• <
Baltexpo2023_duży

Spektakularna akcja z udziałem MOSG. Przechwycono 17 ton nielegalnego tytoniu

26.05.2023 13:08 Źródło: MOSG
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Spektakularna akcja z udziałem MOSG. Przechwycono 17 ton nielegalnego tytoniu

Partnerzy portalu

MOSG

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili w Gdyni ponad 17 ton suszu tytoniowego o wartości blisko 13 milionów złotych.

Towar bez polskich znaków akcyzy skarbowej zabezpieczono na jednej z posesji w Gdyni. Jego wartość szacuje się na ponad 13 mln zł. Gdyby nielegalny susz tytoniowy trafił do sprzedaży, szacowane straty budżetu państwa wyniosłyby, według różnych szacunków, nawet 20 mln zł. Zatrzymano również pięciu mężczyzn, będących obywatelami Polski i Ukrainy, którym postawiono już odpowiednie zarzuty. Wszystkim im grozi im do 5 lat pozbawienia wolności w związku z próbą wprowadzenia na rynek towaru pozbawionego akcyzy. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Gdyni i ma charakter rozwojowy.

MOSG regularnie bierze udział w akcjach związanych z przechwytywaniem nielegalnych towarów, w tym także kontrabandy. Swoje zadania realizuje zarówno na lądzie, jak i na morzu. Z racji na rosnący ruch towarowy w portach Gdyni, Gdańska, Szczecina i Świnoujścia przed funkcjonariuszami formacji jest wiele wyzwań z powodu pomysłowości przemytników, starających się przemycić narkotyki i inne ładunki celem wprowadzenia ich w rynek. W związku z tymi zagrożeniami dla handlu i bezpieczeństwa ukazał się raport Europolu, wskazujący na metody oraz zagrożenia dla branży portowej wynikających z przemytu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.