• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port jachtowy w Górkach Zachodnich po remoncie może przyjąć 180 jednostek

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port jachtowy w Górkach Zachodnich po remoncie może przyjąć 180 jednostek

Partnerzy portalu

Zakończył się I etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Zbudowano żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochrony. W porcie będzie mogło cumować ponad 180 jednostek. W sobotę odbył się piknik i uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

"Dzięki przebudowie mariny może cumować tu ponad 180 jednostek pływających, czyli o 50 proc. więcej niż dotychczas – mówiła, cytowana w komunikacie przesłanym przez gdański magistrat, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Podkreśliła, że w ramach inwestycji, która kosztowała ponad 19 mln zł zbudowana została "nowa infrastruktura portu jachtowego".

Przedstawicielka Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) Aneta Niezgoda dodała, że w ramach zakończonego I etapu, powstała niezbędna infrastruktura portu jachtowego, na którą składają się m.in. żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochron pływający.

Przystań jachtowa w Górkach Zachodnich przy ul. Przełom 22 będzie służyć jako całoroczne miejsce postoju, głównie rekreacyjnych jednostek pływających, podobnie jak miało to miejsce przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych. Na miejscu ich właściciele mogą skorzystać z zaplecza sanitarnego, socjalnego oraz serwisowego.

W drugim etapie, wybudowane zostaną miejsca umożliwiające cumowanie kolejnym 60 jednostkom, również dużych o długości co najmniej 18 metrów. Zmodernizowane zostaną znajdujące się na terenie przystani hangary, w których m.in. naprawiane są żaglówki. Droga dojazdowa, prowadząca do mariny zostanie przebudowana i wyremontowana.

Koszt inwestycji wyniesie ok. 19 mln zł. Przedsięwzięcie zostało ujęte do realizacji, w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. "Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej". Ponadto budowa przystani żeglarskiej będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.

W sobotę, w ramach zakończenia I etapu prac modernizacyjnych, odbyła się uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Na miejscu został zorganizowany piknik dla mieszkańców.

Kpt. Chojnowska-Liskiewicz była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat. Tego wyczynu, urodzona 15 lipca 1936 roku w Warszawie żeglarka, dokonała na jachcie "Mazurek", którego konstruktorem był jej mąż.

Historyczny rejs rozpoczął się 28 marca 1976 roku w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Polka płynęła przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Pacyfik, Ocean Indyjski i ponownie przez Atlantyk. 20 marca 1978 roku, w pobliżu Wysp Zielonego Przylądka, po pokonaniu 28696 mil morskich, przecięła własną trasę sprzed dwóch lat. 21 kwietnia wpłynęła do Las Palmas, a 18 czerwca żeglarka i jej jacht zostali z honorami powitani w Gdańsku.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła 12 czerwca 2021 roku.



autor: Piotr Mirowicz

pm/ akub/


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.