• <

Belgia. Rozbito gang, który przemycał przez porty kokainę

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Belgia. Rozbito gang, który przemycał przez porty kokainę

Partnerzy portalu

kokaina, heroina

Federalna policja belgijska we współpracy z holenderską regionalną policją i hiszpańską Guardia Civil rozbiła organizację przestępczą, która miała zarobić ponad 180 milionów euro na handlu kokainą - poinformowały prokuratura w belgijskim Leuven i Europol.

Jak podała agencja Belga, w tym tygodniu pięciu podejrzanych zostało aresztowanych i przejęto 1,2 miliona euro w kryptowalutach, 50 000 euro w gotówce, luksusowe samochody i produkty.

Śledztwo rozpoczęło się pod koniec października 2021 r. Na początku tego roku służby belgijskie i holenderskie z powodzeniem włamały się do zaszyfrowanego komunikatora Sky ECC, rutynowo używanego przez sieci przestępcze.

Śledztwo „wykazało istnienie siatki przestępczej na dużą skalę, która działała z regionu Leuven, ale miała oddziały w Holandii, Hiszpanii, Ameryce Południowej i Dubaju” – poinformowała prokuratura w Leuven.

„Dalsza analiza wiadomości doprowadziła do wykrycia ogromnej operacji przemytu kokainy z różnych portów Ameryki Południowej do różnych portów w Europie. Dzięki rozległej sieci kontaktów w różnych portach organizacji udało się przemycić kilka ton kokainy i odsprzedać ją” - dodano.

„Szacuje się, że organizacja zarobiła ponad 180 milionów euro na lukratywnym handlu kokainą” – czytamy w raporcie. „Te pieniądze zostały z jednej strony zainwestowane w kryptowaluty, a z drugiej w różne projekty związane z nieruchomościami” - wskazano.

Agencja Belga podała, że pięć osób zostało aresztowanych podczas przeszukań w belgijskich gminach Leuven, Lubbeek, Boutersem, Rumst, Antwerpia i Sint-Agatha-Berchem oraz w Holandii i Hiszpanii.

Z Brukseli Łukasz Osiński

luo/ mms/

fot. Depositphotosbulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.