• <
mewo_2022

Darłowo ma apetyt na offshore wind

Partnerzy portalu

Fot. UM Darłowo

Miasto Darłowo zacieśnia współpracę z ważnymi graczami sektora morskiej energetyki wiatrowej. To element strategii rozwoju infrastruktury portowej, na co miasto ma szansę pozyskać wsparcie w wysokości 275 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Firmy zainteresowane współpracą z miastem to Orlen Neptun i Morska Agencja Gdynia. Przedstawiciele tych spółek i wydzielonych w nich specjalnych struktur związanych z rozwojem branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali w ostatnich dniach listy intencyjne z burmistrzem Darłowa, Arkadiuszem Klimowiczem. 

Burmistrz podkreśla znaczenie podpisanych listów intencyjnych jako fundamentu dla przyszłych inwestycji. 

– Robimy wszystko, by darłowski port stał się jednym z najważniejszych punktów na mapie branży offshore. By to właśnie tutaj lokowały się firmy działające w tej branży. Mamy doskonałe położenie, potencjał i co najważniejsze wolne tereny portowe – mówi. 

Darłowo aktywnie współpracuje z odpowiednimi organami krajowymi i europejskimi, dążąc do pozyskania finansowania na rozwój portu w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Miasto podejmuje kroki, aby zabezpieczyć środki niezbędne do realizacji istotnych projektów infrastrukturalnych, które wesprą sektor morskiej energetyki wiatrowej.

Jeden z tych projektów miałby być realizowany przez Urząd Morski w Szczecinie. Mowa o modernizacji zachodniego falochronu darłowskiego portu i budowie ostrogi wewnętrznej. Wartość tego projektu to 200 milionów złotych. Drugi kluczowy projekt dla stworzenia portu serwisowego musiałoby realizować już samo miasto. Mowa o budowie i przebudowie nabrzeży portowych. W szczegółach to: budowa nowo projektowanego nabrzeża ciężkiego oraz nowo projektowanego odcinka przejściowego, remont nabrzeża Szczecińskiego, Gdyńskiego i Południowego. Szacowana wartość tego projektu to 75 milionów złotych. Pieniądze z KPO należy wydać do połowy 2026 roku.

– Wraz z odblokowaniem olbrzymich pieniędzy z Unii Europejskiej z Krajowego Planu Odbudowy, pojawiła się szansa na to, by to właśnie w Darłowie zrealizować projekty wspierające rozwój naszego portu i stworzenie tu jeszcze lepszych warunków dla obsługi branży offshore. Jesteśmy świetnie przygotowani do tego, by to właśnie u nas wdrażać konkretne inwestycje. Rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury i Komisją Europejską mają w efekcie dać zielone światło do wydatkowania milionów złotych z KPO właśnie w naszym porcie – tłumaczy burmistrz.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.