• <
BOTA_2023

Naftoport z Grupy PERN z umową na wykonanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę terminalu dla ropy i paliw

gm

01.02.2023 21:28 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Naftoport z Grupy PERN z umową na wykonanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę terminalu dla ropy i paliw

Partnerzy portalu

Naftoport z Grupy PERN z umową na wykonanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę terminalu dla ropy i paliw - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Naftoport z Grupy PERN zawarł umowę na wykonanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę terminalu o nowe, głębokowodne stanowisko przeładunków ropy i produktów naftowych. Według PERN, inwestycja zwiększy przepustowości Naftoportu, a tym samym wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski.

PERN poinformował o podpisaniu umowy na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji polegającej na rozbudowie terminalu o nowe głębokowodne stanowisko przeładunków ropy naftowej i produktów naftowych. Jak podkreślił, inwestycja "to ważny kamień milowy na drodze do zwiększenia przepustowości Naftoportu, a tym samym wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa".

Według PERN, po rozbudowie terminal Naftoport uzyska kolejne, szóste już stanowisko, w tym drugie przystosowane do przyjmowania wielkich zbiornikowców oceanicznych klasy VLCC - o długości ponad 300 metrów i szerokości do 60 metrów, przy ich zanurzeniu ograniczonym do 15 metrów. To ma przekładać się zdaniem spółki na maksymalną partię ładunkową wielkości ok. 180 tys. ton. Praktyczne możliwości technologiczne nowego stanowiska to około 9 mln ton rocznie. Projekt nowego stanowiska zostanie wykonany przez PPBH Aquaprojekt z Gdańska.

Jak ocenia prezes PERN Paweł Stańczyk, obecna sytuacja międzynarodowa w sposób radykalny przemodelowała architekturę dostaw surowców do Europy, w tym także do Polski. Zaznaczył, że ich "naftowymi oknami na świat są Naftoport i terminal paliwowy w Dębogórzu". Mają wychodzić na pierwszy plan w agendzie bezpieczeństwa surowcowego Polski, bo umożliwiają skuteczne dostawy ropy naftowej i paliw drogą morską.

PERN zwrócił uwagę, że rekordowe w ostatnich latach wyniki działalności terminalu w Naftoporcie, w obecnej sytuacji międzynarodowej i gospodarczej, a także potwierdzają, jak istotne jest posiadanie wydajnej infrastruktury technologicznej przeznaczonej na dostawy surowców energetycznych.

Prezes Naftoportu Andrzej Brzózka podkreślił, że w ciągu 5 lat podwojono tam wolumen wykonywanych przeładunków. Zapowiedział, że na ten rok zakładają dalsze, bardzo znaczące zwiększenie obrotów, a dalej utrzymanie tak wysokiego poziomu na przestrzeni dekad. Jak dodał, głównym celem inwestycji jest wzmocnienie pewności ciągłości operacyjnej oraz pełnej dostępności Naftoportu dla zgłaszanych dostaw surowcowych.

PERN wspomniał, że spółka, która wykona projekt nowego stanowiska w Naftoporcie, PPBH Aquaprojekt, to zespół doświadczonych projektantów, działających od ponad 30 lat na rynku inwestycji portowych, z bogatym doświadczeniem popartym wdrożeniami, współpracujący z podmiotami działającymi w portach morskich w Gdańsku i Gdyni oraz uczestniczący w realizacji inwestycji Urzędu Morskiego. Realizacja prac projektowych i całego przedsięwzięcia, ma być prowadzona przy współudziale Zarządu Portu Morskiego Gdańsk. PERN informował wcześniej, iż Naftoport posiada obecnie zdolność do przeładunku ponad 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych w skali roku, zapewniając tym samym możliwość pełnego pokrycia potrzeb rafinerii podłączonych do systemu rurociągów spółki. W terminalu Naftoportu są prowadzone przeładunki ropy naftowej oraz benzyny, oleju napędowego, a także paliwa lotniczego, oleju opałowego, kondensatów i komponentów.

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz posiadający na terenie kraju bazy magazynowe surowca i paliw. Na początku stycznia spółka informowała, że w tym roku przeznaczy na inwestycje oraz remonty blisko 700 mln zł, chcąc dzięki temu wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, w tym w ropy naftowej, w związku ze zmianami dostaw tego surowca. 

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.