• <

Wynik wyszukiwania - "atlantyk" - Wiadomości

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Gangsterzy z Bałkanów zawładnęli przemytem kokainy do Europy

Bałkańscy przemytnicy opanowali przemyt kokainy z Ameryki Południowej do Europy. Policja stara się zwalczać ich zarówno na lądzie, jak i na morzu - pisze agencja Reutera.
03.05.2024

Na oczach Zachodu rosyjska "flota-widmo" przewozi broń i ropę

Rosyjska “flota-widmo” przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik „Corriere della Sera”. Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.
27.04.2024

Władze USA ogłaszają pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych

Podczas wystąpienia 24 kwietnia na konferencji International Partnering Forum w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland ogłosi nowy, pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych, który obejmuje do 12 potencjalnych umów dla morskich farm wiatrowych do 2028 roku.
26.04.2024

Eksperci z PAN: jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Brazylia. Do północnego wybrzeża kraju dopłynęła łódź z Mauretanii z 9 martwymi pasażerami

Co najmniej 9 afrykańskich imigrantów zginęło na oceanie podczas przeprawy łodzią, która dobiła do brzegów północnej Brazylii - poinformował w sobotę miejscowy portal UOL. Jednostka, jak wynika z policyjnego śledztwa, płynęła z Mauretanii przez kilka do kilkunastu tygodni, spychana prądem morskim na południe.
21.04.2024

Państwa basenu Morza Śródziemnego wezwały UE do walki z nielegalną imigracją

Ministrowie spraw wewnętrznych Hiszpanii, Włoch, Grecji, Malty i Cypru, którzy spotkali się w sobotę w hiszpańskim mieście Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, wezwali UE do zwiększenia nakładów finansowych na walkę z nasilającym się napływem nielegalnych imigrantów do państw basenu Morza Śródziemnego.
20.04.2024

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

Ukraiński koncern Kernel kupuje masowiec, aby zwiększyć eksport zbóż

Największa firma rolna w Ukrainie chce zwiększyć eksport zboża drogą morską i w tym celu zdecydowała się na zakup masowca Rotterdam Pearl V (IMO: 9557135). Będzie to czwarta jednostka, która dołączy do floty koncernu.
04.04.2024

Malutka łódź na oceanie bez paliwa

Ośmiometrowa łódź typu RIB z szóstką ludzi na pokładzie nie powróciła w zeszłym tygodniu do portu z rejsu po Atlantyku. Poszukiwania trwały przez kilkadziesiąt godzin.
29.03.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
22.03.2024

Temperatura oceanów od roku codziennie bije rekordy

Temperatura oceanów od roku codziennie bije rekordy, co rodzi obawy o negatywne konsekwencje tego faktu dla życia morskiego i nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych – stwierdzono w raporcie dwóch amerykańskich instytucji, o którym informuje w poniedziałek CNN.
18.03.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

Nawet trzy tony paliwa oszczędzonego dziennie. Cargill chwali się efektem wykorzystania wiatru na Pyxis Ocean

Firma Cargill dzieli się wynikami pierwszego na świecie rejsu oceanicznego napędzanego energią wiatrową. Analiza rejsu ujawnia znaczne oszczędności paliwa, podkreślając potencjał napędu wspomaganego wiatrem we wspieraniu wysiłków branży morskiej na rzecz dekarbonizacji. Statek Pyxis Ocean został sprawdzony po pół roku użytkowania, a działalność rozpoczął od zawinięcia do Gdyni.
13.03.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

Konwerter energii fal w kształcie boi przełomem w dziedzinie energii fal

Konwertery energii fal firmy CorPower Ocean wykorzystują czystą energię z największego na świecie niewykorzystanego źródła energii - oceanów. Energia zmagazynowana w falach oceanicznych jest pochłaniana na powierzchni przez falującą boję. Zainspirowana zasadą pompowania ludzkiego serca, technologia energii fal jest oparta na 40 latach badań hydrodynamicznych.
07.03.2024

Dopływ słodkiej wody do Atlantyku Północnego to bardziej upalne lata w Europie

Trendy w pogodzie, jakie będą panować latem na terenie Europy, można przewidzieć z wyprzedzeniem wielu miesięcy, a nawet lat, badając podwyższone stężenia słodkiej wody w Północnym Atlantyku. Zwiększony dopływ takiej wody oznacza lato bardziej upalne i suche.
28.02.2024

Rusza ćwiczenie Dragon-24, polski element manewrów NATO Steadfast Defender-24

Rozpoczyna się polskie ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem Dragon-24, będące częścią wielkich manewrów NATO Steadfast Defender-24. W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy; to test zdolności polskiego wojska do reakcji na kryzys zbrojny - przekazało w poniedziałek Dowództwo Generalne RSZ.
26.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Brytyjski pocisk balistyczny Trident wpadł do oceanu zaraz po wystrzeleniu

Przeznaczony do przenoszenia głowic nuklearnych brytyjski pocisk balistyczny Trident II wpadł do oceanu tuż po wystrzeleniu; do tego zdarzenia doszło podczas testu z okrętu podwodnego - ujawnił w środę dziennik "The Sun". Ministerstwo obrony przyznało, że w trakcie testu "wystąpiła anomalia".
21.02.2024

Marynarka Wojenna gotowa na ćwiczenie "Wargacz-24"

8. Flotylla Obrony Wybrzeża jak co roku będzie realizować swoje największe przedsięwzięcie szkoleniowe pk. "Wargacz", sprawdzające zdolności marynarzy oraz posiadanego wyposażenia. To kluczowe wydarzenie w ramach każdego roku szkoleniowego. Tym razem odbywa się to w ramach startującego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia pk. "Dragon-24", które z kolei odbywa się w ramach największych ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender-24".
20.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Brytyjskie MSZ: Zwierzchnictwo nad Falklandami nie podlega dyskusji

Kwestia zwierzchnictwa nad Falklandami nie podlega dyskusji i pozostaną one brytyjskie tak długo, jak ich mieszkańcy będą tego chcieli – oświadczył w niedzielę brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron przed rozpoczęciem podróży na sporny archipelag.
19.02.2024

Na Zachodnim Wybrzeżu USA powstaną dwie morskie farmy wiatrowe

Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) ogłosiło wyznaczenie dwóch obszarów energii wiatrowej (WEA) na morzu w stanie Oregon. Wspiera tym cel administracji prezydenta Joe Bidena, której celem jest pozyskiwanie do użytku 30 GW mocy morskiej energii wiatrowej do 2030 roku oraz 15 GW z pływających farm wiatrowych na morzu do 2035 roku.
14.02.2024

Najbardziej utytułowana polska żeglarka w MCN

Morskie Centrum Nauki zaprasza na spotkanie z Joanną Pajkowską. Pani kapitan gościć będzie w MCN w ramach cyklu „Żaglonauci” 18 lutego.
13.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

LDA i Norsepower łączą siły w transporcie dużych komponentów samolotów Airbus

Francuski armator Louis Dreyfus Armateurs SAS (LDA) i fiński producent żagli mechanicznych Norsepower Oy Ltd ogłosiły, że technologia Norsepower Rotor Sail™ zostanie zainstalowana na nowej niskoemisyjnej flocie RoRo, która będzie czarterowana przez firmę Airbus.
11.02.2024

Sztab Generalny Wojska Polskiego zapowiada ruchy wojsk w związku z "Steadfast Defender"

Od poniedziałku 12 lutego na drogach niemal całego kraju będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami "Steadfast Defender-24" i ich polską częścią "Dragon-24". Na europejskie poligony wyjedzie łącznie około 100 tys. żołnierzy, którzy będą działać na lądzie, w morzu i w powietrzu. W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
08.02.2024

Suwnice popłyną z Gdańska do Portu Houston

Suwnice Konecranes montowane w Gdańsku popłyną z Portu Gdańsk prosto do portu w amerykańskim Houston, gdzie będą pracować.
07.02.2024

Rybak upolował z kuszy ponad 2-metrową barakudę

Do bezprecedensowego połowu doszło przy brzegu portugalskiej wyspy Terceira, w archipelagu Azorów, gdzie samotnie łowiący rybak upolował z kuszy ponad 2-metrową barakudę wielką, gatunek niezwykle rzadki w północnej części Atlantyku.
05.02.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

Port Gdańsk przystępuje do Sojuszu Portów Europejskich. W tle walka z przemytem narkotyków

Przedstawiciele największych portów europejskich spotkały się Antwerpii w Belgii w ramach inicjatywy European Port Alliance. To forma partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach której największe porty morskie i najważniejsze europejskie instytucje i agencje rozwijają międzynarodową współpracę. Celem spotkania 24 stycznia było omówienie zagrożenia przemytu narkotyków i zwalczania tego procederu. Wśród uczestników wydarzenia byli także reprezentanci Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
25.01.2024

"Steadfast Defender 24" największym pokazem siły NATO od czasu Zimnej Wojny

Początek 2024 roku wiąże się z rozpoczęciem przez NATO serii ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem "Steadfast Defender 24" (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbędą się głównie w Europie Środkowej, na lądzie, morzu i w powietrzu, weźmie udział 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw sojuszu oraz Szwecji. Zostanie sprawdzona zdolność jego sił do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.
23.01.2024

Ten jacht korzysta z każdej energii odnawialnej. Energy Observer z misją samowystarczalności energetycznej w żegludze

Przeszło osiem lat na różnych akwenach świata spędził zeroemisyjny i i samowystarczalny jacht wykorzystujący na swoim pokładzie wszelkie możliwe źródła odnawialne. Celem tego ekologicznego przedsięwzięcia jest stanie się wzorem dla innowacji w transporcie morskim, z myślą o postępie technologicznym jak i zadbaniu o środowisko.
23.01.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

Elementy wielkego europejskiego teleskopu przepłynęły Atlantyk

Po długiej podróży z Europy do Ameryki Południowej, pierwsze 18 segmentów zwierciadła głównego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT) dotarło do Chile – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
17.01.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem tym razem będzie „Misja Greyhound” w reżyserii Aarona Schneidera.
12.01.2024

Susza na Kanale Panamskim wyzwaniem dla żeglugi. Maersk będzie wysyłać część kontenerów lądem

Duński gigant żeglugowy Maersk wdraża alternatywne rozwiązanie w związku z problemem przemieszczania statków przez Kanał Panamski. Trwająca od wielu miesięcy susza spowodowała, że jego władze zmniejszają dzienną ilość przepuszczanych jednostek morskich. Aby ograniczyć straty w związku z wydłużeniem transportu oraz tym samym łańcucha dostaw, firma chce korzystać z tras lądowych.
11.01.2024

W 2023 roku podczas przeprawy do Hiszpanii zginęło 6,6 tys. migrantów

W 2023 roku w trakcie przeprawy do Hiszpanii śmierć poniosło ponad 6,6 tys. nielegalnych migrantów - wynika z szacunków organizacji pozarządowej Caminando Fronteras (CF).
09.01.2024

Polacy przekazali dowodzenie zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W jego ramach trzy polskie okręty przez pół roku pełniły misję w ramach PKW Czernicki.
08.01.2024

Airbus stawia na niskoemisyjne statki transportowe. Ich obsługą zajmie się firma Louis Dreyfus Armateurs

Firma Louis Dreyfus Armateurs (LDA) została wybrana przez Airbusa do odnowienia całej floty czarterowanych statków przewożących podzespoły samolotów między zakładami produkcyjnymi w Europie i USA za pomocą trzech nowoczesnych, niskoemisyjnych statków typu roll-on/roll-off, wspieranych przez napęd wspomagany wiatrem. Airbus zlecił przedsiębiorstwu ich budowę oraz eksploatację. Mają one być dzięki innowacyjnemu napędowi zgodne z polityką dekarbonizacji żeglugi. Ich rozpoczęcie działalności ma następować od 2026 roku.
04.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Noworoczne przesłanie w związku z nagrodą Rejs Roku

Nagroda Rejs Roku - Srebrny Sekstant to prestiżowe, nadawane od 1970 roku, honorowe trofea w polskim żeglarstwie morskim. Coroczna gala żeglarska wręczenia nagród odbywa się w Gdańsku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca. Historia nagrody to też dzieje całego polskiego żeglarstwa morskiego od rozpoczęcia jej przyznawania. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach.
31.12.2023

Nadzieja w 2024 roku w Przylądku Dobrej Nadziei. Połączenia z Azją ważne dla bezpieczeństwa Polski

W 2023 roku zawiodły dwa główne przejścia łączące globalne rynki. Przejście przez Kanał Panamski w 2024 roku będzie zgodnie z zapowiedziami obsługiwać statki o mniejszym zanurzeniu. Region wokół Kanału Sueskiego stał się znowu niebezpieczny i nic nie zapowiada, że w 2024 roku będzie bezpieczniej niż na początku obecnie mijającego 2023. A to oznacza również wyzwania dla polskich producentów, spedytorów, logistyków i gestorów ładunków.
31.12.2023

16 afrykańskich imigrantów zginęło od piątku podczas przeprawy na Wyspy Kanaryjskie

16 imigrantów zginęło od piątku podczas próby przedostania się z północno-zachodnich brzegów Afryki na Wyspy Kanaryjskie - podały w nocy z soboty na niedzielę hiszpańskie służby ratownictwa morskiego.
31.12.2023

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Niestabilny rynek na fali wzrostów. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 45-49/2023)

Ostatnie tygodnie to bardzo duży wpływ sytuacji geopolitycznej na międzynarodową żeglugę handlową. Napięta sytuacja na Morzu Czerwonym powoduje, że coraz więcej armatorów różnych segmentów żeglugi wybiera trasy wokół Przylądka Dobrej Nadziei, zamiast krótszą trasę przez Kanał Sueski. Na dodatek niski stan wód powoduje bardzo duże utrudnienia w sprawnych i wymaganym ilościowo tranzycie statków przez śluzy Kanału Panamskiego.
27.12.2023

Boże Narodzenie na statkach PŻM

Ponad tysiąc marynarzy z 54 statków Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia na morzu lub w portach – poinformował Krzysztof Gogol z PŻM. Załogi świętować będą m.in. w portach Ameryki Południowej.
24.12.2023

Polskie okręty kończą misję w zespole NATO. Wielki powrót do Portu Wojennego Świnoujście

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły trzy okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Czernicki. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), zwanego „Tarczą Przeciwminową Europy”.
22.12.2023

Silna rzeka atmosferyczna wzmocniła burze na wschodnim wybrzeżu – zginęło pięć osób

Tzw. rzeki atmosferyczne z intensywnymi opadami pochodzącymi z potężnych burz oceanicznych, znane na Zachodnim Wybrzeżu USA, docierają także na wschodnie. Ich śmiertelnymi ofiarami było w tym tygodniu co najmniej pięć osób.
22.12.2023

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

Portugalia. Trzy rosyjskie okręty wojenne na wodach pod portugalską jurysdykcją

Marynarka wojenna Portugalii skierowała dwie fregaty w pobliże trzech okrętów rosyjskiej floty wojennej, które pojawiły się na wodach pod portugalską jurysdykcją, podało w piątek dowództwo marynarki w Lizbonie.
16.12.2023

Wyspy Owcze nadal będą współpracować z Rosją przy połowach udostępniając rosyjskim kutrom swoje porty

Władze Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Królestwa Danii, podpisały z Rosją kontrowersyjną umowę w sprawie połowów na 2024 roku. Farerscy rybacy będą mogli łowić ryby w rosyjskiej części Morza Barentsa, a Rosjanie - korzystać z akwenów i portów Wysp Owczych na Atlantyku. Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji.
11.12.2023

Groźne roszczenia terytorialne Wenezueli wobec Gujany. W tle dostęp do złóż ropy na Atlantyku

W Wenezueli odbyło się referendum, w którym naród miał opowiedzieć się nad "przywróceniem" pod kontrolę władz regionu Guayana Esequiba. Problem polega na tym, że stanowi on połowę terytorium sąsiedniej Gujany. Działania rządu w Caracas, przypominające rosyjskie roszczenia wobec Ukrainy, grożą stabilnością bezpieczeństwa w Ameryce Południowej.
04.12.2023

Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku

20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), wyjątkowego, międzynarodowego zgrupowania sił morskich, będzie strzec bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego. Na jego czele stoi Wielka Brytania, która wysłała znaczne zgrupowanie na zagrożony obszar.
30.11.2023

20 okrętów do ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Jest to jasny sygnał dla Rosji

Minister Obrony Szwecji Pal Johnson przekazał, że infrastrukturę morską na Morzu Bałtyckim będzie patrolowało 20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF). Ma to być nie tylko forma bezpieczeństwa, ale także demonstracja siły, wskazująca Rosji, że kraje Europy są gotowe do obrony interesów na Morzu Bałtyckim.
28.11.2023

Największa góra lodowa świata zaczęła się poruszać po ponad 30 latach

Największa na świecie góra lodowa - A23a - porusza się po ponad 30 latach - poinformowała w piątek stacja BBC.
24.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na wspólny morski seans

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne – tym razem zaproponowano „Okrutne morze” („The Cruel Sea”).
20.11.2023

"Francuski łącznik". Udany test pocisku balistycznego, wystrzelonego z okrętu podwodnego

Z pokładu jednego z francuskich okrętów zdolnych do przeprowadzenia ataków pociskami balistycznymi przeprowadzono 18 listopada br. test na zlecenie francuskiej agencję zamówień zbrojeniowych (Direction Générale de l'Armement) z zakładu DGA Essais de Missiles w Landes. Udane wystrzelenie prototypu miało potwierdzać znaczący postęp badań i sukces w zakresie stworzenia broni zapewniającej skuteczne odstraszanie na morzu w obliczu wyzwań przyszłości.
20.11.2023

Brytyjski okręt podwodny był blisko katastrofy z powodu awarii głębokościomierza

Jeden z brytyjskich okrętów podwodnych wyposażonych w pociski z głowicami nuklearnymi, na którego pokładzie znajdowało się 140 osób, był o krok od katastrofy z powodu awarii głębokościomierza; ta sytuacja spowodowała, że okręt zaczął schodzić na niebezpieczną głębokość – ujawnił w poniedziałek dziennik "The Sun".
20.11.2023

Unia na gazie. Morski import LNG do Unii Europejskiej rośnie, ceny spadają

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej dzięki dynamicznemu wzrostowi eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku światowy handel LNG drogą morską w dalszym ciągu rósł, do czego przyczyniła się głównie zmiana łańcuchów dostaw po napaści Rosji na Ukrainę.
16.11.2023

Rosyjski okręt wojenny na wodach pod portugalską jurysdykcją

Marynarka wojenna Portugalii obserwuje okręt rosyjskiej floty Admirał Grigorowicz, znajdujący się od czwartku w tzw. wyłącznej strefie ekonomicznej, czyli na wodach pod jurysdykcją władz w Lizbonie - powiadomiła w piątek portugalska armia.
10.11.2023

Okręt flagowy Wielkiej Brytanii po raz pierwszy pod dowództwem NATO w trakcie ćwiczeń pk. Neptune Strike

Wraz z Lotniskowcową Grupą Uderzeniową (Carrier Strike Group, UKCSG) HMS Queen Elizabeth, zespołół sił powietrznych, w tym samolotów F-35B Lightning, śmigłowców Wildcat i Merlin oraz jednostek wsparcia zostały przekazana NATO, aby stworzyć potężną grupę zadaniową zdolną do działania na rozległym obszarze obejmującą zarówno Morze Śródziemne, jak i Morze Północne oraz Morze Bałtyckie. Wszystko to odbywa się podczas międzynarodowego ćwiczenia morskiego pk. Neptune Strike.
09.11.2023

Międzynarodowy spór o "Święty Graal wśród wraków". Stawka idzie nawet o 20 mld dolarów

Odkryty w 2015 roku nieopodal wybrzeży Kolumbii wrak hiszpańskiego galeonu San Jose rozpala wyobraźnie nie tylko fascynatów morskich tajemnic i historii, ale też przedstawicieli władz. Roszczenie do znajdującego się na nim skarbu, którego wartość jest liczona w miliardach dolarów, zgłaszają rządy państw oraz reprezentanci szeregu instytucji.
08.11.2023

Największy na świecie statek wycieczkowy przechodzi ostatnie próby morskie

Kolejny rekordzista wśród wycieczkowców niedługo wyjdzie w swój dziewiczy, komercyjny rejs. Spędzając osiem dni w morzu, biorąc udział w szeregu testów i podlegając nawet setkom inspekcji pod kątem bezpieczeństwa, prawa morskiego oraz certyfikatów, Icon of the Seas jest niemal gotowy, aby wyznaczać nowe standardy w branży turystycznej.
07.11.2023

Portugalskie władze testują systemy ostrzegania przed tsunami

W trzech miastach Portugalii przeprowadzono w poniedziałek testy systemu alarmowego przed falami tsunami w związku z coraz liczniejszymi ostrzeżeniami sejsmologów dotyczących możliwego silnego trzęsienia ziemi w tym kraju.
07.11.2023

Ośmiu turystów uratowanych na wodach Atlantyku u wybrzeża Wysp Kanaryjskich

Hiszpańskie służby ratownictwa morskiego wydobyły z w niedzielę z wód Atlantyku ośmiu turystów, którzy wpadli do oceanu w różnych miejscach Wysp Kanaryjskich. Przyczyną wypadków było nagłe pogorszenie się pogody na hiszpańskim archipelagu, skutkujące wysokimi falami.
06.11.2023

Portowy hub innowacji połączy porty Hamburg, Halifax i Walencja

Port w Hamburgu (homePORT), Halifaxie (PIER) i w Walencji (Opentop) uruchomiły prace nad projektem i wdrożeniem sieci ośrodków innowacji w portach. To pierwsze takie przedsięwzięcie na rynku.
05.11.2023

Francuska marynarka wojenna przechwyciła 885 kg kokainy u wybrzeży Afryki Zachodniej

Francuska marynarka wojenna przechwyciła 885 kg kokainy przewożonej na łodzi rybackiej u wybrzeży Afryki Zachodniej – poinformowała na portalu X francuska prefektura morska na Atlantyku.
05.11.2023

Liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran wzrosła do 16

Do 16 wzrosła w piątek liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran w Europie; jego przejście zakłóciło też transport na zachodzie kontynentu.
03.11.2023

Liczba nielegalnych imigrantów na Wyspach Kanaryjskich wzrosła w październiku o blisko 700 proc.

Liczba napływających w październiku na Wyspy Kanaryjskie nielegalnych imigrantów zwiększyła się wobec tego samego miesiąca przed rokiem o prawie 700 proc. - wynika z szacunków resortu spraw wewnętrznych Hiszpanii.
02.11.2023

Rok 2022 gazowych turbulencji. Rok 2023 gazowej transformacji. Rok 2024 gazowych nadziei, również dla Polski

Rok 2022 stał się najbardziej burzliwym rokiem w historii biznesu gazowego, naznaczonym niespotykanymi dotąd szokami podażowymi i cenowymi. W 2023 r., gdy podaż pozostaje napięta, a perspektywy popytu niepewne, rynek wszedł w „niestabilną” równowagę, pozostając bardzo wrażliwym na wszelkie ruchy po stronie podaży lub popytu – tak zaczyna się „Global Gas Report 2023” opublikowany na końcu października przez International Gas Union, SNAM i Rystad Energy.
30.10.2023

Samotnie sześciometrowym jachtem przez Atlantyk. Rusza drugi etap Mini Transat

Już w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed żeglarzami, wśród których jest dwoje Polaków, ponad 2700 mil morskich transatlantyckiej żeglugi. Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim Francji.
27.10.2023

Komisja Europejska przedstawiła propozycje limitów połowowych na 2024 r. w Atlantyku, Kattegat i Skagerrak

Komisja Europejska opublikowała wniosek dotyczący limitów połowowych w odniesieniu do 18 stad ryb w wodach UE Oceanu Atlantyckiego oraz cieśnin Kattegat i Skagerrak na 2024 r. Wniosek opiera się na opiniach naukowych i obejmuje stada ryb, zarządzane wyłącznie przez UE w tych basenach morskich.
25.10.2023

Biało-czerwona dominacja na Atlantyku!

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.
22.10.2023

Niemcy wysyłają fregatę na Morze Śródziemne. Będzie działać nieopodal Izraela

Opuszczając 20 października br. port wojenny w Wilhelmshaven jednostka Deutsche Marine FGS Baden-Württemberg (F222) będzie pierwszą typu F125, która weźmie udział w misji zagranicznej. Wraz z załogą Delta z 4. Eskadry Fregat na pokładzie weźmie udział w mandatowej misji zagranicznej UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Moment wyruszenia pokrywa się w czasie z groźbą eskalacji konfliktu we wschodniej części Morza Śródziemnego.
20.10.2023

Portugalska marynarka wojenna uratowała na Atlantyku rannego samotnego żeglarza z Polski

Ratownicy marynarki wojennej Portugalii uratowali rannego żeglarza z Polski około 240 km od północno-zachodniego wybrzeża tego kraju. W środę po południu został on przetransportowany do Lizbony.
18.10.2023

W pobliżu Portugalii poruszają się dwa rosyjskie okręty, w tym jeden podwodny

Portugalska marynarka wojenna (Marinha Portuguesa) podała, że w trakcie regularnego monitoringu wybrzeża zaobserwowała dwie rosyjskie jednostki. Były to holownik ATS Siergiej Balk oraz okręt podwodny typu Kilo II Krasnodar. Zarówno okręt, jak i holownik przeszły przez portugalską strefę ekonomiczną rankiem 15 października.
16.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w tym roku już ponad 20 tys. nielegalnych imigrantów

W tym roku na Wyspy Kanaryjskie przybyła nienotowana od rekordowego 2006 roku liczba nielegalnych imigrantów – 20,4 tys. Oznacza to, że 2023 rok może zamknąć się największą w historii liczbą osób przybywających z wybrzeży Afryki na ten hiszpański archipelag.
12.10.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Próba porwania statku przez dziewięciu nielegalnych imigrantów w Hiszpanii

Hiszpańskie służby aresztowały we wtorek dziewięciu nielegalnych imigrantów z Afryki pod zarzutem usiłowania porwania statku. Zatrzymani, którym grozi do 10 lat więzienia, dostali się na Wyspy Kanaryjskie grożąc nożami załodze holenderskiego statku.
03.10.2023

Fiński port punktem przerzutowym luksusowych aut z Ameryki Płn do Rosji, na Syberię

Wbrew sankcjom UE drogie, warte nawet 100 tys. euro samochody przewożone są przez Finlandię do Rosji. Śledzony Lexus pochodził z Kanady i przybył przez Atlantyk do Europy kontenerowcem. Z Niemiec trafił do portu nad Zatoką Fińską. Stamtąd na lawecie pokonał około 5 tys. km i znalazł się w salonie na Syberii – wynika z reportażu stacji Yle.
02.10.2023

Dar Młodzieży dotarł na równik

Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.
01.10.2023

Wyspy Kanaryjskie apelują do rządu Sancheza o pieniądze na opiekę nad nieletnimi imigrantami

Władze Wysp Kanaryjskich wezwały rząd Hiszpanii Pedro Sancheza do przekazania regionom pieniędzy na opiekę nad nielegalnymi nieletnimi imigrantami docierającymi masowo z Afryki. Głównym kierunkiem ich podróży jest ten położony na Atlantyku hiszpański archipelag.
29.09.2023

Niestraszne jej zimno. OSK Desing zaprezentował projekt fregaty przeznaczonej do działań na Morzu Arktycznym

Duńska firma zajmująca się projektowaniem jednostek nawodnych zaprezentowała swoją propozycję dla sił morskich działających na najdalej wysuniętych na północ wodach Atlantyku, a także w pobliżu Arktyki. Dzięki swoim funkcją ten wielozadaniowy okręt ma, zdaniem twórców, zrewolucjonizować działanie sił morskich, szczególnie w obliczu międzynarodowej rywalizacji na Dalekiej Północy.
27.09.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Okres małej stabilizacji. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 31-35/2023)

Ostatnie tygodnie to raczej spadki warunków frachtowych i czarterowych dla tonażu zbiornikowcowego. Z kolei dla przewozów masowych można było mówić o pewnej stabilizacji.
17.09.2023

ORP Błyskawica w remoncie. Wyjątkowy, historyczny okręt jest poddawanym zabiegom konserwacyjnym i modernizacyjnym

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprezentowało zdjęcia wnętrza okrętu-muzeum podczas prac remontowych. Jak zapewnia placówka, nie zakłóca to możliwości jego zwyczajowego zwiedzenia.
13.09.2023

Flagowy okręt Royal Navy wyrusza celem objęcia przewodnictwa w międzynarodowym zespole morskim

HMS Queen Elizabeth wyruszył z Portsmouth, aby skierować się na północ i poprowadzić rozmieszczenie Lotniskowcowej Grupie Uderzeniowej (Carrier Strike Group) wraz ze okrętami z krajów partnerskich.
09.09.2023

Chciał przebiec ocean w kołowrotku, może dobiec do więzienia

Mieszkańcowi Florydy, który zbudował pływający kołowrotek wzorowany na zabawce dla chomika i miał zamiar przebiec nim Atlantyk, grożą zarzuty federalne po tym, gdy Straż Przybrzeżna spędziła pięć dni na ściąganiu go na brzeg - poinformowała w czwartek agencja Reutera.
07.09.2023

Tropikalna burza Lee przybiera formę huraganu, przemieszczając się przez Atlantyk w kierunku Karaibów

Burza tropikalna Lee w środę przekształciła się w huragan, przemieszczając się przez otwarte wody Atlantyku ścieżką prowadzącą w pobliżu północno-wschodnich Karaibów, poinformowało National Hurricane Center.
07.09.2023

Międzynarodowa akcja służb. 2,7 tony kokainy przejęte ze statku na Atlantyku

Międzynarodowa operacja służb doprowadziła do rozbicia bałkańskiego kartelu narkotykowego. W jej ramach na Oceanie Atlantyckim przejęty został transport 2,7 tony kokainy o wartości ponad miliarda złotych - poinformowało CBŚP, które uczestniczyło w działaniach.
01.09.2023

Brytyjska marynarka monitorowała rosyjskie okręty

Brytyjska marynarka wojenna poinformowała w czwartek, że jej okręty patrolowe wraz z samolotami Królewskich Sił Powietrznych przeprowadziły "skoordynowaną operację monitorowania" rosyjskich okrętów przepływających w pobliżu brytyjskiego wybrzeża.
31.08.2023

Minister Gliński: Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie to projekt szczególny

Muzeum Żeglarstwa Polskiego to projekt szczególny. To również premia dla aktywnych i dobrych samorządów - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wtorkowego podpisania listu intencyjnego dotyczącego powstania tej placówki we Władysławowie (Pomorskie).
22.08.2023

Namibia rozbuduje port, by wesprzeć rozwój przemysłu energetycznego

Namibia przedstawiła plan budowy nowych nabrzeży w celu wsparcia dynamicznie rozwijającego się przemysłu energetycznego. W wywiadzie udzielonym Bloombergowi w zeszłym tygodniu, dyrektor generalny Namibian Ports Authority (Namport) Andrew Kanime powiedział, że do proponowanej rozbudowy infrastruktury portowej potrzebna jest prywatna inwestycja w wysokości 2,1 miliarda dolarów.
22.08.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

Marynarka Wojenna Francji wciela do służby atomowy okręt podwodny

Stocznia Naval Group przekazała zamawiającemu drugi okręt podwodny o napędzie atomowym (Submersible Ship Nuclear, SSN) typu Suffern, Duguay-Trouin. Łącznie sześć takich jednostek, określanych jako Barracuda, ma wzmocnić potencjał sił morskich Francji (Marine Nationale).
12.08.2023

Chińsko-rosyjska grupa okrętowa zbliżyła się do Alaski. US Navy w gotowości

Senatorowie z Alaski podali informację, że w ubiegłym tygodniu dowództwo sił morskich USA wysłało grupę zadaniową na Ocean Spokojny nieopodal półwyspu. Wynikało to z zauważyła prawie tuzin okrętów z marynarek wojennych Chin i Rosji, które miały pojawić się w pobliżu Wysp Aleuckich.
07.08.2023

Prezydent Andrzej Duda w Porcie Wojennym Gdynia (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Zwierzchnik sił zbrojnych, Prezydent RP przybył do Gdyni w związku z ostatnimi działaniami Rosji na Bałtyku, aby zapoznać się się ze stanem ochrony polskiego wybrzeża. W ramach jego wizyty zaplanowano spotkanie z kadrą dowódczą polskiej Marynarki Wojennej i wypowiedź dla mediów na temat oceny bieżącej sytuacji bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim
04.08.2023

ORP Wodnik powraca z kilkumiesięcznego rejsu

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł 2 sierpnia polski okręt szkolny ORP Wodnik, który od dwóch miesięcy realizował rejs, w ramach którego praktykę morską realizowało 80 podchorążych Polski, Ukrainy i Kataru. Tego typu wyjścia w morza są regułą dla przyszłych oficerów kształcących się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.
03.08.2023

Port Gdynia inspiruje artystów

Kiedyś port dał początek miastu Gdynia i pracę ludziom, a wraz z rozwojem cywilizacji, kolejnym elementem odpowiedzialności za region jest wsparcie społeczności lokalnych, w tym licznych inicjatyw zarówno sportowych jak i kulturalnych. Port Gdynia powstał jako żywa wizytówka Polski, jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. Port jest częścią gdyńskiej tradycji i inspiracją rozwoju. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji narodziła się̨ też polska marynistyka.
31.07.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Czy tak będą nazywać się fregaty programu "Miecznik"? Pojawiły się nowe informacje

W związku z zapowiedzianą na 16 sierpnia ceremonią cięcia blach pod pierwszą, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik" pojawia się coraz więcej informacji na temat tego największego przedsięwzięcia w historii polskiej branży okrętowej. Dziś pojawiła się nieoficjalna informacja, jak mają się nazywać wszystkie trzy jednostki.
26.07.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

Nurkowie odnaleźli wrak okrętu przypominający o tragedii z czasów II wojny światowej

Nurkowie wierzą, że udało im się odnaleźć jeden z sześciu okrętów Royal Navy zaginionych u wybrzeży Kornwalii w wyniku wojennej tragedii. Miało to miejsce w pobliżu Land's End w październiku 1944 roku, gdy sztorm ogarnął konwój, zabijając ponad 50 marynarzy Royal Navy.
19.07.2023

Poczta Polska wyemitowała znaczki z polskimi transatlantykami

Poczta Polska wyemitowała trzy znaczki z polskimi statkami transatlantyckimi w ramach serii "Polskie transatlantyki". Wizerunki statków w szacie wojennej z obrazów Adama Werki przedstawiają jednostki MS Piłsudski, MS Batory oraz MS Sobieski – podała w poniedziałek spółka.
17.07.2023

Globalny dostawca usług wiertniczych otwiera swoje biuro w Trójmieście

Norweski Archer, globalna firma zajmująca się dostarczaniem usług naftowych i wiertniczych, a także obsługą klientów z branży naftowej i gazowej, otwiera biuro inżynieryjne w Gdańsku. Zatrudnienie znajdzie 150 inżynierów, którzy będą uczestniczyć w rozwoju globalnych projektów firmy.
13.07.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Ruszyła budowa niemieckiego statku badawczego

Stocznia Neptun Werft oficjalnie rozpoczęła budowę statku badawczego Meteor IV, zamówionego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych.
12.07.2023

NATO rozmieszcza okręty na Morzu Bałtyckim podczas szczytu sojuszu w Wilnie

Wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO 1 (SNMG-1) jednostki zapewniają bezpieczeństwo od strony morza podczas trwającego w stolicy Litwy szczytu państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
11.07.2023

Na Atlantyku zaginęło co najmniej 300 migrantów płynących z Senegalu do Hiszpanii

Hiszpańska grupa Walking Borders, pomagająca migrantom, poinformowała w poniedziałek o zaginięciu na Atlantyku 300 uchodźców, próbujących przedostać się z Senegalu do Hiszpanii.
10.07.2023

Morze Śródziemne najbardziej zagrożone wyginięciem ptaków morskich z powodu plastiku

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazały, że Morze Śródziemne to obszar, na którym już zagrożone wyginięciem ptaki morskie są najbardziej narażone na kontakt z plastikiem – informuje „Nature Communications”.
09.07.2023

OceanGate zawiesza wszystkie wyprawy po śmiertelnym wypadku łodzi podwodnej Titan

Zajmująca się turystyką podwodną amerykańska firma OceanGate zawiesiła wszystkie operacje eksploracyjne i komercyjne, jak podała na swojej stronie internetowej. Jest to efekt tragicznej, czerwcowej wyprawy łodzi Titan, która w wyniku awarii implodowała podczas turystycznego rejsu w pobliżu wraku transatlantyku Titanic, zabijając wszystkich pasażerów. Głośna sprawa zelektryzowała opinię publiczną i podniosła debatę odnośnie bezpieczeństwa morskiego, a także kontroli realizacji komercyjnych rejsów w głębiny morskie.
07.07.2023

Polska przejmuje dowodzenie nad zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia pożegnania ORP Kadm. Xawery Czernicki, ORP Drużno i ORP Hańcza. Zostali pożegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków. Powrót okrętów do kraju ma potrwać do grudnia tego roku. Swoje zadania odtąd wykonują w składzie Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).
06.07.2023

Żaglowiec Amerigo Vespucci wyruszy z Genui w rejs dookoła świata, by promować włoską kulturę i tradycję

W sobotę o godzinie 14 z portu w Genui wyruszy w rejs dookoła świata żaglowiec szkolny włoskiej Marynarki Wojennej Amerigo Vespucci. Wróci do portu z La Spezii 11 lutego 2025 r. Rejs będzie promował włoską gospodarkę, kulturę i styl życia „Made in Italy”, ale także kandydaturę kuchni włoskiej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
01.07.2023

Kanada wysyła dwa okręty na Atlantyk, dołączą do grupy NATO

Kanada wyśle na Atlantyk dwa okręty, które dołączą do grupy NATO specjalizującej się w rozminowywaniu – poinformowała w czwartek minister obrony Anita Anand podczas wizyty w Londynie.
30.06.2023

Koniec półrocznej misji. Kościuszko wraca do domu [GALERIA]

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). 29 czerwca okręt wrócił do Portu Wojennego Gdynia, gdzie czekał na niego komitet powitalny.
29.06.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

Digital Baltic: Nowa przestrzeń odstraszania - perspektywy bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego

Pierwszy panel konferencji "Digital Baltic - Towards common security" poruszał temat zmian w geopolityce regionu wraz z akcesem Finlandii i Szwecji do NATO. Zmiana oznacza, że choć z jednej strony Bałtyk stanie się niejako morzem wewnętrznym sojuszu nie będzie to jednocześnie oznaczało, że znikną wszelkie niebezpieczeństwa. Tym samym potrzeby jego ochrony oraz utrzymywania na nim sił morskich nie znikną.
27.06.2023

Macquarie sprzedaje terminale Ceres właścicielowi SSA Marine

Trwa konsolidacja operatorów terminali, o czym świadczy informacja, że australijska firma zarządzająca aktywami, Macquarie Asset Management, doszła do porozumienia w sprawie sprzedaży spółki Ceres Terminals, operatora 18 lokalizacji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Inwestycyjna filia australijskiej firmy finansowej rzekomo szukała nabywcy dla tego operatora terminali, ponieważ planuje zakończyć działalność jednego ze swoich funduszy inwestycyjnych w infrastrukturę oraz w wyniku innych sprzedaży terminali w USA.
27.06.2023

Poszukiwania Titana: pasażerowie nie żyją, znaleziono wrak [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) odnalazł szczątki blisko wraku Titanica - poinformowała w czwartek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Telewizja CNN podała, że jak dotąd nie ma pewności, czy znalezione szczątki to elementy poszukiwanej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

USA. Ekspert: szanse na uratowanie załogi łodzi podwodnej Titan są bliskie zeru

Szanse uratowania załogi łodzi podwodnej Titan są bliskie zeru - oświadczył w czwartek były kapitan amerykańskiej Marynarki Wojennej David Marquet w rozmowie z NBC News. Ocenił, że mało prawdopodobne jest, by pięć osób na pokładzie mogło przeżyć dłużej niż 96 godzin, na które starczały zapasy tlenu w łodzi.
22.06.2023

Media: pilot zaginionej łodzi Titan ma związki z ofiarami zatonięcia statku Titanic w 1912 roku

Stockton Rush, pilotujący zaginioną łódź podwodną Titan, ma zaskakujące związki z ofiarami zatonięcia Titanica w 1912 roku: jego żona jest pra-prawnuczką magnata handlu detalicznego i współwłaściciela domu towarowego Macy's, Isidora Strausa - podaje dziennik "The New York Times".
22.06.2023

USA. Ekspert: nawet jeśli łódź zostanie zlokalizowana, jej wydobycie potrwa wiele godzin

Jeśli nawet uda się zlokalizować zaginioną łódź podwodną, jej wydobycie zajmie wiele godzin - powiedział dr David Gallo, badacz głębin morskich, cytowany w czwartek przez "The Guardian".
22.06.2023

USA. Straż Wybrzeża: słyszeliśmy kilka razy odgłosy na obszarze poszukiwań łodzi podwodnej Titan

Odgłosy wydobywające się z morskich głębin na obszarze poszukiwań łodzi podwodnej Titan były słyszane podczas kilku lotów samolotów P3, zarówno we wtorek jak i w środę rano - poinformował kapitan Jamie Frederick z amerykańskiej Straży Wybrzeża (USGC). Przyznał jednocześnie, że nie wiadomo, co było ich źródłem, ale na miejsce ściągane są dodatkowe zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROV).
21.06.2023

Media: jest kilka możliwych scenariuszy dotyczących losów pasażerów Titana, ale nadzieja na ich przeżycie jest niewielka

Istnieje kilka możliwych scenariuszy dotyczących losów pasażerów uwięzionych w zaginionej eksperymentalnej łodzi podwodnej Titan, jednak szanse na to, że przeżyli zdają się być niewielkie - ocenił w środę portal informacyjny news.com.au.
21.06.2023

Zarejestrowano podwodne odgłosy w rejonie poszukiwań zaginionej łodzi podwodnej

W rejonie poszukiwań zaginionej w niedzielę łodzi podwodnej kanadyjski samolot wykrył podwodne odgłosy - poinformowała we wtorek Straż Przybrzeża USA (USCG).
21.06.2023

USA. Straż Wybrzeża: w poszukiwaniu łodzi podwodnej spenetrowano już obszar 10 tys. mil kwadratowych, załodze kończy się tlen

Do wtorkowego poranka w ramach akcji poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej Titan spenetrowano już obszar 10 tys. mil kwadratowych (25,9 tys. km2) - podała we wtorek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Do akcji we wtorek włączył się kanadyjski morski samolot rozpoznawczy P-3 Aurora.
20.06.2023

Rząd Irlandii przekaże nawet 80 tys. euro osobom, które zechcą zamieszkać na wyspach na Atlantyku

Władze w Dublinie przekażą nawet ponad 80 tys. euro osobom, które zdecydują się na zamieszkanie na jednej z około 30 irlandzkich wysp na Oceanie Atlantyckim i wyremontują znajdujący się tam opuszczony dom, aby zwiększyć liczbę mieszkańców wysp i ożywić turystykę.
20.06.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
19.06.2023

Nurkowie dokumentują nowe szczegóły dotyczące słynnych wraków Royal Navy

Nurkowie współpracujący z Muzeum Scapa Flow na Orkadach skorzystali z wyjątkowej pogody, aby ponownie odwiedzić jedne z najsłynniejszych, brytyjskich wraków, znajdujących się nieopodal Wielkiej Brytanii. najsłynniejszych wraków na wyspach - i zarejestrować je za pomocą najnowszych podwodnych kamer i technologii.
19.06.2023

Kino wojenne w MMW w Gdyni – czerwiec 2023

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach cyklu Wojenne kino w Muzeum zaprasza na film „Konwój”.
13.06.2023

Ryzyko kolizji na morzu – klasyczny „Peril of the seas”

Mimo że dzisiejsze urządzenia nawigacyjne są zaawansowane technologicznie, nadal spotykamy się z kolizjami statków na morzu. Tego typu zdarzenia obejmują zwykle wypadek lub uszkodzenie statku lub jego ładunku w czasie transportu, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla ludzi, mienia i środowiska.
13.06.2023

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim [ZDJĘCIA]

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
10.06.2023

WindWhisper wraca do zmagań w The Ocean Race. Polski jacht gotowy do decydujących etapów regat

Załoga WindWhisper Racing Team jest już w Aarhus, w którym trwają przygotowania do kolejnej fazy regat The Ocean Race. W niedzielę, 4 czerwca odbędzie się wyścig portowy, a cztery dni później wystartuje pełnomorski etap z metą w Hadze. Polska załoga jest liderem klasyfikacji w klasie VO65.
02.06.2023

NCBR podpisało Kartę Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sygnatariuszem Karty Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r. Dokument w imieniu NCBR podpisała dyrektor działu krajowego punktu kontaktowego Magdalena Bem-Andrzejewska i Marcin Sadowski z dyrekcji generalnej ds. gospodarki morskiej KE.
01.06.2023

Komendant Daru Młodzieży: "ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski"

Dar Młodzieży wypłynął w poniedziałek z Gdyni w półroczny szkoleniowy rejs z polskimi praktykantami oraz studentami z Odessy. Żaglowiec weźmie też udział w regatach The Tall Ships Races.
29.05.2023

Otwarto Morskie Centrum Nauki

Można zostać matką chrzestną statku, nauczyć się halsowania, uratować rozbitka i spróbować słodkiej i słonej wody – to niektóre atrakcje zaprezentowane na ponad dwustu interaktywnych stanowiskach w szczecińskim Morskim Centrum Nauki. Otwarto je oficjalnie w sobotę.
27.05.2023

Dzisiaj otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki na szczecińskiej wyspie Łasztownia zostanie otwarte w sobotę. Dla mieszkańców i turystów przygotowano też wieczorny pokaz na Odrze z mappingiem laserowym i filmem "Iskra ciekawości".
27.05.2023

Amerykański lotniskowiec w Norwegii, Rosja w panice

Największy lotniskowiec świata, amerykański USS Gerald R. Ford, zawinął we środę do norweskiej stolicy Oslo. To pierwsza tego typu wizyta od ponad sześciu dekad i ważny sygnał w kierunku Rosji, która coraz częściej zerka z niepokojem na Skandynawię, Morze Północne i Bałtyk.
25.05.2023

Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata

W godzinach porannych do Portu Gdynia oraz Portu Wojennego Gdynia wejdzie pięć okrętów Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Będzie to jak dotąd największa wizyta międzynarodowej grupy jednostek morskich w tym roku. To także powrót niewidzianego od stycznia ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
25.05.2023

Branża portowa nagrodzona Orłami "Wprost"

Na terenie Sali Koncertowej Portu Gdynia odbyła się 19 maja gala wręczenia pomorskich Orłów „Wprost”. W jej trakcie wyróżnienia otrzymali przedstawiciele trójmiejskiej branży morskiej.
23.05.2023

Teheran wyśle okręty wojenne na Antarktydę i przyzna sobie prawo do suwerenności na jej obszarze

Iran wyśle swoje okręty wojenne na Antarktydę w "najbliższej przyszłości", poinformowały w sobotę irańskie media. "Teheran próbuje pokazać, że jest w stanie rozwinąć potęgę morską z dala od domu, ale ma niewielką marynarkę wojenną", skomentował izraelski dziennik "Jerusalem Post".
20.05.2023

Port jachtowy w Górkach Zachodnich po remoncie może przyjąć 180 jednostek

Zakończył się I etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Zbudowano żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochrony. W porcie będzie mogło cumować ponad 180 jednostek. W sobotę odbył się piknik i uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Powstał model 3D obecnego stanu wraku Titanica. Zobacz niesamowitą wizualizację

Zespół ekspertów zakończył najbardziej szczegółowe badanie wraku Titanica, jakie dotychczas przeprowadzono, tworząc "cyfrowego bliźniaka" słynnego statku i miejsca jego spoczynku, o niespotykanym dotąd poziomie szczegółowości.
19.05.2023

Wyspy Owcze wciąż udostępniają Rosji swoje porty; istnieją obawy, że tam przygotowują akty sabotażu

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.
18.05.2023

Niesłabnący potencjał fregat. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na Dynamic Mongoose-23

Polska fregata rakietowa wzięła udział w międzynarodowym ćwiczeniu na Morzu Północnym pk. Dynamic Mongoose-23. Od początku maja działała w trudnych warunkach na morzu, pokazując przygotowanie załogi do prowadzenia skomplikowanych i wymagających operacjach w ramach NATO. Na co dzień służąca w 3. Flotylli Okrętów i stacjonująca w Porcie Wojennym Gdynia potwierdza obecność i znaczenie polskiej Marynarki Wojennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i nie tylko.
16.05.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.