• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pojawiła się nowa publikacja o zagrożeniach hybrydowych i znaczeniu ochrony infrastruktury krytycznej na obszarach morskich

03.04.2023 10:37 Źródło: PTBN
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pojawiła się nowa publikacja o zagrożeniach hybrydowych i znaczeniu ochrony infrastruktury krytycznej na obszarach morskich

Partnerzy portalu

PTBN

W pierwszym numerze "Ekspertyzy PTBN", wydawanego przez Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego, pojawił się ważny tekst dla wszystkich zainteresowanych i zajmujących się tematem bezpieczeństwa morskiego.

Całość publikacji stanowi tekst autorstwa dr Michała Piekarskiego, pt. "Ochrona infrastruktury krytycznej na polskich obszarach morskich w kontekście zagrożeń hybrydowych". W swoim tekście autor analizuje aspekty prawne oraz organizacyjne ochrony infrastruktury krytycznej na polskich obszarach morskich. Fakt, że towarzystwo w swoim czasopiśmie opublikowało tekst poświęcony właśnie tej tematyce ma duże znaczenie, z racji na panująca obecnie sytuację uwidaczniającą kwestie bezpieczeństwa gospodarki morskiej we wszystkich jej aspektach. To pokazała obecna sytuacja międzynarodowa, w tym trwająca od 24 lutego 2022 roku wojna na Ukrainie, a także zagrożenie związane z działaniami hybrydowymi w obszarze Morza Bałtyckiego. W przypadku tych ostatnich dobitnie znaczenie pokazały incydent związany z uszkodzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 we wrześniu 2022 roku, a także wprowadzony 5 października stan alarmowy Bravo w odniesieniu do polskiej infrastruktury energetycznej znajdującej się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst jest zarówno skierowany do osób obeznanych w poruszanym zagadnieniu, jednocześnie z publikacją mogą się też zapoznać takie, dla których temat był wcześniej nieznany, dzięki czemu mogą potraktować go jako pewne kompendium wprowadzające w zakres tematyczny.

W pierwszej części opracowania autor omówił pojęcia związane z zagadnieniami wynikającymi z tytułu oraz uwarunkowania prawne, poświęcając wiele miejsca przedstawieniu i omówieniu przepisów państwowych. Następnie przedstawił możliwy charakter zagrożeń dotyczących portów, kabli podwodnych, rurociągów, a także ruchu pasażerskiego i towarowego na Bałtyku. Zwrócił tu uwagę na sytuacje znane z ostatnich lat, związane z terroryzmem na morzu, atakami pirackimi, oraz prowokacjami.

Rozdział "Ochrona morskiej infrastruktury krytycznej w aspekcie funkcjonalnym" jest poświęcony prawnym aspektom działania przeciwko różnym zagrożeniom, zawierając też istotny dla wielu temat rodzajów i metod działania sił morskich, przede wszystkim polskiej Marynarki Wojennej oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Ich działania byłby również wspierane przez inne instytucje morskie, jak choćby Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Autor omawia tu wyposażenie (w tym okręty i inne jednostki) i jego przeznaczenie, zwracając uwagę na jego mocne oraz słabe strony (w tym bolączki) w kontekście zdolności do obrony infrastruktury morskiej. Bierze też pod uwagę współpracę międzynarodową, niemniej stawia na pierwszym planie siły krajowe, jako pierwsze reagujące na zagrożenia związane z terroryzmem, przemytem, a także działaniami wobec portów, rurociągów, kabli itp.

W kolejnej części pracy autor przedstawia proponowane scenariusze dotyczące niebezpieczeństw dla jednostek nawodnych i infrastruktury morskiej. Omawia je na zasadzie Sytuacja - Ryzyko - Reakcja, proponując tu zarazem program ćwiczeń, w które można zaangażować służby mundurowe, instytucje państwowe oraz prywatne i krajowe przedsiębiorstwa związane z branżą morską. W ostatnim rozdziale prezentuje zalecenia Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, dotyczące propozycji poprawy kondycji służb i instytucji morskich, wypracowanych procedur oraz aspektów prawnych.

Twórca publikacji dr Michał Piekarski jest adiunktem w Zakładzie Studiów nad Bezpieczeństwem Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się analizą zjawiska
„wojny hybrydowej” w Europie, współczesnego terroryzmu, problematyką bezpieczeństwa morskiego państwa, oraz zagadnieniami kultury strategicznej Polski. To również członek kierownictwa PTBN i stały współpracownik magazynu „Frag Out”, poświęconego tematyce militarnej oraz bezpieczeństwu.

Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego jest interdyscyplinarnym towarzystwem naukowym powstałym w 2015 roku. Skupiaja badaczy zajmujących się różnymi dziedzinami bezpieczeństwa publicznego. Jego celem jest rozwój i upowszechnianie wiedzy na temat budowania odporności państwa wobec zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i zarazem rozwijania międzynarodowej pozycji kraju. W ramach swojej działalności publikuje od 2020 roku "Raportów PTBN", a od 2021 roku w jego ramach funkcjonuje laboratorium analityczne PTBN Data Lab, którego zadaniem jest badanie wykorzystania cyberprzestrzeni, w tym mediów społecznościowych, do szerzenia narracji skierowanej przeciwko Polsce, zwłaszcza jej interesom narodowym i bezpieczeństwu. Towarzystwo jest członkiem m.in. ogólnoeuropejskiej sieci przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym EU-HYBNET, specjalizują się w tematyce ochrony infrastruktury krytycznej.

Z publikacją można zapoznać się TUTAJ.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.