• <
BOTA_2023

Morskie wiatraki zasiliły w energię 39 proc. domów w Wielkiej Brytanii w 2020 r.

pr

03.05.2021 16:46 Źródło: thecrownestate.co.uk
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Morskie wiatraki zasiliły w energię 39 proc. domów w Wielkiej Brytanii w 2020 r.

Partnerzy portalu

Morskie wiatraki zasiliły w energię 39 proc. domów w Wielkiej Brytanii w 2020 r. - GospodarkaMorska.pl
Pixabay

The Crown Estate, instytucja zarządzająca majątkiem brytyjskiej korony, opublikowała raport, z którego wynika, iż morskie elektrownie wiatrowe pokryły zapotrzebowanie na energię 39 proc. gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Sektor offshore wind odgrywa już zdecydowanie jedną z najważniejszych ról w brytyjskiej energetyce.  

„Offshore wind operational report 2020” to już dziewiąte wydanie raportu na temat eksploatacji morskich elektrowni wiatrowych w Wielkiej Brytanii. Adrian Fox, szef działu Offshore Assets w Crown Estate, powiedział, iż tegoroczny raport o eksploatacji morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii obrazuje dojrzały i prężny sektor, którego celem jest zwiększenie wkładu w realizację narodowych ambicji w obszarze neutralności klimatycznej.

Pomimo pandemii COVID-19 sektor nie dość, że rozwijał się prężnie, to cieszył się rekordową zdolnością operacyjną. Wiatraki na morzu dostarczyły energię elektryczną do 39 proc. brytyjskich domów, co odpowiada 40,7 TWh. W rezultacie offshore wind odpowiedzialny był za 13 proc. produkcji energii w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii. Dla porównania w 2019 r. ten wolumen wyniósł 32 TWh, czyli energia z morza zasiliła 30 proc. domów. Co więcej, flota wiatraków wokół Wielkiej Brytanii dalej się rozwija. Moce, które są w budowie wzrosły o 60 proc. w 2020 r. – z 4,4 GW do 7,2 GW, co odpowiada 70 proc. obecnie dostępnych aktywów wiatrowych.

The Crown Estate przypomina, że pierwsza turbina wiatrowa w Wielkiej Brytanii została zainstalowana ponad 20 lat temu. Obecnie ponad 3 tys. turbin wiatrowych jest w budowie (76 proc.), albo w eksploatacji (24 proc.). W ubiegłym roku zapadło kilka istotnych decyzji dla brytyjskich farm wiatrowych. W fazie budowy A i B farmy wiatrowej Dogger Bank (jednej z największych na świecie) będą użyte turbiny Haliade-X o mocy 13 MW. Jeden obrót takiej turbiny może zapewnić produkcję wolumenu energii, który wystarczy do zasilenia gospodarstwa domowego na dwa dni. 

Wielka Brytania jest europejskim liderem pod względem rozwoju morskich farm wiatrowych, które stanowią 42 proc. floty wiatrowej zainstalowanej na wodach Starego Kontynentu. Tylko w 2020 r. przybyło 0,7 GW za sprawą East Anglia One. Moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych wyniosła 10,4 GW na koniec 2020 r.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.