• <

Rozbito zorganizowaną narkotykową grupę przestępczą

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rozbito zorganizowaną narkotykową grupę przestępczą
Rozbito zorganizowaną narkotykową grupę przestępczą - GospodarkaMorska.pl
25.08.2016 Źródło: własne

Polska Straż Graniczna, we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP) i służbami z Włoch oraz Hiszpanii, rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą przemytem narkotyków z Maroka do Europy. Podczas działań koordynowanych przez Europol zatrzymano 23 Polaków, w tym szefa grupy Tomasza K. ps. „Klapa”. Zabezpieczono prawie 3,5 tony haszyszu i około 250 kg marihuany.

Działania o kryptonimie „Huana” rozpoczęli funkcjonariusze z Morskiego Oddziału SG już w 2014 roku. Ich celem było rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się przemytem narkotyków, głównie marihuany i haszyszu z Maroka do krajów Unii Europejskiej. Narkotyki były rozprowadzane w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech i na Ukrainie.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce już w połowie 2015 r., m.in. w województwie  pomorskim. We Władysławowie Straż Graniczna zatrzymała dwóch Polaków, przy których zabezpieczono 38 kg haszyszu. Kolejne trzy osoby zatrzymano w Trójmieście. W halach magazynowych i pojazdach należących do zatrzymanych ujawniono 17 kg marihuany. Na terenie województwa pomorskiego zatrzymano również kuriera przewożącego 7 kg marihuany.

Jednocześnie w ręce policjantów CBŚP w 2015 r. wpadło dwóch Polaków, którzy zorganizowali przemyt 1,5 kg kokainy z Holandii. Później bezpośrednia wymiana informacji przez funkcjonariuszy CBŚP ze służbami francuskimi zaowocowała zatrzymaniem w pobliżu Nicei dwóch Polaków, przemycających 93 kg marihuany. W lipcu 2015 r. funkcjonariusze Policji, wymieniając informacje z policją niemiecką, doprowadzili do zatrzymania pod Hamburgiem czterech Polaków, przewożących 15 kg marihuany.

W 2016 r. przeciwko grupie skierowano połączone siły SG i CBŚP. W maju 2016 r. powołano zespół koordynacyjny złożony z funkcjonariuszy obu służb. Z uwagi na fakt, że rozpracowywana grupa przestępcza była coraz bardziej aktywna na terenie państw Europy Zachodniej i w rejonie Morza Śródziemnego, w szczególności w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Francji, jak również w Afryce Północnej, Europol uruchomił międzynarodową operację o kryptonimie „ESCOTA”.

 Na podstawie informacji polskiej Straży Granicznej służby hiszpańskie objęły niejawną kontrolą jacht pod polską banderą. Z posiadanych informacji wynikało bowiem, że grupa planuje przerzucić na nim znaczne ilości narkotyków z Afryki Północnej do Hiszpanii. Załoga jachtu wypłynęła z Maroka i kierując się po wodach międzynarodowych Morza Śródziemnego nie wpłynęła jednak na wody terytorialne Hiszpanii. Na początku lipca jacht wpłynął na wody terytorialne Włoch, gdzie, w okolicy portu w Civitavecchia, służby włoskie przejęły kontrolę nad jachtem i zmusiły załogę do zawinięcia do portu. Funkcjonariusze Gwardii Finansowej w wyniku przeszukania łodzi ujawnili ponad 3 tony haszyszu. Członkowie załogi, 2 Polaków, zostali zatrzymani.

Pod koniec lipca 2016 r. przeprowadzono kolejne realizacje, których celem było zatrzymanie innych osób zamieszanych w nielegalny proceder. Działania odbyły się w Polsce i Hiszpanii. Wzięli w nich udział funkcjonariusze Guardia Civil, Straży Granicznej, CBŚP i Guardia Di Finanza. Zatrzymano kolejne 2 osoby i zabezpieczono 14 tys. euro, karty kredytowe, mercedesa oraz motocykl marki Honda, komputery, nośniki danych, telefony i karty SIM, a także dwie maczety, które zostaną poddane badaniom pod kątem ujawnienia na nich śladów biologicznych. Wśród zatrzymanych był szef grupy, Tomasz K. ps. „Klapa”.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.