• <

Piraci zaatakowali statek w pobliżu Wybrzeża Kości Słoniowej

rk

11.04.2023 10:13 Źródło: IMB CCC
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Piraci zaatakowali statek w pobliżu Wybrzeża Kości Słoniowej

Partnerzy portalu

Marine nationale

Pływając pod singapurską banderą chemikaliowiec Success 9 został zaatakowany 10 kwietnia br. przez piratów. Zdarzenie miało miejsce w Zatoce Gwinejskiej, na południe od Abidżanu, będącego istotnym portem i centrum gospodarczym Wybrzeża Kości Słoniowej.

Nie są na razie znane szczegóły incydentu, w tym los załogi statku, który regularnie kursuje w regionie i miał być zaangażowany w operacje bunkrowania. Podejrzewa się jako motyw sprawczy kradzież paliwa, gdyż dochodziło już do podobnych zdarzeń. W marcu br. podobnie został zaatakowany tankowiec Monjasa Reformer, pływający pod liberyjską flagą. Interweniowała wtedy Marynarka Wojenna Francji (Marine nationale) której udało się odnaleźć i dostarczyć na brzeg sześciu porwanych członków załogi.

W rocznym raporcie IMB ICC (instytucji zajmującej się m.in. analizą działalności kryminalnej na morzu) odnotowano w 2022 roku 115 przypadków piractwa i zbrojnych napadów na statki, co oznacza spadek w stosunku do 132 w 2021 roku. IMB stwierdził w styczniu 2023 roku, że zmniejszenie wynikało z ogólnego spadku aktywności pirackiej w Zatoce Gwinejskiej, gdzie jeszcze w 2021 roku miało miejsce 35 incydentów, a już rok później tylko 19. Niemniej nie rozwiązuje to potrzeby zapewnienia stałego bezpieczeństwa żeglugi i załóg statków na tym obszarze. Tym bardziej że tamtejsze porty stanowią coraz ważniejszą rolę w zakresie przeładunków oraz gospodarki państw afrykańskich. W tym zakresie kraje zrzeszone w Unii Afrykańskiej współpracują z USA i jego sprzymierzeńcami, które regularnie wysyłają w ten region swoje okręty, aby wspierać miejscowe siły w ramach zwalczania procederów piractwa i przemytu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.