• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marynarka Wojenna USA planuje użyć łodzi bezzałogowych do walki z przemytnikami narkotyków

kw

05.04.2023 11:02
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarka Wojenna USA planuje użyć łodzi bezzałogowych do walki z przemytnikami narkotyków

Partnerzy portalu

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych rozszerza swój program bezzałogowych statków nawodnych na Amerykę Środkową i Południową, gdzie po raz pierwszy zostaną one zintegrowane z dowództwem operacyjnym. Decyzja dotyczy pracy Task Force 59, specjalnej jednostki utworzonej w Zatoce Perskiej, która wypróbowuje małe bezzałogowe łodzie obserwacyjne, takie jak MANTAS T-12 i Saildrone, w roli bezpieczeństwa morskiego.

Bezzałogowe jednostki zostaną zintegrowane z istniejącymi już w strukturze dowodzenia 4. Floty USA, a nie w osobnej grupie zadaniowej -  powiedział Szef Operacji Marynarki Wojennej Mike Gilday w rozmowie z Defense News. Na wtorkowej konferencji Sea Air Space sekretarz marynarki wojennej Carlos Del Toro powiedział, że 4. Flota „zapewni nam środowisko najlepiej przystosowane do operacjonalizacji koncepcji grupy zadaniowej 59, która niestrudzenie pracowała nad rozwojem w celu zwiększenia naszej domeny morskiej świadomość." Misja morska 4. Floty USA jest mocno skoncentrowana na zwalczaniu narkotyków na Karaibach i wschodnim Pacyfiku.

Decyzja o rozszerzeniu inicjatywy w ramach 4. Floty zamiast 5. Floty – gdzie obecnie się znajduje – nie została uwzględniona w ogłoszeniu. Grupa zadaniowa 5. Floty napotkała przeciwnika, czyli irańskie wojsko, które kilkakrotnie próbowało ukraść amerykańskie statki bezzałogowe. Próby przejęcia potwierdziły jedną z obaw operacyjnych związanych z bezzałogowymi jednostkami nawodnymi: bez utwardzenia mogą zostać przejęte przez wroga z ograniczonymi reperkusjami w porównaniu ze statkiem załogowym. Jednak w 4. Flocie jedynymi przeciwnikami będą przemytnicy, którym brakuje zasobów na poziomie stanowym, aby znaleźć i ingerować w amerykańskie drony naziemne.

– Celem jest znacznie lepszy nadzór na całym obszarze działań, abyśmy mogli faktycznie powstrzymać przepływ narkotyków do Stanów Zjednoczonych – powiedział Del Toro Breaking Defense.

Marynarka wojenna planuje ujawnić więcej informacji na temat inicjatywy w ramach przygotowań do wielonarodowych ćwiczeń UNITAS 2023, które w lipcu będą organizowane przez armię kolumbijską.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.