• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marzec z rekordem temperatury oceanów – ponad 21 st. C

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Marzec z rekordem temperatury oceanów – ponad 21 st. C

Partnerzy portalu

Tegoroczny marzec był najcieplejszym w historii miesiącem pod względem temperatury wody oceanów - wynika z raportu Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), badającej m.in. zjawisko ocieplania się klimatu.

Według cytowanego przez lizboński tygodnik "Expresso" raportu w marcu 2024 r. średnia temperatura w oceanach na całym świecie sięgnęła nienotowanego wcześniej poziomu 21,07 st. C.

Jak sprecyzowali eksperci z IPMA, rekord dotyczy uśrednionej wartości temperatury na powierzchni wszystkich wód oceanicznych na świecie.

Z analizy danych zgromadzonych przez Portugalski Instytut Morza i Atmosfery wynika, że dotychczas rekordową temperaturę zanotowano w oceanach w sierpniu 2023 r. Wyniosła ona wówczas 20,98 st. C.

Oceanografowie z IPMA podali, że choć zjawisko ocieplania się wody oceanicznej na świecie nasila się od ponad 40 lat, to w ostatnich kilkunastu miesiącach jego tempo wyraźnie się zwiększyło. Odnotowali, że jeszcze w styczniu 2023 r. średni poziom temperatury wody na powierzchni oceanów wynosił 20,5 st. C.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.