• <

Wynik wyszukiwania - "piractwo" - Wiadomości

Nabrzeże Hanzy – nowa nazwa Nabrzeża Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta Gdańska tej kadencji radni podjęli decyzję o nadaniu nazwy Nabrzeże Hanzy północno-zachodniemu odcinkowi nabrzeża Wyspy Spichrzów. Nowa nazwa, która obowiązuje od 18 kwietnia, ma na celu podkreślenie historycznego znaczenia Gdańska w ramach hanzeatyckiego sojuszu kupieckiego.
18.04.2024

MSZ Iranu: statek MSC Aries został przejęty, ponieważ złamał prawo morskie

Irańskie władze podały w poniedziałek, że pływający pod portugalską banderą kontenerowiec MSC Aries został przejęty przez Iran w cieśninie Ormuz za "naruszenie prawa morskiego". Według ministerstwa spraw zagranicznych w Teheranie statek jest powiązany z Izraelem.
15.04.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Porwany przez piratów masowiec przybył na somalijskie wybrzeże

Wciąż pozostaje niepewna sytuacja statku pływającego pod banderą Bangladeszu, M/V Abdullah. Porwana 13 marca jednostka miała znaleźć się na wodach Somalii, acz nie będących pod kontrolą władz tego państwa. Wychodzi że to pierwsze od pewnego czasu udane pochwycenie statku przez piratów.
15.03.2024

Duńska fregata Iver Huitfeldt patroluje Morze Czerwone. Była wzorem dla "Miecznika"

Okręt sił morskich Danii rozpoczął zadania związane z ochroną żeglugi na Morzu Czerwonym. To wkład kraju w ochronę tras morskich w ramach misji "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Iver Huitfeldt to interesująca jednostka dla polskich specjalistów morskich, gdyż była wzorem dla projektu platformy Arrowhead 140, na której są oparte przyszłe fregaty programu "Miecznik".
16.02.2024

Alarm 3 stopnia dla floty Norwegii. Marynarz może zejść ze statku pływającego w strefie wojny

Podczas, gdy wielu operatorów zmienia trasy swoich statków, norweska administracja morska podeszła do zagadnienia kompleksowo i wyznaczyła strefy zagrożeń statkom pływającym pod banderą tego kraju. A trzeba podkreślić, że flota norweska to czwarta flota narodowa na świecie pod względem wartości.
27.01.2024

Liga Państw Arabskich potępia etiopską dzierżawę wybrzeża Somalilandu

Po tym jak 1 stycznia Etiopia podpisała tzw. protokół ustaleń z separatystyczną republiką Somalilandu w sprawie korzystania z jednego z jej portów i dzierżawy wybrzeża, umowę tę skrytykowali członkowie zrzeszenia państw arabskich, jako „naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Somalii”.
04.01.2024

Irański okręt na Morzu Czerwonym. Będzie wspierał Huti?

Irański okręt wojenny IRIS Alborz (72) pojawił się na Morzu Czerwonym, arenie zmagań między Huti a międzynarodową koalicją kierowaną przez USA. Ich celem jest zabezpieczenie szlaku żeglugowego. Iran wspiera w konflikcie Huti, ale nie wiadomo jakie zadania ma Alborz.
01.01.2024

Ochroniarze na statkach. Kosztowne rozwiązanie? Zbędne czy konieczne?

Nasilające się ataki na jednostki morskie w rejonie Morza Czerwonego, w tym głośne przypadki porwań przypominają, że praca na morzu może być niebezpieczna, a piractwo wciąż stanowi wyzwanie dla rządów państw. W związku z tym są organizowane międzynarodowe misje, których trzonem są siły morskie, niemniej firmy poszukują także własnych rozwiązań, jak radzić sobie w tej sytuacji. Jednym z nich jest korzystanie z usług uzbrojonych ochroniarzy.
20.12.2023

Kolejny akt irańskiego terroru. Jemeńscy Huti porwali statek handlowy

Sprzymierzona z Iranem jemeńska milicja Huti porwała w niedzielę statek handlowy na Morzu Czerwonym. Operatorem pływającego pod banderą Bahamów statku jest Japonia, ale jednostka należy do brytyjskiej firmy, w której udziały ma izrealeski biznesmen Rami Unger. To kolejny akt irańskiego terroru - skomentowało biuro izraelskiego premiera.
19.11.2023

Chrzest patrolowca dla sił morskich RPA, dostarczonego przez Damen

W porcie w Durbanie odbyła się 3 listopada br. ceremonia nadania nazwy wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Republiki Południowej Afryki (South Africa Navy), SAS King Shaka Zulu (P1572). Nowa jednostka ma wzmocnić potencjał obrony wybrzeża i wód terytorialnych państwa, a także stanowić dowód jego zdolności w zakresie branży stoczniowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, sił zbrojnych, branży stoczniowej. Uroczystość uświetniła orkiestra marynarki wojennej.
06.11.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
30.05.2023

Piraci zaatakowali statek w pobliżu Wybrzeża Kości Słoniowej

Pływając pod singapurską banderą chemikaliowiec Success 9 został zaatakowany 10 kwietnia br. przez piratów. Zdarzenie miało miejsce w Zatoce Gwinejskiej, na południe od Abidżanu, będącego istotnym portem i centrum gospodarczym Wybrzeża Kości Słoniowej.
11.04.2023

Bezpieczeństwo morskie priorytetem UE. Aktualizacja strategii ochrony przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel przyjęli dziś wspólny komunikat w sprawie wzmocnionej strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego, aby zapewnić pokojowe wykorzystanie mórz i ochronę przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami. Przyjęli również zaktualizowany plan działania, za pomocą którego strategia będzie wdrażana.
13.03.2023

Somalijskie siły zbrojne zajęły dawną bazę piratów

Minister Obrony Somalii Abdulkadir Mohamed Nur przekazał, że siły wierne rządowi w Mogadiszu zdobyły miasto portowe Harardhere, okupowane dotąd przez bojowników al-Shabaab. Dostęp do jednego z portów wybrzeża ma istotne znaczenie gospodarcze i polityczne. To również kolejne zwycięstwo od czasu rozpoczęcia w 2022 roku ofensywy przeciw islamistom oraz watażkom.
17.01.2023

Ocean Indyjski bezpieczny dla żeglugi od 1 stycznia 2023 r. To informacja ważna dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego i militarnego

Po ponad dekadzie skutecznych operacji zwalczania piractwa zmniejszających zagrożenie, biznes żeglugowy wycofał obszar wysokiego ryzyka na Oceanie Indyjskim – informuje armatorów pływających pod banderą cypryjską Maritime Cyprus.
30.12.2022

Piraci w Zatoce Gwinejskiej celują w ropę i nielegalne połowy

Z najnowszego raportu Sekretarza Generalnego ONZ na temat piractwa w Zatoce Gwinejskiej wynika, że zmieniają się kierunki działań piratów. Celem przestępstw nie są już tylko komercyjne statki morskie, a jednostki przewożące ropę, oraz nielegalne połowy. Samych incydentów jest mniej, ale eksperci ostrzegają, że zmieniają się kierunki zainteresowania przestępców.
03.12.2022

Koreański tankowiec porwany przez piratów. To już drugi raz

Południowokoreańscy urzędnicy i służby bezpieczeństwa monitorujące Zatokę Gwinejską potwierdzają, że należący do Korei Południowej tankowiec został porwany przez piratów w pobliżu Wybrzeża Kości Słoniowej. To drugi przypadek wejścia na pokład tego samego tankowca po incydencie w 2022 roku.
28.11.2022

Międzynarodowe Biuro Morskie: Najniższy poziom piractwa morskiego od 30 lat

Międzynarodowe Biuro Morskie w najnowszym raporcie przedstawia najniższy poziom piractwa od niemal 30 lat. Zatoka Gwinejska i Cieśnina Singapurska stanowią główne obszary na których statki są szczególnie zagrożone na atak piratów.
30.08.2022

Na Morzu Czarnym tonie estoński statek towarowy, wcześniej przejęty przez Rosjan

Należący do Finlandii statek towarowy Helt, który pływa pod panamską banderą tonie; w środę przejęły go rosyjskie siły na Morzu Czarnym - informuje portal Ukraińska Prawda.
03.03.2022

Pierwszy tegoroczny atak piratów

Koreański tankowiec nieopodal Wybrzeża Kości Słoniowej stał się pierwszą tegoroczną ofiarą ataku piratów. Załodze nic się nie stało, skradziony został ładunek.
28.01.2022

Duńczycy uwolnili trzech piratów

Trzech piratów schwytanych przez załogę duńskiej fregaty Esbern Snare zostało wypuszczonych na wolność. Czwarty przebywa w szpitalu.
07.01.2022

Rebelianci Huti porwali statek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Rebelianci Huti porwali przed północą w niedzielę statek towarowy, płynący pod banderą ZEA, z powodu jego zaangażowania we "wrogie działania"; statek zmierzał do Arabii Saudyjskiej i według Saudyjczyków przewoził sprzęt medyczny - podaje w poniedziałek Agencja Reutera.
03.01.2022

Marynarze z duńskiej fregaty zastrzelili czterech piratów u wybrzeży Nigerii

Duńskie Siły Zbrojne poinformowały w czwartek, że doszło do wymiany ognia z piratami u wybrzeży Nigerii; broniąc się, załoga duńskiej fregaty zastrzeliła czterech napastników i raniła kolejnego. Nikt z Duńczyków nie ucierpiał.
25.11.2021

Najważniejsze postanowienia 104 sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach od 4 do 8 października 2021 r. odbyła się w formie zdalnej 104 sesja Komitetu MSC, na której podjęto szereg zagadnień przedstawionych poniżej. Na 102 i 103 sesji Komitetu odroczył on rozpatrzenie wielu zgłoszonych dokumentach dotyczących: decyzji innych organów IMO (punkt 2 porządku obrad), zwiększenia możliwości wdrożenia nowych środków (punkt 4 porządku obrad), niebezpiecznej migracji drogą morską (punkt 9 porządku obrad), formalnej oceny bezpieczeństwa (punkt 10 porządku obrad), organizacji Komitetu i metod pracy (pun
08.11.2021

Royal Navy: uzbrojone bezzałogowe łodzie gotowe do walki [ZDJĘCIA]

Brytyjska marynarka wojenna wprowadziła do służby autonomiczne bezzałogowe łodzie. Sukcesem zakończyły się pierwsze testy.
28.10.2021

Globalne incydenty piractwa spadły do najniższego poziomu od dziesięcioleci

Według Międzynarodowego Biura Morskiego ICC (IMB) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku liczba zgłoszonych przypadków piractwa i rozboju na morzu spadła do najniższej odnotowanej liczby od prawie trzech dekad.
23.10.2021

Ustawa o pracy na morzu podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pracy na morzu – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
23.08.2021

Atak na tankowiec na Morzu Arabskim; dwie osoby nie żyją

W ataku na płynący przez Morze Arabskie tankowiec Mercer Street zginęło dwóch członków jego załogi - poinformował w piątek armator jednostki, londyńska firma Zodiac Maritime, której właścicielem jest izraelski miliarder Ejal Ofer.
31.07.2021

Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Najpopularniejsze miejsca pirackich ataków na świecie

Mimo rozwoju technologii, piractwo morskie nadal stanowi poważne zagrożenie dla marynarzy i armatorów. Możemy zaobserwować tendencję wzrostową pirackich ataków, w szczególności porwań dla okupu. Większość działań piratów ma miejsce na niezmiennych od lat akwenach, w szczególności w rejonie Zatoki Gwinejskiej.
22.07.2021

Globalne piractwo spadło do najniższego poziomu od 27 lat

Piractwo i napady z bronią na morzu spadły do najniższego poziomu od 27 lat w pierwszej połowie 2021 roku. Nie dajmy się jednak zwieść liczbom - ostrzega Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB).
16.07.2021

Rząd o prawach pracowniczych marynarzy w razie napaści na statek

Zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy w sytuacji ataku piratów lub zbrojnej napaści na statek to główny cel projektu zmiany ustawy o pracy na morzu, którym we wtorek ma się zająć rząd.
28.06.2021

Żegluga pod kontrolą. Polscy przedsiębiorcy żeglugowi zarządzają flotą 250 statków o nośności około 2,5 mln t.

24 czerwca odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Na stanowisku prezesa pozostał Dariusz Jellonnek, Crew Operations Director NE Europe, V.Ships. W zebraniu brał udział Martin Dorsman, sekretarz generalny European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
28.06.2021

Nigeria użyje dronów i śmigłowców do zwalczania piractwa na morzu

Nigeria przedstawiła warte 195 mln dolarów łodzie, pojazdy i jednostki powietrzne, które mają stanąć na czele walki tamtejszego rządu z piractwem w Zatoce Gwinejskiej.
11.06.2021

Globalna żegluga w końcu zamierza podjąć kroki w celu walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Do ponad 95 porwań marynarzy w zeszłym roku doszło w Zatoce Gwinejskiej. Nie powinien więc dziwić fakt, że prawie 100 firm i organizacji żeglugowych oraz państw bandery podpisało nową deklarację nawołującą do walki z piractwem w tym regionie.
19.05.2021

Rząd Danii będzie negocjował w sprawie piractwa w Zatoce Gwinejskiej

Duńczycy podejmują kolejne działania w następstwie decyzji o wysłaniu okrętu wojennego do Zatoki Gwinejskiej. Aby wspomóc walkę z piractwem rząd duński będzie negocjował warunki porozumienia z administracją państwową Afryki Zachodniej.
22.03.2021

Dania wyśle ​​fregatę do walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Dania wyśle ​​okręt wojenny do Zatoki Gwinejskiej w Afryce Zachodniej, aby wspomóc walkę z szerzącym się piractwem.
17.03.2021

Odszkodowanie dla marynarza w amerykańskim prawie morskim

Jedną z poprzednich publikacji, zatytułowaną „U.S. Coastguard (USCG) – Morskie Organy Ścigania” zapoczątkowano serię artykułów poświęconych organom władzy publicznej, działającym w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego, a określanym zbiorczo jako tzw. maritime law enforcement. Wybór Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych jako pierwszej z opisywanych w tym zakresie instytucji nie był przypadkowy.
11.03.2021

Międzynarodowa Organizacja Morska wzywa do walki z piractwem

W odpowiedzi na rosnącą liczbę ataków piratów na statki w Zatoce Gwinejskiej, Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) powołała grupę ds. Bezpieczeństwa morskiego.
16.02.2021

Międzynarodowe Biuro Morskie: akty piractwa wzrosły w ubiegłym roku o 20 proc.

Liczba ataków piratów na statkach wzrosła w 2020 roku o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Związane jest to z rekordowym wzrostem porwań u wybrzeży Afryki Zachodniej – przekazało Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB) w opublikowanym dzisiaj dorocznym raporcie.
13.01.2021

Niemiecki minister obrony odpiera protesty w sprawie kontroli tureckiego statku

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenebauer uznała we wtorek za bezpodstawne protesty Turcji przeciwko próbie skontrolowania tureckiego statku przez niemiecką fregatę rakietową Hamburg, która pilnuje na Morzu Śródziemnym przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do Libii.
24.11.2020

Żegluga pod okiem satelity

Będący w finalnej fazie specyfikacji technicznej system VDES powiększy poprzez segment satelitarny zasięg łączności oraz umożliwi szybką wymianę danych w morskim paśmie VHF, tworząc tym samym pole na nowe usługi zwiększające bezpieczeństwo i ochronę żeglugi.
23.06.2020

Piractwo i rozbój na morzu

Piractwo i rozbój zbrojny na morzu, to niektóre ze współczesnych wyzwań przemysłu morskiego i przybrzeżnego. Ostatnie incydenty, szczególnie u wybrzeży Afryki Zachodniej, przypomniały przemysłowi żeglugowemu i ogółowi społeczeństwa o przemocy i okrucieństwie. Przeprowadzane ataki pirackie narażają ludzi na pokładach, powodując znaczne straty, które mogą dotykać nie tylko dóbr materialnych, ale też zdrowia i życia ludzkiego.
19.06.2020

Piractwo coraz większym problemem w Azji

Według ostatniego miesięcznego raportu opublikowanego przez ReCAAP w Azji obserwuje się wzrost liczby przypadków piractwa i rozboju na statkach. Porwanie załogi w celu okupu na wodach regionalnych również pozostaje poważnym problemem.
11.06.2020

W PE o agresywnej polityce Rosji na Bałtyku i rosnącym znaczeniu żeglugi w Arktyce

Zachód musi się przeciwstawić agresywnej polityce Rosji w Europie, w tym na Morzu Bałtyckim, musi też zaangażować się w stworzenie nowych przepisów prawa międzynarodowego dotyczących Arktyki, w której Rosja jest coraz aktywniejsza – przekonywali uczestnicy konferencji w PE.
05.02.2020

Z powodu napięć na Bliskim Wschodzie wzrosną stawki ubezpieczeniowe

Według Jonathana Mossa, szefa ds. morskich i handlu w kancelarii prawnej DWF z siedzibą w Machester, ostatnie napięcia na Bliskim Wschodzie spowodują drakoński wzrost stawek polis ubezpieczeń morskich i kosztów ubezpieczenia.
12.01.2020

Rada Bezpieczeństwa ONZ: piractwo morskie zagraża pokojowi i stabilności

Podczas środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego problemom piractwa morskiego, przyjęła ona rezolucję, przedłużającą mandat państw i organizacji regionalnych współpracujących z Somalią do walki z procederem, który - jak podkreśliła - stanowi zagrożenie dla pokoju i stabilności.
05.12.2019

Piraci porwali załogę supertankowca u wybrzeży Nigerii

Piraci weszli na pokład w pełni załadowanego supertankowca u wybrzeży Nigerii. To z pewnością zwróci uwagę ubezpieczycieli na ryzyko transportu ropy z największego afrykańskiego producenta tego surowca.
04.12.2019

ReCAAP: W sierpniu mniej ataków piratów na azjatyckich wodach

W sierpniu 2019 roku odnotowano osiem incydentów z udziałem piratów na azjatyckich wodach. Sześć z nich było zbrojnymi napadami - podał regionalny organ nadzorujący piractwo, ReCAAP. Oznacza to spadek o 11 proc. w porównaniu do liczby incydentów w sierpniu 2018 roku.
15.09.2019

Korea Płd. chce wysłać siły morskie do cieśniny Ormuz

Korea Południowa planuje przyłączyć się do kierowanej przez USA koalicji na Bliskim Wschodzie i wysłać swe siły morskie, w tym niszczyciel, żeby pomóc ochraniać tankowce pływające przez cieśninę Ormuz - informuje w poniedziałek południowokoreańska gazeta.
29.07.2019

Najważniejsze postanowienia z 101. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC)

101. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego odbyła się w Londynie w dniach 5-14 czerwca br. Podczas obrad Komitet omówił m.in. następujące zagadnienia: przyjęcie poprawek do obowiązkowych instrumentów IMO; autonomiczne nawodne jednostki pływające (MASS) – zatwierdzenie Tymczasowych wytycznych dla prób MASS; standardy konstrukcyjne oparte na celu – zatwierdzenie zmienionych Ogólnych wytycznych dot. opracowania standardów IMO opartych na celu (MSC.1/Circ.1394/Rev.1); bezpieczeństwo statków uprawiających żeglugę na wodach polarnych
22.07.2019

Mniej piratów na azjatyckich wodach w pierwszej połowie 2019 roku

Pomiędzy styczniem a czerwcem tego roku na azjatyckich wodach zanotowano 28 incydentów piractwa lub zbrojnej napaści na statki. Według regionalnego organu nadzorującego piractwo, ReCAAP, te wyniki można uznać za pozytywne, gdyż wyraźnie widać poprawę.
18.07.2019

Piractwo lub strefa wojny a uprawnienia marynarzy

Pomimo zintensyfikowania współpracy państw i organizacji międzynarodowych w zakresie przeciwdziałania oraz zwalczania piractwa morskiego oraz wdrożeniu praktycznych rozwiązań mających służyć zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa żeglugi międzynarodowej (m.in. misje wojskowe pod auspicjami Unii Europejskiej oraz NATO), problematyka stref żeglugowych podwyższonego ryzyka wciąż pozostaje aktualna. Przekłada się ona również na zakres uprawnień przysługujących marynarzom świadczącym pracę na tego rodzaju obszarach.
28.03.2019

Położono stępkę pod jednostkę dla Departamentu Obrony Republiki Południowej Afryki

W sobotę, 23 lutego w Damen Shipyards Cape Town (DSCT) odbyła się ceremonia położenia stępki, rozpoczynająca budowę pierwszego z trzech przybrzeżnych wielozadaniowych statków patrolowych (MMIPV) dla Departamentu Obrony Republiki Południowej Afryki. Jednostki te pomogc chronic kraj przez zagrożeniami takimi jak handel ludźmi, nielegalne połowy i piractwo, a także wspierać tworzenie miejsc pracy i rozwój przedsiębiorstw.
19.03.2019

Irański minister obrony: zareagujemy na działania Izraela wobec dostaw naszej ropy

Iran zareaguje w sposób zdecydowany, jeśli izraelska marynarka wojenna podejmie działania wobec dostaw naszej ropy naftowej - zagroził w środę irański minister obrony Amir Hatami.
13.03.2019

ONZ: Przestępczość na morzach coraz bardziej wyrafinowana

Przestępczość na morzach staje się coraz bardziej wyrafinowana i wciąż się rozszerza. Wykorzenienie jej wymaga skoordynowanej międzynarodowej współpracy i zdeterminowania. Problemy z tym związane były przedmiotem wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
06.02.2019

Raport IMB: Więcej ataków piratów na świecie, w szczególności w Zatoce Gwinejskiej

Piractwo morskie wzrosło na całym świecie w 2018 roku, w szczególnie w Afryce Zachodniej, gdzie ataki pirackie na statki nadal stanowią zagrożenie dla marynarzy – czytamy w raporcie International Maritime Bureau (IMB), należącej do struktur ONZ.
17.01.2019

Miesiąc temu porwano Polaków z pokładu kontenerowca Pomerania Sky

Miesiąc temu piraci porwali 11 marynarzy z pokładu kontenerowca Pomerania Sky. Wśród nich ośmiu Polaków, dwóch Filipińczyków i Ukraińca. Nadal nie wiadomo, jakie są losy porwanych, a negocjacje toczą się w absolutnej tajemnicy.
27.11.2018

Raport: Piractwo na najniższym od 22 lat poziomie

180 przypadków piractwa i rozboju na statkach zostało zgłoszonych do Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w 2017 roku – wynika z najnowszego reportu Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB).
24.09.2018

Piractwo wraca na Zatokę Gwinejską

Jak wynika z raportu firmy ochroniarskiej EOS Risk Group, od początku tego roku, nigeryjscy piraci porwali 35 marynarzy ze statków pływających po Zatoce Gwinejskiej. To podobne statystyki do tych z roku 2017.
06.08.2018

Piractwo na najniższym od 10 lat poziomie

Liczba ataków piratów zgłoszona do centrum informacyjnego ReCAAP w pierwszej połowie 2018 roku była najniższa od 10 lat.
19.07.2018

Bezpieczeństwo żeglugi morskiej

Żegluga morska jest sferą działalności człowieka obarczoną dużym ryzykiem. Ogromne przestrzenie do pokonania, zmienne, często ekstremalnie niekorzystne, warunki atmosferyczne, rosnący ruch statków w kanałach i portach, nie zawsze bezpieczny ładunek do przewiezienia, wreszcie takie zjawiska jak piractwo czy terroryzm morski, to tylko część z zagrożeń jakie, związane są z transportem morskim. A jednak do tragedii i wypadków statków dochodzi stosunkowo rzadko. To głównie zasługa działalności Międzynarodowej Organizacji Morski
06.06.2018

Filipiny otrzymały od Japonii pięć samolotów rozpoznawczych

Japonia podarowała Filipinom w sumie pięć samolotów rozpoznawczych, których zadaniem będzie przede wszystkim monitorowanie obszaru nad Morzem Południowochińskim - poinformował filipiński minister obrony Delfin Lorenzana.
26.03.2018

Zaginął tankowiec w Zatoce Gwinejskiej

W Zatoce Gwinejskiej zaginął tankowiec z załogą składającą się z 22 obywateli Indii - poinformowało w niedzielę indyjskie MSZ. Jednostka przewoziła 13,5 tys. ton benzyny. Kontakt z załogą statku utracono w piątek.
04.02.2018

Azja: Liczba incydentów z udziałem piratów wzrosła o 10 procent

W porównaniu z danymi z 2016 roku odnotowano 19-procentowy wzrost liczby przypadków piractwa na statkach w Azji – wynika z danych regionalnego organu monitorującego piractwo ReCAAP ISC.
16.01.2018

Piractwo na najniższym od 22 lat poziomie

180 przypadków piractwa i rozboju na statkach zostało zgłoszonych do Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w 2017 roku – wynika z najnowszego reportu Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB).
10.01.2018

Piractwo wciąż dużym problemem

Ponad 90 proc. wszystkich napadów piratów w regionie Azji Południowo-Wschodniej zakończyła się skutecznym abordażem – wynika ze statystyk Oceans Beyond Piracy (OBP). W tym regionie w tym roku współcześni korsarze ranili lub zabili aż 500 marynarzy.
16.11.2017

Umowne wyłączenia odpowiedzialności przewoźnika („contractual excepted perils”) – analiza w świetle prawa angielskiego

W ujęciu historycznym zobowiązanie przewoźnika morskiego do przewiezienia ładunku na podstawie konosamentu miało charakter zobowiązania absolutnego („absolute undertaking”). Jak to zostało ujęte przez sędziego Kelly (CB) w precedensie „Kay v Wheeler” (1867) LR 2 CP 302 – „The question we have to determine depends on the contract between the parties contained in the bill of lading. That, after stating that certain goods have been shipped in good order and condition, binds the defendants to deliver them in like good order an
22.09.2017

Norwegia: Zatrzymano statek organizacji Greenpeace z 35 aktywistami

Straż przybrzeżna Norwegii zatrzymała 35 aktywistów organizacji ekologicznej Greenpeace i członków załogi statku Arctic Sunrise. Jak poinformował w piątek Greenpeace działacze protestowali przeciw zwiększeniu strefy wydobycia ropy na Morzu Barentsa.
18.08.2017

Najważniejsze postanowienia z 98. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC)

98. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej odbyła się w Londynie w dniach 7-16 czerwca b.r. Polskę reprezentowali przedstawiciele Administracji: Wacław Bielawski - Stały Przedstawiciel RP przy IMO - Przewodniczący Delegacji, Marta Grabowska – Zastępca Przewodniczącego delegacji, Tadeusz Wojtasik - Zastępca Przewodniczącego delegacji, Przemysław Lenard i Magdalena Kierzkowska - członkowie delegacji oraz Jacek Poturalski (PRS) - ekspert.
02.08.2017

Statki autonomiczne przyszłością żeglugi morskiej?

Pomysł autonomicznych statków miałby być rozwiązaniem, które dla branży morskiej byłoby krokiem w przyszłość. Norweska firma Yara produkująca nawozy oraz producent rozwiązań technologii morskiej Kongsberg połączyli siły w realizacji wyjątkowego projektu. Połączenie feederowe z fabryki do miejscowego portu miałoby być obsługiwane w pełni autonomicznie już w 2020 roku.
24.07.2017

Arbitraż ws. Arctic Sunrise - Rosja musi zapłacić Holandii 5,4 mln euro

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze ogłosił we wtorek, że Rosja musi zapłacić Holandii 5,4 mln euro odszkodowania, wraz z odsetkami, za aresztowanie w 2013 r. należącego do organizacji Greenpeace i pływającego pod holenderską banderą statku "Arctic Sunrise".
19.07.2017

Piractwo w Azji i na afrykańskich wybrzeżach dużym problemem

Ponad 90 proc. wszystkich napadów piratów w regionie Azji Południowo-Wschodniej zakończyła się skutecznym abordażem – wynika ze statystyk Oceans Beyond Piracy (OBP). W tym regionie w tym roku współcześni korsarze ranili lub zabili aż 400 marynarzy.
26.06.2017

Piractwo morskie - raport za rok 2016

Biuro Morskie (International Marine Bureau) Międzynarodowej Izby Handlowej (International Chamber of Commerce) opublikowało statystyki dotyczące aktów piractwa w roku 2016.
17.04.2017

Piraci uwolnili porwany tankowiec

W czwartek piraci opuścili tankowiec Aris 13, który porwali u wybrzeży Somalii. Jednostka znajduje się w drodze do portu na północnym wybrzeżu Somalii. Było to pierwsze od 2012 roku porwanie na tych wodach dużej jednostki handlowej.
17.03.2017

W Somalii piraci porwali tankowiec po raz pierwszy od 2012 roku

Piraci porwali w poniedziałek u wybrzeży Somalii tankowiec pływający pod flagą Sri Lanki – poinformowały we wtorek miejscowe władze. Jest to pierwsze od 2012 roku porwanie na tych wodach dużej jednostki handlowej.
14.03.2017

Piractwo morskie najniższe od 18 lat, porwań dla okupu coraz więcej

W 2016 roku zjawisko piractwa morskiego zmniejszyło się do poziomu najniższego od 18 lat. Trzykrotnie natomiast wzrosła liczba porwań dla okupu – podało we wtorek Międzynarodowe Biuro Morskie nadzorujące światową gospodarkę morską.
10.01.2017

Somalijski pirat informuje o uwolnieniu po 4 latach 26 marynarzy

Somalijski pirat Bile Husein poinformował, że 26 marynarzy, od czterech lat przetrzymywanych jako zakładnicy, uwolniono, gdy został za nich zapłacony okup – przekazała w sobotę agencja Associated Press z Mogadiszu.
21.10.2016

Od ogólnej wizji do szczegółowych rozwiązań – relacja z Mare Forum

Konferencje Mare Forum uznawane są wśród praktyków z branży morskiej za jedne z najbardziej merytorycznych i wpływowych. Począwszy od tego roku regularnie organizowane będą także w Sopocie.
21.09.2016

Kwitnie piractwo w Azji i na afrykańskich wybrzeżach

Ponad 90 proc. wszystkich napadów piratów w regionie Azji Południowo-Wschodniej zakończyła się skutecznym abordażem – wynika ze statystyk Oceans Beyond Piracy (OBP). W tym regionie w zeszłym roku współcześni korsarze ranili lub zabili aż 800 marynarzy.
10.06.2015

Zagadnienia omawiane podczas sesji Komitetu Prawnego IMO

Podczas sesji Komitetu Prawnego IMO (International Maritime Organization) poruszono kwestie związane z nasilonymi w ostatnim czasie migracjami na Morzu Północnym. Komitet zachęcił również państwa członkowskie do ratyfikowania i wprowadzenia konwencji o odpowiedzialności i odszkodowaniach za szkody związane z przewozem morskim substancji niebezpiecznych i szkodliwych. Poruszano kwestie dotyczące sprawiedliwego traktowania marynarzy, którzy zostali poszkodowani w wypadku na morzu, odnotowano projekt konwencji ujednoliconych
12.05.2015

Raport: Sektor morski lekceważy zagrożenie piractwem

Lekceważenie problemu piractwa jest główną przyczyną spadku bezpieczeństwa sektora morskiego – stwierdził szef brytyjskiej agencji bezpieczeństwa morskiego MAST Gerry Northwood na konferencji Global Shipping Trends and Trade Patterns w Londynie (29 kwietnia).
06.05.2015

Polak strażnik oceanów. „Stado delfinów” na horyzoncie przemienia się w motorówki z 80 piratami na pokładach

Gdy "Kapitan Phillips" bił rekordy popularności w kinach, Polacy stawali się specjalistami od ochrony statków przed piratami.
06.04.2015

Doświadczenia skandynawskie a proces modernizacji Marynarki Wojennej RP

Zgodnie z założeniami obowiązującego obecnie Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-2022, Ministerstwo Obrony Narodowej RP powinno w najbliższych dwóch latach rozpocząć realizację trzech programów pozyskania okrętów wojennych: Czapla (program dotyczy zbudowania trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min), Miecznik (program dotyczy zbudowania trzech okrętów obrony wybrzeża), Orka (program ma doprowadzić do pozyskania nawet trzech okrętów podwodnych nowego typu). Każdy z trze
24.09.2014

Maleje liczba ataków piratów morskich

W pierwszym kwartale tego roku odnotowano najniższy od pierwszego kwartału 2007 r. poziom światowego piractwo na morzach.
29.04.2014

Greenpeace wypłynął na spotkanie statkowi z ropą z Arktyki

Statek organizacji ekologicznej Greenpeace "Rainbow Warrior" w poniedziałek wyruszył z Rotterdamu w Holandii i płynie na spotkanie rosyjskiemu zbiornikowcowi, który transportuje pierwszy ładunek ropy z pola naftowego w Arktyce. Ropę kupił francuski Total.
29.04.2014

Piractwo na szczycie

O wspólne działanie przeciw piractwu i zbrojnym napadom na statki u wybrzeży Afryki apelują organizacje związane z transportem morskim; European Community Shipowners’ Associations (ECSA) i European Transport Workers’ Federation (ETF). Wydały one wspólne oświadczenie wyprzedzające szczyt EU-Africa, który rozpoczął się w środę (2. kwietnia) w Brukseli.
03.04.2014

Rosja w Arktyce chce wiercić dopiero za 10 lat

- Nie jesteśmy jeszcze technologicznie gotowi do właściwego wykorzystania platformy Prirazłomnaja na Morzu Barentsa – oznajmił Giennadij Shmal, prezes Związku Producentów Oil & Gas w Rosji. Przypomnijmy, że to właśnie przeciwko rozpoczęciu wydobycia ropy i gazu na tym terenie aktywiści Greenpeace\'u zorganizowali swój głośny protest we wrześniu minionego roku. Czyżby ich działania przyniosły rezultat?
21.03.2014

Piractwo morskie utemperowane? Trzeci rok z rzędu spada jego skala

Skala piractwa spadła w ciągu trzech lat o ponad jedną trzecią. To głównie zasługa ograniczenia ataków piratów somalijskich - ogłosiło dziś Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB). Liczba ataków piratów spadła do poziomu najniższego od sześciu lat.
16.01.2014

Apel prezydenta Gdańska w sprawie działaczy Greenpeace

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, biorąc pod uwagę fakt, że wśród zatrzymanych przez władze rosyjskie 19 września aktywistów Greenpeace jest mieszkaniec naszego miasta Tomasz Dziemianczuk, zainicjował międzynarodowy apel. Do jego realizacji zaprosił burmistrzów miast, z których pochodzą inni zatrzymani.
22.10.2013

List dyrektora generalnego Greenpeace International do prezydenta Władimira Putina

W środę, 9 października, dyrektor generalny Greenpeace International, Kumi Naidoo, wystosował list do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, w którym zaproponował spotkanie, którego celem byłoby jak najszybsze uwolnienie 28 aktywistów Greenpeace i 2 niezależnych dziennikarzy aresztowanych w Rosji.
10.10.2013

BALTOPS 2013 – faza morska

Pomiędzy dwoma państwami dochodzi do sytuacji kryzysowej. Podłożem napięcia jest długotrwały kryzys finansowy oraz nowo odkryte złoża surowców energetycznych. Na podstawie rezolucji ONZ w rejon kryzysu skierowane zostają międzynarodowe siły, które mają zapewnić bezpieczeństwo transportu morskiego oraz zapobiegać aktom piractwa. To scenariusz ćwiczenia BALTOPS 2013, którego faza morska rozpoczyna się dzisiaj (poniedziałek, 10 czerwca) na Morzu Bałtyckim.
11.06.2013

Koniec Marynarki Wojennej RP – pierwsze niepokojące wnioski z „Białej Księgi”

Według „Białej Księgi” Marynarka Wojenna RP powinna się skoncentrować na obronie wód terytorialnych RP. Może to świadczyć o braku elementarnej wiedzy jej autorów na temat tego, do czego służą we współczesnym świecie siły morskie. Ale może to być też dowodem planów likwidacji tego może małego, ale równie ważnego rodzaju sił zbrojnych.
28.05.2013

Piknik Naukowy w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz zmierzyć swój wzrost z dokładności do 1 mm? A może odbyć podróż do gwiazd? Może chcesz zobaczyć zakamarki nowoczesnej biblioteki albo odkryć tajemnice okrętu podwodnego? Dla chętnych poszukiwanie Nemo! Zapoznaj się ze sprzętem policji, a także straży pożarnej. Trzydzieści różnych tematów czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w piątek, 24 maja, w godz. 10:00 – 14:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebi
21.05.2013

Najniższy poziom piractwa od 5 lat

O 35 proc. zmalała liczba napadów pirackich w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym - informuje Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB). Według danych IMB piractwo morskie osiągnęło najniższy poziom w ciągu 5 lat.
16.04.2013

Kilka słów o bezpieczeństwie morskim.

16 września b.r. w San Diego odbyła się konferencja Międzynarodowego Zrzeszenia Ubezpieczycieli Morskich (International Union of Maritime Underwriters - IUMI), na której m.in. podjęto tematykę bezpieczeństwa morskiego i jego wpływu na ubezpieczenia morskie.
10.12.2012

Coraz trudniej być rybakiem

Źle pojęta ekologia oraz nietrafione pomysły ochrony Bałtyku mogą sprawić, że nie będzie na nim miejsca dla rybaków.
24.10.2012

Spada liczba ataków piratów na statki

W pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku piractwo morskie spadło do najniższego poziomu od 2008 roku - podało w poniedziałek Międzynarodowe Biuro Morskie. Zanotowano w tym okresie 233 pirackie ataki; w analogicznym okresie 2011 roku było ich 352.
22.10.2012

Przesłanie Sekretarza Generalnego IMO z okazji Światowego Dnia Morza 2012

W dniach 24-28 września Międzynarodowa Organizacja Morska wyznaczyła obchody Światowego Dnia Morza 2012, którego tegorocznym hasłem jest „IMO: sto lat po Titanicu”. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskie na krajowe obchody wyznaczyło dzień 28 września 2012 roku.
26.09.2012

Argentyna zamknęła przed Brytyjczykami część portów

Władze argentyńskiej prowincji Buenos Aires zamknęły porty dla statków przewożących ropę naftową pod brytyjską banderą. Jako powód podały walkę o suwerenność i surowce spornych wysp, Falklandów - donosi w piątek dziennik "Daily Telegraph".
06.08.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Somalijscy piraci zmieniają modus operandi

Ostatni raport ICC Międzynarodowe Biuro Morskie (ICC International Maritime Bureau) „Piractwo i napady rabunkowe” - „Piracy and Armed Robbery Against Ships” za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2011roku wydaje się być globalnie bardziej optymistyczny niż ubiegłoroczny. Międzynarodowe Biuro Morskiego Centrum Raportowania Piractwa w Kuala Lumpur podało, iż w 2011 roku doszło na całym świecie do 439 napadów pirackich i rabunkowych na akwenach całego świata. Co jest mniejszym wynikiem niż 445 ataków zanotowanych w analogicznym okresi
15.02.2012

Światowe Dni Morza

Światowe Dni Morza obchodzone są tradycyjnie przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) w ostatnim tygodniu września. Obchody Światowego Dnia Morza w Polsce wyznaczono na piątek, 30 września 2011 r.
15.09.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.