• <

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Partnerzy portalu

kokaina, heroina

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy z Ameryki Południowej do Europy - podała w sobotę czarnogórska telewizja RTCG, powołując się na dane organizacji pozarządowej Światowa Inicjatywa Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC).

Czarnogórscy przemytnicy angażują się nie tylko w przemyt kokainy, ale również haszyszu czy paliwa, które transportują nielegalnie z Libii do Europy - powiadomiła GI-TOC. Treść przechwyconych rozmów przestępców świadczy o tym, że Czarnogórcy wynajmują w Senegalu i Sierra Leone domy, które służą im jako bazy do transportu narkotyków. Plan zakłada rozładowywanie statków płynących z Ameryki Południowej w pobliżu afrykańskich portów, do których narkotyki wpływają następnie na łodziach rybackich. Kokaina jest później transportowana z Afryki wynajmowanymi samolotami do Czarnogóry, a potem do państw Europy Zachodniej czy Australii.

Dziennikarze śledczy podali przykład przechwycenia łodzi rybackiej z niemal 6 tonami kokainy na pokładzie. Wśród zatrzymanych znalazło się dwóch Czarnogórców. Prokuratura tego kraju potwierdziła, że członkowie tzw. klanu kawackiego są zaangażowani w przemyt kokainy z Ameryki Południowej.

"Czarnogóra ma długą tradycję korzystania z transportu morskiego, a wielu marynarzy (z tego kraju) pracuje na międzynarodowych statkach handlowych. Mafii udaje się ich werbować, dlatego tak duża liczba czarnogórskich marynarzy jest aresztowana za przemyt narkotyków, w tym na wodach Afryki" - wyjaśniły media. Jak dodano, w latach 2017–21 na całym świecie skonfiskowano ponad 30 ton kokainy w ramach postępowań związanych z czarnogórskimi przestępcami.

Afryka stała się celem zorganizowanych grup przestępczych, ponieważ służby wielu państw łagodniej podchodzą do monitorowania statków i samolotów z tego kontynentu w porównaniu ze sprawdzaniem tych, które docierają do Europy bezpośrednio z Ameryki Południowej. Były premier Czarnogóry Dritan Abazović ocenił, że "kraje afrykańskie są preferowane jako punkty tranzytowe ze względu na niskie koszty i słaby nadzór lokalny".

"Ekspansja czarnogórskich i innych bałkańskich grup przestępczych do Afryki stanowi znaczącą zmianę w krajobrazie ponadnarodowej przestępczości zorganizowanej" - zwróciła uwagę RTCG. "W miarę jak bałkańskie grupy przestępcze osiągają zasięg globalny, organy ścigania muszą pójść ich śladem. Wymaga to ściślejszej współpracy z Europolem i Interpolem, a także koordynacji między europejskimi i afrykańskimi organami ścigania" - podkreśliła telewizja.

Jakub Bawołek 

jbw/ szm/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.