• <
mewo_2022

Gdański Naftoport chwali się rekordowym wynikiem operacyjnym

rk

18.01.2024 11:26 Źródło: Naftoport Sp. z o.o.
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Gdański Naftoport chwali się rekordowym wynikiem operacyjnym

Partnerzy portalu

port gdansk
Fot. GospodarkaMorska.pl

Kluczowy terminal dostarczający ropę naftową do Polski pochwalił się rosnącymi przeładunkami, podkreślając tym samym swój udział w rozwijaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Odbywa się to w sytuacji dynamicznej rozbudowy Naftoportu, który ma otrzymać w przyszłości nowe stanowisko przeładunkowe.

Firma przekazała, że w ubiegłym roku obsłużyła 471 zbiornikowców. Na jej terenie dokonano przeładunki ropy naftowej i paliw w wysokości 36,6 mln ton. To oznaczało, że były o 49% wyższe niż poprzedni, także rekordowy przeładowany tonaż, który za rok 2022 wyniósł 24,5 mln ton.

Znaczenie Naftoportu wzrosło po 24 lutym 2022 roku, gdy Rosja dokonała napaści na Ukrainę, co pociągnęło za sobą sankcje na dostawy rosyjskiego surowca, a tym samym poszukiwanie alternatywy. Jednocześnie jeszcze przed konfliktem osiągnął za rok 2021 rok wtedy wysoki wynik przeładunków, wynoszący niemal 18 mln ton, niemniej w kolejnych latach można zaobserwować ich znaczny wzrost. Jest to wyzwanie dla infrastruktury obiektów gdańskiego terminala, stąd tak ważna dla niego jest budowa nowego stanowiska przeładunkowego, co pozwoli odciążyć Naftoport, ale też zapewni kolejne rekordy. Tylko w okresie od lutego do sierpnia 2023 roku firma zanotowała wzrost przeładunków o 60% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Obecnie terminal w Gdańsku przyjmujący dostawy ropy naftowej jest jedynym źródłem tego surowca dla potrzeb Polski, a jego rola będzie rosnąć także międzynarodowo. "Nasza rola stała się kluczowa, a zdolność do dostosowania się do zmieniających się warunków pozwoliła nam sprostać obecnym wyzwaniom. To pozwala na zapewnienie stabilności dostaw dla krajowej gospodarki, a także możliwość dostarczania gotowych produktów paliwowych na rynek światowy", podkreślił Andrzej Brzózka, prezes Naftoportu, w wywiadzie, który udzielił portalowi GospodarkaMorska.pl.

Naftoport pozostaje wyłącznym właścicielem infrastruktury portowej, złożonej z obiektów hydrotechnicznych wraz z urządzeniami do cumowania statków i instalacjami technologicznymi, czterech stanowisk przeładunkowych o potencjale przeładunkowym 34 mln. ton ropy naftowej i produktów ropopochodnych rocznie. Jego stanowiska przeładunkowe są zlokalizowane w zamkniętych basenach Bazy Paliw Portu Północnego w Gdańsku, osłoniętych falochronami i zabezpieczonych przed rozlewami zaporą stałą oraz pneumatyczną. Głębokość toru wodnego wynosi 17,5 metra, szerokość - 600 metrów a długość 7,2 km. Do Bazy Paliw mogą zawijać tankowce wielkości od 6 tys. ton do 300 tys. ton DWT oraz długości do 340 metrów i zanurzeniu 15 metrów. Ograniczenie zanurzenia statków obsługiwanych w Bazie do 15 metrów wynika z niedostatecznej głębokości Cieśnin Duńskich. Wprowadzanie statku do portu odbywa się w asyście holowników, należących do największych i najnowocześniejszych na Morzu Bałtyckim.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.