• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Francuzi aresztują "pasażerów" przemycających 95 kg kokainy podczas rejsu Costa Cruise

zk

21.05.2023 20:16
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Francuzi aresztują "pasażerów" przemycających 95 kg kokainy podczas rejsu Costa Cruise

Partnerzy portalu

Francuskie władze potwierdzają, że zatrzymały cztery osoby, które płynęły na pokładzie statku wycieczkowego pod pozorem turystów, ale w rzeczywistości były wynajętymi brazylijskimi przemytnikami narkotyków przewożącymi duże ilości kokainy. Choć nie jest to pierwsza próba przemytu podjęta przez brazylijskie kartele narkotykowe, wydaje się, że jest to największa jak dotąd ilość kokainy przechwycona ze statku wycieczkowego.

Jak po raz pierwszy poinformował francuski serwis informacyjny La Provence, francuskie władze w porcie w Marsylii nabrały podejrzeń co do działań dwóch podróżnych, którzy przygotowywali się do zejścia na ląd podczas zawinięcia do portu 2 maja. W znanym z przemytu narkotyków porcie Francuzi przeprowadzali kontrolę bagażu osób schodzących na ląd, gdy zauważyli podejrzanie zachowującą się parę.

Statek Costa Cruises Costa Favolosa, to wycieczkowiec mogący pomieścić ponad 3000 pasażerów. Jednostka wyruszyła w rejs z Savony we Włoszech, a po zawinięciu do portu we Francji miała popłynąć do Maroka. Statek był w trakcie repozycjonowania do Europy Północnej na okres letni.

Młody mężczyzna i kobieta zachowywali się podobno jak "kochankowie", ale Francuzi zauważyli, że mają również dużą walizkę, co wydawało się dziwne dla statku wykonującego krótkie zawinięcie do portu. Kiedy para zauważyła kontrolę bagażu, podobno odwróciła się i wróciła na statek. Niedługo później kobieta pojawiła się ponownie, niosąc mały plecak. Kiedy władze podeszły do niej w celu sprawdzenia bagażu, wyrzuciła plecak przez barierkę.

Odzyskując plecak, francuska policja poinformowała o znalezieniu 8,4 kg kokainy, co dało im również prawo do przeszukania kabiny kobiety. To właśnie wtedy odkryli skalę przemytu, potwierdzoną później przez pasażerów, którzy powiedzieli, że zostali zwerbowani przez brazylijski kartel narkotykowy, który zapewnił im kabiny i pokrył ich wydatki. Przeszukując kabinę, policja odkryła informacje, które doprowadziły ich do drugiej kabiny i tego, że cztery osoby przemycające narkotyki weszły na pokład statku w Brazylii.

Statek odbywał 18-dniowy transatlantycki rejs repozycjonujący, który wypłynął z Rio de Janeiro 14 kwietnia, z przystankami w Salvador de Bahia, Recife, Teneryfie, Kadyksie i Barcelonie przed dotarciem do Marsylii. Czterech Brazylijczyków, w wieku od 26 do 31 lat, pozostało jednak na pokładzie, udając się do Włoch i z powrotem do Francji. Nie jest jasne, gdzie mieli zejść na ląd.

Francuskie władze stwierdziły, że przeszukanie dwóch kabin ujawniło pod jednym z łóżek walizkę zawierającą dodatkowe 86,4 kg kokainy. W sumie odzyskano 95 kilogramów o wartości ponad 5 milionów dolarów. Nie była to jednak całkowita ilość kokainy wniesiona na pokład statku w Brazylii. Kiedy schwytano dwóch pasażerów, policja odkryła, że dwóch innych było już na lądzie. Później wrócili oni na statek i zostali aresztowani. Policja ustaliła, że ci dwaj pasażerowie przewieźli na ląd nieokreśloną ilość kokainy w innej walizce i polecono im podrzucić tę walizkę do wynajętego przez Airbnb mieszkania. Po walizce nie było śladu, gdy przybyła tam policja.

Wydaje się, że rejsy repozycjonujące z Brazylii do Europy pod koniec sezonu stały się nowym celem dla karteli narkotykowych. W ubiegłym roku 10 pasażerów zostało zatrzymanych z 54 kilogramami kokainy na pokładzie MSC Seaside, gdy statek wycieczkowy przybył do Walencji w Hiszpanii z Ameryki Południowej. Wkrótce potem ujawniono, że brazylijska policja aresztowała sześciu pasażerów próbujących wejść na pokład Costa Diadema w porcie Santos. Podczas aresztowania skonfiskowano 30 kg kokainy.

Costa potwierdziła mediom, że pasażerowie posiadający nielegalne substancje zostali zatrzymani przez władze.

Źródło: maritime-executive

Dziękujemy za wysłane grafiki.