• <
ambermarine_2023_1100x200

Prawie 100 firm na "Dniu Wykonawcy" PERN - spółka planuje na 2024 r. około 400 nowych inwestycji i remontów

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Prawie 100 firm na "Dniu Wykonawcy" PERN - spółka planuje na 2024 r. około 400 nowych inwestycji i remontów

Partnerzy portalu

zbiorniki
Fot. PERN

Blisko 150 przedstawicieli, reprezentujących prawie 100 firm, wzięło udział w zorganizowanym w piątek przez PERN "Dniu Wykonawcy", czyli spotkaniu dla podmiotów zainteresowanych współpracą z tą spółką. Jak podał PERN, w 2024 r. planuje około 400 nowych nowych zadań inwestycyjnych i remontowych.

"Dobre relacje z wykonawcami są kluczem do sprawnej realizacji procesu inwestycji i modernizacji strategicznej infrastruktury, którą zarządza PERN" - podkreśliła spółka, informując o "Dniu Wykonawcy". PERN zwrócił przy tym uwagę, że tylko w ubiegłym roku przeprowadził pond 470 postępowań zakupowych.

Jak wyjaśniono w komunikacie, w trakcie piątkowego "Dnia Wykonawcy" tematami rozmów były m.in. kluczowe inwestycje PERN i spółek jego grupy kapitałowej, w tym Naftoportu, planowane na 2024 r. oraz najważniejsze kwestie związane z procesem zakupowym spółki - "w spotkaniu wzięło udział blisko 150 przedstawicieli reprezentujących prawie 100 podmiotów".

"Naszym pierwszoplanowym zadaniem jest zapewnienie ciągłości działania polskiej gospodarki poprzez nieprzerwane dostawy ropy naftowej do rafinerii i paliw na stacje benzynowe. Jesteśmy filarem bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział prezes PERN Mirosław Skowron, cytowany w informacji spółki na temat "Dnia Wykonawcy".

Skowron zwrócił przy tym uwagę, że aby sprawnie zarządzać siecią rurociągów i zbiorników, spółka cały czas realizuje szereg zadań, których "celem jest utrzymanie infrastruktury na jak najwyższym poziomie". "Dlatego przykładamy dużą wagę do budowania dobrych i długofalowych relacji z naszymi wykonawcami, którzy wspierają nas w realizacji naszej misji" – podkreślił prezes PERN.

Spółka podała, że w planach na 2024 r. ma łącznie około 400 nowych zadań z planu inwestycyjnego oraz z planu remontów, w tym kilka kluczowych inwestycji, jak np. budowa nowych pojemności zbiornikowych w bazie paliw w Dębogórzu czy zwiększenie wydajności nalewni kolejowej w tym samym obiekcie.

PERN wspomniał także, że kluczową inwestycją realizowaną przez spółkę Naftoport w najbliższych latach będzie z kolei rozbudowa terminalu przeładunkowego o głębokowodne stanowisko "W" do przeładunku ropy naftowej.

Pierwszy raz PERN zorganizował "Dzień Wykonawcy" w styczniu 2017 r. W spotkaniu wzięło wówczas udział ok. 110 podmiotów. Spółka zapowiedziała wtedy, że tego typu spotkania wpiszą się już na stałe w kalendarz organizowanych tam wydarzeń, które "służą zbudowaniu lepszych, bardziej stabilnych relacji z partnerami".

PERN z siedzibą w Płocku to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza w całym kraju siecią 2600 km rurociągów surowcowych i produktowych, w tym magistralami, które tłoczą ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech.

Spółka dysponuje również w całej Polsce 19. bazami paliwowymi, których pojemność wynosi w sumie ponad 2,6 mln metrów sześc. i 4. bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów sześc.

Do Grupy PERN należą m.in. takie spółki, jak: Naftoserwis (100 proc. udziałów) - największy w Polsce podmiot specjalizujący się w usługach utrzymania baz paliwowych i diagnostyki rurociągów oraz Naftoport (66,67 proc. udziałów) - największy w Polsce terminal przeładunków ropy naftowej i produktów naftowych, które dostarczane są tankowcami do Portu Gdańsk.

W Grupie PERN jest także Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe "Sarmatia" (28,79 proc. udziałów) - powołana w 2004 r. spółka celowa do budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce, który ma dostarczać surowiec z regionu Morza Kaspijskiego do naszego kraju i dalej, do Europy Zachodniej.

Jeszcze w styczniu PERN zapowiedział, że w tym roku nakłady na inwestycje i remonty wyniosą tam łącznie blisko 0,7 mld zł. Od kilku lat spółka realizuje "Program Megainwestycji", czyli priorytetowych przedsięwzięć związanych z zarządzaną infrastrukturą, które mają zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski. 

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ drag/

seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.