• <
attis_konferecnja_2024

Energetyka wiatrowa. W ciągu najbliższych lat przybędzie 3,3 mln miejsc pracy

05.05.2021 21:48 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Energetyka wiatrowa. W ciągu najbliższych lat przybędzie 3,3 mln miejsc pracy

Partnerzy portalu

Energetyka wiatrowa. W ciągu najbliższych lat przybędzie 3,3 mln miejsc pracy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Według najnowszej analizy Global Wind Energy Council (GWEC), w ciągu najbliższych 5 lat na skutek rozwoju energetyki wiatrowej przybędzie 3,3 mln nowych miejsc pracy w skali globalnej. 

Rozwój poszczególnych sektorów energetycznych wymaga unikatowych umiejętności, w tym sektor energetyki wiatrowej. Nowe miejsca pracy pojawią się w energetyce wiatrowej na lądzie (onshore), ale także w dynamicznie rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej (offshore wind). 

Praca czeka. Gdzie i w jakich obszarach?

Etaty w sektorze OZE utrzymają się przez 25 lat prowadzenia projektów wiatrowych. Miliony miejsc pracy pojawią się pośrednio w łańcuchu wartości, a dokładniej w obszarach planowania i zarządzania projektami, produkcji komponentów, instalacji, eksploatacji i konserwacji (O&M) oraz procesie wyłączania zużytych turbin z eksploatacji.

Eksperci GWEC podkreślają, że wiele stanowisk zajmą lokalne kadry, co dotyczy szczególnie etapu budowy turbin wiatrowych oraz ich długoletniej konserwacji. Najwięcej miejsc pracy pojawi się w Chinach, USA, Indiach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Francji, Szwecji, Hiszpanii, RPA i na Tajwanie.

Już dziś zasoby energetyki wiatrowej na świecie obejmują 751 GW mocy zainstalowanej. W Polsce aktywa wiatrowe przekroczyły poziom 6 GW. Według wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) ten sektor stworzył dotychczas 1,2 mln miejsc pracy w skali globalnej. 

Nie bez zaskoczenia liderem wśród krajów zatrudniających najwięcej osób w energetyce wiatrowej są Chiny (ok. 550 tys. pracowników). Na kolejnym miejscu uplasowała się Brazylia (260 tys.), Stany Zjednoczone (115 tys.) oraz Indie (63 tys.). 

GWEC prognozuje, że w ciągu najbliższych lat (2021-2025), przybędzie 470 GW nowych mocy w sektorze onshore i offshore wind. Natomiast Joyce Lee, dyrektor ds. polityk i projektów w GWEC, zauważa, że rozwój branży powinien przyśpieszyć w ciągu najbliższych 10 lat, aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej wyznaczony na 2050 rok. 

Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.