. 17 maja 2020 roku wygasła bowiem wieloletnia umowa między Gazpromem a spółką Europol Gaz na tranzyt rosyjskiego błękitnego paliwa.
18.05.2020

Prezes PGNiG: dostawy gazu do Polski przebiegają bez przeszkód

Dostawy gazu do Polski przebiegają bez przeszkód - zapewnił prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński. Przypomniał, że w niedzielę wygasła wieloletnia umowa między Gazpromem a spółką Europol Gaz na tranzyt rosyjskiego błękitnego paliwa.
17.05.2020

Ekspert: Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek Jamału, możemy go używać sami

Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek "Jamału" do przesyłu gazu do Niemiec, możemy go używać sami, w planowanym w Polsce hubie gazowym - powiedział PAP dr Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
11.05.2020

Za tydzień nowe zasady przesyłu gazu gazociągiem jamalskim

W niedzielę, 17 maja 2020 r. wygasa wieloletnia umowa między Gazpromem, a spółką Europol Gaz na tranzyt rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim do Europy Zachodniej. Od poniedziałku 18 maja przesył będzie się odbywał na zasadach, opisywanych przez regulacje UE.
11.05.2020

Udaremniony przemyt 60 kg kokainy w porcie w Gdańsku i w Rotterdamie

Dzięki współpracy CBŚP, KAS, Europolu i FIOD z Niderlandów przejęto 60 kg kokainy, która miała trafić na europejski czarny rynek. Funkcjonariusze zapobiegli przemytowi narkotyków w marcu. Pierwsze przejęcie kokainy nastąpiło w Rotterdamie, a kolejne w Gdańsku. Okoliczności sprawy narkotyków znalezionych w Polsce wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
02.04.2020

Polak podejrzany o przemyt m.in. 275 kg heroiny nie przyznaje się do winy

37-letni Marcin K., który został aresztowany w sprawie przemytu m.in. 275 kg heroiny, nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Spółka, do której przyszły kontenery z narkotykami, zajmowała się importem-eksportem, ma siedzibę w Gdańsku.
09.03.2020

W gdyńskim porcie udaremniono przemyt heroiny wartej 61 mln zł (foto, wideo)

Na terenie portu w Gdyni udaremniono przemyt dużej ilości heroiny o szacunkowej wartości 61 mln złotych. Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz przy udziale Krajowej Administracji Skarbowej śledztwo dotyczące międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu na teren Unii Europejskiej. Akcję w gdyńskim porcie przeprowadziły służby CBŚP i KAS.
08.03.2020

Fabrice Leggeri dla PAP: Do 2027 powołamy prawie 10 tysięcy strażników granicznych Frontexu

Do 2027 roku zostanie powołanych prawie 10 tysięcy funkcjonariuszy straży granicznej Frontexu, z czego 3 tysiące będą stanowić pracownicy kontraktowi noszący specjalne mundury UE - powiedział w wywiadzie dla PAP Fabrice Leggeri, dyrektor Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
23.12.2019

GPC: Uniezależnienie się od rosyjskiego gazu jest polską racją stanu

Za trzy lata przestaje obowiązywać kontrakt jamalski, którego Polska nie przedłuży. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zabezpiecza różne scenariusze wypadków, które do tego czasu mogą się wydarzyć. Rosja może zafundować nam kilka niespodzianek – powiedział w wywiadzie zamieszczonym w środę w "Gazecie Polskiej Codziennie" prezes PGNiG Piotr Woźniak.
18.12.2019

PGNiG o ryzykach przerw dostaw gazu ze Wschodu do 2023 r.

W każdym scenariuszu ryzyk przerw dostaw gazu z kierunku wschodniego do 2023 r. możliwości dostaw gazu do Polski przewyższają krajowy popyt - poinformowało PGNiG. Spółka opublikowała schemat zarządzania ryzykami takich przerw do stycznia 2023 r.
11.12.2019

Hiszpańska policja przejęła ponad 600 kilogramów metamfetaminy

Hiszpańska policja krajowa (Policia Nacional) przejęła rekordową w historii kraju ilość metamfetaminy – 631 kg. Podczas sobotniej akcji ujęto też część przywódców międzynarodowej grupy przemytników narkotyków.
30.11.2019

PE i kraje członkowskie porozumiały się w sprawie unijnego budżetu na 2020 r.

Parlament Europejski i kraje członkowskie reprezentowane w Radzie UE porozumiały się w poniedziałek późnym wieczorem ws. unijnego budżetu na 2020 r. Zwiększono środki na działania na rzecz klimatu, badania naukowe, na małe i średnie firmy oraz na młodzież.
19.11.2019

Prezydent podpisał nowelę ws. operatora na gazociągu jamalskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa energetycznego dotyczącą zasad ustalania operatora na gazociągu jamalskim - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
31.07.2019

Gazociąg Jamalski pod skomplikowanym nadzorem

Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie nadzór PGNiG w latach 2011-2018 (do listopada) nad spółką EuRoPol GAZ SA. Zauważa jednak częste rotacje członków Zarządu i Rady Nadzorczej spółki. Ponadto procedura wyłaniania nowych kandydatów do organów EuRoPol GAZ, szczególnie do Zarządu, może być interpretowana jako mało przejrzysta. Brakuje także regulacji dotyczących zasad przyznawania nagród.
18.07.2019

Za nami kolejna edycja charytatywnych regat PGNiG Challenge na rzecz hospicjum dla dzieci

Załoga PwC Polska Sp. z.o.o. wygrała 2. Charytatywne Regaty Żeglarskie PGNiG Challenge na rzecz Hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań w Gdyni, które odbyły się w dniach 28-29 czerwca w Gdyni.
05.07.2019

Bez poprawek w II czytaniu projektu ws. operatora na gazociągu jamalskim

Żadnych poprawek nie zgłoszono w czwartek podczas drugiego czytania projektu nowelizacji Prawa energetycznego, dotyczącego zasad ustalania operatora na gazociągu jamalskim. Projekt może być głosowany w czwartek na trwającym posiedzeniu Sejmu
04.07.2019

Komisja energii poparła projekt ws. operatora na gazociągu jamalskim

Sejmowa komisja energii i skarbu bez głosu sprzeciwu poparła w czwartek projekt nowelizacji Prawa energetycznego, dotyczący zasad ustalania operatora na gazociągu Jamalskim. Do projektu wprowadzono siedem poprawek, głównie o charakterze redakcyjnym.
04.07.2019

Projekt zmian regulacji dot. gazociągu jamalskiego w Sejmie

Do Sejmu trafił projekt zmiany Prawa energetycznego, dotyczący stosunków między operatorem przesyłowym gazu, a właścicielem gazowego systemu przesyłowego. Chodzi o kwestię operatora Systemu Tranzytowego Gazu, czyli polskiej części gazociągu jamalskiego.
08.06.2019

Aleksandr Miedwiediew odchodzi z Gazpromu

Z koncernu Gazprom odejdzie jego wiceprezes Aleksander Miedwiediew, który odpowiadał za rynki zagraniczne. Gazprom poinformował o tym w oficjalnym komunikacie. Według mediów do pracy Miedwiediewa nie było zastrzeżeń. Nazwisko jest następcy nie jest znane.
25.02.2019

MSWiA: Polska nie poparła deklaracji po konferencji procesu budapeszteńskiego

Polska nie poparła deklaracji po konferencji ministerialnej procesu budapeszteńskiego, która odbyła się w Stambule – poinformowało w środę MSWiA. Zdaniem szefa resortu Joachima Brudzińskiego dokument nie zabezpiecza w wystarczającym stopniu interesów narodowych Polski.
20.02.2019

Premier: perspektywy wzrostu gospodarczego cały czas są obiecujące

W 2018 r. polska gospodarka pokazała swoją siłę i znów zadziwiliśmy niedowiarków; mamy stabilność makroekonomiczną, rosnącą wydajność, kapitał ludzki i jednocześnie cały czas perspektywy wzrostu gospodarczego są bardzo obiecujące - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.
06.02.2019

UE: Państwa członkowskie poparły porozumienie ws. budżetu na 2019 r.

Kraje członkowskie poparły we wtorek w Brukseli porozumienie dotyczące przyszłorocznego budżetu UE. Unijne płatności mają wynieść w 2019 r. 148 mld euro, czyli 2,4 proc. więcej niż w 2018 r., natomiast zobowiązania 165,8 mld euro, co oznacza wzrost o 3,2 proc.
11.12.2018

Kraje UE za wzmocnieniem Systemu Informacyjnego Schengen

Kraje członkowskie opowiedziały się w poniedziałek za wzmocnieniem Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Ma to pomóc w walce z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością, a także lepiej zarządzać migracją na terenie UE.
20.11.2018

UE przeprowadzi ćwiczenia na wypadek ataku hybrydowego

W poniedziałek Unia Europejska rozpocznie cywilno-wojskowe ćwiczenia zarządzania kryzysowego mające wzmocnić jej zdolności do reagowania na zagrożenia hybrydowe. Po raz pierwszy "28" przeprowadzi próbę reagowania na taką skalę.
17.11.2018

Minister energii zwróci się o kontrolę w PGNiG ws. kontraktu gazowego z 2010 r.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył w środę w Sejmie, że zwróci się do rady nadzorczej PGNiG o kontrolę korporacyjną ws. kontraktu z Gazpromem w 2010 r. Stwierdził też, że Polsce należało się od Gazpromu 2,5 mld zł, z których zrezygnowano.
03.10.2018

Hiszpańska policja zamknęła nielegalną fermę żółwi zagrożonych wyginięciem (wideo)

Hiszpańska policja zamknęła na Majorce prawdopodobnie największą w Europie nielegalną fermę żółwi - poinformował w czwartek Europol. Okazy żółwi z gatunków zagrożonych wyginięciem przestępcy sprzedawali nawet za 10 tys. euro.
24.08.2018

El Mundo: internet ważnym narzędziem przerzutu migrantów do Europy

Ważnym narzędziem międzynarodowych grup przestępczych, które oferują pomoc nielegalnym migrantom w dotarciu do Europy, jest internet - podkreśla w sprawozdaniu Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), o czym pisze w środę dziennik "El Mund
05.07.2018

Naimski: utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę w efekcie rozmów w latach 2008-2010 dała Gazpromowi ok. 1 mld zł prezentu

Faktyczna utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę, co dało ok. 1 mld zł prezentu dla Gazpromu, utrata kontroli nad Europolgazem, utrwalenie zależności do Rosji, wstrzymanie dywersyfikacji gazu - to efekty rozmów gazowych z lat 2008 - 2010 - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
02.07.2018

NIK: nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki ws. uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010

Nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki w zakresie uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010 - wytknęła NIK w ujawnionym w poniedziałek raporcie. Ministrem gospodarki i wicepremierem w tamtym czasie był ówczesny szef koalicyjnego PSL Waldemar Pawlak.
02.07.2018

Dyrektor Nadzorów Przemysłowych PRS S.A. Janusz Dilling został odznaczony Pierścieniem Patriotów

Z przyjemnością i wielkimi wyrazami szacunku - informujemy, że Dyrektor Pionu Nadzorów Przemyslowych PRS S.A., kierujący również Inspektoratem Okrętów Wojennych w Pionie Okrętowym PRS S.A. - Pan kmdr rez. mgr inż. Janusz Dilling, otrzymał „Pierścień Patrioty”. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych oraz Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego. Odznaczenie honoruje zasłużone osoby i ich wybitny wkład w pracę na rzecz bezpieczeństwa i ochrony informacji oraz znaczący u
01.07.2018

Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przemytników ludzi

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG ze służbami z Niemiec, Czech, Słowacji i Austrii rozbili międzynarodową grupę przestępczą organizującą przerzut z Turcji do Niemiec obywateli Iraku, Iranu i Syrii. Zatrzymano 10 członków grupy.
05.04.2018

Enamor na Security Forum Szczecin

Konferencja szkoleniowa Security Forum Szczecin 2018, która odbyła się we wtorek w Szczecinie, dotyczyła sytuacji kryzysowej, wykorzystania nowoczesnych technologii do zarządzania kryzysem, ochrony informacji oraz audytu bezpieczeństwa w firmie i instytucji. Podczas wydarzenia prelekcje poprowadzili specjaliści z branży, wśród których znalazł się również przedstawiciel gdyńskiego przedsiębiorstwa Enamor – Kacper Synowiecki.
29.03.2018

Naimski: z tranzytu gazu rosyjskiego do Niemiec Polska nie ma żadnych korzyści

Z tranzytu gazu rosyjskiego do Niemiec gazociągiem jamalskim Polska nie ma żadnych korzyści, ale rząd będzie starał się to zmienić - mówi w wywiadzie dla tygodnika Gazeta Polska pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.12.2017

Straż graniczna: z Rosji przemycono łodzią ponad 70 osób

Kanałem wodnym przez granicę z Rosją nielegalnie przetransportowano do Finlandii kilkudziesięciu imigrantów pochodzących głównie z Bliskiego Wschodu. O przemyt podejrzewana jest międzynarodowa grupa przestępcza kierowana z Rosji - podała fińska straż graniczna.
27.10.2017

CBŚP zapobiegło przemytowi i zabezpieczyło narkotyki warte 7 mln zł

Udaremnienie przemytu haszyszu do Skandynawii, zatrzymanie czterech osób i zabezpieczenie 138 kilogramów narkotyków, których czarnorynkową wartość oszacowano na około 7 milionów złotych, to sukces gdańskich policjantów CBŚP. W sprawie policjanci współpracowali z Morskim Oddziałem Straży Granicznej, Europolem, policją norweską i Urzędem Celnym w Szwecji. Śledztwo nadzoruje pomorski wydział Prokuratury Krajowej.
13.10.2017

PE chce więcej pieniędzy na walkę z bezrobociem w budżecie UE na 2018 r.

Komisja ds. budżetu PE proponuje, by budżet UE wyniósł w 2018 r. 161,8 mld euro, o 2,3 mld euro więcej, niż zaproponowała KE. Polityczne priorytety PE w budżecie to wzrost, bezpieczeństwo i zatrudnienie - oświadczył w środę sprawozdawca komisji Siegfried Muresan.
27.09.2017

ST3 Offshore w trudej sytuacji. Oświadczenie zarządu MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych

W związku z licznymi publikacjami prasowymi na temat spółki ST3 Offshore Sp. z o.o., w której MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest mniejszościowym udziałowcem, zarząd MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych opublikował informacje na temat aktualnej sytuacji w spółce.
06.09.2017

Prezes PGNiG: konsekwencje umowy gazowej z 2010 r. odczuwamy do dziś

Do dziś borykamy się z tymi samymi klauzulami z umowy gazowej z 2010 r., które od początku były nie do przyjęcia - ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak. Jak dodał, od 2009 r. przeciwko tym zapisom protestowało otoczenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
31.08.2017

Szczecińska spółka w złej sytuacji finansowej?

ST3 Offshore ma znajdować się na skraju upadłości – donosi portal Niezależna.pl. W firmie zajmującej się produkcją fundamentów do konstrukcji morskich udziały ma Fundusz Inwestycyjny MARS spółki MS TFI SA, należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
31.08.2017

Sawicki: powinno się znów upublicznić materiały dot. negocjacji z Gazpromem

W obliczu wątpliwości co do polskiej strategii negocjacyjnej z Gazpromem w 2010 r., które pojawiły się po publikacji tygodnika "Sieci", powinno się ponownie upublicznić dokumenty dotyczące tych negocjacji - powiedział w środę Marek Sawicki (PSL).
30.08.2017

Naimski: negocjacje gazowe rządu PO-PSL – „Polska - Rosja 0:7”

– Najistotniejsze elementy negocjacji gazowych rządu PO-PSL opisałem w dokumencie: „Polska - Rosja 0:7”; delegacja Ministerstwa Gospodarki od wicepremiera Waldemara Pawlaka nie chciała tego słuchać i wyszła z sali – komentuje rewelacje tygodnika „Sieci” minister Piotr Naimski.
29.08.2017

Karczewski: odpowiedzialność za umowę z Gazpromem z 2010 r. - nie tylko polityczna

Odpowiedzialność za umowę z Gazpromem z 2010 r. powinna być odpowiedzialnością nie tylko polityczną - ocenił w rozmowie z telewizją internetową "wPolsce.pl" marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o doniesienia tygodnika "Sieci" na temat negocjacji umowy z Gazpromem.
28.08.2017

„Sieci”: Gazowy walkower

Tygodnik "Sieci" opisał kulisy podpisania w 2010 r. niekorzystnej dla Polski umowy gazowej; dotarł do niejawnych instrukcji negocjacyjnych przyjmowanych przez rząd PO-PSL.
28.08.2017

Finlandia: Kanałem przy granicy z Rosją przemycano ludzi

Przez kanał wodny łączący największe fińskie jezioro Saimaa z Rosją odbywał się nielegalny transport ludzi. Przemycono już dziesiątki osób. Los większości z nich nie jest znany - poinformowało w środę radio Yle.
16.08.2017

PGNiG: Gazprom powinien zapłacić karę

PGNiG chce, by Komisja Europejska nałożyła na Gazprom karę finansową i wymogła na nim zobowiązania m.in. zbycia udziałów w tych elementach infrastruktury, które dają mu kontrolę nad dostawami gazu do Europy Środkowej - np. gazociągach Opal i Jamał.
18.05.2017

Naimski: nie ma potrzeby zmian w zarządzie PGNiG

Zdaniem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego nie ma potrzeby zmian w zarządzie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
12.10.2016

Konfiskata prawie 20 ton haszyszu na panamskim statku

Hiszpańska Gwardia Cywilna przejęła 19,6 tony haszyszu. Ładunek znajdował się na panamskim statku płynącym do Libii – poinformowały we wtorek hiszpańskie władze. Zatrzymano całą załogę – 11 Ukraińców i Uzbeka.
11.10.2016

Ekspert: sprawa związana z PGNiG nie służy polskim negocjacjom z Rosją i państwami skandynawskimi

Sprawa związana z nagrodami w EuRoPol Gazie, którego współwłaścicielem jest PGNiG, nie służy prowadzonym przez Polskę negocjacjom z państwami skandynawskimi ws. budowy gazociągu Baltic Pipe i negocjacjom z Rosją ws. ceny gazu w kontrakcie z Gazpromem - mówi ekspert ds. energetycznych Instytutu Jagiellońskiego Wojciech Jakóbik.
27.09.2016

Rozbito zorganizowaną narkotykową grupę przestępczą

Polska Straż Graniczna, we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP) i służbami z Włoch oraz Hiszpanii, rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą przemytem narkotyków z Maroka do Europy. Podczas działań koordynowanych przez Europol zatrzymano 23 Polaków, w tym szefa grupy Tomasza K. ps. „Klapa”. Zabezpieczono prawie 3,5 tony haszyszu i około 250 kg marihuany.
25.08.2016

Bilfinger Mars Offshore z nowym właścicielem i nazwą

Szczecińska fabryka fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych ma nowego właściciela. Większościowy pakiet 62,5% udziałów w fabryce nabyła spółka Europoles z Grupy VTC. Nowy współwłaściciel chce utrzymać profil produkcyjny fabryki i prognozuje dynamiczny rozwój rynku związanego z budową morskich farm wiatrowych.
07.08.2016

Gdańsk: Rekordowy przemyt narkotyków w kontenerze

Kontener wypełniony ponad 3 tonami narkotyków to widok, który może zaskoczyć nawet policjantów na co dzień zajmujących się walką z narkobiznesem. Taką ilość przemycanych środków odurzających udało się zabezpieczyć dzięki profesjonalnej pracy funkcjonariuszy krakowskiego CBŚP. Jest to rekordowy wynik w walce z przestępczością narkotykową. Do sprawy zatrzymanych zostało pięć osób, obywateli krajów afrykańskich.
23.11.2015

Wystąpienie Donalda Tuska po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej na temat presji migracyjnej w regionie Morza Śródziemnego

Po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej ws. nielegalnych emigracji na Morzu Śródziemnym Donald Tusk ponownie porusza temat dramatycznej sytuacji w tamtym regionie.
29.04.2015

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej ws. nielegalnych emigracji na Morzu Śródziemnym - Oświadczenie członków RE

W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami na Morzu Śródziemnym Donald Tusk zwołał 23 kwietnia 2015 r. nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Celem spotkania było ustalenie na najwyższym szczeblu, co państwa członkowskie i instytucje unijne mogą wspólnie natychmiast zrobić, aby zaradzić zaistniałej sytuacji.
24.04.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.