• <

Wynik wyszukiwania - "globalne ocieplenie" - Wiadomości

Temperatura oceanów od roku codziennie bije rekordy

Temperatura oceanów od roku codziennie bije rekordy, co rodzi obawy o negatywne konsekwencje tego faktu dla życia morskiego i nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych – stwierdzono w raporcie dwóch amerykańskich instytucji, o którym informuje w poniedziałek CNN.
18.03.2024

Mars wpływa na oceany

Mimo liczonej w dziesiątkach, a nawet setkach milionów kilometrów odległości od Ziemi, Mars może wpływać na kształt orbity Ziemi, a co za tym idzie, na głębiny ziemskich oceanów - informuje pismo „Nature Communications”.
13.03.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

Cztery firmy z Japonii łączą siły w zakresie budowy "zielonej floty"

Idemitsu Tanker, IINO Kaiun Kaisha (IINO Lines), Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) i Nihon Shipyard ogłosiły, że konsorcjum, jakie utworzyły 26 stycznia tego roku, będzie prowadzić wspólne badania i opracowywać koncepcje projektowe (części, maszyny i sprzęt ekologiczny) dla bardzo dużych przewoźników ropy naftowej typu VLCC w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W ten sposób chcą stanąć do rywalizacji z gigantami branży w zakresie budowy i dostarczania statków zgodnych z ideą dekarbonizacji żeglugi.
13.02.2024

Amoniak przyciąga branżę żeglugową, ale naukowcy ostrzegają przed zagrożeniami z nim związanymi

Amoniak jako paliwo żeglugowe, mające na celu dekarbonizację, może zamiast tego stworzyć zupełnie nowe problemy. Pokazuje to badanie przeprowadzone przez Chalmers University of Technology w Szwecji, w którym naukowcy przeprowadzili analizy cyklu życia baterii i trzech elektropaliw, w tym amoniaku. Eutrofizacja i zakwaszenie to niektóre z problemów środowiskowych, które można przypisać stosowaniu amoniaku - podobnie jak emisje gazu rozweselającego, który jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.
05.02.2024

Zielone miasta nie mogą żyć na gazie. Dotyczy to również miast nadmorskich

Miasta muszą odejść od gazu kopalnego, powszechnie nazywanego gazem ziemnym – nawołuje C40 Cities Climate Leadership Group w najnowszym raporcie.
11.11.2023

Żegluga w Amazonii nadal zagrożona

Okres suszy w Amazonii nadal trwa i na ten moment nie zapowiada się aby sytuacja miała ulec zmianie. Przy normalnych warunkach atmosferycznych sezon deszczowy powinien rozpocząć się pod koniec września lub w bardziej nietypowej sytuacji na początku października. Globalne ocieplenie zmieniło jednak klasyczne modele pogodowe i obecnie ciężko określić kiedy opady powrócą.
23.10.2023

Porty w zielonym korytarzu. Konieczność czy element walki konkurencyjnej?

We wrześniu porty ujawniły plan wdrożenia pierwszego ekologicznego korytarza transportowego przez Pacyfik. Przedstawiciele miast i portów Los Angeles, Long Beach i Szanghaju oraz największych operatorów liniowych na świecie z udziałem wiodących gestorów ładunków opracowali koncepcję planu wdrożenia zielonego korytarza żeglugowego.
03.10.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Liczba ofiar cyklonu Freddy wzrosła do 326

Rośnie liczba poszkodowanych i ofiar w wyniku podtopień, powodzi i osunięcia ziemi w Malawo. Rannych jest ponad 700 osób, 41 uznano za zaginione. Rząd ogłosił stan klęski żywiołowej w 10 południowych dystryktach, które zostały najsilniej dotknięte klęską żywiołową. Prezydent kraju Lazarus Chakwera zaapelował o pilną pomoc i dostarczenie helikopterami żywności i leków.
16.03.2023

We Francji burzą blok stojący na plaży, bo zagraża mu wzrost poziomu morza

Kiedy blok mieszkalny Le Signal został zbudowany na francuskim wybrzeżu Atlantyku w latach 60., plaża znajdowała się w odległości ponad 200 metrów od budynku; dziś bryła stoi niepewnie na wydmie zaledwie kilka metrów od morza, a lokalne władze postanowiły wyburzyć blok, zanim się zawali - opisała agencja Reutera.
16.02.2023

Mniejsze ryby przyszłością cieplejszych głębin oceanów?

Wraz z ocieplaniem się oceanów żyjące w ich głębinach planktonożerne ryby robią się mniejsze – wynika z analiz prehistorycznych szczątków, o których informuje pismo „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.
20.01.2023

Rosja sprawdza Północną Drogę Morską. Ropa płynie do Chin

Vasily Dinkov, specjalistyczny tankowiec do transportu ładunków ropy naftowej, wyruszył z Rosji do Chin wzdłuż Północnej Drogi Morskiej. Rosja nie ma już żadnego interesu w korzystaniu z klasycznej trasy przez Kanał Sueski, więc chce eksploatować własny szlak.
08.11.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
12.09.2022

Morze Barentsa ociepla się siedem razy szybciej

Temperatura w Arktyce wzrasta cztery razy szybciej niż w pozostałej części Ziemi - wynika z opublikowanego w czwartek badania naukowców z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, którzy przeanalizowali tendencje dotyczące poziomu temperatury za kołem podbiegunowym w latach 1979-2021.
11.08.2022

Ørsted inwestuje w rewilding morski [WIDEO]

Duński deweloper projektów wiatrowych Ørsted oraz organizacja ARK Nature łączą siły w projekcie, który ma udowodnić, że morskie farmy wiatrowe mogą iść w parze z przyrodą. Partnerzy wdrożą zasady rewildingu morskiego na rzecz przywrócenia bioróżnorodności oceanów.
27.05.2022

Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców

Duńska firma energetyczna Ørsted planuje przetestować hodowlę koralowców w fundamentach morskich turbin wiatrowych. Duńczycy wraz z lokalnymi partnerami wdrożą rozwiązanie latem tego roku w tropikalnych wodach Tajwanu.
08.05.2022

Ile jest plastiku w morzach? Raport: zanieczyszczenie plastikiem jest prawie tak groźne jak globalne ocieplenie

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to światowy kryzys i zagrożenie równie poważne, co globalne ocieplenie - wynika z raportu organizacji pozarządowej Environmental Investigation Agency (EIA). Organizacja apeluje o wiążący traktat ONZ w sprawie ograniczenia produkcji plastiku i ilości odpadów plastikowych.
19.01.2022

Badanie: ocieplenie oceanów na rekordowym poziomie; przyczyną emisja gazów cieplarnianych

W 2021 r. zawartość ciepła w oceanach osiągnęła najwyższą wartość w historii pomiarów - wynika z badań amerykańskich i chińskich naukowców. Ocieplenie oceanów jest spowodowane głównie emitowanymi przez ludzką działalność gazami cieplarnianymi i przyczynia się do podnoszenia się poziomu morza oraz częstszych kataklizmów.
12.01.2022

Atom rozwiązaniem dla statków i prawdziwego "zera netto"

Światowa żegluga może zmniejszyć emisyjność tylko wtedy, gdy będzie ją na to stać i gdy wszystkie kraje wprowadzą odpowiednie przepisy, a to jest duże wyzwanie. CORE-POWER, rozwiewa wiele obaw, jakie ludzie mogą mieć w związku z zastosowaniem energii jądrowej na morzu.
11.01.2022

„Lodowiec zagłady” topnieje. Poziom morza może wzrosnąć o 65 cm

Globalne ocieplenie już wkrótce może przynieść katastrofalne skutki. Według naukowców lodowiec szelfowy Thwaites może wkrótce stopnieć. To oznacza, że istnieje poważne ryzyko, że globalny poziom morza może wzrosnąć aż o 65 cm.
07.01.2022

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Analitycy przewidują, że rosnący popyt na odnawialne źródła energii będzie stymulował popyt metali bazowych

Analitycy z Wood Mackenzie nakreślili trzy możliwe scenariusze dla metali, przy czym wzrost popytu dla każdego z nich zależy od powodzenia międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia. Scenariusz bazowy zakłada, że do końca wieku temperatury wzrosną o 2,8 do 3 stopni Celsjusza w stosunku do czasów przedindustrialnych.
12.08.2021

Raport klimatyczny IPCC. Metan z LNG wpływa na ocieplenie, poziom mórz jeszcze urośnie

Opublikowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) raport szczegółowo opisuje zmiany klimatyczne i ich możliwy przebieg. Dokument został upubliczniony na trzy miesiące przed konferencją klimatyczną ONZ, na której państwa członkowskie mogą się zobowiąza do działań na rzecz ochrony klimatu i przeznaczenia na ten cel konkretnych funduszy.
11.08.2021

Raport IPCC o kryzysie klimatycznym: Clean Arctic Alliance wzywa do ograniczenia emisji z żeglugi

Odpowiadając na publikację raportu Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) dotyczącą zmian klimatycznych, Clean Arctic Alliance wezwał Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do natychmiastowych cięć emisji z węgla z żeglugi w Arktyce, a także do pilnego zmniejszenia emisji z węgla na całym świecie.
10.08.2021

Wzrasta rola Morza Śródziemnego w polityce energetycznej UE

Obecnie czytając o roli branży morskiej w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej najczęściej pojawia się temat rozwoju OZE i infrastruktury na Morzu Północnym i Bałtyckim. Na znaczeniu zyskuje także region Morza Śródziemnego, o czym świadczy ostatnia podpisana deklaracja.
18.06.2021

Swire Shipping planuje zamówić statek z napędem ze wspomaganiem żagli

Swire Shipping planuje podpisać umowę na budowę pilotażowego statku projektu Cerulean do końca czerwca 2021 roku.
02.06.2021

Leonardo Di Caprio odbuduje ekosystem Wysp Galapagos. Pula inwestycji sięgnie 43 mln dolarów

Leonarda Di Caprio nie musimy chyba przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych aktorów świata od wielu lat działa jako aktywista ekologiczny, który inwestuje w przedsięwzięcia prośrodowiskowe – sam tytułuje się ekologiem. Tym razem na celowniku celebryty są Wyspy Galapagos oraz żyjące na nich zwierzęta zagrożone wyginięciem.
18.05.2021

Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN.
02.03.2021

Greta Thunberg zarzuca politykom i biznesowi bezczynność ws. klimatu

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg w przemówieniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, odbywającego się w formacie wideokonferencji, zarzuciła politykom i biznesmenom ignorancję i bezczynność wobec kryzysu klimatycznego.
26.01.2021

80 tys. naukowców apeluje o ochronę wód powierzchniowych

Ponad 80 tys. naukowców ze 111 towarzystw naukowych badających ekosystemy wodne apeluje o natychmiastowe podjęcie działań na rzecz ochrony wód powierzchniowych, aby "uniknąć tragicznych globalnych konsekwencji". W apelu chodzi o działania przeciwko antropogenicznym zmianom klimatu.
25.01.2021

Skutki ocieplenia klimatu: coraz więcej toksycznych alg

Ocieplenie klimatu stymuluje rozwój toksycznych okrzemków w wodach zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – informuje pismo „Frontiers in Climate”.
18.01.2021

Jak rozpoznać koralowce, którym szkodzi ciepło?

Nowy sposób identyfikacji koralowców, którym szkodzi nadmiar ciepła, opracowali naukowcy m.in. z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa. Narzędzie jest pomocne w ochronie gatunków w oceanach.
11.01.2021

Choroba związana ze zmianami klimatu wyniszcza delfiny

Coraz częstsze ulewy powodują, że przybrzeżne wody morskie tracą zasolenie. To powoduje groźne zmiany w skórze delfinów, które mogą pokrywać nawet większość ich ciał.
28.12.2020

Niski poziom tlenu zbiornikach wodnych może przyspieszyć globalne ocieplenie

Niedobór tlenu w jeziorach i innych zbiornikach wodnych znacznie zwiększa wytwarzanie gazów cieplarnianych – informuje pismo “Limnology and Oceanography Letters”.
17.12.2020

Jak działa cyrkulacja oceaniczna?

Jak działa cyrkulacja oceaniczna? Dlaczego woda przemieszcza się z jednego rejonu w inny? Dlaczego gdzieś opada w głębiny a gdzie indziej wypływa na powierzchnię? Dlaczego właśnie tam? Jak wpływa to na klimat? I jak zmiany klimatu wpływają na cyrkulację oceaniczną?
15.12.2020

Fala oceanicznych upałów wywołała toksyczne zakwity glonów

Rybacy, pływacy i miłośnicy owoców morza mogą już znać niebezpieczeństwa związane z „czerwonymi przypływami”, ale ostatnie badanie w Frontiers in Climate pokazuje, że zmiany klimatyczne zwiększają częstotliwość występowania jednego rodzaju silnie toksycznych glonów u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Algi te wytwarzają neurotoksynę - zwaną kwasem domoikowym - która powoduje poważne i potencjalnie śmiertelne objawy neurologiczne i trawienne. To zagrożenie dla dzikich zwierząt morskich i ludzi ogranicza zbiory skorupiaków w
14.12.2020

Rekordowa liczba statków przekroczyła Arktykę w 2020 roku

W obecnym roku zanotowano największą liczbę rejsów wzdłuż syberyjskiego wybrzeża, gdyż szybko topniejący lód umożliwił tam łatwiejszą podróż.
10.12.2020

„Arktyczna spirala śmierci”

W miarę ocieplania się klimatu, średni zasięg lodu morskiego w Arktyce spada. Jednak ostatnie rekordowo małe minimum odnotowaliśmy w roku 2012. Od tego czasu topnienie lodu zazwyczaj pod koniec lata hamuje. Dlaczego? Być może odpowiada za to… ocieplanie się Arktyki. Praca Francis i Wu, 2020 przedstawia możliwość istnienia ciekawego sprzężenia zwrotnego. Niestety, nie można liczyć na to, że „obroni” ono lód, jeśli temperatury będą dalej rosnąć.
07.12.2020

Anomalie cieplne mogą skończyć się nieodwracalną katastrofą

Według badania przeprowadzonego przez międzynarodową grupę klimatologów z Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Chin, opublikowanego w czasopiśmie „Science”, w ciągu ostatnich 20 lat skala anomalii cieplnych w Azji Środkowej pogłębiała się.
06.12.2020

ONZ: walka z kryzysem klimatycznym głównym priorytetem XXI wieku

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wygłosił dzisiaj na nowojorskim Uniwersytecie Columbia „orędzie o stanie planety”, przedstawiając ponury obraz sytuacji na naszym globie. Za główny priorytet XXI wieku uznał walkę z kryzysem klimatycznym.
02.12.2020

Zagrożone wyginięciem wieloryby pomagają w walce z globalnym ociepleniem

Największe zwierzęta w oceanie odgrywają kluczową rolę we wspomaganiu funkcjonowania naszej planety, ale pozostają zagrożone przez szereg wpływów człowieka
20.11.2020

Znamy prawdopodobną przyczynę powstawania wielkich dziur w lodzie na Antarktydzie

W środku zimy 2016 roku u wybrzeży Antarktydy wydarzyło się coś nietypowego. Na lodzie morskim na Morzu Weddella otworzyła się ziejąca dziura, która ostatecznie rozszerzyła się do prawie 13 000 mil kwadratowych. Była to największa przerwa lodowa obserwowana w tym regionie od dziesięcioleci. Następnej zimy uformowała się kolejna dziura, odsłaniając tym razem ogromne 20 000 mil kwadratowych wody oceanu. Naukowcy wreszcie odkryli prawdopodobną przyczynę tych anomalii.
16.11.2020

Katalizatory o ogromnych powierzchniach pozwolą zamieniać CO2 w paliwo

Zamianę dwutlenku węgla w alkohol etylowy i inne, cenne substancje umożliwią katalizatory opracowywane przez dr. Wojciecha Stępniowskiego. Katalizatory zbudowane są z nanodrucików, mają ogromne powierzchnie, co zapewnia wystarczająco dużo miejsca cząsteczkom biorącym udział w reakcji.
13.11.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
11.11.2020

Organizacje pozarządowe o Krajowym Planie Energii i Klimatu

W projekcie PLAN-UP połączone siły europejskich organizacji pozarządowych: Carbon Market Watch, Energy Cities, European Environmental Bureau, Transport &Environment oraz Climact także dokonały krytycznego przeglądu polskiego Krajowego Planu Energii i Klimatu w jego wersji ostatecznej z 2019 roku. Jakie są z niego wnioski?
11.11.2020

Będzie więcej mega-susz

Zmiany klimatu mogą zwiększyć częstość występowania susz trwających dwie dekady albo dłużej - wynika z australijskich badań. Z tego powodu nasilą się m.in. pożary lasów i spowodowana wiatrem erozja gleb.
07.11.2020

Gigantyczna góra lodowa nieuchronnie zbliża się do brytyjskiej wyspy

Jedna z największych gór lodowych na świecie znajduje się na kursie kolizyjnym z Georgią Południową - brytyjską wyspą na południowym Atlantyku - potencjalnie zagrażając bogatemu ekosystemowi dzikiej morskiej przyrody, w tym pingwinom, fokom i krylowi.
05.11.2020

Ocieplenie klimatu o 2 st.C uwolni do atmosfery setki miliardów ton węgla

Według międzynarodowego zespołu specjalistów, wzrost średniej temperatury planety o 2 stopnie wobec wartości sprzed rewolucji przemysłowej spowoduje uwolnienie z gleby do atmosfery 230 mld ton węgla. To więcej, niż całe Stany Zjednoczone wyemitowały w ciągu 100 lat.
04.11.2020

Ograniczamy ocieplenie - jak szybko trzeba działać?

Ile dwutlenku węgla możemy jeszcze wyemitować do atmosfery? Jak szybko musimy obniżać emisje gazów cieplarnianych, aby nie dopuścić do ocieplenia większego niż 1,5°C względem czasów przedprzemysłowych? Czy obecne plany i polityki wystarczą? Wyjaśniamy pojęcie budżetu węglowego.
02.11.2020

Rekiny kluczem do uratowania planety?

Według nowych badań rekiny, tuńczyki i makrele mogą być kluczem do uratowania planety. Naukowcy twierdzą, że duże ryby pochłaniają dwutlenek węgla, pomagając w magazynowaniu gazów cieplarnianych na dnie oceanu. Regulują ilość, która pozostaje w atmosferze, pochłaniając ogromne ilości globalnych emisji. Międzynarodowy zespół pokazał, że duża liczba tych stworzeń w morzu zahamuje globalne ocieplenie.
02.11.2020

Lód morski Oceanu Arktycznego w tym roku jeszcze nie zaczął zamarzać: armatorzy nie narzekają

Historycznie rzecz biorąc, Ocean Arktyczny zamarzał aż po same brzegi (północne wybrzeża Kanady, Grenlandii, Rosji i Alaski) każdej zimy - pokrywał się 14 milionami kilometrów kwadratowych lodu - a następnie topniał z powrotem do około połowy tego obszaru w ciągu następnego lata. Nie w tym roku.
30.10.2020

Dlaczego klimat się zmienia? O wymuszeniach i sprzężeniach słow kilka

System klimatyczny Ziemi to niezwykle delikatna machina, której elementy są powiązane gęstą siecią zależności. Nawet niewielka zmiana może spowodować całą lawinę zjawisk, które pchną planetę w zupełnie inny stan. To właśnie dzięki temu, pozornie niewielkie emisje gazów cieplarnianych związane z działalnością człowieka, zdołały doprowadzić do poważnego globalnego ocieplenia.
26.10.2020

IMO i IAPH łączą siły by wspierać cele redukcji emisji gazów cieplarnianych w żegludze

Rozpoczynane jest nowe partnerstwo strategiczne w celu zacieśnienia współpracy między statkami i portami w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. International Association of Ports and Harbors (IAPH), globalny sojusz 170 portów i 140 organizacji związanych z portami w 90 krajach, został partnerem strategicznym GreenVoyage2050, projektu partnerskiego między rządem Norwegii a Międzynarodową Organizacją Morską dla transformacji przemysłu żeglugowego w kierunku niższej emisji dwutlenku węgla.
25.10.2020

Chcesz wiedzieć, jak szybko ociepla się ocean? Śledź trzęsienia ziemi

Mierząc fale dźwiękowe wprawiane w ruch przez trzęsienia ziemi, naukowcy oszacowali, że Ocean Indyjski ociepla się o około 0,044 K na dekadę.
23.10.2020

Znamy powód katastrofy ekologicznej u wybrzeży Kamczatki

Naukowcy i eksperci znaleźli wytłumaczenie dla masowej śmierci organizmów morskich i ekspozycji ludzi na toksyny na Pacyfiku. Powodem wszystkiego są glony, a mówiąc szerzej - globalne ocieplenie.
22.10.2020

Globalne ocieplenie: wersja dla niewtajemniczonych

W medialnych dyskusjach słyszymy często opinie o tym, że klimat jest bardzo skomplikowany, a więc nie jesteśmy w stanie zrozumieć jak działa, i co więcej, nie jesteśmy w stanie udowodnić, co jest przyczyną globalnego ocieplenia. Tymczasem podstawy są naprawdę proste.
20.10.2020

Ocean Atlantycki najcieplejszy od prawie 3000 lat

Naukowcy ustalili, że Ocean Atlantycki osiągnął najwyższą temperaturę od 2900 lat po „nieporównywalnym” ociepleniu.
15.10.2020

Nowy system Alfa Laval PureCool

Z uwagi na fakt, że celem IMO jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 50% do 2050, LNG staje się naturalnym wyborem dla armatorów na drodze do dekarbonizacji spalin. Problemem silników pracujących na LNG jest niespalony metan. Należy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości pojawiają się przepisy ograniczające to niepożądane dla środowiska zjawisko.
15.10.2020

Jeśli nie zmniejszymy emisji, rafy koralowe znikną do końca tego wieku, a ryb będzie coraz mniej

Jeśli nie zostaną podjęte radykalne i natychmiastowe działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i lokalnego wpływu na środowisko to rafy koralowe, jakie znamy, prawdopodobnie przestaną istnieć do końca tego wieku - ostrzega Andréa Grottoli, prezes International Coral Reef Society. Zagrażają im rosnące temperatury, zakwaszenie oceanów, spływy powierzchniowe i zanieczyszczenia. 110 organizacji naukowych, zajmującymi się naukami o wodzie, zrzeszających łącznie ponad 80 tys. naukowców z całego świata - również z Pols
06.10.2020

Lodu na Morzu Beringa najmniej od ponad pięciu tys. lat

Powierzchnia lodu na Morzu Beringa z roku na rok się kurczy. Badania dowodzą, że przez ponad pięć tys. lat nie było w tym rejonie tak mało lodu jak obecnie – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.
29.09.2020

Komisja Europejska może zwiększyć cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Będzie to wymagało zmian we wszystkich sektorach gospodarki

Niekorzystne zmiany klimatyczne postępują tak szybko, że cele, do których państwa zobowiązały się w porozumieniu paryskim z 2016 roku, już są niewystarczające. Komisja Europejska przedstawiła ocenę podwyższenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku z 40 do nawet 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Autorzy dokumentu rekomendują zwiększenie celu do poziomu 55 proc. Do tego potrzebna będzie współpraca na każdym szczeblu: od konsumentów, przez biznes, po rządy i organizacje międzynarodowe. Zwłaszcza rola firm jest mocno podkr
23.09.2020

Globalne ocieplenie zagraża rybom z Jukonu - mogą stać się trujące

Naukowcy twierdzą, że jeśli emisja dwutlenku węgla będzie się utrzymywać na obecnym poziomie, z topniejącej wiecznej zmarzliny wypłynie tak dużo rtęci, że ryby w Jukonie mogą stać się niebezpieczne w ciągu kilku dziesięcioleci.
22.09.2020

W Anglii zwodowano sterowany sztuczną inteligencją bezzałogowy statek badawczy „Mayflower” (wideo)

Jeden z pierwszych w pełni autonomicznych statków na świecie został zwodowany i jest gotowy do przemierzenia światowych oceanów w celu zebrania ważnych danych, które pomogą w badaniach naukowych nad krytycznymi kwestiami wpływającymi na środowisko morskie.
18.09.2020

Od węgla do zera: przed nami radykalne zmiany w transporcie morskim?

Eurodeputowani z Komisji Środowiska poparli wyznaczony przez Komisję Europejską plan osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku, ale na rok 2030 zaproponowali przyjęcie „bardziej ambitnego celu" ograniczenia emisji CO2 o 60%. Tym samym, Europa dąży do tego, aby do 2050 roku stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. By osiągnąć ten niezwykle ambitny cel, konieczne jest podjęcie działań służących ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery również z transportu morskiego.
17.09.2020

Coraz więcej firm ogranicza szkodliwy wpływ na środowisko

W ciągu trzech dekad Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Ten ambitny cel obierają nie tylko państwa, lecz także coraz więcej przedsiębiorstw. Jeden z czołowych na świecie i w Polsce producentów okien – Grupa VELUX – ogłosił właśnie, że zneutralizuje całą swoją emisję dwutlenku węgla od momentu rozpoczęcia działalności. To łącznie 5,6 mln ton CO2. Firma chce osiągnąć dożywotnią neutralność węglową do 2041 roku i przeznaczy na ten cel nawet 135 mln euro. To ambitne zadanie będzie realizowane w partnerstwie z WWF.
07.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych: Bilans energetyczny Ziemi

Artykuł jest siódmą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”:
25.08.2020

Padł rekord temperatury na świecie - najwyższa od ponad 100 lat

W Furnace Creek w Dolinie Śmierci na południu Kalifornii termometr wskazał w niedzielę 130 st. F, czyli 54,4 st. C - poinformowała w poniedziałek amerykańska państwowa służba meteorologiczna National Weather Service (NWS). To najwyższa temperatura zaobserwowana na świecie od ponad stu lat.
19.08.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

#AkademiaEko na obozie Centrum Żeglarskiego w Szczecinie

Przy okazji trwającego Konkursu #AkademiaEko, przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie postanowili wcielić idee edukacji ekologicznej w życie. W środowy poranek spotkali się z uczestnikami Obozu Optymistycznego Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.
06.08.2020

Ekolodzy wypowiadają wojnę Nord Stream 2

Organizacja ekologiczna Niemiecka Pomoc Środowiskowa (DUH) poinformowała w środę o złożeniu w sądzie w Greifswaldzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozwu z żądaniem anulowania zgody na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2 z powodu emisji powodującego globalne ocieplenie metanu.
05.08.2020

Naukowcy z UAM łączą siły na rzecz klimatu

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał Zespół Roboczy do spraw zmian klimatu i kryzysu środowiskowego. Naukowcy będą przygotowywać diagnozy, rekomendacje, współpracować z otoczeniem na rzecz ochrony klimatu.
31.07.2020

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego odkryto na Antarktydzie

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego na Antarktydzie został ujawniony przez naukowców. Naukowcy odkryli również, że drobnoustroje, które normalnie pochłaniają silny gaz cieplarniany, zanim dotrze do atmosfery, pojawiły się jedynie w niewielkich ilościach po pięciu latach, umożliwiając uwalnianie się gazu.
31.07.2020

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jednej trzeciej ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w zimnej. Naukowcy przeprowadzili liczne analizy, jak zmiana klimatu wpłynie zarówno na rozmieszczenie poszczególnych gatunków jak i całych ekosystemów, takich jak lasy deszczowe, sawanna czy tundra.
27.07.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór

W dużej części Europy ostatnie miesiące są jednymi z najbardziej suchych w historii pomiarów opadów. Niedawne nawałnice, prowadzące nawet do lokalnych podtopień, nie wpłynęły na niski poziom wilgotności głębszych warstw gleby. Intensywne opady w dużej mierze spływają od razu do rzek i rowów melioracyjnych, nawilżając tylko warstwę powierzchniową. W Wielkiej Brytanii maj był najbardziej suchym miesiącem od 124 lat. Pożary trawią lasy, łąki i pola. Wiele rzek ma rekordowo niski poziom wody. Zdjęcia satelitarne pokazują skalę probl
06.07.2020

Inwestycje w zielone źródła energii mogą pomóc Polsce wyjść z kryzysu po pandemii

Transformacja energetyczna na dużą skalę i inwestycje w odnawialne źródła mogą pomóc w zatrzymaniu globalnego ocieplenia, ale także w pokonaniu recesji gospodarczej wywołanej pandemią SARS-CoV-2 – wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej IRENA. Szansy rozwoju gospodarczego w tym kierunku upatruje też Unia Europejska. W Polsce energetyka odnawialna rozwija się coraz szybciej, ale mimo dużego społecznego poparcia wciąż niedostatecznie szybko, aby wypełnić unijne zobowiązania dotyczące udziału OZE w miksie energ
19.06.2020

ING: po pandemii warto odbudować gospodarkę na zasadach obiegu zamkniętego

Odbudowę gospodarki po pandemii warto oprzeć na zasadach obiegu zamkniętego - wskazują eksperci ING Banku Śląskiego w opublikowanym w środę raporcie "Osiem mitów o gospodarce obiegu zamkniętego”.
13.05.2020

Niedługo biegun północny może być latem bez lodu

Jeszcze przed 2050 rokiem Ocean Arktyczny może latem być pozbawiony lodowca. Od skali zmian klimatu będzie zależało, jak często będzie się to działo i jak długo będzie trwało.
28.04.2020

Znaczenie Koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w dzisiejszej gospodarce

Obserwacja wydarzeń z jakimi zmaga się aktualnie świat, takich jak epidemie oraz globalne ocieplenie, skłania do refleksji nad społeczną odpowiedzialnością biznesu, która powinna skutecznie łączyć takie elementy jak ekonomia, etyka i ekologia. Zagadnienie to szerzej poruszone zostanie podczas tegorocznej konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Poświęcony zostanie mu oddzielny panel dyskusyjny pt.: „W jaki sposób społeczna odpowiedzialność biznesu realizowana jest poprzez partycypację pracowników na gruncie polskim?”.
14.04.2020

Zmiana klimatu: środowisko morskie i rybołówstwo

Nasze życie zależy od oceanów. Jest to prawda niezależnie od tego czy mieszkamy niedaleko wybrzeża czy tysiące kilometrów od niego.
02.04.2020

Nic nie jest w stanie uchronić raf koralowych przed zagładą? Naukowcy przewidują, że znikną za 80 lat

Ponure wnioski po dorocznym spotkaniu Ocean Sciences. Jak przekonywali naukowcy z hawajskiego uniwersytetu w Mānoa, siedliska koralowców znikną do 2100 roku, niezależnie od kroków, które podejmą ludzie, aby je ratować.
23.02.2020

Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się bez porozumienia

Bez porozumienia zakończył się w niedzielę szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Delegaci z blisko 200 krajów, którzy obradowali nad sprawą handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, podkreślili jedynie "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
15.12.2019

Debata PAN i ONZ o klimacie: neutralność klimatyczna wymaga społecznej akceptacji

Aby zatrzymać globalne ocieplenie, musimy zredukować emisję CO2 - mówili w Warszawie naukowcy podczas debaty PAN i ONZ o klimacie. Wiceminister środowiska Michał Kurtyka odparł, że dojście do neutralności energetycznej byłoby cywilizacyjną zmianą, która wymaga społecznej akceptacji.
23.10.2019

Francja chce do 2025 r. przestać wyrzucać odpady plastikowe do morza

Brune Poirson, francuska sekretarz stanu w ministerstwie ekologii, ogłosiła w poniedziałek kartę walki z odpadkami plastikowymi na plażach. Dalekosiężnym celem tej akcji jest „zero plastiku w morzu w 2025 r.”.
06.08.2019

Cargill w zeszłym roku znacząco zmniejszył emisję CO2 ze swojej floty

Koncern Cargill zmniejszył w zeszłym roku emisję dwutlenku węgla ze wszystkich swoich czarterowanych statków.
12.06.2019

IMO uzgodniła bardziej rygorystyczne cele efektywności energetycznej dla niektórych rodzajów statków

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) uzgodniła bardziej rygorystyczne cele efektywności energetycznej dla niektórych rodzajów statków w celu przyspieszenia działań mających na celu ograniczenie emisji w tym sektorze.
19.05.2019

Islandia planuje budowę portu arktycznego

Globalne ocieplenie umożliwiło utworzenie nowych szlaków żeglugowych, co dało impuls Islandii do budowy portu na skraju koła podbiegunowego.
11.04.2019

Equinor wybuduje podmorski zbiornik CO2 na Morzu Północnym

Equinor zdobył prawo do budowy zbiornika dwutlenku węgla pod Morzem Północnym – potwierdziło norweskie ministerstwo ropy i gazu. Firma ma przedstawić w tym roku pełny projekt inwestycji, a zatwierdzenie budowy przez parlament ma zapaść w 2020 lub 2021 roku.
11.03.2019

Equinor wygrał licencję na budowę podmorskiego zbiornika CO2

Equinor zdobył prawo do budowy zbiornika dwutlenku węgla pod Morzem Północnym – potwierdziło w piątek, 11 stycznia, norweskie ministerstwo ropy i gazu. Firma ma przedstawić w tym roku pełny projekt inwestycji, a zatwierdzenie budowy przez parlament ma zapaść w 2020 lub 2021 roku.
11.01.2019

Co zrobić z 5 mln dolarów? Można zbudować... Arkę Noego

Biblijny Noe budował swoją arkę przynajmniej kilka dekad. Na jej pokład miał zabrać przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt aby uchronić je przed potopem. Holenderskiemu milionerowi, Johanowi Huibersowi którejś nocy przyśniło się, że Holandia zostanie zalana wodą i nawiązując do biblijnej historii, postanowił zbudować swoją arkę aby przetrwać. Zajęło mu to cztery lata a w budowie pomagało tylko osiem osób, w tym trójka jego dzieci.
23.12.2018

Nowe usługi oparte na danych z kosmosu pomogą w problemach z klimatem?

Efektem wzrostu emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, jest nie tylko zanieczyszczenie tym atmosfery, ale również wzrost temperatury na Ziemi. Globalne ocieplenie, które ma miejsce, powoduje m.in. topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu oceanów i mórz. Nic więc dziwnego, że jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, było wykorzystanie nowych technologii, w tym geobrazowania satelitarnego do prognozowania zmian środowiska.
18.12.2018

Al Gore: walka z kryzysem klimatycznym to jeden z najważniejszych wyborów moralnych ludzkości

Powstrzymanie zmian klimatycznych, które są poważnym zagrożeniem dla świata, to jeden z najważniejszych moralnych wyborów w historii ludzkości - mówił w środę podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Al Gore.
12.12.2018

Prof. Malinowski: Inżynieria klimatyczna nie powstrzyma globalnego ocieplenia

Nie mamy żadnej sprawdzonej metody inżynierii klimatycznej, która powstrzymałaby globalne ocieplenie; musimy lepiej wykorzystywać Słońce jako źródło energii i zmienić swoje nawyki, jeżeli chcemy przetrwać - powiedział PAP fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.
02.12.2018

Niemal 88 mln zł dla Polskiej Stacji Antarktycznej od resortu nauki

Niemal 88 mln zł przekaże resort nauki na przebudowę infrastruktury Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. "To największa dotacja dla badań polarnych od 40 lat" - powiedział w środę w Warszawie minister nauki Jarosław Gowin.
21.11.2018

EU ETS (Unijny system handlu uprawnieniami do emisji) i MRV (Monitorowanie, raportowanie i weryfikacja emisji dwutlenku węgla z transportu morskiego)

Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa (dzisiaj głównie z rejonów Azji i Afryki), rośnie zapotrzebowanie na dobra konsumpcyjne, napędza to gospodarkę światową, lecz jednocześnie powoduje zubożenie zasobów surowcowych, wzrost zapotrzebowania na energię oraz mięsne produkty spożywcze. Efektem ubocznym jest między innymi wzrost emisji gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie klimatu. Topnienie lodowców, umieranie wielkiej rafy koralowej, anomalie pogodowe itd. są faktem. Przywódcy UE zdali sobie sprawę, że dalsze bezkarne korzy
14.02.2018

USA: Nowy Jork pozywa koncerny naftowe w związku z ociepleniem klimatu

Miasto Nowy Jork pozwało w środę pięć globalnych koncernów naftowych o odszkodowanie za wywołane przez nie i spodziewane szkody związane z ociepleniem klimatu. Miasto ogłosiło też wycofanie się funduszy emerytalnych z inwestycji w paliwa kopalne.
11.01.2018

Globalny zaduch w morzach i oceanach: powiększają się pustynie tlenowe

W oceanach i morzach na całym świecie ubywa tlenu. Rejony o niebezpiecznie niskiej zawartości tlenu powiększyły się w ciągu ostatnich 50 lat o obszar tak duży, jak Unia Europejska - alarmują naukowcy. Publikacja na ten temat ukazała się w "Science".
04.01.2018

Emisja dwutlenku węgla w transporcie morskim - unijne regulacje

Komisja Europejska w 2016 r. opublikowała dwa rozporządzenia wykonawcze wprowadzające narzędzia do prowadzenia monitoringu oraz raportowania zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla (CO2) z transportu morskiego.
31.10.2017

„Financial Times”: po huraganie USA muszą wyciągnąć wnioski ze zmian klimatycznych

Po huraganie Harvey, który zdewastował Houston, władze tego miasta oraz administracja prezydenta USA Donalda Trumpa muszą wyciągnąć wnioski ze zmian klimatycznych. W przeciwnym razie koszty katastrof naturalnych będą rosnąć - pisze w piątek "Financial Times".
01.09.2017

Trump dał zielone światło dla budowy rurociągu Keystone XL

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek prezydenckie zezwolenie dla kanadyjskiej firmy TransCanada Corp na budowę rurociągu Keystone XL, kończąc tym samym wieloletnią batalię pomiędzy obrońcami środowiska a przemysłem paliwowym.
25.03.2017

Trendy na rynku energii według Bloomberga

Analitycy Bloomberga, największej agencji informacyjnej na świecie, wskazują na 10 najważniejszych – ich zdaniem – trendów w globalnym sektorze energetycznym na obecny rok. Potencjał uruchamianych w tym roku elektrowni wiatrowych na morzu ma wzrosnąć do 5 GW, podwajając się w stosunku do poziomu z roku 2016.
23.01.2017

Żegluga odpowiedzialna za 17% globalnej emisji CO2

Żegluga będzie odpowiedzialna za 17% globalnej emisji CO2 w 2050 roku, jeżeli nie zostaną wprowadzone dodatkowe uregulowania – wynika z badań przeprowadzonych przez departament polityki wewnętrznej parlamentu europejskiego.
02.12.2015

Polskie prywatne stocznie w świetnej kondycji. Często wygrywają konkurencję ze skandynawskimi i azjatyckimi

Inwestycje polskich prywatnych stoczni liczone są w dziesiątkach milionów złotych. Z tanią, masową produkcją statków w Azji wygrywają jakością. Z kolei w konkurencji z norweskimi producentami pomaga elastyczność i umiejętność znalezienia nisz rynkowych. Dużym wyzwaniem jest przyciąganie do przemysłu stoczniowego młodej kadry.
16.10.2015

Urządzenia Pomiarowe i Chłodnictwo – istotna inwestycja

Większość zleceń realizowanych przez Marine Invest Poland to serwis, kalibracja i certyfikacja różnych urządzeń pomiarowych przeznaczonych na statki. Drugim istotnym elementem działalności przedsiębiorstwa jest serwis okrętowych urządzeń chłodniczych. Firma szybko się rozwija, odświeża wizerunek i uaktualnia stronę internetową, zwiększa też zatrudnienie i staje się bardziej konkurencyjna.
19.01.2015

Wysokie koszty na morzu przestrzegania przepisów o F-gazach

Właściciele statków pływających pod banderą krajów UE muszą zapewnić, że znajdujące się na nich jednostki pokładowych urządzeń chłodniczych są szczelne, przypomina spółka Wilhelmsen Ship Services (WSS).  
27.12.2014

X konferencja IO PAN w Sopocie

Chemia morza oraz wpływ czynników środowiskowych na zachowanie się zamieszkujących je organizmów, dostarczają ważnych informacji na temat równowagi ekologicznej naszej planety oraz reakcji środowiska naturalnego na działania człowieka. X Doroczna Konferencja Naukowa Instytutu Oceanologii PAN była publiczną prezentacją osiągnięć naukowych pracowników instytutu oraz gości z zaprzyjaźnionych ośrodków badawczych a także wyznaczeniem kierunków badań oceanograficznych.
24.01.2013

Zmiany klimatyczne zwiększają zagrożenie bakteriologiczne Bałtyku

Zmiany klimatyczne nie omijają również Bałtyku. Jak wynika z ostatnich badań ocieplenie wód Bałtyku sprzyja rozmnażaniu się groźnych bakterii. Już dziś odnotowuje się w krajach nadbałtyckich przypadki cholery.
25.07.2012

Działania Polskiego Rejestru Statków S.A. w ramach realizacji programu BSR InnoShip

Seminarium w PRS, Proekologiczny konkurs plastyczny
07.02.2012

Korzyści globalnego ocieplenia

Opływając najbardziej wysunięty na północ kawałek Rosji kapitan Władimir V. Bozanow widział morsy, wieloryby i kilka gór lodowych. Za to ani razu, podczas holowania barki przez 2300 mil po Morzu Arktycznym, nie napotkał na trasie żadnych wielkich brył lodu, które mogłyby zablokować mu przejazd. Jak twierdzi, dziesięć lat temu odcinek wolny od lodu nawet w środku lata był w tym miejscu czymś niezwykłym.
22.11.2011

Raport: Chiny chcą otworzyć szlak przez Morze Arktyczne

Chiny podejmują intensywne działania, aby już w 2013 roku otworzyć szlak morski przez Morze Arktyczne, skracając w ten sposób statkom towarowym drogę do Europy i Ameryki Północnej - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek w Sztokholmie.
02.03.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.