• <
ATC_CARGO_TOP

Premier: perspektywy wzrostu gospodarczego cały czas są obiecujące

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Premier: perspektywy wzrostu gospodarczego cały czas są obiecujące
Premier: perspektywy wzrostu gospodarczego cały czas są obiecujące - GospodarkaMorska.pl

ew

06.02.2019 Źródło: PAP

W 2018 r. polska gospodarka pokazała swoją siłę i znów zadziwiliśmy niedowiarków; mamy stabilność makroekonomiczną, rosnącą wydajność, kapitał ludzki i jednocześnie cały czas perspektywy wzrostu gospodarczego są bardzo obiecujące - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

W 2018 r. polska gospodarka pokazała swoją siłę i znów zadziwiliśmy niedowiarków; mamy stabilność makroekonomiczną, rosnącą wydajność, kapitał ludzki i jednocześnie cały czas perspektywy wzrostu gospodarczego są bardzo obiecujące - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

W środę szef rządu odwiedził firmę Inter Europol w Małopolu (woj. mazowieckie). Wyraził zadowolenie, że takie firmy "budują polską gospodarkę".

"W 2018 r. polska gospodarka pokazała swoją siłę, to ten piąty bieg, który wrzuciliśmy dał nam znowu jeden z najlepszych wyników w Europie i znowu zadziwiliśmy tych wszystkich analityków, niedowiarków którzy prognozowali, że będzie słabiej" – mówił premier.

Jak dodał, według wstępnych danych GUS w minionym roku wzrost PKB wyniósł 5,1 proc. Morawiecki ocenił, że ten wynik był możliwy dzięki polskim przedsiębiorcom i pracownikom.

"Mamy cztery główne części polskiej gospodarki - stabilność makroekonomiczną, rosnącą wydajność, poprawę infrastruktury i mamy, jak mówią ekonomiści, kapitał ludzki, czyli pracowników, którzy coraz wydajniej pracują. To im zawdzięczamy to, że polska gospodarka tak dobrze się rozwija i jednocześnie cały czas perspektywy wzrostu (gospodarczego) są bardzo obiecujące" - mówił szef rządu.

Premier, nawiązując do firmy Inter Europol zwrócił uwagę, że istnieje ona od 1989 r. i jest "równolatkiem III RP", a eksport jej produktów - jak dodał - sięga 35 proc. do 45 proc. rocznie.

"Jest to kolejny dowód na to, że eksport jest, może być lokomotywą wzrostu gospodarczego, bo w całej polskiej gospodarce eksport rósł ok. 7 proc., a więc szybciej niż wzrost samego PKB, wzrost polskiej gospodarki" - podkreślił premier.

Jak dodał, to pokazuje, że silnik eksportowy działa.

"Dzięki zmianom, które wdrożyliśmy: Konstytucja dla biznesu, sto zmian dla firm, tworzymy biura handlowe na całym świecie, jest już kilkadziesiąt biur otwartych, że to zdaje egzamin i to jest dobra recepta na wzrost gospodarczy" - mówił.

Podczas wystąpienia premier Morawiecki podkreślał też, że "polska zdrowa żywność charakteryzuje się najwyższą jakością".

"Bardzo wysoka jakość powoduje, że polska żywność trafia na stoły całego świata, z tego zakładu, z tej firmy, z tego przedsiębiorstwa, ale też z setek tysięcy polskich przedsiębiorstw" - mówił.

"Musimy wspierać polską jakość, polską żywność, polskie produkty żywnościowe, to jest jeden z naszych głównych produktów eksportowych" – dodał.

Szef rządu stwierdził też, że „musimy wspierać przede wszystkim polski biznes, polskich przedsiębiorców, bo poprzez to podnosimy wynagrodzenia polskich pracowników”.

"A to jest główny cel naszej polityki gospodarczej, żeby Polacy zarabiali z biegiem lat na poziomie europejskim" – powiedział Morawiecki.

Firma Inter Europol jest producentem zarówno świeżego, jak i mrożonego pieczywa, w tym chlebów, bułek, bagietek i paluchów czy ciastek. Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej firmy, produkty są dostarczane m.in. do supermarketów, hoteli, restauracji, stacji paliwowych, odbiorców detalicznych i sklepów firmowych.

 

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.