• <
bulk_cargo_port_szczecin

Rekordowy kontenerowiec w Porcie Ryga

Partnerzy portalu

Fot. Freeport of Riga

Na początku lutego do portu w Rydze wpłynął kontenerowiec MSC Maritina V. To największy tego typu statek w historii portu.

MSC Maritina V mierzy 266 metrów długości i 37 metrów szerokości. Może pomieścić 4533 TEU. Jednostka pojawiła się w Rydze w niedzielę 4 lutego. To największy kontenerowiec, jaki kiedykolwiek odwiedził ryski port. Tego typu statki będą się tam jednak pojawiać częściej – MSC dołączył Rygę do listy przystanków w ramach regularnego serwisu.

MSC Maritina V w Rydze początkowo zacumował przy jednym z nabrzeży Rīgas Centrālais Termināls, po czym po kilku dniach został przesunięty do terminalu kontenerowego, gdzie kontynuowany był przeładunek jednostki. Z Rygi statek popłynął do francuskiego Hawru.

Ryga jest jedynym łotewskim portem obsługującym regularne połączenia kontenerowe. Do portu zawijają jednostki CMA CGM, Maerska, MSC, Sea Consortium, Unifeeder i Samskip.
Zeszły rok był dla Rygi rekordowy pod względem obrotu ładunkami skonteneryzowanymi – po raz pierwszy ich przeładunki przekroczyły 5 milionów ton (465,4 tys. TEU). Stanowi to wzrost o 9,8% w porównaniu z rokiem 2022. Tym samym kontenery stały się największą grupą ładunkową w porcie, stanowiąc 27% całkowitych przeładunków.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.