• <

Wynik wyszukiwania - "przystań" - Wiadomości

Małe porty morskie apelują do rządu o utworzenie Funduszu Portowego

Reprezentanci Związku Małych Portów Morskich chcą utworzenia rządowego Funduszu Portowego, który miałby wesprzeć inwestycje i projekty przekraczające możliwości samorządów i Urzędów Morskich: - Tylko centralny fundusz może realnie wpłynąć na zaplanowany i spójny rozwój naszych portów – przekonują autorzy wspólnego apelu.
19.05.2024

Ministerstwo Infrastruktury planuje modernizację polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70

Planowana jest modernizacja polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 (Antwerpia-Kłajpeda) - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W czerwcu planowane jest podpisanie z marszałkami województw listów intencyjnych w tej sprawie.
08.05.2024

Polacy zaczynają mistrzostwa Europy. Stawką medale i nominacja na igrzyska

We wtorek 7 maja, we francuskim La Grande Motte rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie 49er i 49erFX. W tej pierwszej srebrnego medalu zdobytego rok temu bronić będą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, ale stawka tych regat jest dużo większa. Aż trzy polskie załogi rywalizują bowiem o imienną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.
06.05.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zakończy się w tym roku? Tak twierdzi prezes Hapag-Lloyd

Rolf Habben Jansen, prezes zarządu Hapag-Lloyd, jednej z największych firm w branży morskiej, twierdzi że wywołany przez jemeńskich bojowników największy od dekad kryzys w żegludze zostanie przezwyciężony do 2024 roku.
30.04.2024

Rail Baltica wkładem w nowoczesny transport towarowy dla krajów nadbałtyckich

Od 2014 roku jest rozwijane przedsięwzięcie, mające połączyć kilka państw Europy Wschodniej, aby zapewnić lepszy transport towarowy. Na modernizacji kolei państw nadbałtyckich szczególnie mają zyskać porty morskie, gdyż pozwoli to sprawniej wywozić ładunki z terminali, zapewniając tym samym wydajniejsze przeładunki. Istniej pilna potrzeba stworzenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej o europejskim standardzie, która pomoże integracji krajów bałtyckich z europejską siecią transportową i rynkiem zachodnioeuropejskim.
27.04.2024

Nowo wybudowane Nabrzeże Dąbrowieckie w Porcie Szczecin obsłużyło pierwszy statek

Chemikaliowiec City Island (IMO: IMO 9360960) zabrał na swój pokład blisko 18 tys. ton kwasu siarkowego z niedawno wybudowanego Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin. Było ono częścią projektu "Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”, którego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Przedsięwzięcie realizuje Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
27.04.2024

Oceanarium w kołobrzeskim porcie – nowa, całoroczna atrakcja?

Czy w Kołobrzegu powstanie nowoczesne oceanarium, działające jako placówka naukowo - badawcza? To bardzo możliwe. Do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg wpłynęła oferta, złożona przez właścicieli oceanarium w Międzyzdrojach. W największym, polskim uzdrowisku, na Wyspie Solnej, chcą zrealizować znacznie większy i bardziej prestiżowy projekt.
18.04.2024

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nieruchomości portowych

Nie budzi wątpliwości kontrola przez państwo czynności cywilnoprawnych dot. nieruchomości w ramach infrastruktury krytycznej - wynika z środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za konstytucyjny wymóg zgody ministra na przeniesienie użytkowania wieczystego w obrębie portu.
17.04.2024

Kontrowersje na wycieczkowcu. Hiszpania deportuje turystów z Boliwii

Wyjątkowo nieudanie przebiegł rejs na MSC Armonia dla 65 Boliwijczyków. Z powodu na wykryte problemy z dokumentacją nie uzyskali zgodny na turystyczny pobyt w Hiszpanii i zostaną deportowani do swojego kraju. To efekt burzliwej kontroli na statku, która miała miejsce 2 kwietnia.
15.04.2024

Port Kołobrzeg. Inwestor zbuduje wielopoziomowy parking

Firma Interparking, czołowy inwestor parkingowy w Europie, jest już gotowa do budowy wielopoziomowego parkingu w kołobrzeskim porcie. Obiekt z 365 miejscami postojowymi powstanie na terenach administrowanych przez Zarząd Portu Morskiego. Inwestycja ma zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne w porcie i dzielnicy uzdrowiskowej. Budowla ma powstać w czasie do 14 miesięcy od rozpoczęcia prac.
04.04.2024

Wyprawa Save The Baltic Sea na przystanku w Darłowie

Należący do organizacji Save The Baltic Sea uczestnicy trwającej od kilkunastu dni ekspedycji po plażach Bałtyku 27 marca dotarli do Darłówka. Goście z Litwy, Łotwy, Estonii i Włoch wędrują poprzez 8 krajów pokonując dystans 6000 km.
29.03.2024

Litewska inicjatywa "Save the Batlic Sea" w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

„Save the Batlic Sea” to litewska inicjatywa mająca na celu rozpowszechnienie idei czystego Morza Bałtyckiego. Jej uczestnicy przybyli do gdyńskiej uczelni, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i propagować ekologię morską. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz opinii.
27.03.2024

Po niemal 60 latach Niemcy wycofują ze służby swój ostatni okręt desantowy

W trakcie ćwiczeń przeprowadzonych nad niemieckiej części Morza Bałtyckiego odbyło się ostatnie załadowanie i desant techniki wojskowej z użyciem okrętu desantowego typu 520 o nazwie Lachs. Mający za sobą 58 lat służby był ostatnią jednostką w swojej serii, służącą w morskich siłach Niemiec.
26.03.2024

Pentagon: Konstrukcja pływającej przystani u wybrzeży Gazy zajmie do 60 dni

Konstrukcja tymczasowej pływającej przystani u wybrzeży Gazy zajmie do 60 dni i zaangażuje ponad tysiąc żołnierzy - poinformował w piątek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Dodał, że jest to część intensywnej presji USA na zwiększenie pomocy do Strefy Gazy.
09.03.2024

Łódź rybacka zawrócona z zatoki przez Straż Graniczną

Liczne nieprawidłowości stwierdzili na skontrolowanej na Zatoce Gdańskiej łodzi rybackiej z Sopotu funkcjonariusze grupy kontrolnej z jednostki pływającej SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Nakazali szyprowi natychmiastowy powrót do przystani w Sopocie.
25.02.2024

Gospodarowanie nieruchomościami w portach – konieczne są zmiany

Właścicielowi nieruchomości, również tych portowych, przysługuje na pierwszy rzut oka kilka mocnych uprawnień właścicielskich.
21.02.2024

Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową dla terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji projektu „Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku”. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Gaz-System może przystąpić do kolejnych działań, niezbędnych dla realizacji tej strategicznej inwestycji.
17.02.2024

Przeszkody na drodze do „Bosforu 2”

Forsowany przez prezydenta Turcji Recepa Erdogana megaprojekt drugiego kanału żeglugowego przez Turcję, który miałby stanowić alternatywę dla Cieśniny Bosfor, natrafił na pierwsze poważne administracyjne przeszkody.
16.02.2024

Rekordowy kontenerowiec w Porcie Ryga

Na początku lutego do portu w Rydze wpłynął kontenerowiec MSC Maritina V. To największy tego typu statek w historii portu.
12.02.2024

O terminalu zbożowym w Gdyni podczas Komisji Gospodarki Morskiej w Sejmie

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dyskusja toczyła się głównie wokół przeładunków zbóż. Ważnym elementem spotkania były wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
08.02.2024

Statek wycieczkowy Carnival Magic uderzył w molo na Jamajce. Są spore uszkodzenia

Carnival Magic, statek wycieczkowy linii Carnival Cruise Line doznał dość sporych uszkodzeń podczas huraganu na Jamajce. Jednostka w wyniku silnego podmuchu wiatru została zepchnięta do doku. Zdjęcia i filmy udostępnione w sieci pokazują wgniecenia i zadrapania wzdłuż prawej burty.
08.02.2024

Wiceminister Ziejewski: unieważnienie przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni jest możliwe

Unieważnienie przetargu dotyczącego dzierżawy terminala zbożowego w Porcie Gdynia jest możliwe - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski.
07.02.2024

Nowe pomosty dla żaglówek w świnoujskiej marinie

Samorząd Świnoujścia stara się o dofinansowanie ze środków unijnych na modernizację przystani jachtowej na Basenie Północnym. Planowana jest przede wszystkim wymiana pomostów, przy których cumują jachty. Nowe pomosty mają być nowoczesne i bezpieczne.
07.02.2024

Możliwa sensacja: czy odnaleziono samolot Amelii Earhart?

Firma Deep Sea Vision podała, że udało się zlokalizować na południowym Pacyfiku obiekt, który może być wrakiem samolotu słynnej lotniczki Ameliii Earhart.
30.01.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia dotacje w wysokości 33 mln funtów na zieloną transformację portów i statków

Brytyjskie władze ogłosiły 26 stycznia br. podmioty, które otrzymają dofinansowanie rządowe w wysokości 33 mln funtów na rozwój ekologicznych technologii dla portów i statków. Ma to przyspieszyć wyścig państwa w kierunku dekarbonizacji sektora morskiego, przy jednoczesnym wspieraniu miejsc pracy w społecznościach przybrzeżnych w całym kraju, pomagając rozwijać gospodarkę w dłuższej perspektywie.
29.01.2024

Arkadiusz Marchewka: do zawarcia umowy dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury

Analizujemy zapisy przetargowe na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Do zawarcia ostatecznej umowy potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
24.01.2024

Ten jacht korzysta z każdej energii odnawialnej. Energy Observer z misją samowystarczalności energetycznej w żegludze

Przeszło osiem lat na różnych akwenach świata spędził zeroemisyjny i i samowystarczalny jacht wykorzystujący na swoim pokładzie wszelkie możliwe źródła odnawialne. Celem tego ekologicznego przedsięwzięcia jest stanie się wzorem dla innowacji w transporcie morskim, z myślą o postępie technologicznym jak i zadbaniu o środowisko.
23.01.2024

Przez Mierzeję Wiślaną w 2023 roku przepłynęło ponad 1500 jednostek

Port Nowy Świat oraz Urząd Morski w Gdyni pokazują wyniki w kwestii ruchu żeglugowym na Mierzei Wiślanej, kluczowej inwestycji łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
19.01.2024

Rząd przygotuje Plany Zagospodarowania Przestrzennego wód polskich portów morskich

Rząd przyjrzy się kwestii zagospodarowania przestrzennego w polskich portach morskich. W wykazie jego prac legislacyjnych i programowych znalazły się odpowiednie projekty dla dziewięciu portów.
19.01.2024

Blinken: Huti spotkają konsekwencje za wznowienie ataków na Morzu Czerwonym

Jasno mówiliśmy, że jeśli ataki Huti przeciwko statkom na Morzu Czerwonym będą kontynuowane, spotkają ich konsekwencje - oświadczył w środę w Bahrajnie szef dyplomacji USA Antony Blinken po największym dotąd ataku jemeńskich rebeliantów. Zarzucił przy tym Iranowi wspomaganie działań szyickiej bojówki.
10.01.2024

PKP PLK ogłosiły kolejny przetarg na modernizację linii kolejowej nr 201

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły ponowne postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy dla zadania pn. Odcinek A - Roboty budowlane na liniach kolejowych nr 201 odc. Kościerzyna - Somonino oraz nr 214 Somonino - Kartuzy realizowane w ramach projektu „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz - Trójmiasto, etap I".
10.01.2024

MSC przekierowuje wycieczkowiec z Morza Czerwonego

Linie wycieczkowe MSC Cruises zdecydowały o zmianie trasy swojego dorocznego rejsu „World Cruise”' ze względu na kwestię bezpieczeństwa na Morzu Czerwonym.
09.01.2024

Nowe ataki Huti – szczegóły

Kolejny dzień przyniósł kolejne ataki bojówkarzy Huti z Jemenu na cywilne statki na Morzu Czerwonym. Doniesień jest na tyle dużo, że międzynarodowe agencje nie nadążają z weryfikacją.
19.12.2023

Grudzień '70 w Gdyni [wideo]

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

Port Gdynia: oświadczenie w sprawie postępowania na dzierżawę terminalu zbożowego

W reakcji na zamieszanie w związku z przetargiem na dzierżawę terminala zbożowego, Zarząd Morskiego Portu Gdynia opublikował oświadczenie, w którym odnosi się do przekazywanych przez media i polityków informacji.
11.12.2023

Rada Interesantów Portu Gdynia chce upamiętnić Jerzego Czartowskiego. Wybrano też władze na nową kadencję

W zeszły czwartek odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Rady Interesantów Portu Gdynia. Wybrano nowy skład Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, a także przyjęto uchwałę w sprawie działań zmierzających do upamiętnienia byłego prezesa Morskiego Portu Handlowego Gdynia i twórcy terminala GCT Jerzego Czartowskiego.
11.12.2023

Portowe puzzle oficjalnie zwodowane. Pierwszy tysiąc jest już układany

W pierwsze naprawdę mroźne listopadowe popołudnie tego roku w Muzeum Miasta Gdyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wodowanie puzzli Portu Gdynia, których sprzedaż wspiera szczytny cel.
23.11.2023

Dołącz do zespołu budującego falochron dla terminalu regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (FSRU)

W ramach inwestycji na wodach Zatoki Gdańskiej powstanie falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminal FSRU).
13.11.2023

Spotkanie na portowym szczycie. Konieczna ścisła współpraca z celnikami

W czasie IAPH World Ports Conference odbyło się spotkanie kierownictwa Stowarzyszenia Portów i Przystani na którym omawiano sposoby doskonalenia współpracy zarządów portów ze służbami celnymi.
08.11.2023

Innowacje kluczem do sukcesu. Zakończenie konferencji Międzynarodowej Federacji Portów i Przystani

W Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zakończyła się, trwająca od 31 października do 2 listopada, międzynarodowa konferencja podkreślająca znaczenie zwiększania cyberbezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w sektorze morskim. Wydarzenie odbywało się pod hasłem "Nowe spojrzenie na porty".
02.11.2023

Szwecja wysłała okręt celem sprawdzenia podmorskich kabli w okolicy Balticconnector

Należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji okręt ratowniczy HSwMS Belos (A214) został wysłany do Zatoki Fińskiej w związku z incydentem wokół gazociągu i kabla energetycznego łączących Estonię i Finlandię. Wokół uszkodzenia podwodnej infrastruktury narosło wiele teorii, podejrzewa się celowe działanie.
25.10.2023

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
23.10.2023

Łukasz Greinke nowym przewodniczącym Rady Interesantów Portu Gdańsk

W dniu 19 października odbyło się Walne Zebranie Członków Rady Interesantów Portu Gdańsk, podczas którego wybrany został nowy skład Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej Rady. Członkowie Rady Interesantów Portu Gdańsk wybrali jednogłośnie nowego przewodniczącego. Został nim były prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A Pan Łukasz Greinke. Stanowisko prezesa portu pełnił w latach 2016-2023.
20.10.2023

W pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector znajdował się również statek chiński

Chiński kontenerowiec Newnew Polar Bear znajdował się znacznie bliżej miejsca awarii gazociągu Balticconnector w czasie, gdy do niej doszło, niż wcześniej opisywany w mediach rosyjski tankowiec SGV Float - poinformował we wtorek dziennik "Postimees".
17.10.2023

Zdaniem ekspertów uszkodzenie Balticconnector mogło być spowodowane przez opuszczoną kotwicę statku. Przypadek?

"Teoria kotwicy” pojawia się obecnie najczęściej w analizach przyczyn uszkodzenia gazociągu między Finlandią a Estonią. Zarejestrowany niewielki wstrząs sejsmiczny mógł być wywołany uderzeniem kotwicy dużego statku handlowego, który przystanął w czasie sztormu na środku Zatoki Fińskiej – podało w środę radio Yle.
11.10.2023

Dar Młodzieży przygotowuje się do chrztu na równiku

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni szykuje się do wyjątkowego wydarzenia - upamiętnienia 100-nej rocznicy przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą - żaglowiec szkolny Lwów, który również należał do uczelni. Przed załogą wiele wyzwań w związku z tym przedsięwzięciem.
28.09.2023

Damen Shipyards podpisuje umowę z Portem Marlborough na dostawę nowego holownika ASD klasy 2111

Port Marlborough New Zealand (PMNZ) i Damen Shipyards podpisały kontrakt na dostawę holownika z napędem azymutalnym 2111. Mierzący zaledwie 21 metrów długości ASD Tug 2111 ma uciąg 50 ton, a jego skeg Twin Fin i pędniki azymutalne zapewniają doskonałą manewrowość.
19.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Metanol w porcie. IAPH opracował zestaw procedur bezpieczeństwa. Polskie porty mają „gotowce” do wdrożenia

Metanol staje się potencjalnie alternatywnym paliwem bunkrowym w transporcie morskim. Jest paliwem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Od 2015 rośnie skala jego użycia w związku z rosnącym portfelem zamówień na statki w których są stosowane silniki dwupaliwowe, mogące wykorzystywać zielone paliwo. Oczekuje się, że w nadchodzącej dekadzie liczba statków korzystających z metanolu szybko wzrośnie, przewiduje IAPH (International Association of Ports and Harbours).
13.09.2023

Tłoczno na Mierzei Wiślanej. Rekordowa ilość statków pokonała kanał

Sierpień okazał się rekordowym dla morskiej drogi łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, funkcjonującej od września ubiegłego roku.
12.09.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Dochód z rejsów po Wiśle w Płocku trafi do Fundacji "Przystanek Rodzina"

W ciągu dwóch dni statek Żeglugi Płockiej Marianna wypłynął na Wisłę 20 razy, zabierając na pokład łącznie 2800 wycieczkowiczów. Inicjatorem rejsów był Orlen. Dochód z nich zasili Fundację "Przystanek Rodzina", która w regionie prowadzi cztery ośrodki wsparcia dla dzieci i młodzieży.
17.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

MŚ w żeglarstwie – Życki: liczymy na siedem kwalifikacji olimpijskich

Trzydziestu sześciu polskich żeglarzy rywalizować będzie od piątku w Hadze w mistrzostwach świata klas olimpijskich – pierwszej kwalifikacji do igrzysk w Paryżu. Biało-czerwoni wystąpią w dziewięciu z 10 konkurencji. "Liczymy na siedem nominacji" – ocenił dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki.
10.08.2023

Projekt przebudowy przystani rybackiej „Kąty Rybackie II”

Firma Antea Polska S.A., we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni tworzy projekt dotyczący modernizacji przystani rybackiej "Kąty Rybackie II" w gminie Sztutowo. Opracowanie będzie obejmowało trzy warianty realizacji przebudowy przystani wraz ze wstępną analizą nawigacyjną i analizą falowania.
09.08.2023

Konstrukcja morska dla elektrowni jądrowej ma być turystycznym portem

Zlokalizowana w gminie Choczewo konstrukcja morska, która ma powstać do 2027 r. na potrzeby budowy elektrowni jądrowej, w przyszłości stanie się turystycznym portem - poinformowała w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
09.08.2023

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę będą reprezentować żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.
08.08.2023

Podsumowanie pierwszej połowy sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg

Początek sierpnia to czas podsumowań pierwszej połowy sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg. Niezmiennie jedną z największych atrakcji Portu Kołobrzeg są rejsy pasażerskie. W lipcu tego roku z rejsów skorzystało ponad 76 tysięcy turystów co jest dokładnie takim samym wynikiem jak w roku ubiegłym. Przypomnijmy, że turyści mogą skorzystać z jednej z sześciu jednostek cumujących na stałe w Porcie Pasażerskim (Jantar, Pirat, Monika III, Viking, Santa Maria, CZSZ - 172).
08.08.2023

Bezpośrednie połączenie autobusowo-promowe z Polski do Norwegii z FlixBus i Stena Line

Stena Line rozpoczęła współpracę z FlixBus przy uruchomieniu pierwszego bezpośredniego połączenia autobusowego z Polski do Norwegii, z przeprawą promem z Gdyni do Karlskrony. Wczoraj, 3 sierpnia, odbył się pierwszy kurs tej międzynarodowej linii autobusowej o numerze N1202.
04.08.2023

Kolejne protesty przeciwko przybyciu rosyjskiego wycieczkowca. Są zatrzymani

W Batumi, na zachodzie Gruzji, w poniedziałek mieszkańcy ponownie wyszli na demonstrację przeciwko wpłynięciu do portu wycieczkowca z rosyjskimi turystami. Policja nie dopuszcza zebranych do przystani. Zatrzymano ok. 10 osób.
31.07.2023

Mimo protestu Gruzinów do Batumi znów przypłynie wycieczkowiec z rosyjskimi turystami

Mimo protestu do Batumi na zachodzie Gruzji znów przypłynie wycieczkowiec z rosyjskimi turystami, pisze w piątek portal Echo Kawkaza. Na pokładzie statku będą artyści popierający rosyjską agresję przeciwko Ukrainie oraz reżim oskarżonego o zbrodnie wojenne Władimira Putina.
28.07.2023

Wodór zagości w marinach? Marcin Hołub: To kwestia czasu, gdy rynek wymusi inwestycje w infrastrukturę

Napędy wodorowe są obecnie jednym z obszarów badań i rozwoju w transporcie morskim, w tym również w żeglarstwie. Zielona technologia ma potencjał, by na dobre zagościć na marinach. Jak twierdzi Prezes Zarządu mPower, Marcin Hołub, to tylko kwestia czasu, aż rynek wymusi na zarządcach inwestycję w wodorową infrastrukturę.
27.07.2023

Zmiany w prawie morskim - co warto o nich wiedzieć?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy prowadzone są prace legislacyjne nad różnymi aktami z zakresu prawa morskiego. Konieczność wprowadzenia zmian wynika z różnych przyczyn. Część nowych przepisów ma celu dostosowanie polskiego porządku prawnego do prawa Unii Europejskiej. Inne zmiany stały się konieczne ze względu na nowelizację albo utratę mocy obowiązującej niektórych aktów prawnych. Z kolei pozostałe rozwiązania mają przyczynić się do poprawy obronności kraju. Mając to wszystko na względzie wskazane jest bliższe zapoznanie się
23.07.2023

Szansa na udział w kolejnej strategicznej inwestycji hydrotechnicznej Urzędu Morskiego w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni szuka specjalistów do pracy przy realizacji „Budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”. W ramach inwestycji na wodach Zatoki Gdańskiej powstanie falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminal FSRU).
18.07.2023

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

Statek jest z natury rzeczy dla człowieka miejscem wrogim, wystarczy postawić nogę, nie tam, gdzie trzeba i można ją stracić - powiedział PAP.PL kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński, który pełni służbę na Wiśle od 46 lat.
17.07.2023

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.
14.07.2023

Nad Jeziorem Paprocańskim powstanie marina za 23 mln zł

W ciągu dwóch lat, kosztem blisko 23 mln, zł przy Jeziorze Paprocańskim w Tychach powstanie marina dla lokalnych klubów żeglarskich. Oprócz samego budynku z częścią szkoleniową i magazynową, zaplanowano także pomosty, ścieżki piesze oraz oświetlenie.
13.07.2023

Rozstrzygnięto studencki konkurs na projekt aranżacji wnętrza jachtu Panorama

Konkurs na projekt wnętrza jachtu "Panorama" organizowany przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej został rozstrzygnięty. W konkursie brali udział studenci, który projektowali jacht na potrzeby wypraw oceanicznych.
13.07.2023

"Księżniczka" w gdyńskim porcie

Sky Princess, wycieczkowiec o długości 330 metrów został oficjalnie największym cruiserem odwiedzającym Gdynię. Jednostka zawinęła do Gdyni we wtorek rano i odpłynęła po 9-godzinnym przystanku.
12.07.2023

Pasażerowie na gapę leżący na płetwie sterowej kontenerowca przepłynęli 2700 mil morskich

Hiszpańska straż przybrzeżna i policja na Wyspach Kanaryjskich znalazły dwóch pasażerów na gapę siedzących na płetwie sterowej kontenerowca MSC przybywającego z Afryki. Dwaj młodzi mężczyźni przebywali na pokładzie statku przez sześć dni w pozycji, w której nie byli w stanie wstać, próbując dotrzeć do Europy.
12.07.2023

4. edycja Polboat Yachting Festival już za dwa tygodnie

Od 27 do 30 lipca b.r., w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - w Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN, już po raz czwarty można będzie oglądać najpiękniejsze jachty żaglowe i łodzie motorowe, w ramach największych targów na wodzie w tej części Europy – Polboat Yachting Festival.
12.07.2023

W Kołobrzegu ponownie kursuje Portowy Tramwaj Wodny

Kołobrzeg kontynuuje promowanie turystyki morskiej i promocję portu morskiego. W tym roku już po raz trzeci został uruchomiony Portowy Tramwaj Wodny, który w każdym sezonie cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów.
06.07.2023

Podkarpackie. Policjanci pomogli załodze łodzi, której groziło utonięcie

Policyjni stermotorzyści interweniowali na Jeziorze Solińskim i pomogli osobom, którym groziło utonięcie. Załoga miotanej falami łodzi, wśród której było dwoje małych dzieci, utraciła sterowność i nie była w stanie sama wrócić na brzeg.
04.07.2023

Most w Nowakowie powstający w związku inwestycją na Mierzeji Wiślanej lada moment będzie przejezdny

W środę, 5 lipca rozpocznie się ruch kołowy przez most nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Most został zbudowany w ramach „Drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. II”, której inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Most pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe w kwietniu, uzyskał niezbędne zgody i został dopuszczony do użytkowania.
04.07.2023

Drugi przystanek Kite Cup 2023 w Jastarni za nami

W pierwszy weekend lipca został rozegrany kolejny przystanek zawodów Kite Cup - Mistrzostwa i Puchar Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu. Sportowe zmagania odbyły się w Jastarni, zaś spektakl podniebnych ewolucji freestylerów można było podziwiać w Kuźnicy. Finał 18. zawodów Kite Cup odbędzie pod koniec sierpnia w Rewie.
03.07.2023

Do portu w Splicie zawinął największy na świecie lotniskowiec - USS Gerald R. Ford

Do portu w Splicie w Chorwacji zawinął w poniedziałek największy na świecie lotniskowiec, USS Gerald R. Ford - poinformowała telewizja HRT.
26.06.2023

Toruń. Ćwiczenia służb "Wisła 2023" - terroryści opanowali barkę z chemikaliami

Terroryści opanowali barkę z chemikaliami, wzięli zakładników i otworzyli ogień - to sceny, które można było obserwować na Wiśle w Toruniu w ramach ćwiczeń policjantów, strażaków i WOPR-owców. W akcji "Wisła 2023" użyto m.in. śmigłowca Black Hawk. Na wodzie i w powietrzu działało ok. 70 osób.
21.06.2023

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC badali trójmiejskie plaże

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC przez kilka dni zbierali próbki m.in. gleby, osadów i wody w Sopocie i Gdańsku. Projekt ma na celu zbadanie organizmów w ich naturalnym otoczeniu. Badania będą prowadzone łącznie w 22 krajach Europy.
16.06.2023

Uroczyste otwarcie Przystani Nad Tugą w Nowym Dworze Gdańskim

W ostatnim czasie Pętla Żuławska wzbogaciła się o kolejne elementy infrastruktury. W piątek 16 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie Przystani Nad Tugą. Oficjalne uroczystości są planowane na godzinę 11.45 na tarasie przy budynku Starostwa.
15.06.2023

Przebudowa portu rybackiego we Fromborku na półmetku

Trwa remont portu rybackiego we Fromborku. Ma on dla miasta znaczenie zarówno gospodarcze, jak i turystyczne. Zakończyła się właśnie obudowa brzegów i pogłębianie portu. Pomimo remontów, droga wodna zostaje otwarta dla turystów.
14.06.2023

Wenezuela i Iran chcą zwiększyć obroty handlowe do 20 miliardów dolarów

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi powiedział 12 czerwca br., podczas wizyty w Caracas, że rządy ich państw chcą zwiększyć wzajemne obroty handlowe z 3 mld do 20 miliardów dolarów. Z tym może się wiązać ich rozwój w zakresie towarowego transportu morskiego.
13.06.2023

Nie udało się odnaleźć właściciela porzuconej motorówki, teraz dostanie ją znalazca

Nikt nie zgłosił się dotychczas do Biura Rzeczy Znalezionych w Iławie, żeby odebrać motorówkę porzuconą blisko dwa lata temu na Jezioraku. Zgodnie z przepisami, łódka za kilka dni stanie się własnością znalazcy.
11.06.2023

Mimo rozbudowy portu we Fromborku turyści z Mierzei mogą dotrzeć przez Zalew do miasta Kopernika

Mimo trwającej modernizacji Portu Rybackiego we Fromborku, turyści mogą dotrzeć z Mierzei Wiślanej przez Zalew do miasta Mikołaja Kopernika. Rejsy po Zalewie odbywają się też do Tolkmicka. Armatorzy wskazują, że droga wodna jest szybszą wobec drogi lądowej z Mierzei wzdłuż Zalewu.
10.06.2023

Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza…" - w sobotę

Koncert poświęcony tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się w sobotę (10 czerwca) na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.06.2023

Duże problemy małych portów morskich

Mniejsze porty w Polsce są bardzo zróżnicowane, m.in. pod względem infrastruktury, powierzchni, pełnionych funkcji, czy też formy zarządzania. Spośród 29 małych portów, aż 25 mieści się w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Rozwój małych portów morskich jest wstrzymywany przez niewystarczające fundusze. Wykorzystanie pełnego potencjału portów jest niemożliwe bez inwestycji w infrastrukturę portową. Według opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli, zmiany wymaga także sposób nadzorowania działalności małych portów.
05.06.2023

Nowa marina w Gdańsku

Realizacja kolejnego celu publicznego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na Wyspie Spichrzów dobiegła końca. W czwartek, 1 czerwca do użytku mieszkańców i turystów oddana została marina zlokalizowana po południowej stronie Mostu Stągiewnego.
03.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak usprawnić przepływ ładunków w terminalach?

Na trwającym w Sopocie Kongresie Polskie Porty przyszedł czas na dyskusję dotyczącą problemu jakim są wąskie gardła w infrastrukturze portowej.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w którym kierunku pójdą porty?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Impreza rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do jutra. Pierwszy panel dyskusyjny poświęcony był inwestycjom realizowanym w portach.
02.06.2023

Sejmik województwa przyjął stanowisko ws. portu w Elblągu

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął we wtorek głosami koalicji KO-PSL stanowisko, w którym domaga się dokończenia inwestycji polegającej na połączeniu portu w Elblągu z Morzem Bałtyckim.
31.05.2023

Prace przy nowej marinie w Pucku zbliżają się ku końcowi

Trwająca od półtorej roku rozbudowa portu w Pucku zbliża się ku końcowi. Czy nowa marina zostanie otwarta już na wakacje?
31.05.2023

Bydgoszcz. Zrewitalizowano kolejny odcinek bulwarów nad Brdą

Kolejny odcinek bulwarów nad Brdą w Bydgoszczy, stanowiących jeden z najatrakcyjniejszych szlaków spacerowych w mieście, został zrewitalizowany. Gruntowną przebudowę przeszedł fragment nabrzeża od Mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej.
28.05.2023

Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony

Przez trzy tygodnie trwał transport okrętu podwodnego proj. 206 U-17. Jednostka została przetransportowana do Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer). Było to wielkie wyzwanie logistyczne, realizowane drogą rzeczną i lądową, budzące w Niemczech ogromne zaciekawienie oraz emocje. To także cenna lekcja w ramach podobnego przedsięwzięcia, które realizuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
25.05.2023

Port Gdynia: nowy projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla wód wewnętrznych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Gdyni.
25.05.2023

Świnoujście. Prom Bielik uderzył w nabrzeże

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w poniedziałek rano w Świnoujściu. Prom Bielik I nagle stracił moc w swoim silniku. Bez możliwości hamowania, statek nie był w stanie zatrzymać się przed przystanią, co doprowadziło do jego uderzenia w nabrzeże. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
24.05.2023

Przystań Żeglarska w Barlinku dostosowana do osób z niepełnosprawnościami

Nowy sprzęt, który ma poprawić infrastrukturę wodną na Przestrzeni Żeglarskiej w Barlinku będzie w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Zostanie zakupiony przez Klub Żeglarski Sztorm Barlinek. Klub zrealizuje to zadanie dzięki wsparciu z PO RYBY 2014-2020. 15 maja br. wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz podpisał umowę z komandorem klubu Mariuszem Mikołajczykiem oraz skarbnikiem Jackiem Narbuttem.
23.05.2023

Francuzi aresztują "pasażerów" przemycających 95 kg kokainy podczas rejsu Costa Cruise

Francuskie władze potwierdzają, że zatrzymały cztery osoby, które płynęły na pokładzie statku wycieczkowego pod pozorem turystów, ale w rzeczywistości były wynajętymi brazylijskimi przemytnikami narkotyków przewożącymi duże ilości kokainy. Choć nie jest to pierwsza próba przemytu podjęta przez brazylijskie kartele narkotykowe, wydaje się, że jest to największa jak dotąd ilość kokainy przechwycona ze statku wycieczkowego.
21.05.2023

Przekop przez Mierzeję: przed wakacjami zostanie oddany do użytku obrotowy most w Nowakowie

Most obrotowy w Nowakowie, budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, zostanie oddany do użytku przed wakacjami. To trzeci i największy most obrotowy na nowym szlaku do Elbląga - podała PAP rzeczniczka inwestora Urzędu Morskiegow Gdyni Magdalena Kierzkowska.
21.05.2023

Otwarcie przystani miejskiej w Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Z tej okazji w sobotę odbył się piknik żeglarski, a przystani nadano imię kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Port jachtowy w Górkach Zachodnich po remoncie może przyjąć 180 jednostek

Zakończył się I etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Zbudowano żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochrony. W porcie będzie mogło cumować ponad 180 jednostek. W sobotę odbył się piknik i uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Otwarcie mariny w Górkach Zachodnich

Już jutro, 20 maja o godz. 11.00, w marinie w Górkach Zachodnich, rozpocznie się piknik żeglarski. Patronką przystani zostanie gdańszczanka kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1934-2021). Była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską na jachcie żaglowym w latach 1976-1978.
19.05.2023

Trwają prace nad rozporządzeniem, które ma umożliwić wsparcie finansowe rybołówstwa

W wykazie prac legislacyjnych ukazał się projekt rozporządzenia, które określa szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty pomocy finansowej m.in. za zaprzestanie działalności połowowej, dywersyfikację działalności rybackiej, inwestycje związane z funkcjonowaniem portów i przystani.
19.05.2023

Radni PiS Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego chcą, by Elbląg przyjął propozycję rządową dokapitalizowania portu

Radni klubu PiS Sejmiku Woj. Warmińsko-Mazurskiego chcą, by Elbląg przyjął rządową propozycję dokapitalizowania portu morskiego w tym mieście. Prezentując w czwartek projekt stanowiska w tej sprawie, podkreślali potrzebę dofinansowania rozbudowy oraz modernizacji infrastruktury portowej.
18.05.2023

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich. Po przebudowie liczba miejsc do cumowania zwiększyła się do 186. Piknik z okazji otwarcia inwestycji wartej 19 mln zł odbędzie się w sobotę, 20 maja.
17.05.2023

Noc Muzeów w Łodzi: podwodny świat w Orientarium

Strefa oceaniczna Orientarium za 5 zł czy inscenizacja procesu "łódzkiej Gorgonowej" z lat 30. XX wieku w Sądzie Okręgowym to tylko dwie z kilkudziesięciu atrakcji, na jakie można liczyć w sobotę podczas Nocy Muzeów w Łodzi. Większość z nich rozpoczęła się o godz. 18.
13.05.2023

Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych. To kolejna inwestycja w związku z Mierzeją Wiślaną

Budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską most obrotowy w Nowakowie pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Odbyły się one w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji.
09.05.2023

MOL Polska otworzył nawodną stację paliw w Gdańsku

MOL Polska ogłosił uruchomienie w Gdańsku pierwszej pod tą marką nawodnej stacji paliw dla jachtów, łodzi motorowych i skuterów wodnych.
03.05.2023

W Międzyzdrojach próba bicia rekordu Polski na najdłuższą flagę narodową, a w Świnoujściu flaga na latarni morskiej

Próba ustanowienia nowego rekordu Polski w kategorii najdłuższej flagi narodowej zaplanowana jest na wtorek w Międzyzdrojach. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej chce także uczcić Świnoujście, jak co roku wieszając ogromną flagę na latarni morskiej.
02.05.2023

Świnoujście. Bezpłatny transport do latarni morskiej, Fortu Gerharda i plaży przy Podziemnym Mieście – do 7 maja

Bezpłatne rejsy do latarni morskiej i Fortu Gerharda, a także przejazdy autobusowe do plaży przy Podziemnym Mieście będą realizowane do 7 maja. Atrakcje od ponad dwóch tygodni były niedostępne dla zwiedzających z powodu wprowadzonej 200-metrowej strefy ochronnej wokół gazoportu.
29.04.2023

Wicemin. Śliwka: dokapitalizowanie portu w Elblągu to szansa dla regionu

Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka ocenił, że propozycja dokapitalizowania spółki zarządzającej portem w Elblągu kwotą 100 mln zł jest szansą na rozwój miasta i regionu. Dyrektor portu utrzymuje, że nie jest to oferta biznesowa, a pogłębienie toru wodnego to i tak zadanie państwa.
25.04.2023

Świnoujście: wykonawca zapewnia, że w połowie czerwca nastąpi otwarcie tunelu pod Świną

Są zapewnienia wykonawcy, że w połowie czerwca tunel pod Świną zostanie udostępniony. Ma to nastąpić jeszcze przed sezonem – przekazała zastępczyni prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. Przeprawa pod cieśniną Świny ma zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam.
24.04.2023

Gaz-System sfinansuje transport do atrakcji turystycznych Świnoujścia

Operator terminala LNG w Świnoujściu Gaz-System zadeklarował sfinansowanie bezpłatnego dojazdu turystów do atrakcji w prawobrzeżnej części miasta w czasie długiego majowego weekendu. 13 kwietnia wojewoda wprowadził zakaz przebywania w pobliżu terminala.
21.04.2023

W Kołobrzegu wraca Portowy Tramwaj Wodny

W Kołobrzegu trzeci rok z rzędu uruchomiony został Portowy Tramwaj Wodny. Jest to kontynuacja działalności atrakcji turystycznej oraz promocja portu morskiego Kołobrzeg jako obiektu turystycznego, a także promowanie turystyki morskiej.
12.04.2023

Zaprojektuj wnętrze jachtu „Panorama”. Konkurs dla studentów

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zaprasza studentów i studentki do udziału w konkursie na wykonanie projektu aranżacji wnętrza jachtu morskiego „Panorama”. Patronat nad konkursem objął rektor uczelni prof. dr hab inż. Krzysztof Wilde
12.04.2023

Port w Elblągu wymaga dodatkowych prac

W porcie w Elblągu konieczne jest pogłębienie toru wodnego i wybudowanie obrotnicy, na które samorząd elbląski nie ma pieniędzy - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski odpowiedział, że pogłębienie toru do portu to zadanie administracji rządowej.
11.04.2023

Rosyjski oligarcha z listy sankcyjnej zarabia na imporcie skroplonego gazu przez port Zeebruge

Bliski Putinowi rosyjski miliarder Giennadij Timczenko, który znajduje się na europejskiej liście sankcyjnej, odpowiada za import skroplonego gazu z Rosji do Chin. Paliwo przeładowywane jest w belgijskim porcie Zeebruge, informują media.
11.04.2023

Chiny ogłosiły zakończenie manewrów, ale ich samoloty i okręty pozostały w pobliżu Tajwanu

Chińskie samoloty wojskowe i okręty wciąż znajdowały się w pobliżu Tajwanu po ogłoszeniu przez Pekin zakończenia trzydniowych manewrów – podało we wtorek tajwańskie ministerstwo obrony. Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen skrytykowała ćwiczenia jako przejaw nieodpowiedzialności.
11.04.2023

Rusadir wypłynął z Nauty na szerokie wody

Ze Stoczni Remontowej Nauta wypłynął Rusadir – nowoczesny prom, który przechodził w Gdyni ostatnie prace przed wejściem do eksploatacji w barwach nowego operatora, linii Balearia.
10.04.2023

Statki wycieczkowe są coraz częściej wybierane jako miejsce pracy zdalnej

Praca zdalna spopularyzowana przez pandemią COVID-19 otworzyła przestrzeń do realizowania zadań zawodowych z praktycznie każdego zakątka świata. Wymaga ona jednak spotkania się raz na jakiś czas z współpracownikami. W tym celu można postawić na statek wycieczkowy, by połączyć wielodniową pracę z podróżą po świecie.
07.04.2023

Gdańsk: Porzucony jacht motorowy ma nowego właściciela

Porzucony w przystani Sienna Grobla w Gdańsku jacht stał bez opieki przez pięć lat. Pomimo licznych prób nie udało się skontaktować z właścicielem jednostki. Zdecydowano się zatem na jej wycenienie i ogłoszono przetarg. Sprzedaż miała jej dać „drugie życie”. Niszczejący jacht trafił w ręce pasjonata Adama Otrompka, który zadeklarował, że własnoręcznie go naprawi i odnowi. Nabywca zapłacił 75 tysięcy złotych.
03.04.2023

Jak dostosują się miasta do ekologii? Seminarium w Międzyzdrojach

Na temat miast przyszłości i ochrony środowiska dyskutowali uczestnicy seminarium "Zielone Miasto" zorganizowanej przez Burmistrza Międzyzdrojów i Gryficki Klaster Energii. W spotkaniu uczestniczyli goście z Poznania, Lublina, Szczecina czy Gryfic.
31.03.2023

Nowy prom Balearii w Gdańsku po LNG

Najnowszy nabytek hiszpańskich linii żeglugowych Balearia, prom Rusadir, zawinął do Gdańska przed wyruszeniem do Malagi, gdzie rozpocznie regularny serwis na docelowej trasie. Przy terminalu promowym Westerplatte pojawił się po to, by zabunkrować LNG.
28.03.2023

Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.
27.03.2023

W Basenie Kaszubskim Portu Szczecin powstają nowe nabrzeża

"Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” to jeden z flagowych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w porcie Szczecin. Jego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Założeniem projektu jest także podniesienie konkurencyjności portu w Szczecinie poprzez zwiększenie dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie.
22.03.2023

Pekin zwiększa wpływy na Pacyfiku. Chińska firma wygrała przetarg na przebudowę portu na Wyspach Salomona

Władze Wysp Salomona podały że państwowa chińska firma wygrała przetarg China Civil Engineering Construction Company (CCECC) na przebudowę międzynarodowego portu w Honiarze, stolicy kraju. Według komentatorów Pekin poszerza swoje wpływy na Pacyfiku, co niepokoi USA i ich sojuszników.
22.03.2023

Światowy Dzień Wody. Fundusze Norweskie umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia środowiska wodnego

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uświadomienia jak dużym problemem jest brak dostępu do czystej wody pitnej i jak ważna jest prawidłowa gospodarka wodna. Projekty polskich przedsiębiorców mogące przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego i jego bezpośredniego otoczenia otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”.
22.03.2023

Częściowo zatopiony jacht Saddama Husajna służy miejscowym rybakom

121-metrowy jacht al-Mansur, kiedyś luksusowa jednostka należąca do samego Saddama Husajna, leży na dnie rzeki Szatt al-Arab w Basrze w południowym Iraku. Obecnie na wystający z wody wrak wspinają się miejscowi rybacy, kiedy chcą sobie zrobić przerwę na odpoczynek.
19.03.2023

Prawdziwy kolos wśród kontenerowców! MSC odbiera swoją pierwszą jednostkę o pojemności ponad 24 000 TEU

Mediterranean Shipping Company (MSC) odebrała dziś w Chinach dostawę pierwszego kontenerowca z serii nowych, dużych jednostek transportowych. MSC Tessa jest promowany przez swoich chińskich budowniczych jako największy obecnie ukończony i dostarczony kontenerowiec na świecie o pojemności przeszło 24 116 TEU.
10.03.2023

Port Kołobrzeg wchodzi w nowy etap rozbudowy

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. dokonał zakupu oraz montażu wagi kolejowej, która została zainstalowana oraz uruchomiona na terenie Portu Handlowego w dniu 7 marca 2023 r. Inwestycja pozwoli na poszerzenie oferty oraz podniesienie poziomu usług świadczonych dla kontrahentów portu.
10.03.2023

Przełom w sprawie uszkodzenia Nord Stream? Duńczycy badają sprawę tajemniczego jachtu

Na wyspie znajdującej się nieopodal miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream duńska policja poszukiwała tropów mających wyjaśnić sprawę tego incydentu z września ubiegłego roku. Zdaniem służb jesienią na przystani na wyspie Christiansö miał pojawić się jacht, którym transportowano materiały wybuchowe, użyte do uszkodzenia rurociągów.
10.03.2023

Polsko-duńskie rozmowy o gospodarce morskiej

Ministerstwo Infrastruktury informuje: współpraca polsko-duńska w zakresie rozwoju portów oraz przystani morskich to główne tematy poruszone podczas spotkania wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z ambasadorem Danii Ole Toftem.
08.03.2023

Akademia Marynarki Wojennej wybuduje nową przystań żeglarską

Akademia Marynarki Wojennej zakupiła od Agencji Mienia Wojskowego teren przy plaży w Babich Dołach w Gdyni. Uczelnia chce w tym miejscu wybudować Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego. Budowa części nawodnej i lądowej wyceniona została na 50 mln zł.
01.03.2023

Luksusowy jacht na mieliźnie zagrożeniem ekologicznym w pobliżu Hawajów

Na początku tygodnia w zatoce Honoula Straż Wybrzeża USA ewakuowała załogę i pasażerów jachtu, który osiadł przy brzegu. Teraz okazuje się, że z kadłuba jednostki wycieka olej napędowy.
23.02.2023

Największy na świecie drewniany żaglowiec wypływa w rejs po europejskich portach

Ogłoszono już cztery z sześciu przystanków na europejskiej trasie szwedzkiego żaglowca Götheborg. W tym roku statek po raz pierwszy odwiedzi Giblartar.
15.02.2023

Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Jakie mogą być następstwa wprowadzenia przepisów dotyczących przysługującego Skarbowi Państwa prawa pierwokupu nieruchomości położonej w granicach portu lub przystani morskiej? Zapytaliśmy specjalistę.
31.01.2023

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowelizacja ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
26.01.2023

Porty: niekonstytucyjny pierwokup nieruchomości lub spółek dla Skarbu Państwa

W ostatnim czasie daje się zauważyć zintensyfikowane prace legislacyjne, których wspólnym mianownikiem jest nadmierne zabezpieczenie Skarbu Państwa. Prace te dotyczą w szczególności tematyki związanej z własnością nieruchomości i ewentualną uprzywilejowaną pozycją Skarbu Państwa w momencie przeniesienia własności leżących w granicach portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Portami takimi są porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, a więc tereny niezwykle atrakcyjne pod wieloma względami.
20.01.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
15.01.2023

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Co słychać na budowie? [ZDJĘCIA]

Zakończona we wrześniu 2022 roku część budowy dwudziestotrzykilometrowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, to jak wiadomo jeszcze nie koniec całej inwestycji. Kanał Żeglugowy wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz wyspą na Zalewie Wiślanym był pierwszym etapem, jaki został zrealizowany przez Urząd Morski w Gdyni w ramach programu wieloletniego. Cały czas trwają prace, związane z kolejnymi etapami.
13.01.2023

Czy jest możliwe mieszkać na luksusowym statku? Storylines twierdzi, że tak

Firma Storylines chce wprowadzić do swojej oferty wyjątkowy statek wycieczkowy, oferując nie tylko podróż jako pasażer, ale też jako mieszkaniec.
11.01.2023

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim: Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie o poprawkach Senatu

We wtorek sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie zaopiniowała cztery spośród dziesięciu poprawek Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw.
10.01.2023

Bezpieczeństwo Państwa, a prawo własności

Chyba dla każdego jest oczywistym, że bezpieczeństwo państwa musi mieć priorytet nawet w stosunku do tzw. „świętego prawa własności”. Powstaje jednak pytanie o adekwatność podejmowanych środków w zakresie bezpieczeństwa państwa w stosunku do zakresu naruszania prawa własności i w konsekwencji oczywistych strat jakie może ponieść nie tylko właściciel.
08.01.2023

Członek załogi wypadł z jachtu do morza. Komisja przygotowała raport

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku jachtu "Yachting", do którego doszło w lutym ub.r na Bałtyku. Z jednostki w trakcie rejsu wypadł członek załogi.
06.01.2023

NIK oceniła portowe spółki

Spółki zarządzające czterema portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej prawidłowo realizowały harmonogramy i plany finansowe w zakresie inwestycji i zarządzania – przekazała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. Plany inwestycyjne wykonane były jednak z opóźnieniami.
03.01.2023

Wycieczkowiec nie wszedł do portu przez obce organizmy przyczepione do kadłuba

Statkowi wycieczkowemu Viking Orion z setkami pasażerów na pokładzie odmówiono zgody na cumowanie w Adelajdzie ze względu na pokrywającą kadłub warstwę mikroorganizmów, roślin, alg i małych zwierząt, wśród których mogą być gatunki inwazyjne - poinformowała w poniedziałek BBC.
02.01.2023

Wypadek opuszczonego frachtowca zwrócił uwagę na brazylijskie cmentarzysko statków

Brazylijska zatoka, która niegdyś była domem dla rozległych lasów namorzynowych i schronieniem dla dziesiątków gatunków zwierząt morskich, dzisiaj jest wyjętym spod prawa cmentarzyskiem statków i tykającą bombą biologiczną.
01.01.2023

Eugeniusz Kwiatkowski. Rocznicę urodzin gdynianie uczcili złożeniem kwiatów i toastem gorącą czekoladą

Złożeniem kwiatów pod popiersiem Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz toastem gorącą czekoladą 30 grudnia 2022 r. uczcili mieszkańcy Gdyni rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, człowieka, który walnie przyczynił się do powstania i rozwoju dynamicznego rozwoju przedwojennej Gdyni.
31.12.2022

Przez Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, od 18 września do 14 grudnia przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek, w tym 11 jednostek innej niż polska bandery.
26.12.2022

W Kołobrzegu modernizują infrastrukturę portową

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. realizuje zadanie pod nazwą „Modernizacja infrastruktury portowej pod potrzeby rozwoju rybołówstwa w Porcie Kołobrzeg”.
20.12.2022

Infrastruktura nie nadąża za technologiami w żeglarstwie

Elektromobilność to nie tylko samochody. Dziś ekologiczny napęd da się stosować w każdym pojeździe, ogniwa wodorowe wraz z silnikami elektrycznymi z impetem wchodzą miedzy innymi w świat żeglarstwa. Problem w tym, że infrastruktura na przystaniach jachtowych nie nadąża za zieloną rewolucją. Czy to oznacza, że turystyka żeglarska w Polsce zacznie tracić na atrakcyjności?
19.12.2022

Ekologiczna farba najskuteczniej chroni statki i łodzie

Do ochrony kadłubów statków i łodzi przed zwiększającym opór wody obrastaniem przez żywe organizmy nie ma sensu stosować szkodliwych dla środowiska farb zawierających miedź, ponieważ ekologiczne wersje farb są skuteczniejsze – informuje „Marine Pollution Bulletin”.
19.12.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.