• <
BOTA_2023

Rozwój infrastruktury PERN wkładem w bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie dla regionu

rk

16.03.2023 11:00 Źródło: PERN
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rozwój infrastruktury PERN wkładem w bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie dla regionu

Partnerzy portalu

PERN

Strategiczne inwestycje PERN w nowe zbiorniki na ropę naftową i paliwa oraz nowe rurociągi przesyłowe stały się fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski. To kluczowy czynnik zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie. Infrastruktura krytyczna PERN pozwala Polsce w skuteczny sposób dywersyfikować dostawy surowca i paliw. Pozwala także na wsparcie zarówno niemieckich jak i ukraińskich podmiotów w zakresie morskich dostaw tych nośników energii.

W ciągu ostatnich sześciu lat, pojemności na paliwa wybudowane przez PERN zwiększyły się aż o blisko 0,6 mln m3. Grupa wybudowała w tym czasie 20 nowych zbiorników paliwowych, z czego w 2022 roku do eksploatacji trafiło siedem z nich. Jednocześnie pod koniec czerwca ubiegłego roku ruszyła budowa kolejnych ośmiu magazynów. Dzięki realizacji tej części projektu, PERN dostarczy swoim Klientom w tym roku kolejne 256 tys. m3 nowych pojemności magazynowych dla produktów naftowych. Firma oddała także do eksploatacji prawie 100 km odcinek rurociągu produktowego do Trzebini, wzmacniającego bezpieczeństwo energetyczne południa kraju.

W ostatnich latach o około milion m3 powiększyły się także pojemności PERN na ropę naftową, co istotnie ułatwia klientom dywersyfikowanie dostaw surowca. Ponadto firma zbudowała dodatkowych 13 zbiorników. Wszystkie znajdują się u wybrzeży Bałtyku bo to dostawy morskie dziś są kluczem bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Dostawy morskie w centrum uwagi


Rola nadmorskiej infrastruktury grupy PERN systematycznie rosła w ostatnich latach z uwagi na dywersyfikowanie dostaw ropy naftowej przez Klientów. Po wybuchu wojny w Ukrainie stała się kluczowym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz części Niemiec jak również Ukrainy.

- PERN konsekwentnie rozwija się nad Bałtykiem, gdzie powstały nowe pojemności na ropę naftową i paliwa, rozwijany jest potencjał kolejowy warunkujący sprawne wydanie paliw do kraju. Rozpoczęły się także prace związane z budową kolejnego stanowiska do obsługi tankowców w Naftoporcie. Poprzez Naftoport surowiec dociera także do partnerów niemieckich a potencjał terminala produktowego w Dębogórzu stanowi szansę także na funkcjonowanie gospodarki ukraińskiej. Jedną z opcji na stole jest także szersze wykorzystanie Siarkopolu z Grupy PERN do wzmacniania bezpieczeństwa Polski i udostępnienia wolnych mocy także partnerom z krajów ościennych – podkreślił prezes PERN Paweł Stańczyk.

Partnerstwo paliwowe


W 2022 roku dużą zmianą i wyzwaniem biznesowym dla polskich uczestników rynku naftowo-paliwowego była zmiana kierunku dostaw paliw. Przemysł naftowy Ukrainy oraz tamtejsza baza magazynowa istotnie ucierpiała na skutek działań armii rosyjskiej. Przed wojną paliwa płynęły do Polski głównie ze Wschodu, tak jak do Ukrainy. Od 24 lutego kierunek jest odwrotny, gdyż paliwa płyną z Polski na Ukrainę. Jednym dodatkowych pól potencjalnej współpracy może być także przechowywanie ukraińskich zapasów paliw w zbiornikach PERN, które mogłyby powstać w sytuacji zainteresowania strony ukraińskiej takim właśnie rozwiązaniem.

Polska jest przygotowana na nieprzewidziane zdarzenia i zawirowania w dostawach surowca i paliw. Łącznie w skład krajowej infrastruktury naftowej, którą zawiaduje PERN wchodzi dziś 19 baz paliwowych, których pojemność wynosi ponad 2,4 mln m3 oraz cztery bazy ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m3. Intensywne prace na rzecz rozbudowy wskazanej bazy surowcowej stanowią priorytetowy punkt budowania odporności systemu energetycznego dla całej Europy.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.