• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

19.10.2023 16:18 Źródło: Royal Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Partnerzy portalu

Fot. Royal Navy

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.

Aby sprostać temu zadaniu, dowództwo Royal Navy rozmieściło długoterminowo patrolowiec typu River HMS Trent (P224) z misją na wodach Morza Śródziemnego i Afryki. Wchodząca w jego skład załoga bierze udział w działaniach mających na celu zakłócanie nielegalnej działalności na morzu. Promuje także bezpieczeństwo na ruchliwych szlakach żeglugowych, w tym związanym z handel z Wielką Brytanią i mającymi znaczenie dla gospodarek państw afrykańskich. Na swoim pokładzie jednostka ma również zespół abordażowy Royal Marines i dron obserwacyjny Puma.


Fot. Royal Navy

– Współpraca z naszymi krajami partnerskimi i pokazanie zaangażowania Królewskiej Marynarki Wojennej w poprawę bezpieczeństwa morskiego w regionie była dla nas zaszczytem – powiedział dowódca HMS Trent, komandor por. Tim Langford.

W trakcie swojej misji patrolowiec był także reprezentantem Wielkiej Brytanii, składając wizyty w portach państw w całym regionie, w tym w Ghanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Senegalu. Uczestniczył też w największych w regionie ćwiczeniach morskich, pk. "Grand African Nemo", w którym udział wzięło 29 państw, w tym z Afryki, Europy, a także Brazylii i USA. Wszystkie z nich mają interes w bezpieczeństwie w Zatoce Gwinejskiej, przez którą co roku przepływa sam handel Wielkiej Brytanii o wartości około 6 miliardów funtów.

Podczas "Grand African Nemo" HMS Trent współpracował z marynarkami wojennymi Gwinei Bissau, Gambii i Senegalu. Wspólnie rozwijały zdolności w zakresie zwalczania piractwa, przemytu i nielegalnej migracji u wybrzeży Afryki Zachodniej, celem uczynienia Zatoki Gwinejskiej bezpieczniejszą. Ponadto zarówno marynarze, jak i królewscy marines zaprezentowali swoje zdolności prowadzenia działań morskich. Pozwoliło im to przekazać partnerom z marynarek wojennych innych państw cenną wiedzę odnośnie radzenia sobie w trudnych sytuacjach podczas służby.

– Wspaniale było móc wziąć udział w Grand African Nemo 2023 i ułatwić szkolenie kilku krajom w Zatoce Gwinejskiej. Po spędzeniu ostatnich kilku miesięcy na operacjach u wybrzeży Afryki Zachodniej, przyczyniając się do operacji bezpieczeństwa morskiego, możliwość wykorzystania tego, uczestnicząc w tak dużych ćwiczeniach mających na celu rozwój infrastruktury bezpieczeństwa i udział w szkoleniu dotyczącym wejścia na pokład, była bardzo satysfakcjonująca. Najważniejszym wydarzeniem były ćwiczenia z marynarką wojenną Gambii. Po odwiedzeniu ich w sierpniu i pomocy w wypuszczeniu jednego z ich okrętów na morze, przeprowadzenie z nimi szkolenia było niezwykle satysfakcjonujące – powiedział porucznik mar. Ben Hunter, oficer operacyjny HMS Trent.


Fot. Royal Navy


Fot. Royal Navy

Po raz pierwszy wszechstronność patrolowca zwiększył wspomniany dron Puma z 700X Naval Air Squadron, który startował z pokładu okrętu w celu przeprowadzenia rozpoznania i gromadzenia danych wywiadowczych, a także monitorował obszar większy niż Greater Manchester i zapewniał obserwacje na niebie zespołowi abordażowemu Royal Marines.

– To była przyjemność brać udział w działaniach HMS Trent w Afryce Zachodniej. Zespół abordażowy Royal Marines w pełni zintegrował się ze statkiem i wraz z 700X odegrał kluczową rolę w operacjach związanych z bezpieczeństwem morskim statku. Szkolenia z partnerami regionalnymi i demonstracja możliwości 42 Commando były dla nas przyjemnością – podkreślił por. Max Tanner, dowódca zespołu abordażowego Royal Marines.

Wśród innych działań były także wizyty ambasadorów, polityków (w tym ministrów obrony), a także spotkania marynarskiej kadry z młodzieżą klas szkolnych oraz w domach dziecka.

HMS Trent to nowy, wcielony w 2018 roku do służby okręt patrolowy (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu River, z podserii Batch 2, zbudowany przez BAE Systems. Należy do serii liczącej czternaście jednostek, których użytkownikami, poza Wielką Brytanią (8), są Bahrajn (1), Brazylia (3) i Tajlandia (2). Od Batch 1, zbudowanej przez Vosper Thornycroft, różni się większą wypornością i długością (90,5 metra i 2000 ton w porównaniu z 79,5 metra i 1700 ton), a także wyposażeniem i uzbrojeniem. Napęd stanowią dwa silniki wysokoprężne MAN 16V28/33D, 14700 kW, dwa wały i dwa śmigła o regulowanym skoku, a osiąga prędkość do 25 węzłów. Załoga liczy 34-45 marynarzy, w zależności od celów misji. W wyposażeniu okrętu znajdują się radar nawigacyjny Kelvin Hughes Ltd SharpEye, radar 2D Terma Scanter 4100, system zarządzania walką BAE CMS-1 oraz system operacyjny współdzielonej infrastruktury. Uzbrojenie stanowią automatyczna armata morska 30 mm DS30B, cztery karabiny maszynowe M2 Browning (do 2023 roku były też dwa karabiny maszynowe M134 Minigun) oraz dwa karabiny maszynowe ogólnego przeznaczenia. Okręt posiada też lądowisko i hangar dla śmigłowca Merlin i małego drona powietrznego.


Fot. Royal Navy

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.