• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Włoska policja znalazła kokainę o wartości 27 mln dolarów ukrytą na statku

26.04.2024 11:44 Źródło: Policja Finansowa Włoch
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Włoska policja znalazła kokainę o wartości 27 mln dolarów ukrytą na statku

Partnerzy portalu

Fot. Policja Finansowa Włoch

Funkcjonariusze Guardia di Finanza przeprowadzili 23 kwietnia inspekcję statku, na którym znaleziono 139 paczek zawierających kokainę. Ładunek nielegalnych substancji warzył 150 kg.

Akcja jest efektem śledztwa dotyczącego przemytu narkotyków do Włoch. Jego przedmiotem był masowiec, pływający pod banderą Wysp Marshalla, który przybył do portu w Ravennie w nocy z 22 na 23 kwietnia. Co istotne, wcześniej jednostka zawijała do portów w w Europie Zachodniej, nie będąc wykrytą. Wiadomo, że wyruszyła w lutym z Brazylii najprawdopodobniej wtedy umieszczono na niej ładunek narkotyków.

Inspekcję dokonał zespół nurków, który dokonał oględzin zanurzonej, dolnej części kadłuba statku. Dziewięć metrów poniżej linii wodnej, wykryto kilka obudów, służących przechowaniu i zabezpieczeniu nielegalnych substancji. Ukrycie w ten sposób narkotyków miało służyć zmyleniu służb, gdyż zwykle się oczekuje, że oględzin będą dokonywać po wejściu na pokład i szukać przemycany towar wśród tego legalnego, co jest w tym przypadku powszechną i znaną metodą, stosowaną nierzadko nawet bez wiedzy załóg statków i obsługi portów.

Fakt, że ładunek został ukryty w przechowalniach pod wodą świadczy o tym, że przemytnicy szukają coraz to innych sposobów, aby zmylić czujność służb. To oznacza, że obok ukrywania narkotyków w kontenerach czy ładowniach statków, mogą sięgać po trudniejsze metody, np. ukrycia w nieoczywistych miejscach, czy też, jak w tym przypadku, dobudowania schowków, w których będą przechowywane paczki z nielegalnymi substancjami.

Przechwycenie kontrabandy było efektem dochodzenia przeprowadzonego przez Policję Państwową (Polizia di Stato) i Policję Finansową (Guardia di finanza). To także część większej operacji walki z  międzynarodowym handlem narkotykami, która została przeprowadzona w stałej współpracy z Centralną Dyrekcją Służb Antynarkotykowych (Direzione centrale per i servizi antidroga) i Centralną Służbą Operacyjną Policji Państwowej (Servizio centrale operativo della Polizia di Stato) i koordynacji z innymi instytucjami zajmującymi się walką z narkotykami.

Służby oszacowały, że na rynku hurtowym paczki kokainy byłyby warte łącznie 5 mln euro, natomiast na detalicznym ponad pięć razy więcej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.