• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Ocean Atlantycki najcieplejszy od prawie 3000 lat

15.10.2020 12:25 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Ocean Atlantycki najcieplejszy od prawie 3000 lat - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Naukowcy ustalili, że Ocean Atlantycki osiągnął najwyższą temperaturę od 2900 lat po „nieporównywalnym” ociepleniu.

Aby określić, jak zmieniała się temperatura oceanu na przestrzeni lat, zespół naukowców z uniwersytetów w USA i Kanadzie przyjrzał się wielodekadowej zmienności temperatury powierzchni morza (AMV) - długotrwałym, naturalnie występującym w oceanie fazom ciepła i chłodu, która mogą trwać do 40 lat, i które mogą wahać się o około 1 ° F między ekstremami.

W swoich badaniach, opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences, naukowcy wyjaśniają, że AMV „silnie wpływa na klimat półkuli północnej, w tym Arktyki”.

Stwierdzono, że AMV ma związek z historycznymi suszami i może wpływać na częstotliwość silnych huraganów. Jedna z najgorszych susz XX wieku miała miejsce, gdy AMV znajdował się w fazie ciepłej i zapoczątkowała okres silnych burz pyłowych w Ameryce Północnej w latach trzydziestych XX wieku.

Korzystając z próbek z jeziora South Sawtooth w kanadyjskiej Arktyce, jeziora, na które duży wpływ mają zmiany temperatury powierzchni Atlantyku, naukowcy zbadali dane z termometru oraz rdzeni lodu i osadu z pokryw lodowych i dna morskiego.

Patrząc na tytan w rdzeniach osadów, naukowcy uzyskali wgląd w ostatnie 2900 lat temperatur Atlantyku. W okresie od 100 pne do 420 r. panowały stosunkowo ciepłe warunki, podczas gdy najdłuższy i najbardziej trwały spadek temperatury miał miejsce w okresie „małej epoki lodowcowej” między około 1300 a 1870 rokiem.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci temperatura wzrosła, a ocean znajdował się w fazie ciepłej od połowy lat 90.

Naukowcy wyjaśnili: Temperatury stale rosły od minimum XV wieku; tempo i wielkość ocieplenia w ciągu ostatnich kilku stuleci są bezprecedensowe w całym zapisie.

Ciągłe ocieplenie oznaczało, że ostatnia dekada była najcieplejsza w ciągu ostatnich 2900 lat, a naukowcy podkreślili, że ostatnie ocieplenie Atlantyku jest „nieporównywalne” w ich zestawie danych.

Naukowcy poparli swoje odkrycia innymi dowodami pochodzącymi z całego północnego Atlantyku, zauważając, że rdzenie osadów zebrane u południowego wybrzeża Islandii dały wskazówki, co działo się w ciągu ostatnich dwóch stuleci.

Rdzenie wykazały, że maleńkie organizmy zwane turborotalita quinqueloba, których ilość „zmniejszała się w przyspieszającym tempie w ciągu ostatniego stulecia i osiągnęła bezprecedensowo niskie wartości w ciągu ostatniej dekady”.

Naukowcy twierdzą, że do ocieplenia mogą przyczyniać się pewne naturalne czynniki, ale nie można ignorować wpływu ocieplenia klimatu.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.