• <
mewo_2022

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Partnerzy portalu

Fot. Jan Arne Wold / Elisabeth Sahl – Equinor

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r.  zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało  2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD.  W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan. 

Z dobrych wyników zadowoleni byli akcjonariusze. W II kwartale ubr. dywidenda pieniężna osiągała wartość 0,30 USD na akcję, a nadzwyczajna dywidenda pieniężna dobiła do wysokości 0,60 USD na akcję. Identyczne informacje otrzymali akcjonariusze po III kwartale  2023 r. Dzięki tym wynikom możliwa była trzecia oraz czwarta transza wykupu akcji. Każda o wartości 1,67 miliarda USD. 

Komentując wyniki III kwartału ubr. Anders Opedal, prezes i dyrektor generalny Equinor ASA stwierdził, że: „Equinor zapewnił w kwartale dobre przepływy pieniężne i zyski przy znacznie niższych cenach gazu niż w roku ubiegłym. Dzięki dobrym wynikom operacyjnym zapewniliśmy wysoką produkcję ropy naftowej z pola Johan Sverdrup i międzynarodowego portfolio”.

Na mniejsze wydobycie gazu z norweskiego szelfu kontynentalnego wpływ miały planowane prace konserwacyjne i wydłużone przestoje. 

W III kwartale Equinor generował produkcję ropy naftowej i gazu na poziomie 2 007 b/d (baryłek dziennie), z czego 879 b/d gazu. Było to mniej  niż w tym samym kwartale 2022 r., kiedy osiągano 2 021 b/d, w tym 1009 b/k gazu. Produkcja była większa niż w II kwartale 2023 r., kiedy wyniosła 1 994 b/d, w tym 902 b/k gazu. 

Dobre wyniki opierają się na aktywności odwiertów na polu Johan Sverdrup na szelfie norweskim (NCS), eksploatacji złoża Vito w USA, pola Peregrino w Brazylii oraz włączeniem  do portfela złoża Buzzard w Wielkiej Brytanii. W październiku 2019 r.  Equinor i spółka Johan Sverdrup, w skład której wchodzą Lundin Norway, Petoro, Aker BP i Total, rozpoczęły wydobycie z pola na Morzu Północnym. 

Ropa i gaz z pola


Obliczono, że pole Johan Sverdrup wygeneruje dochód z produkcji wynoszący ponad 1 400 mld NOK, z czego ponad 900 mld NOK dla wpłynie do budżetu Norwegii. Zasoby złoża oszacowano na 2,7 mld baryłek ekwiwalentu ropy. W szczycie wydobycia ze złoża można uzyskiwać do 660 tys. baryłek ropy dziennie. 

I co najważniejsze, „cena progowa rentowności zagospodarowania całego złoża wynosi niecałe 20 dol. za baryłkę. Od 2020 r. koszty operacyjne kształtują się poniżej 2 dolarów za baryłkę”. 

W 2023 r. na produkcję gazu miały wpływ planowane prace konserwacyjne i nieplanowane, wydłużone przestoje na platformie Troll A oraz w zakładzie przetwarzania gazu w Nyhamna. W związku z nieplanowanymi stratami oszacowano, że produkcja w 2023 r. będzie wyższa jedynie o około 1,5% w stosunku do wyników w 2022 r. 

Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wyniosła w III kwartale ubr. 373 GWh, w porównaniu z 294 GWh w tym samym kwartale ubiegłego roku. Wzrost był spowodowany wyższą produkcją w brytyjskich farmach wiatrowych oraz nową produkcją z lądowych odnawialnych źródeł energii w Polsce, a także pływającą farmą wiatrową Hywind Tampen pracującą w pełnej mocy. Uwzględniając konwersję gazu na energię w Wielkiej Brytanii, całkowita produkcja energii w III kwartale 2023 r. wyniosła 883 GWh.

Dla porównania, pływająca morska farma wiatrowa Hywind Tampen działająca na szelfie norweskim wygenerowała energię już w IV kwartale 2022 r. i została ukończona w 2023 r. Produkcja z odnawialnych źródeł energii wyniosła w II kwartale 517 GWh, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z tym samym kwartałem 2021 r. Uwzględniając konwersję gazu na energię, łączna produkcja energii elektrycznej w II kwartale oszacowano  na 1 332 GWh, a więc była znacznie wyższa niż w III kwartale 2023 r.

Dywersyfikacja roponośnego portfela


Equinor w dalszym ciągu dywersyfikuje swoją produkcję i rozwija portfolio rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii i rozwiązań niskoemisyjnych. Nie rezygnuje przy tym z rentownych projektów naftowo-gazowych charakteryzujących się niską emisją gazów cieplarnianych z produkcji.

Anders Opedal podkreśla: „Kontynuujemy naszą transformację, wykorzystując pierwszą energię z Dogger Bank w Wielkiej Brytanii – największej na świecie morskiej farmy wiatrowej, kontynuując rozwój lądowych odnawialnych źródeł energii w Brazylii i Polsce oraz inwestując w Bayou Bend CCS (wychwytywanie dwutlenku węgla) i Storage w USA. Dzięki zatwierdzonemu planowi elektryfikacji Hammerfest LNG i uruchomieniu zasilania z lądu dla Giny Krog w dalszym ciągu ograniczamy własne emisje”.

Dogger Bank A, największa na świecie morska farma wiatrowa, rozpoczęła produkcję w październiku na szelfie Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że przyczyni się to do bezpieczeństwa energetycznego i dekarbonizacji brytyjskiego systemu energetycznego.

Pole naftowe Rosebank w strefie ekonomicznej Wielkiej Brytanii otrzymało zgodę rządu na uruchomienie odwiertów i rozpoczęcie produkcji ropy w latach 2026–2027. Oczekuje się, że przy całkowitych zasobach głębinowych wynoszących około 245 mln baryłek złoże wzmocni produkcję i tworzenie wartości na szelfie kontynentalnym Wielkiej Brytanii i dla Equinor.

- Pole Rosebank zlokalizowane jest głównie w kwadracie  213/27a w Basenie Wysp Owczych i Szetlandów. Jest to duży akwen ok. 130 km na zachód od Szetlandów. Położone na głębokości ok. 1100 m (3600 stóp). Węglowodory są ułożone w wydłużonej, czterokierunkowej strukturze antyklinalnej o kierunku południowo-wschodnim – informuje Geological Society.

Ropa i gaz wciąż w modzie i biznesie


Na obszarze szelfu norweskiego (NCS) wydobycie ze złoża Breidablikk rozpoczęło się w październiku.  Equinor podkreśla, że odbyło się to przed terminem, przy niskich kosztach i niskiej emisji gazów cieplarnianych. 

- W dalszym ciągu przyczyniamy się do bezpieczeństwa energetycznego poprzez rozwój rentownych projektów naftowo-gazowych charakteryzujących się niską emisją gazów cieplarnianych z wydobycia, poprzez zagospodarowanie złoża Rosebank w Wielkiej Brytanii i uruchomienie złoża Breidablikk w NCS – podkreśla prezes Equinor. 

W III kwartale ubr. zgodę rządu norweskiego uzyskał  plan elektryfikacji i kompresji gazu na lądzie w Hammerfest. Umożliwi to eksport LNG przy obniżonych emisjach. Inwestycja powinna funkcjonować do 2050 r. 

Dostarczono rządowi także plan zagospodarowania złoża Eirin, które ma zapewnić  dostawy gazu od 2025 r. Eirin zostanie zbudowany jako podmorskie połączenie z Giną Krog, która w III kwartale ubr. była zasilana z lądu. - Złoże Eirin zlokalizowane jest na Morzu Północnym, około 250 km na zachód od Stavanger w Norwegii, na północ od złóż Sleipner i Gina Krog – informuje portal „NS Energy”.

Eirin to złoże gazowe obsługiwane przez firmę Equinor zlokalizowane na Morzu Północnym, około 9 km na północny zachód od projektu Gina Krog. Equinor posiada 78,2% udziałów w złożu, natomiast Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company – spółka zależna KUFPEC Norwegia – pozostałe 21,8%. 

Odkryte w 1978 roku złoże Eirin przez długi czas było częścią programu rozwoju pola Gina Krog. Został on jednak następnie wstrzymany. We wrześniu 2023 r. spółka Equinor przedłożyła Ministerstwu Ropy Naftowej i Energii Norwegii plan zagospodarowania i eksploatacji złoża gazowego. Szacuje się, że zagospodarowanie pola Eirin będzie wymagało inwestycji o łącznej wartości ponad 4 mld NOK (360 mln dolarów).

Biznes w wietrze i CO2


- Na projekty związane z morską energetyką wiatrową na północno-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych negatywny wpływ ma inflacja kosztów i ograniczenia w łańcuchu dostaw – uzasadnia decyzję o wycofaniu się z projektu kierownictwo Equinor i wyjaśnia, że ”Komisja ds. Usług Publicznych stanu Nowy Jork odrzuciła petycje Equinor i innych firm dotyczące podwyżki cen”.

W tym III kwartale ubr. Equinor nabył udziały w Bayou Bend CCS LLC, spółce przygotowanej do realizacji jednego z największych projektów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w USA. W tym samym kwartale Equinor wykonało 5 odwiertów poszukiwawczych na morzu i dokonała 2 odkryć komercyjnych. Na koniec kwartału kontynuowano realizację 12 odwiertów.

Equinor wypracował wysoki skorygowany zysk w wysokości 8,02 miliarda USD. Szczególnie dobre wyniki osiągnął segment Marketingu, Midstream i Przetwarzania (MMP).  Zyski wyniosły w III kwartale  876 mln USD powyżej zalecanego zakresu skorygowanych zysków. Wyjątkowo dochodowa okazała się sprzedaż ropy naftowej i handel produktami naftowymi. Na wynik ekonomiczny istotny wpływ miała optymalizacja portfela spedycyjnego oraz wysokie marże rafineryjne. 

Dobre wyniki finansowe


W III kwartale Equinor wykonał odpisy aktualizujące netto w wysokości 971 mln USD. Dokonano głównie z odpisów aktualizujących wartość aktywów na NCS w wysokości odpowiednio 588 mln USD oraz w segmencie MMP w wysokości 346 mln USD. 

W segmencie Energii Odnawialnej odpis aktualizujący wyniósł 300 mln USD. Zostało to częściowo skompensowane przez odwrócenie odpisu aktualizującego wartość aktywów w amerykańskiej Zatoce Meksykańskiej w wysokości 290 mln USD.

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, przed opodatkowaniem i z uwzględnieniem kapitału obrotowego, wyniosły w III kwartale 11,3 mld USD.

W 2022 r. spółki grupy Equinor wniosły 49,2 mld dolarów w formie podatków i opłat za licencje do budżetów państw w których działa firma. Z tego 44,3 mld dolarów wpłacono do budżetu Norwegii, gdzie Equinor prowadzi najwięcej projektów biznesowych.

W 2023 r. Equinor zapłacił ratę podatku w wysokości 3,67 mld dolarów na podstawie obliczeń oczekiwanych zysków za 2023 rok. W październiku ubr. została zapłacona dodatkowa rata w wysokości 930 mln dolarów, a w IV kwartale zostały wpłacone do budżetu dwie raty zwykłe po 3,75 mld dolarów.

Nakłady inwestycyjne w infrastrukturę techniczną w III kwartale ubr.  wyniosły 2,64 mld dolarów, a całkowite nakłady inwestycyjne osiągnęły 3,21 mld dolarów. Po uwzględnieniu podatków, podziału kapitału dla akcjonariuszy i inwestycji, przepływy pieniężne netto za cały trzeci kwartał wyniosły 1,48 mld USD.

Kapitał z ropy i gazu na giełdzie


Uwzględniając dobre wyniki finansowe Rada Dyrektorów podjęła decyzję o wypłacie zwykłej dywidendy pieniężnej w wysokości 0,30 USD na akcję oraz o kontynuacji nadzwyczajnej dywidendy pieniężnej w wysokości 0,60 USD na akcję za III kwartał 2023 r.

- Akcje Equinor będą przedmiotem obrotu bez dywidendy na giełdach w Oslo Børs i New York Stock Exchange od dnia 14 lutego 2024 r. włącznie. Całkowita dystrybucja kapitału na rok 2023 wyniesie około 17 mld dolarów, w tym program skupu akcji o wartości 6 mld dolarów – informuje kierownictwo Equinor w komunikacie o finansach firmy. 

Rada Dyrektorów podjęła decyzję o uruchomieniu czwartej i ostatniej transzy programu skupu akcji własnych na rok 2023 o wartości 1,67 mld dolarów. IV transza rozpoczęła się 30 października 2023 r.  i zakończy nie później niż 29 stycznia 2024 r.

20 października 2023 r. zakończyła się III transza programu skupu akcji własnych na rok 2023 o łącznej wartości do 1,67 mld USD. Wszystkie kwoty wykupu akcji obejmują akcje, które mają zostać umorzone przez państwo norweskie.

Podsumowując, Equinor wypracował sobie dobrą pozycję na rynku morskiego górnictwa naftowego i gazu oraz energetyki odnawialnej. Rozsądnie dywersyfikując inwestycje i produkcję zapewnia sobie długofalowy rozwój, a akcjonariuszom stabilne zwroty z zainwestowanego kapitału. I co najważniejsze jest stabilnym płatnikiem podatków do budżetu Norwegii. 

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.