• <

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Piotr Pawłowski, lider panelu Porty Morskie

Dodano: 29.09.2023

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.


Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023. Porty pod lupą

Jednym z najbardziej wyczekiwanych paneli dyskusyjnych podczas Forum Gospodarki Morskiej Gdynia jest prowadzona przez Piotra Pawłowskiego dyskusja na temat portów morskich. Nie inaczej jest w tym roku.

22. edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia odbędzie się w tym roku 13 października, jak zwykle w części konferencyjnej Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Jak co roku, po części ogólnej, uczestnicy rozejdą się do mniejszych sal, by tam przysłuchiwać się i uczestniczyć w pięciu panelach dyskusyjnych. Ogólna tematyka tychże jest już tradycją dla Forum; dotyczą one portów, okrętobudownictwa, żeglarstwa i yachtingu, logistyki oraz energetyki. W tym roku towarzyszy im także specjalne seminarium o cyberbezpieczeństwie w branży morskiej.

Po zeszłorocznej gorącej dyskusji podczas panelu poświęconego portom, tegoroczna zapowiada się równie ciekawie. Piotr Pawłowski, przewodniczący Rady Interesantów Portu Gdynia, planuje rozmawiać ze swoimi gośćmi o szansach i kierunkach rozwoju portów w kontekście kształtujących je nowych regulacji prawnych. Punktem wyjścia stanie się Ustawa o Portach i Przystaniach Morskich z 1996 roku, która w dużej mierze była podstawą funkcjonowania całej polskiej branży portowej przez długie lata. Ważnym wątkiem wydaje się być dostosowywanie się portów do zmian prawa również na poziomie unijnym. Ciekawa dyskusja może rozwinąć się również w temacie spółek operatorskich, czyli prowadzących działalność eksploatacyjną, a będących własnością portów.

– W trakcie tegorocznego panelu portowego dyskutować będziemy o szansach i niebezpieczeństwach wynikających z ostatnio wprowadzanych zmian do Ustawy o Portach i Przystaniach Morskich z 1996 roku. Czy przed nami łączenie funkcji administracyjnych z eksploatacyjnymi? W tych i innych kwestiach wypowiadać się będą reprezentanci zarządu portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej oraz przedstawiciele szeroko rozumianego biznesu skupionego wokół tych portów – zapowiada lider panelu Piotr Pawłowski.

W charakterze panelistów udział w dyskusji mają wziąć Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Krzysztof Urbaś, prezes zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście, Łukasz Malinowski, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Rafał Czyżyk, prawnik z kancelarii CMW Legal, specjalista w zakresie prawa związanego z gospodarką morską, Marek Klabacha, prezes Zarządu Rhenus Polska oraz Jan Jarmakowski, prezes Zarządu Gdynia Container Terminal.

Poza kwestiami związanymi z legislacją, na pewno nie zabraknie rozmów na tematy związane z aktualnymi wydarzeniami, w tym wojną na Ukrainie, która znacznie wpłynęła na łańcuchy dostaw i konieczność przestawienia się portów z jednej strony na przeładunki paliw, w tym węgla, z drugiej na przeładunki sprzętu wojskowego. Jednocześnie wszystkie trzy porty o strategicznym znaczeniu dla gospodarki kraju zanotowały w zeszłym roku, po raz kolejny, rekordy przeładunków, a ich tegoroczne wyniki pokazują, że 2023 rok również może być zamknięty satysfakcjonującymi rezultatami. Trwają także inwestycje, o których przedstawiciele portów na pewno będą chcieli opowiedzieć.

Udział w Forum Gospodarki Morskiej Gdynia jest darmowy, obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja.

Szczegóły i rejestracja: forum.gdynia.pl

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.