• <

Wynik wyszukiwania - "naftoport" - Wiadomości

EKG: infrastruktura transportowa dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa

– Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

Czy Gdańsk stanie się centrum energetycznym?

- Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W ocenie ekspertów budowa efektywnej infrastruktury transportowej w Europie Centralnej wymaga współpracy międzynarodowej oraz zaangażowania środków publicznych i prywatnych zapewniając nie tylko rozwój gospodarczy, ale również bezpi
09.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Rekordowy kwartał w Naftoporcie. Rekord spodziewany też na koniec roku

I kwartał w gdańskim terminalu Naftoport został zamknięty rekordowym wynikiem 9,8 mln ton przeładowanych paliw oraz ropy naftowej.
06.05.2024

Prezes PERN: chcemy budować terminal chemiczny na terenach w pobliżu Naftoportu

Chcemy budować terminal chemiczny na terenach w pobliżu Naftoportu - poinformował czwartek prezes PERN Mirosław Skowron. Dodał, że trzeba uporządkować kwestię tego, co kto ma robić jeśli chodzi o terminale morskie, za co każda ze spółek Skarbu Państwa powinna odpowiadać.
18.04.2024

Prezes portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest jednym z partnerów II Kongresu Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dn. 10-11 czerwca w Sopocie.
16.04.2024

PERN planuje montaż urządzeń dozujących środek ułatwiający przepływ ropy w Rurociągu Pomorskim

PERN planuje montaż na Rurociągu Pomorskim skidów, czyli urządzeń dozujących substancję DRA, redukującą opory przepływu ropy naftowej. Chodzi o cztery lokalizacje: w Gdańsku, gdzie znajduje się baza surowcowa spółki oraz w Pelplinie, Łasinie i Rypinie, gdzie działają stacje pomp magistrali.
12.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
11.04.2024

Kandydaci na prezydenta Gdańska o rozwoju portu morskiego

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Gdańska. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Gdańska zmierzy się siedmioro kandydatów: Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska), Aleksandra Dulkiewicz (KKW KO), Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050), Tomasz Rakowski (KW PiS), Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) oraz Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna). Kandydaci zostali zapytani m.in. o
03.04.2024

PERN chwali się rekordami Naftoportu, zapowiada nową strategię

PERN kończy prace nad nową strategią; chce poszerzyć obszary działania m.in. o płynną chemię i paliwo lotnicze - poinformował w poniedziałek prezes operatora Mirosław Skowron. Spółka dodała, że należący do niej Naftoport w pierwszym kwartale br. przeładował o 1 mln ton ropy i paliw więcej niż rok temu.
25.03.2024

Niemiecka rafineria zrezygnuje z ropy z Polski?

Niemiecka rafineria PCK w Schwedt, która wcześniej korzystała z ropy naftowej dostarczanej rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji, liczy na szybką rozbudowę terminala naftowego w Rostocku. Wcześniej trwały rozmowy na temat budowy ropociągu, który dostarczałby jej ropę z Gdańska.
23.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Oficjalnie: Zarząd Portu Gdańsk odwołany

Z informacji, jakie otrzymał portal GospodarkaMorska.pl wynika, że odwołany został Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Czekamy na oficjalne potwierdzenie.
06.02.2024

Paliwa płynne zapracowały na rekordowe przeładunki w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój Portu Gdańsk i sukcesywny wzrost przeładunków można obserwować od kilku lat. Jednak w ostatnim roku, z uwagi na sytuację geopolityczną, nastąpił olbrzymi skok. Największy polski port przekroczył kolejną barierę przeładunków. Blisko 81 mln ton, oznacza wzrost o ponad 12,7 mln ton w porównaniu do 2022 r.
28.01.2024

PERN ogłosił przetarg na rozbudowę bazy paliw w Dębogórzu

Pojemność bazy paliw PERN w Dębogórzu, która przyjmuje produkty dostarczane do Polski drogą morską, powiększy się o 150 tys. metrów sześc. Ruszył przetarg na budowę trzech nowych zbiorników na olej napędowy. Oferty można składać do 14 marca - podała spółka.
22.01.2024

W 2023 r. rekordowe przeładunki Naftoportu i bazy paliw w Dębogórzu

Naftoport z Grupy PERN przeładował w 2023 r. o połowę więcej ropy naftowej i paliw niż rok wcześniej. Także baza paliw PERN w Dębogórzu przyjęła w 2023 r. o połowę więcej oleju napędowego dostarczanego drogą morską niż rok wcześniej - poinformował PAP w piątek PERN.
19.01.2024

Gdański Naftoport chwali się rekordowym wynikiem operacyjnym

Kluczowy obiekt dostarczający ropę naftową do Polski pochwalił się rosnącymi przeładunkami, podkreślając tym samym swój udział w rozwijaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Odbywa się to w sytuacji dynamicznej rozbudowy Naftoportu, który ma otrzymać w przyszłości nowe stanowisko przeładunkowe.
18.01.2024

Port Gdańsk na 5. miejscu w Unii Europejskiej z 51 proc. wzrostem przeładunków

Rok 2023 r. to drugi rok wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję. Ta sytuacja zupełnie zmieniła dotychczasowe łańcuchy dostaw i wymagała przemodelowania gospodarek, w tym także gospodarki naszego kraju. Kluczową rolę odegrały tu porty morskie, zwłaszcza największy polski port w Gdańsku. Zapewniły dostawy towarów z nowych kierunków.
28.12.2023

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Infrastruktura krytyczna Polski elementem systemu rurociągów NATO

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej nagła konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę naftowa i paliwa nie byłaby tak szybko możliwa bez wcześniejszych inwestycji w terminale i rurociągi. Infrastruktura krytyczna w naszym kraju stoi dziś przed szeregiem wyzwań – zapewnieniem nieprzerwanych dostaw ropy i paliw oraz włączeniem do systemu rurociągów Paktu Północnoatlantyckiego. Kluczowe jest także odpowiednie wykorzystanie potencjału w tym obszarze by dostosować biznes do postępujących zmian w energetyce.
11.12.2023

Orlen chce terminala CO2 w Gdańsku

W Gdańsku może powstać terminal na potrzeby odbioru dwutlenku węgla z głębi kraju i zatłaczania go do podmorskich kawern. Nad projektem pracuje m.in. Orlen.
06.12.2023

PERN: incydent cyberbezpieczeństwa w Naftor nie ma wpływu na działalność PERN

Incydent cyberbezpieczeńtwa w Naftor nie ma wpływu na działalność PERN – przekazała spółka PERN w piątek na Twitterze. Zaznaczono, że systemy IT firmy Naftor nie są powiązane z systemami informatycznymi PERN.
17.11.2023

Prawie 100 firm na "Dniu Wykonawcy" PERN - spółka planuje na 2024 r. około 400 nowych inwestycji i remontów

Blisko 150 przedstawicieli, reprezentujących prawie 100 firm, wzięło udział w zorganizowanym w piątek przez PERN "Dniu Wykonawcy", czyli spotkaniu dla podmiotów zainteresowanych współpracą z tą spółką. Jak podał PERN, w 2024 r. planuje około 400 nowych nowych zadań inwestycyjnych i remontowych.
17.11.2023

PERN przedstawi plany remontowe i inwestycyjne na 2024 r.

Dla podmiotów zainteresowanych współpracą PERN po raz kolejny organizuje "Dzień Wykonawcy". Podczas spotkania, które odbędzie się 17 listopada, spółka przedstawi m.in. swoje plany remontowe i inwestycyjne na 2024 r. Zgłoszenia udziału można przesyłać tam do 8 listopada.
07.11.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: przeładunki ropy w Naftoporcie na koniec roku przekroczą 36 mln ton

Przeładunki ropy naftowej w Naftoporcie na koniec 2023 r. przekroczą 36 mln ton - poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska - Trzeciakowska. Po trzech kwartałach tego roku wyniosły one 27,4 mln ton.
18.10.2023

Węglokoks przejmuje Port Północny w Gdańsku

Dzisiaj w Porcie Gdańsk Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin poinformował o repolonizacji spółki Port Północny przez spółkę Węglokoks. Dzięki tej transakcji Gdańsk stanie się jeszcze silniejszym graczem w europejskiej gospodarce morskiej.
05.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel V: stocznie potrzebują portów, porty stoczni, a wszyscy razem edukacji [RELACJA]

Dwudniową konferencję Rejs z GospodarkaMorska.pl wieńczyła dyskusja o wspólnych problemach i możliwościach poszczególnych sektorów branży morskiej oraz uroczyste rozdanie nagród Latarnie Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich.
04.10.2023

Naftoport: rekordy przeładunków i droga do energetycznej niezależności

W rozmowie z Andrzejem Brzózką, prezesem Naftoportu, omawiamy znaczenie tego strategicznego terminalu dla polskiej gospodarki oraz wyzwania związane z jego bezpieczeństwem i infrastrukturą.
20.09.2023

CNK bierze udział w projekcie "Kwalifikacje portowe dla szkół średnich"

Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport oraz fundacja Inspirujące Przykłady zrealizowały projekt mający na celu przygotowanie uczniów szkół średnich do zawodów portowych. W projekcie aktywny udział brało Centrum Nowych Kompetencji.
20.09.2023

Służby techniczne PERN zajmą się obsługą serwisową instalacji morskiego terminalu Naftoportu

Służby techniczne PERN będą obsługiwać serwisowo elementy instalacji morskiego terminalu Naftoportu. Dzięki temu obie spółki zwiększą bezpieczeństwo technologiczne kluczowych dla Polski przeładunków ropy naftowej i paliw - podał w poniedziałek PERN, do którego grupy kapitałowej należy Naftoport.
04.09.2023

Polskie porty na wzrostowej fali. Analiza osiągnięć pierwszej połowy 2023 roku

Wyniki działalności polskich portów morskich w pierwszej połowie 2023 roku okazują się obiecujące – tak wynika z raportu opracowanego przez firmę Actia Forum. Prezentowane dane, oparte na precyzyjnej analizie przeładunków, ilustrują wzrosty, które istotnie kształtują krajobraz portowy.
28.08.2023

Wkład CNK w rekordowych przeładunkach Naftoportu

Gdański Naftoport z Grupy PERN pod kierownictwem Andrzeja Brzózki kolejny rok z rzędu osiągnął rekord przeładunków paliw. Już w pierwszym półroczu 2023 przeładował prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw, o dwie trzecie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rekordowe obroty pobudzają apetyt na więcej.
02.08.2023

Dzięki specjalnemu dodatkowi do ropy naftowej PERN zwiększa przepustowość Rurociągu Pomorskiego

Zwiększenie dostaw ropy naftowej Rurociągiem Pomorskim PERN nawet o 7 mln ton rocznie umożliwi dodawanie do surowca specjalnej substancji, która zmniejsza opory przy tłoczeniu i obniża energochłonność procesu. Dostawcą środka jest firma FLOWCHEM z USA.
31.07.2023

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy z udziałem branży portowej

Pierwsza edycja wydarzenia, które odbyło się 22 lipca br. w Wejherowie, skupiała się na perspektywach rozwoju Pomorza oraz trwających inwestycjach, zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Podczas trwania kongresu nie zabrakło tematów dotyczących branży morskiej, poruszanych przez jej przedstawicieli.
24.07.2023

PERN i filia Politechniki Warszawskiej w Płocku z umową o współpracy

Wspólne prace badawczo-rozwojowe, realizację specjalistycznych ekspertyz, a także praktyki i staże studenckie przewiduje umowa, którą PERN, zarządzający na terenie całego kraju rurociągami i bazami surowcowymi oraz paliw, zawarł z filią Politechniki Warszawskiej w Płocku (Mazowieckie).
10.07.2023

PERN. Naftoport w Porcie Gdańsk przyjmuje więcej tankowców i zwiększa przeładunki ropy naftowej oraz paliw

W pierwszym półroczu Naftoport z Grupy PERN przeładował prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw, o dwie trzecie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W ciągu sześciu miesięcy tego roku zawinęły tam 222 tankowce. W tym samym czasie w roku ubiegłym były to 163 statki - podał PERN.
06.07.2023

Umowa Orlenu z bp może być wstępem do współpracy przy transformacji energetycznej - prezes

Orlen, który podpisał we wtorek umowę z bp na dostawę w ciągu roku do 6 mln ton ropy z Morza Północnym, nie wyklucza współpracy z bp w innych obszarach, w tym transformacji energetycznej - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek. Zapewnia, że grupa ma zabezpieczony gaz na sezon zimowy 2023/24.
03.07.2023

Orlen zabezpieczył kolejne dostawy ropy z Morza Północnego

Grupa ORLEN zabezpieczyła kolejne dostawy ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym. Umowa podpisana z bp przewiduje dostawy łącznie do ponad 6 mln ton surowca w ciągu roku jej obowiązywania, na potrzeby rafinerii Grupy ORLEN. Pierwszy tankowiec z ropą przypłynie do Naftoportu w Gdańsku w przyszłym kwartale. Podejmowane działania są kontynuacją dywersyfikacji dostaw surowca, prowadzonej przez koncern na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
27.06.2023

Kontrterroryści ćwiczyli nad Bałtykiem

Podczas ćwiczeń kontrterrorystów na Morzu Bałtyckim nasz śmigłowiec wraz z załogą brał udział w lądowaniu na płynącym promie pasażerskim. To pierwszy raz w historii lotnictwa policyjnego – poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Kontrterroryści ćwiczyli też m.in. na platformie wiertniczej oraz na okrętach Marynarki Wojennej.
24.06.2023

Ranga Naftoportu w Porcie Gdańsk rośnie z kolejnymi rekordami

Agresja Rosji na Ukrainę i będące jej konsekwencją sankcje gospodarcze wywróciły do góry nogami szlaki dostaw surowców energetycznych w Europie. Zyskał na tym gdański Naftoport, który stał się jedną z ważniejszych dróg dostaw ropy naftowej i paliw dla Polski... i Niemiec.
19.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

PERN kupuje drony służące do nadzoru infrastruktury

PERN publikując postępowanie zakupowe ogłosił, że planuje zakupić bezzałogowe statki powietrzne. Miałyby one służyć do nadzoru infrastruktury, w tym Naftoportu.
15.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: Bezpieczeństwo portów i przygotowanie na zagrożenia

Drugi panel odbywający się podczas kolejnego dnia konferencji dotyczył przewijającego się także podczas innych zagadnień tematu zabezpieczenia morskiej infrastruktury krytycznej. Dyskutanci zadawali sobie też pytanie czym jest bezpieczeństwo i jak je zapewnić w branży morskiej.
04.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak porty przygotowują się na wyzwania przyszłości energetyki?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Wydarzenie odbywa się w dniach 1-2 czerwca.
02.06.2023

Dostawy ropy i bezpieczeństwo paliwowe Polski tematem rozmów w gdańskim Naftoporcie

12 maja, podczas swojej wizyty w Naftoporcie, wiceministrowie Polski i Niemiec odbyli spotkanie, na którym omawiali kwestie bezpieczeństwa paliwowego obydwu krajów. Rozmowy pomiędzy Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, wiceministrem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska a Michaelem Kellnerem, Parlamentarnym Sekretarzem Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Niemiec dotyczyły również aktualnych relacji polsko – niemieckich w kontekście dostaw ropy do Niemiec, a także sankcji na przedsiębiorstwa i surowce rosyjskie.
14.05.2023

Zbliża się Kongres Polskie Porty 2030: potrzebna jest konkretna, strategiczna wizja rozwoju – rozmowa z Markiem Gróbarczykiem

Polskie porty stają się strategicznym punktem na europejskiej mapie logistycznej. Aby utrzymać ich znaczenie w dobie zmieniających się realiów polska polityka infrastrukturalna musi stale ewoluować. O kluczowych inwestycjach, wizji polskich portów w perspektywie 2030 oraz potrzebie dalszej dyskusji na temat ich rozwoju rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury – Markiem Gróbarczykiem.
09.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
04.05.2023

Sprawa hiszpańskich nurków. Międzynarodowa szajka szmugluje narkotyki?

Zakończyła się głośna sprawa hiszpańskich nurków, którzy rzekomo poszukiwali bursztynu na Zatoce Gdańskiej. Według mediów cała sytuacja była częścią procederu przemytu narkotyków.
27.04.2023

PKN Orlen osiągnął rekordowe wydobycie własne gazu w 2022 r.

Ponad 7 mld m sześc. wydobycia gazu w roku ubiegłym - nigdy takiego nie było - poinformował we wtorek podczas EKG w Katowicach członek zarządu PKN Orlen ds. wydobycia Robert Perkowski. Dodał też, że Baltic Pipe w tym roku może przetłoczyć 6,5 mld m sześc. gazu.
25.04.2023

Terminale Grupy PERN – rekordowe obroty w I kwartale 2023 roku

Pierwszy kwartał 2023 roku okazał się dla Naftoportu o wiele lepszym, niż ubiegłoroczny. Spółka obsłużyła 110 statków, co oznacza 30 proc. wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Aż 50 proc. wzrost odnotowała również baza paliw w Dębogórzu, gdyż w I kwartale 2023 roku przyjęła aż 24 tankowce.
18.04.2023

W bazach paliw PERN na początku czwartego kwartału wejdzie do eksploatacji 8 nowych zbiorników

Na początku czwartego kwartału tego roku oddanych zostanie do eksploatacji 8 nowych zbiorników o łącznej pojemność 256 tys. metrów sześc. w bazach paliwowych PERN w Boronowie, Rejowcu oraz w Dębogórzu i Nowej Wsi Wielkiej - poinformowała PAP rzeczniczka spółki Katarzyna Krasińska.
13.04.2023

Kolejne inwestycje usprawnią import paliw drogą morską. Potrzeba likwidacji wąskich gardeł

Mimo znaczącego wzrostu cen paliw na skutek wybuchu wojny w Ukrainie krajowe zużycie w ubiegłym roku było o 5 proc. wyższe niż przed rokiem. Rosyjska agresja na naszego wschodniego sąsiada miała wpływ nie tylko na wzrost cen oraz konsumpcji ropy i paliw, ale także na zmianę kierunków importu i całej związanej z tym logistyki. To oznacza szereg inwestycji w naftoporty i terminale portowe, które mają zwiększyć wydajność infrastruktury służącej do importu surowców i gotowych paliw.
12.04.2023

Port Gdańsk. Naftoport przeładował w marcu 3,2 mln ton ładunków

W marcu 2023 r. gdański Naftoport przeładował 3,2 mln ton ropy naftowej i paliw płynnych – poinformowała spółka.
04.04.2023

Rozwój infrastruktury PERN wkładem w bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie dla regionu

Strategiczne inwestycje PERN w nowe zbiorniki na ropę naftową i paliwa oraz nowe rurociągi przesyłowe stały się fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski. To kluczowy czynnik zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie. Infrastruktura krytyczna PERN pozwala Polsce w skuteczny sposób dywersyfikować dostawy surowca i paliw. Pozwala także na wsparcie zarówno niemieckich jak i ukraińskich podmiotów w zakresie morskich dostaw tych nośników energii.
16.03.2023

Lockheed Martin dostarcza przeciwlotnicze pociski do obrony Polski. Czy zapewnią ochronę morskiej infrastruktury?

Amerykański koncern zbrojeniowy dostarczył do Polski partię pocisków PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability – 3 Missile Segment Enhancement), wchodzących na wyposażenie polskiego systemu Wisła. Wraz ze swoimi zaawansowanymi zdolnościami zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill) będą odgrywać kluczową rolę w polskim wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
09.03.2023

Orlen dementuje informacje. W ubiegłym roku nie podpisał kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy

Biuro prasowe koncernu podkreśliło na Twitterze, że spółka nie podpisała w 2022 roku żadnego kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy, tym bardziej w trakcie wojny na Ukrainie. W ten sposób odpowiedziało na wcześniejszy wpis szefa klubu KO i wiceprzewodniczącego PO Borysa Budki.
27.02.2023

PKN Orlen: od wybuchu wojny w Ukrainie nie było konieczności korzystania z zapasów obowiązkowych

W czwartek członek zarządu PKN Orlen Robert Perkowski poinformował, że od wybuchu wojny w Ukrainie Orlen nie korzystał z zapasów obowiązkowych ropy, ani z rządowych zapasów interwencyjnych
16.02.2023

W ubiegłym roku 87 proc. ropy dostarczanej do Polski drogą morską pochodziło z innych kierunków niż rosyjski

W 2022 r. 87 proc. ropy naftowej dostarczanej drogą morską do Polski przez Naftoport pochodziło z innych kierunków niż rosyjski. Większość dostaw surowca realizowano z Arabii Saudyjskiej i Norwegii. Miało to związek z sankcjami wobec Rosji i jej sektora naftowego po agresji na Ukrainę - poinformował PERN.
09.02.2023

Port Gdańsk odnotowuje rekordowe wyniki za miniony rok i nie zamierza zwalniać tempa

Dla Portu Gdańsk rok 2022 był czasem intensywnej aktywności przy obsłudze rekordowego wolumenu przeładunków oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć ZMPG.
07.02.2023

Port Gdańsk: W 2023 roku zapowiadają się kolejne rekordy przeładunków

Po kolejnym z rzędu roku z rekordem przeładunków Zarząd Morskiego Portu Gdańsk szacuje, że i 2023 rok zakończy się kolejnym historycznym wynikiem – według portu będzie to ok. 78-80 mln ton ładunków.
06.02.2023

Naftoport z Grupy PERN z umową na wykonanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę terminalu dla ropy i paliw

Naftoport z Grupy PERN zawarł umowę na wykonanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę terminalu o nowe, głębokowodne stanowisko przeładunków ropy i produktów naftowych. Według PERN, inwestycja zwiększy przepustowości Naftoportu, a tym samym wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski.
01.02.2023

Poboży: działania Hiszpanów nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej

Działania tej trójki hiszpańskich nurków nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej – ocenił w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.
20.01.2023

Policja wyklucza motyw szpiegowski i dywersyjny związany z hiszpańskimi nurkami w Zatoce Gdańskiej

Polska policja i odpowiednie służby wykonały wszystkie możliwe czynności, które całkowicie wykluczyły motyw szpiegowski czy dywersyjny. Również według byłego płetwonurka Formozy hiszpańskich nurków nie należy wiązać z akcją dywersyjną a raczej nieudaną próbą przemytu.
19.01.2023

Premier jest przekonany, że incydent z nurkami nie miał nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że działania hiszpańskich nurków nie miały nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną. Powoływał się w tej kwestii na raport służb specjalnych w tej sprawie.
19.01.2023

Żaryn: Działania Hiszpanów na Bałtyku nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa Polski

Działania obywateli Hiszpanii, uratowanych na Morzu Bałtyckim, nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa RP, ani nie rodziły zagrożeń dla infrastruktury krytycznej - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
19.01.2023

Premier zlecił służbom bardzo gruntowny raport ws. trzech nurków z Hiszpanii

Zleciłem służbom specjalnym bardzo gruntowny raport tej sprawy. Może być tak, że są to osoby niebezpieczne, a może się okazać, że jest to prawda to, co zadeklarowali – poinformował premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sprawy trzech nurków z Hiszpanii, których uratowali gdańscy ratownicy. Nurkowie deklarowali, że w Bałtyku szukali bursztynów.
19.01.2023

Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą

Hiszpanie ocaleni w nocy z soboty na niedzielę przez gdańskich ratowników twierdzą, że nurkowali w poszukiwaniu bursztynu.
17.01.2023

PERN w 2023 r. przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł

W 2023 r. PERN przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł. Chce dzięki temu wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, w tym w obszarze ropy naftowej, w związku ze zmianami dostaw tego surowca.
05.01.2023

Orlen niekoniecznie musi być partnerem dla rafinerii Schwedt

We wrześniu ubiegłego roku rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemieckim oddziałem rosyjskiej firmy paliwowej Rosnieft, posiadającej m.in. pakiet kontrolny w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt. Według ówczesnych doniesień agencji Bloomberga i Reutera, PKN Orlen miałby być zainteresowany przejęciem tych udziałów. Orlen twierdził wówczas, że na bieżąco obserwuje sytuację w regionie.
02.01.2023

PERN zwiększy możliwości przesyłowe rurociągu na Odcinku Pomorskim

PERN testuje środek, który zmniejsza opory w tłoczeniu ropy naftowej, a przy tym zwiększa możliwości przesyłowe rurociągu na Odcinku Pomorskim. Według spółki, wdrożenie rozwiązania ma szczególne znaczenie w sytuacji postępującej dywersyfikacji dostaw surowca do Polski drogą morską.
28.12.2022

PERN planuje kolejne stanowisko dla tankowców w Dębogórzu

Grupa PERN będzie kontynuowała inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. Powiększy się baza paliw w Dębogórzu dla produktów dostarczanych drogą morską. W Naftoporcie powstanie dodatkowe stanowisko do rozładunku ropy naftowej z tankowców - mówi PAP prezes PERN Paweł Stańczyk.
22.12.2022

Naftoserwis i Naftoport będą chronione przez WOT

Naftoserwis i Naftoport, wchodzące w skład PERN, będą chronione przez Wojska Ochrony Terytorialnej. To efekt porozumienia mającego zagwarantować bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej Polski.
15.12.2022

Wiceszef MSZ: Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska

Zapowiedź ratyfikacji przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO przez Węgry to wynik zabiegów dyplomatycznych premiera Mateusza Morawieckiego; dla nas to dobra informacja, bo Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
24.11.2022

Morskie Centrum Nauki będzie współpracować ze szkołą w Schwedt

MCN odwiedził Silvio Moritz – wiceburmistrz miasta Schwedt nad Odrą, któremu towarzyszył Aleksander Buwelski z Business Locatio Network – instytucji, która wspiera inwestorów z Polski. Dyrektor MCN –Witold Jabłoński przedstawił propozycję podjęcia współpracy ze szkołami w Schwedt, które są bardzo zainteresowane działalnością edukacyjną powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki.
18.11.2022

PERN: infrastruktura przesyłu i magazynowania ropy naftowej i paliw jest monitorowana

Infrastruktura przesyłu i magazynowania ropy naftowej i paliw jest na bieżąco monitorowana przez służby eksploatacyjne PERN, a także odpowiednie organy państwowe - przekazał PAP we wtorek polski operator systemu paliwowo surowcowego, PERN.
16.11.2022

Przez gdański Naftoport płynie ropa dla niemieckiej rafinerii

Pierwszy raz do rafinerii w Schwedt w Niemczech dotarła dostawa ropy naftowej spoza Rosji. Terminal w Gdańsku przekazał zapas surowca pochodzący z europejskich złóż, zamówiony przez paliwowego giganta Shell, jednego z udziałowców rafinerii PCK
11.11.2022

Prezes Portu Gdańsk: To będzie dla nas rekordowy rok

To będzie dla nas absolutnie rekordowy i wyjątkowy rok, ponieważ mamy wzrosty przeładunków praktycznie w każdej grupie ładunkowej – powiedział w rozmowie z PAP prezes Portu Gdańsk, Łukasz Greinke.
18.10.2022

21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022: zrozumieć zmiany i być gotowym na kolejne [WIDEO]

„Zmiany” – podczas tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej Gdynia to słowo odmieniane było przez wszystkie przypadki. W porównaniu z poprzednim rokiem cała branża morska znalazła się w zupełnie nowej rzeczywistości i o tym, co stało się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale także o tym, co będzie musiało się stać w ciągu kolejnych kilkudziesięciu, dyskutowali uczestnicy konferencji.
18.10.2022

Prezes Portu Gdańsk: Do sierpnia odnotowaliśmy dynamikę przewyższającą 20 proc.

Do sierpnia odnotowaliśmy dynamikę przewyższającą 20 proc., przy bazie 53 mln ton. Szacujemy, że rok zakończymy na poziomie od 63 do 65 mln ton – mówił podczas Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
14.10.2022

PERN rozpoczął naprawę rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim

Służby techniczne PERN rozpoczęły naprawę rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim, gdzie we wtorek w miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie) doszło do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek i wycieku ropy naftowej. PERN deklaruje, że chce jak najszybciej przywrócić tam tłoczenie surowca.
13.10.2022

Służby PERN dotarły do uszkodzonego rurociągu - brak znamion działania osób trzecich

Służby PERN dotarły do uszkodzonego rurociągu. Z pierwszych ustaleń i ze sposobu odkształcenia magistrali wynika, że na ten moment brak jest znamion ingerencji osób trzecich. Rozpoczęto rekultywację terenu - podała spółka w środę wieczorem.
13.10.2022

PERN: dostawy ropy do Niemiec odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych

Dostawy ropy naftowej do Niemiec odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych po rozszczelnieniu jednej z dwóch nitek rurociągu "Przyjaźń" - poinformował PERN. Zapewniono, że rafinerie w Polsce otrzymują surowiec zgodnie z planem, a sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla kierowców.
12.10.2022

Odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" odpowiada za dostawy ropy do dwóch rafinerii w Niemczech - obecnie nie działa jedna z dwóch nitek

Odcinek zachodni rurociągu „Przyjaźń”, gdzie doszło do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek, łączy bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim z parkiem zbiornikowym MVL w Schwedt. Według PERN, tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch rafinerii w Niemczech. Obecnie nie działa jedna nitka.
12.10.2022

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące [WIDEO]

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.
19.09.2022

Port Gdańsk na drugim miejscu na Bałtyku. Pokonał rosyjski Primorsk

– Pokonaliśmy rosyjski Port Primorsk i jesteśmy na drugim miejscu na Bałtyku w przeładunkach ogółem. Udało nam się też utrzymać pierwsze miejsce w przeładunkach kontenerów. Absolutnie rekordowy był lipiec - padło historyczne 5,8 mln ton miesięcznie. Mamy realną szansę zakończyć ten rok na poziomie ponad 60 mln ton – wyjaśnia Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
24.08.2022

Projekt: Naftoport przejdzie pod zarząd pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie wykonywał prawa z akcji w gdańskim Naftoporcie - wynika z informacji zamieszczonej w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
24.08.2022

PERN chciałby zwiększyć wydajność przesyłową ropociągu Gdańsk-Płock

PERN chciałby zwiększyć wydajność przesyłową rurociągu ropy naftowej łączącego bazę surowcową w Gdańsku (Pomorskie) z podobną bazą w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (Mazowieckie). Spółka poszukuje w tym celu wydajnych, ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań - poinformował PERN.
18.08.2022

PERN o jedną trzecią zwiększył potencjał paliwowy

W ciągu ostatnich sześciu lat pojemności na paliwa w Polsce zwiększyły się o jedną trzecią, czyli o blisko 0,6 mln m sześc. PERN wybudował w tym czasie 20 nowych zbiorników. Do eksploatacji trafiło właśnie siedem z nich, w tym jeden w bazie paliw w Dębogórzu (woj. pomorskie) - poinformował PERN.
28.07.2022

Prezes PERN: realizowany przez spółkę Program Megainwestycji gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Polski

Od kilku lat PERN realizuje Program Megainwestycji, skupiając się na kluczowych elementach, czyli na ropie naftowej oraz na paliwach, gwarantując tym samym bezpieczeństwo energetyczne Polski - powiedział w rozmowie z PAP prezes PERN Igor Wasilewski.
28.06.2022

PERN przygotowany do zaopatrywania w ropę naftową dostarczaną do Polski drogą morską

Jeżeli sankcje wobec Rosji wejdą w życie i odbiór ropy rurociągiem „Przyjaźń” zostanie wstrzymany, PERN i jego infrastruktura są przygotowane by zaspokoić zgłaszane wcześniej przez klientów potrzeby w zakresie zaopatrzenia w surowiec dostarczany drogą morską - zapewnił prezes PERN Igor Wasilewski.
28.06.2022

PERN uzależnia inwestycje od zapotrzebowania rafinerii

PERN jest przygotowany na odbiór różnych gatunków ropy z różnych kierunków. Jeśli zapotrzebowanie klientów wzrośnie, spółka może przygotować program inwestycyjny – poinformował prezes PERN Igor Wasilewski.
13.06.2022

Lotos renegocjuje warunki realizacji strategicznych inwestycji

Pandemia i wojna na Ukrainie podniosły koszty inwestycji. Zmusza to Lotos, tuż przed połączeniem z Orlenem, do renegocjacji umów i warunków realizacji strategicznych inwestycji jak blok olejowy HBO, port na Martwej Wiśle, czy też blok parowo-gazowy - poinformował PAP wiceprezes Grupy Lotos Piotr Walczak.
10.06.2022

MKiŚ: inwestycje PERN są zależne m.in. od zainteresowania niemieckich rafinerii kontraktami długoterminowymi

Trwają konsultacje ws. wykorzystania gdańskiego Naftoportu do dostaw ropy spoza Rosji również do rafinerii w Niemczech. Dodatkowe inwestycje PERN, właściciela Naftoportu, są zależne m.in. od zainteresowania strony niemieckiej kontraktami długoterminowymi - przekazał PAP resort klimatu i środowiska.
02.06.2022

PERN: Siarkopol Gdańsk będzie odbierał dostawy paliw drogą morską

PERN rozważa dostosowanie swej spółki zależnej - Siarkopolu Gdańsk do przyjmowania drogą morską i rurociągiem dalekosiężnym, magazynowania i wydawania koleją oleju napędowego. Spółka ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji oraz kompletnej dokumentacji projektowej. Oferty można składać do 8 czerwca.
27.05.2022

PERN o budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk. To szansa na rozbudowę Nafotportu w Porcie Gdańsk

Budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk staje się bardziej prawdopodobna. Zapotrzebowanie na dodatkowy przesył ropy naftowej będzie decydujące dla tego projektu i rozbudowy Naftoportu o kolejne stanowisko do odprawy tankowców. Skorzystać mogłyby na tym Niemcy - poinformowała PAP Grupa PERN.
27.05.2022

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński zmienia rynek surowców

Konflikt rosyjsko-ukraiński zmienił krajobraz na globalnym rynku surowców. Zniszczone huty na Ukrainie, embargo na rosyjską ropę, wzrost znaczenia LNG, to wybrane przykłady globalnej układanki będące skutkiem rosyjskiej agresji.
23.05.2022

Czy z Naftoportu popłynie ropa do Niemiec? Moskwa: polsko-niemiecki model biznesowy niemożliwy, bez wycofania Rosjan z rafinerii Schwedt

Wycofanie rosyjskiego udziału z rafinerii Schwedt jest podstawowym warunkiem Polski w pomocy dot. zwiększenia niezależności Niemiec od rosyjskiej ropy - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że bez tego, żaden model biznesowy w tej sprawie nie jest możliwy.
13.05.2022

Niemieckie media: Port Gdańsk i Pern może pomóc Niemcom uwolnić się od rosyjskiej ropy

Federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) zapowiada zakończenie przez Niemcy w najbliższym czasie importu rosyjskiej ropy. Jego plany przyspieszyły po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami polskiego rządu – pisze w środę „Welt”.
27.04.2022

EKG: Port Gdańsk to gwarancja bezpiecznej i niezależnej Polski

53 mln ton towarów przeładowanych w zeszłym roku, czyli wzrost o 16 mln ton w ciągu pięciu lat – Port Gdańsk awansował na drugie miejsce na Bałtyku w tonażu transportowanych produktów i umacnia się na pozycji lidera, jeśli chodzi o przeładunki kontenerów. „Jesteśmy dziś oknem na świat nie tylko dla Polski, ale również przyjaciół z Ukrainy” – przekonywał na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Łukasz Greinke, prezes zarządu Portu Morskiego Gdańsk.
27.04.2022

Naimski u Mazurka: „Wojna trwa na Ukrainie, a gaz na Zachód płynie”

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w środowej porannej rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM przedstawił sytuację polskiej energetyki pierwszego dnia przerwanego kontraktu jamalskiego. Zapewnił, że gazu nie zabraknie.
27.04.2022

EKG: polskie porty wspomogą Ukrainę w eksporcie zboża na światowe rynki

Sytuacja wojny w Ukrainie stawia przed polskimi portami nowe wyzwania, ale i szanse, związane z pomocą państwu ukraińskiemu w wyeksportowaniu zasobów zboża, które zostały zgromadzone po ostatnich zbiorach – powiedział Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Port Gdańsk jest drugim pod względem przeładunku portem na Bałtyku.
26.04.2022

Shell: odejście od rosyjskich surowców w Polsce jest możliwe, chociaż wymaga czasu

Jak wynika z najnowszego raportu Polityki Insight1 w Unii Europejskiej obecnie rosyjska ropa stanowi 27 proc. importu tego surowca, gaz 40 proc., a węgiel 46 proc. W Polsce Rosja również odgrywa kluczową rolę – 72 proc. importu ropy, 45 proc. gazu i 74 proc. węgla pochodzi z tego kraju. Całkowite odejście od ropy z Rosji jest możliwe, jednak proces doprowadzi do wzrostu cen paliw i innych produktów. Natomiast odejście od rosyjskiego gazu będzie możliwe już nawet w październiku tego roku, po ukończeniu budowy Baltic Pipe. Jak po
21.04.2022

Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.
18.04.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. Zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami to jednak proces zakrojony na lata, a równolegle w krótkiej perspektywie trzeba szukać dywersyfikacji dostaw tych surowców, na których w dużej mierze opiera się unijna gospodarka.
08.04.2022

Wojna w Ukrainie. Czy polską energetykę uratuje import drogą morską?

Agresja Putina z dnia na dzień drastycznie zmieniła życie wszystkich Ukraińców. Dla Polski jedną z konsekwencji wojny jest zagrożenie brakiem dostaw surowców strategicznych. Zapotrzebowanie na węgiel, ropę i gaz nie przestaje rosnąć. Czy Polska jest w stanie uniezależnić się od Rosji i przestawić się na dostawy drogą morską?
07.04.2022

Polski rząd podtrzymuje swoje stanowisko ws. zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego

Polska podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie wprowadzenia sankcji w postaci natychmiastowego zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE.
04.04.2022

Naftoport w Porcie Gdańsk przeładował blisko 300 mln ton ropy naftowej

Gdański Naftoport od początku swego istnienia, czyli od 1991 r., przeładował 300 mln ton ropy naftowej. Tylko w 2021 roku do klientów trafiło tą drogą 18 mln ton surowca i produktów naftowych - poinformował w środę właściciel Naftoportu, grupa PERN.
23.03.2022

PIE: Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji o 91 proc. już w 2022 r.

Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji o 91 proc. już w tym roku; z tego kraju pochodzi obecnie 45 proc. sprowadzanego przez UE surowca – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Import surowców energetycznych zasila jedną trzecią budżetu Rosji - dodał.
22.03.2022

Naimski: od 2023 r. żadnych zakupów gazu z Rosji

Po zakończeniu kontraktu jamalskiego z końcem 2022 r., nie będziemy więcej kupować gazu z Rosji - zadeklarował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
17.03.2022

PKN Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy z norweskich złóż na Morzu Północnym

Do Naftoportu w Gdańsku przypłynął tankowiec z ropą, którą PKN Orlen zaimportował z norweskich złóż na Morzu Północnym. Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy Johan Sverdrup – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
14.03.2022

Naimski: już dzisiaj możemy sobie dać radę bez rosyjskich surowców

Już dzisiaj Polska może sobie dać radę bez dostaw rosyjskich surowców - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Wydaje się, że tylko embargo na rosyjską ropę i gaz mogłoby powstrzymać wojnę na Ukrainie - dodał.
14.03.2022

Czy tankowanie będzie droższe? Konflikt rosyjsko-ukraiński a rynek paliw

Konflikt rosyjsko-ukraiński ma olbrzymi wpływ na globalny rynek paliw. Do dotychczasowych zawirowań spowodowanych problemami z globalnym łańcuchem dostaw dochodzi wojenna zawierucha, której konsekwencje wszyscy odczuwamy przy tankowaniu.
11.03.2022

Prezes Portu Gdańsk: "Pomagamy przyjaciołom z Odessy. Dbamy o ciągłość przeładunków" [WIDEO]

Rozmowa na temat rozwoju offshore i budowy terminala instalacyjnego, najnowszych inwestycji i zarządzaniu portem z Łukaszem Greinke, prezesem Portu Gdańsk.
09.03.2022

Naftoport ma plan na nagłe sytuacje związane z zaopatrzeniem w ropę i paliwa

Naftoport z Grupy PERN jest przygotowany do pokrycia całego zapotrzebowania na morskie przeładunki ropy naftowej oraz paliw. Sama część paliwowa PERN jest także odporna na sytuacje nadzwyczajne. Kontynuowane są tam inwestycje umożliwiające zwiększanie zdolności operacyjnych - przekazała spółka.
03.03.2022

Eksperci: mamy wystarczającą ilość ropy i paliw

Polska dysponuje odpowiednimi rezerwami ropy naftowej i paliw; magazyny są pełne - zapewniły w piątek we wspólnym komunikacie Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Polska Izba Paliw Płynnych. Sytuacja jest pod kontrolą i nie ma powodów, by kupować paliwa na zapas - dodano.
25.02.2022

PKN Orlen, Lotos, PERN: Polska zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu

Polska jest zabezpieczona przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. To możliwe dzięki działaniom kluczowych podmiotów polskiego rynku naftowo-paliwowego – podały PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN. Spółki zapewniły, że Polska jest zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu.
24.02.2022

Obajtek: udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii PKN Orlen to mniej niż połowa

Jeszcze w 2013 r. rafineria w Płocku przerabiała 98 proc. rosyjskiej ropy; dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa - poinformował w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jesteśmy bezpieczni, bo z dywersyfikacją nie czekaliśmy na obecny kryzys - dodał.
24.02.2022

Naftoport z rekordem blisko 18 mln ton. Już dwie trzecie polskiego zapotrzebowania na ropę przypływa do Portu Gdańsk

Ponad 6 proc. wzrost w stosunku do rekordowego 2019 roku zanotował Naftoport z Grupy PERN przeładowując blisko 18 mln ton ropy naftowej i paliw w 2021 roku.
27.01.2022

Port Gdańsk z historycznym rekordem przeładunków - 53,2 mln ton: "Mamy bardzo duże aspiracje" [WIDEO]

W Porcie Gdańsk w 2021 roku w sumie przeładowano 53,2 mln ton towarów. W porównaniu do poprzedniego roku stanowi to 11 proc. wzrost.
18.01.2022

Eneria wspomaga ciągłość działania Naftoportu

Rosnące zapotrzebowanie na morskie przeładunki ropy naftowej sprawiło, że Naftoport stał się kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dla zapewnienia ciągłości działania władze portu korzystają z rozwiązań Caterpillar.
07.09.2021

Otwarcie nowego Terminala Naftowego w Gdańsku

PERN ukończył budowę Terminala Naftowego w Gdańsku. 6 września nastąpiło jego uroczyste otwarcie.
06.09.2021

Kontrakt na Mieczniki. Umowa na trzy fregaty podpisana, znamy szczegóły

Zamówione dla Marynarki Wojenne fregaty będą znaczna siłą na Bałtyku - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, zapowiadając zakup trzech fregat wielozadaniowych Miecznik. We wtorek w Gdyni w obecności ministra podpisano umowę na zakup fregat.
27.07.2021

Port Gdańsk rozbudował sieć drogową i kolejową. Cel: konkurencyjność i pierwszy port na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Najważniejszym węzłem dla obrotu towarowego są porty morskie. To huby logistyczne, punkt wpięcia się gospodarki kraju w światowy system transportowy - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas konferencji podsumowującej projekt „Rozbudowa i modernizacja sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku”. Inwestycja współfinansowana w 85 proc. przez Unię Europejską, kosztowała blisko 168 mln zł. Jak wpłynie na funkcjonowanie Portu Gdańsk?
28.06.2021

Petrostal. Fachowcy od zleceń "niemożliwych"

Remont platformy PetroGiant w basenie Naftoportu to kolejna zakończona sukcesem praca specjalistów z gdańskiego Petrostalu. – Pod kątem izolacji wyremontowaliśmy w ramach zlecenia kilometr rurociągów, aparatów i zaworów – mówi z dumą Piotr Kuklis, współwłaściciel.
24.05.2021

PetroStal zakończył prace izolacyjne na platformie wiertniczej PetroGiant

Z końcem marca br., firma Petrostal zakończyła prace izolacyjne na platformie wiertniczej PetroGiant należącej do LOTOS Petrobaltic S.A.
07.05.2021

Wielka inwestycja w Porcie Gdańsk zakończona (foto, video)

10 km dróg, 7 km torów, 14 rozjazdów 7 obiektów inżynierskich w tym wiadukty drogowe i przepusty ochronne na rurociągach paliwowych PERN i LOTOS, parking buforowy dla aut ciężarowych – czyli kluczowa inwestycja Portu Gdańsk o łącznej wartości 166 mln zł netto, jest na ukończeniu.
18.03.2021

70. operacja STS na Bałtyku

W czasie ostatniego weekendu na Złożu B8 na Bałtyku odbyła się 70. i pierwsza w tym roku operacja przeładunku ropy na morzu pomiędzy zbiornikowcami, zwana operacją STS („ship to ship"). Ropa wydobyta ze złoża B8 na i magazynowana w tankowcu APATYTH została przepompowana na statek armatora norweskiego SONGA JADE, którym popłynęła do Naftoportu na rozładunek do zbiorników Grupy LOTOS S.A.
25.01.2021

Największy polski port i okno na świat

Wraz z nowym rokiem rozpoczynamy kolejny cykl artykułów, dotyczących polskich portów i realizowanych z nich połączeń żeglugowych. Rozpoczynamy od Gdańska, który w ostatnim dziesięcioleciu rozwinął się w oszołamiającym tempie, stając się największym polskim portem i jednym z największych na Bałtyku oraz Europie.
31.12.2020

PERN zwiększył możliwości magazynowania ropy naftowej

PERN zwiększył o ok. 550 tys. metrów sześc. możliwości magazynowania ropy naftowej. Sześć nowych zbiorników do jej składowania oddano do użytku w dwóch obiektach spółki w Gdańsku - w Terminalu Naftowym i w bazie surowcowej. Według PERN, to milowy krok w budowaniu niezależności energetycznej Polski.
10.11.2020

Inwestycja w Porcie Gdańsk na ostatniej prostej (foto, wideo)

Rozbudowa i modernizacja sieci drogowej oraz kolejowej w Porcie Północnym w Gdańsku dobiega końca. Kończy się asfaltowanie ostatniego odcinka ul. Kontenerowej. Do wykonania pozostała izolacja i dodatkowe zabezpieczenie na przesyłowych rurach paliwowych PERN i Lotos. Inwestycję realizowaną na zlecenie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. wartą ponad 176 milionów złotych wykonuje firma NDI z Sopotu.
06.10.2020

Inwestorzy garną się do Portu Gdańsk

Jak informuje dzisiejsze wydanie "Puls Biznesu", liczne firmy negocjują wynajem nabrzeży. Chcą na nich budować terminale. Dzięki temu port zwiększy przeładunki, m.in. kontenerów i paliw.
18.08.2020

Ruszył konkurs na prezesa Naftoportu

Rada nadzorcza gdańskiego Naftoportu ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu. Zgłoszenia należy nadsyłać do 28 sierpnia a przesłuchania wybranych kandydatów rozpoczną się już na początku września.
04.08.2020

Prezes PERN: mimo pandemii spółka kontynuuje kluczowe inwestycje

PERN już na początku pandemii koronawirusa zdecydował, że będzie kontynuował kluczowe inwestycje. Są one realizowane zgodnie z planem. Rosną pojemności magazynowe na ropę i paliwa; powstaną nowe rurociągi, surowcowy i produktowy – powiedział PAP prezes PERN Igor Wasilewski.
31.07.2020

Port Gdańsk: wkrótce powiemy ogólnoświatowe „sprawdzam” (wywiad wideo)

- Cała Polska i jej południowi sąsiedzi, są już dla nas w zasięgu ręki, zrealizowane inwestycje drogowe przyspieszyły już transport towarów, zaś obecnie realizowane inwestycje kolejowe uczynią to niebawem - zapewnia prezes Portu Gdańsk, Łukasz Greinke, z którym rozmawiamy o dynamicznych inwestycjach, ogromnym zainteresowaniu koncepcją portu centralnego, ambicjach konkurowania z największymi portami na świecie i odpowiedzialnej roli gospodarza.
19.07.2020

Bosak: w sprawie fuzji PKN Orlen i Lotosu domagam się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej

Lider Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział, że będzie domagał się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej dot. przejęcia przez PKN Orlen Lotosu, ujawnienia kosztów doradztwa prawnego i lobbingowego oraz pełnych warunków KE w sprawie fuzji.
17.07.2020

Prezes PERN: Szczyt kryzysu w obrocie paliwami był w kwietniu, trwa odbudowa

Spadki wydań paliw przez PERN, związane z pandemią koronawirusa były największe w kwietniu i wyniosły wtedy ponad 20% w porównaniu do planów, jednak od maja trwa proces odbudowy, poinformował ISBnews prezes PERN Igor Wasilewski.
10.07.2020

Jeden z najdłuższych kontenerowców świata w gdańskim porcie (foto, wideo)

Do Portu Gdańsk zawinął dziś jeden z najdłuższych kontenerowców świata. COSCO Shipping Pisces, bo o nim mowa, zacumował przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.
03.06.2020

Inwestycja drogowo-kolejowa w Porcie Gdańsk już na finiszu (foto, wideo)

85% prac już za nami. Firma NDI jesienią zakończy prace przy przebudowie układu drogowo-kolejowego w Porcie Gdańsk. Powstaje tu 5,6 km nowych dróg, 16 rozjazdów, 4 wiadukty i parking buforowy dla aut ciężarowych.
19.05.2020

Cztery nowe zbiorniki na ropę w terminalu morskim w Gdańsku będą gotowe w październiku

W ramach rozbudowy morskiego Terminala Naftowego PERN w Gdańsku cztery zbiorniki na ropę naftową zostaną przekazane do eksploatacji w październiku tego roku – podała spółka.
13.05.2020

Kolejna inwestycja w Porcie Gdańsk wchodzi w zasadniczą fazę realizacji - próby szczelności zbiorników Terminala Naftowego PERN [foto, wideo]

Rozbudowa Terminala Naftowego w Porcie Gdańsk, projektu należącego do Megainwestycji PERN, wchodzi w zasadniczy etap. Na ukończeniu są prace przy konstrukcji stalowej trzech zbiorników: 170, 175, 180, każdy o pojemności 100 tys.m³. Zakończyła się również próba hydrostatyczna pierwszego zbiornika nr 190, o pojemności 45 tys.m³.
05.05.2020

Morskie dostawy niezagrożone. Minister klimatu: nie zabraknie nam paliwa, gazu ani prądu

Na stacjach benzynowych nie zabraknie nam paliwa, nie zabraknie nam gazu ani energii elektrycznej. Spółki funkcjonują w sposób bardzo sprawny – podkreślił w środę minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że niezagrożona jest też ciągłość dostaw paliw z zewnątrz.
08.04.2020

„Rok 2019 był historyczny dla Naftoportu” wywiad z prezesem spółki, Andrzejem Brzózką [wideo]

O rekordowych przeładunkach, zmieniającej się roli Naftoportu w zakresie dostaw ropy naftowej do kraju oraz zdanym teście dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego Polski rozmawiamy z Andrzejem Brzózką prezesem spółki Naftoport.
19.03.2020

PKN Orlen planuje budowę zbiorników na ropę w ramach systemu blendingu surowca

PKN Orlen planuje w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie) budowę trzech zbiorników na ropę naftową o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy w ramach systemu blendingu surowca. Zbiorniki te mają być gotowe na przełomie 2022 i 2023 r. – podała spółka w zapytaniu ofertowym.
18.03.2020

Zbigniew Gryglas pełnomocnikiem ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powołał wiceministra Zbigniewa Gryglasa na pełnomocnika do spraw rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - poinformował w poniedziałek na Twitterze resort aktywów.
09.03.2020

Szef BBN: w ciągu miesiąca powstanie nowa strategia bezpieczeństwa narodowego

Spodziewamy się, że w przeciągu miesiąca będziemy mieli przygotowaną do podpisu prezydenta strategię bezpieczeństwa narodowego. Jej ogłoszenie stwarza szansę na powstanie strategii sektorowych, w tym morskiej" – powiedział szef BBN Paweł Soloch podczas Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego w Gdyni.
11.02.2020

Przegląd przeładunków w polskich terminalach 2019 - Naftoport sp. z.o.o

Rok 2019 dla Naftoportu z Grupy PERN okazał się rekordowy. Według najnowszych raportów, mimo trudności na rynkach globalnych największy polski terminal przeładunku ropy naftowej i paliw przeładował 16,80 mln ton.
17.01.2020

Petro Giant dotarł na B3 (foto, wideo)

Platforma Petro Giant należąca do LOTOS Petrobaltic dotarła dziś na złoże B3. Cała operacja rozpoczęła się wczoraj (22 grudnia) o godzinie 13.00, kiedy to jednostka opuściła basen Portu Północnego. Teraz czeka ją pozycjonowanie i preloady – czyli dociążanie i stabilizacja platformy w miejscu postoju. Na początku roku rozpocznie ona prace rekonstrukcyjne 7 odwiertów (B3-5, B3-6, B3-8, B3-9, B3-13, B3-14, B3-15).
23.12.2019

LOTOS GIANT – największa platforma LOTOS Petrobaltic - już w drodze na złoże B3

22 grudnia rozpoczęto operację przeholowania platformy Petro Giant z basenu Portu Północnego, gdzie w ostatnich miesiącach była przygotowywana do wierceń na Morzu Bałtyckim, na złoże B3 gdzie rozpocznie prace rekonstrukcyjne siedmiu odwiertów (B3-5, B3-6, B3-8, B3-9, B3-13, B3-14, B3-15).
22.12.2019

PERN: w 2019 r. Naftoport przeładował 15 mln ton ropy i paliw

Od początku stycznia do połowy listopada 2019 r. Naftoport przeładował 15 mln ton ropy i paliw - poinformował w piątek w komunikacie PERN. Dodano, że pobity został rekord z 2018 roku.
15.11.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.