• <

Gdańsk: powstanie hotel na wodzie

Gdańsk: powstanie hotel na wodzie - GospodarkaMorska.pl

Domy na wodzie wpisały się w krajobraz wielu europejskich miast. Spółka River Point zbuduje w Gdańsku pierwszy w Polsce pływający obiekt hotelowo-restauracyjny. Stanie za cztery lata na Ołowiance. Gonimy w ten sposób rozwiązania powszechnie stosowane w Skandynawii, Holandii, Niemczech i Francji.

- Prekursorami mieszkania na wodzie byli ludzie, których nie było stać na czynsz w drogich dzielnicach modnych miast, takich jak Paryż, więc zamieszkiwali na barkach, które stopniowo zamieniali w pływające domy - mów Kornelia Bargielska, prezes spółki River Point. - Czasy się jednak zmieniają. Dziś w eleganckich domach i urzędach na wodzie pracują i mieszkają modni Szwedzi czy Niemcy.

Budowanie na wodzie jest ekologiczne i pomaga w deweloperskim zagospodorawoaniu rzek, które wcześniej nie były wykorzystane,a  nawet brane pod uwagę jako miejsce pod zabudowę. Hotelowo-restauracyjny charakter pierwszej w Gdańsku budowli na wodzie łączy się z turystycznym charakterem miasta. Turyści spędzają czas na jachtach, łódkach, kajakach, czy turystycznych katamaranach i chcą mieć łatwy dostęp do dedykowanej im infrastruktury (hoteli, restauracji, rozrywek). Niebawem można więc będzie płynąc kanałem zacumować przy hotelu na wodzie, zjeść, odpocząć i popłynąć dalej. River Point, chce zbudować do 2019 roku taki pierwszy obiekt, który będzie pełnił funkcje hotelu i restauracji. Stanąć ma na kanale Na Stępce na Ołowiance.

- Gdańsk jest doskonałym miejscem na tak unikatową architekturę - mówi Bargielska. - Życie i wypoczynek na wodzie to zupełnie inna jakość. Nie trzeba jechać daleko na wieś, na Kaszuby, żeby być blisko przyrody. Nad wodą jesteśmy w centrum miasta, a jednocześnie możemy obserwować życie na wodzie.

Przystań ma składać się z trzech pływających jednostek osadzonych na specjalnej, betonowej platformie, odpornej na szkodliwy wpływ wody, wybudowanej według  technologii sprawdzonej między innymi w Szwecji, Finlandii oraz Niemczech. Dzięki niej dla klientów ma nie być odczuwalne kołysanie wody. 

Warto też wspomnieć, że idea domów na wodzie poruszana była między innymi na tegorocznym Kongresie Morskim, gdzie omawiana była koncepcja budowy nawodnych obiektów mieszkalnych we Wrocławiu. Ich entuzjastą jest Karol Zaremba, który  2011 roku wybudował taki właśnie obiekt. Na wodzie buduje już także Bydgoszcz i Warszawa; drewniane domki turystyczne tego typu powstały też w Mielnie na jeziorze Jamno w Zachodniopomorskiem. 

- Budowa domów na wodzie najbardziej powszechna jest w Holandii, ze względu na to, że tak duża część kraju znajduje się poniżej poziomu wody - mówi Kornelia Bargielska. - Tylko w dzielnicy Iljburg w Amsterdamie jest ich około 100. Mieszkańcy  zabezpiecza to mieszkańców także przed powodziami.

Ponieważ gdańska konstrukcja będzie wymagająca, ma powstać we współpracy z Politechniką Gdańską, po konsultacjach z profesor Lucyną Nyką,  dziekan Wydziału Architektury PG. Na gdańskiej politechnice od lat powstają projekty budowli na wodzie, na razie czysto teoretyczne, projektowane w ramach prac dyplomowych.

- Takie innowacyjne rozwiązania mogłyby stanowić w przyszłości podstawę do produkcji domów pływających i ich sprzedaży na terenie regionu i Polski - mówi Lucyna Nyka. - Region pomorski, z racji bogactwa dróg wodnych, jest szczególnie predestynowany do wdrażania rozwiązań z zakresu domów na wodzie. Połączenie partnerów biznesowych i naukowych stwarza szansę na wypracowanie nowatorskich i konkurencyjnych rozwiązań.

Źródło:
gdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33686,00 $ tona 1,78% 11 maj
 Cynk 3004,00 $ tona -1,09% 11 maj
 Aluminium 2549,00 $ tona -0,62% 11 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.