• <

99. Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Dodano: 11.12.2019
9 grudnia br. rektor Uniwersytetu Morskiego prof. dr hab.inż Janusz Zarębski otworzył uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 99. urodzin Uniwersytetu Morskiego. W obchodach udział wzięli pracownicy naukowi uczelni, politycy, samorządowcy, wojskowi, studenci i inne osoby z zaplecza branży morskiej ściśle współpracy z UM w Gdyni. Uroczystość odbyła się pod patronatem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

Uniwersytet Morski ma za sobą piękną i bogatą historię. Uczelnia powstała 8 grudnia 1920 roku jako wyższy zakład naukowy – Szkoła Morska w Tczewie z dwoma wydziałami – Nawigacyjnym i Mechanicznym. Jej absolwenci mieli uprawnienia, jakie dawały studia wyższe. W roku 1921 podniesiono banderę na pierwszej jednostce szkolnej STS Lwów. W 1930 szkołę przeniesiono do Gdyni, do nowo wybudowanego kompleksu budynków przy ul. Morskiej i zmieniono jej nazwę na Państwową Szkołę Morską. W tym samym roku Lwów został wymieniony na nowy szkolny żaglowiec – Dar Pomorza. W 1938 roku powstał Wydział Transportu i Administracji Morskiej. W roku 1968 przekształcono Państwową Szkołę Morską w Gdyni w Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. Po  wielu latach transformacji i kształcenia oficerów, placówka doczekała się statusu akademii w 2001 roku. Do 2009 roku studenci odbywali obowiązkowe, trwające 4 semestry (wcześniej, w WSM było to 6 semestrów) szkolenie wojskowe, składając przysięgę wojskową i otrzymując w jego trakcie niższe niższe stopnie wojskowe, zwykle marynarza, starszego marynarza i mata oraz nosząc tytuł podchorążego. Szkolenie wojskowe kończył egzamin oficerski, potwierdzany świadectwem. Studium Wojskowe wycofano z programu nauczania. Finalnie na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 2 lipca 2018 Akademia Morska w Gdyni z dniem 1 września 2018 przyjęła nazwę Uniwersytet Morski w Gdyni, co było ogromnym osiągnięciem i zwieńćzeniem wieloletniej pracy pokoleń marynarzy. Uniwersytet Morski kształci na wydziałach: Elektrycznym, Mechanicznym, Nawigacyjnym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa.

Ważnym punktem uroczystości było podpisanie listu intencyjnego ws. zmiany nazwy przystanku SKM Gdynia-Stocznia na SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski. Dokument podpisali: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, rektor UM prof. dr hab. inż Janusz Zarębski i Maciej Lignowski, Prezes Zarządu SKM.

"Od przyszłego roku, od 17 czerwca w 100-lecie naszej uczelni będziemy zatrzymywać się na stacji SKM Stocznia-Uniwersytet Morski. - mówi rektor Janusz Zarębski(...) Przed nami trzy ważne inwestycje - budujemy dom studencki i nowoczesną halę sportową. Chcemy także wybudować nową siedzibę dla Instytutu Morskiego" - dodaje

"Nie ulega kwestii, że Uniwersytet Morski w Gdyni i Akademia Morska w Szczecinie to nasze oczka w głowie. Ich absolwenci są najlepiej przygotowani. Chcemy wypromować nasze szkolnictwo za granicą. Przystępujemy właśnie do programu ITCP kształcenia marynarzy i pracowników" - mówi Marek Gróbarczyk minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Przewidywana data 100-lecia Uniwersytetu Morskiego planowana jest na 17 czerwca 2020 roku.
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.