• <

Wynik wyszukiwania - "ryga" - Wiadomości

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.
10.05.2024

Rząd Norwegii: poziom 2 proc. PKB wydatków na obronę w połowie tego roku

Wymagany przez NATO poziom nakładów na obronę w wysokości 2 proc. PKB osiągniemy w połowie bieżącego roku - ogłosił w czwartek rząd Norwegii, prezentując nowelizację budżetu na 2024 rok. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Naftowego.
02.05.2024

Estonia równie popularna co Polska. Zaawizowano ponad 100 zawinięć wycieczkowców

Żegluga wycieczkowa z trudem, ale rośnie też na Bałtyku. Wycieczkowce mają w tym roku zawinąć ponad 100 razy do Estonii, co oznacza, że to równie popularna destynacja, co Polska.
29.04.2024

Tragiczne zdarzenie na Bałtyku. Podczas ćwiczeń zaginął żołnierz Jednostki Wojsk Specjalnych

W trakcie ćwiczeń prowadzonych na Bałtyku zaginął operator jednostki specjalnej. W momencie zdarzenia było prowadzone programowe szkolenie nurkowe. W akcji poszukiwawczej biorą udział śmigłowiec z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki nawodne.
24.04.2024

Rishi Sunak podkreśla, że Wielka Brytania będzie zwalczać przestępców przewożących imigrantów

Konieczne jest bezwzględne zwalczanie gangów organizujących przewóz nielegalnych imigrantów - powiedział we wtorek w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, komentując tragiczny wypadek na kanale La Manche, w którym zginęło co najmniej pięć osób.
24.04.2024

700 brytyjskich pojazdów wojskowych odpłynęło z terminalu w Porcie Gdańsk

W marcu 700 pojazdów brytyjskiej armii oraz 650 żołnierzy wracających z NATO-wskich manewrów stacjonowało na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk.
23.04.2024

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

Ukraiński wywiad: Kreml wysyła żołnierzy Floty Pacyfiku na wojnę z Ukrainą

W celu uzupełnienia strat, które siły okupacyjne ponoszą w walkach na Ukrainie, i obsadzenia nowych jednostek Kreml wysyła na wojnę personel rosyjskiej Floty Pacyfiku - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
12.04.2024

Dwie akcje poszukiwawczo-ratownicze z udziałem śmigłowców marynarki wojennej

W pierwszy, kwietniowy weekend załogi dyżurne z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziły akcje poszukiwawczo-ratownicze.
10.04.2024

Irańska broń przejęta przez siły morskie koalicji zostanie przekazana ukraińskiej armii

Amerykański rząd przekazał 4 kwietnia Siłom Zbrojnym Ukrainy ogromny ładunek uzbrojenia, na który składały się transporty z Iranu przejęte przez międzynarodowe siły morskie. Pierwotnie miały trafić do bojowników Huti, walczących z jemeńskim rządem oraz atakujących międzynarodową żeglugę w regionie.
09.04.2024

Norwegia wzmocni marynarkę wojenną

Budżet obronny Norwegii zostanie zwiększony o kwotę 600 mld koron (około 60 mld USD) do 2036 roku, co oznacza dwukrotny wzrost nakładów na wojsko do poziomu 3 proc. PKB - poinformował w piątek rząd w Oslo. Inwestycja, określana jako historyczna, ma być odpowiedzią na agresywną postawę Rosji.
05.04.2024

Szczecińscy strażnicy graniczni promowali służbę

W szkołach na terenie Szczecina, Stargardu, Gryfina, Choszczna oraz Myśliborza funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej im. por. rez. kaw. Wacława Piotra Russockiego w Szczecinie kontynuowali w marcu wizyty w ramach działań promocyjnych na terenie woj. zachodniopomorskiego.
02.04.2024

Brytyjczycy: Rosja tworzy nową formację do patrolowania ujścia Dniepru

Nowa rosyjska Flotylla Rzeczna "Dniepr" ma przejąć od Floty Czarnomorskiej patrolowanie ujścia Dniepru, ale będzie tak samo jak ona podatna na ataki ukraińskich dronów nawodnych - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
27.03.2024

W Porcie Gdynia odbył się rozładunek kolejnej dostawy czołgów K2 z Korei Południowej

Od 11 do 19 marca miały miejsce dostawy oraz rozładunek czołgów K2 Black Panther z Korei Południowej. W sumie do kraju przybyło 18 pojazdów.
20.03.2024

Rebelianci Huti przekazali Hamasowi marynarzy i kapitana porwanego statku

Jemeńscy rebelianci Huti przekazali palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas kapitana i marynarzy z uprowadzonego w listopadzie ubiegłego roku statku Galaxy Leader - poinformował rzecznik separatystów z Jemenu.
15.03.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

Rusza "Ostrobok 2024". To największe ćwiczenie 3. Flotylli Okrętów

W czwartek, 29 lutego, rozpoczęły się największe tegoroczne manewry sił 3. Flotylli Okrętów pk. "Ostrobok-24", które są częścią trwającego ćwiczenia narodowego z udziałem sił zbrojnych innych państw pk. "Dragon-24".
01.03.2024

8. FOW rozpoczyna "Wargacz 2024". To część ćwiczenia "Dragon 2024" i "Steadfast Defender 2024"

Od 1 do 8 marca marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża biorą udział w ćwiczeniu "Wargacz 2024". To coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe w tym roku jest częścią największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny. Obok realizacji scenariuszy związanych ze zwalczaniem zagrożeń minowych i ataków wielodomenowych jednostki nawodne i lądowe świnoujskiej jednostki będą doskonalić procedury w zakresie ratownictwa.
29.02.2024

Trwa "Dragon 2024", ćwiczenie Wojska Polskiego z udziałem partnerów z państw NATO

Współdziałanie w środowisku międzynarodowym jest jedną z cech charakterystycznych 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która właśnie rozpoczęła udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Wojska Polskiego. "Dragon 2024" to ćwiczenie prowadzone na lądzie, w morzu i powietrzu.
28.02.2024

Manewry na Bałtyku; okręty będą ćwiczyć ochronę morskich szlaków

W czwartek rozpoczną się największe tegoroczne manewry sił 3 Flotylli Okrętów. Marynarka przeprowadzi ćwiczenia m.in. z ostrzału artyleryjskiego i akcji poszukiwawczych.
28.02.2024

3. Flotylla Okrętów rozpoczyna ćwiczenie pk. "Ostrobok 2024". Odbywa się to w ramach "Dragon 2024"

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej prowadzi coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe, ćwiczenie pk. "Ostrobok". W tym roku odbywa się ono w ramach manewrów "Dragon 2024" odbywających się na terenie Polski. W jego trakcie marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu zaopatrywania okrętów w morzu, a także działaniach w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych. Ćwiczenie taktyczne z wojskami zakończy się 8 marca.
27.02.2024

"Dragon 2024" polskim wkładem w największe od lat ćwiczenia NATO pk. "Steadfast Defender 2024"

Dziś rozpoczęły się na terenie Polski ćwiczenia pk. "Dragon 2024". 20 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wraz z krajami wchodzącymi w skład Sojuszu będą ćwiczyć kolektywną obronę oraz odstraszanie potencjalnego napastnika. To największe ćwiczenia NATO od 1988 roku.
26.02.2024

Rusza ćwiczenie Dragon-24, polski element manewrów NATO Steadfast Defender-24

Rozpoczyna się polskie ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem Dragon-24, będące częścią wielkich manewrów NATO Steadfast Defender-24. W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy; to test zdolności polskiego wojska do reakcji na kryzys zbrojny - przekazało w poniedziałek Dowództwo Generalne RSZ.
26.02.2024

Hiszpańscy żołnierze w Porcie Szczecin. To element ćwiczenia pk. "Brilliant Jump 2024"

W szczecińskim porcie odbyło się wyokrętowanie żołnierzy i techniki wojskowej z Hiszpanii. Komponent sił zbrojnych tego państwa bierze udział w ćwiczeniu pk. "Brilliant Jump 2024" które jest częścią większego, sojuszniczego przedsięwzięcia pk. "Steadfast Defender 2024". To największe ćwiczenia NATO od czasu Zimnej Wojny. Podobne odbyły się ostatnim razem w 1988 roku.
21.02.2024

Marynarka Wojenna gotowa na ćwiczenie "Wargacz-24"

8. Flotylla Obrony Wybrzeża jak co roku będzie realizować swoje największe przedsięwzięcie szkoleniowe pk. "Wargacz", sprawdzające zdolności marynarzy oraz posiadanego wyposażenia. To kluczowe wydarzenie w ramach każdego roku szkoleniowego. Tym razem odbywa się to w ramach startującego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia pk. "Dragon-24", które z kolei odbywa się w ramach największych ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender-24".
20.02.2024

Polska żywność trafia do odbiorców na całym świecie. Jej wartość za rok 2023 miała wynieść 51,8 mld euro

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.
18.02.2024

Rekordowy kontenerowiec w Porcie Ryga

Na początku lutego do portu w Rydze wpłynął kontenerowiec MSC Maritina V. To największy tego typu statek w historii portu.
12.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa podsumowuje ubiegły rok

Ro 2023 był pełen wyzwań dla ratowników działających w ramach polskiej odpowiedzialności SAR (Search and Rescue). Mają za sobą setki wezwań i akcji realizowanych niekiedy w bardzo trudnych warunkach pogodowych, jednak zawsze z nadrzędnym celem, jakim jest niesienie pomocy i ratowanie życia na morzu.
02.02.2024

Łotwa za zakazem importu zboża z Rosji i Białorusi

Łotewski rząd opowiedział się w poniedziałek za wprowadzeniem zakazu importu zboża na Łotwę z Rosji i Białorusi. W lutym sprawą ma zająć się Sejm (Saeima).
30.01.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Portrezerwa. Ewolucja i wizja rozwoju

Portrezerwa to historia stworzenia dobrze prosperującego przedsiębiorstwa przeładunkowego działającego na terenie trójmiejskich portów morskich. Dzięki determinacji i zaangażowaniu założycieli oraz trzonu kadry pracowniczej spółce w krótkim czasie udało się zaistnieć na rynku, a wręcz stać się jednym z głównych graczy w swojej branży. Czym firma wyróżnia się na rynku i jakie ma plany na przyszłość?
25.01.2024

W Rydze padł rekord w przeładunkach kontenerów

2023 rok przyniósł portowi w Rydze rekord w przeładunkach kontenerów. Po raz pierwszy w historii przekroczyły one 5 mln ton.
23.01.2024

Łotewskie porty ze spadkami

W 2023 roku łotewskie porty przeładowały łącznie 9,4 mln ton towarów, czyli o 19,6% mniej niż w 2022.
22.01.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

ITS Antonio Marceglia kolejny raz w Gdyni. W sobotę przybędzie ITS Luigi Rizzo

W polskich portach wielokrotnie można było zobaczyć okręty poruszające się pod włoską banderą. Wpierw był to niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio, potem w jego miejsce weszła fregata ITS Antonio Marceglia (F597). W najbliższym czasie do Portu Wojennego Gdynia pojawi się fregata ITS Luigi Rizzo (F595). Włoska obecność w polskich portach i na Bałtyku jest związana z trwającą od maja misją pk. "Brilliant Shield".
11.01.2024

Akcja na Zatoce Gdańskiej. Członek załogi ORP Kaszub przetransportowany śmigłowcem na ląd

Załoga dyżurna 43. Bazy Lotnictwa Morskiego ewakuowała na ląd wymagającego hospitalizacji członka załogi ORP Kaszub, który znajdował się na Zatoce Gdańskiej. Była to 779 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii jednostki i pierwsza w tym roku.
11.01.2024

Polacy przekazali dowodzenie zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W jego ramach trzy polskie okręty przez pół roku pełniły misję w ramach PKW Czernicki.
08.01.2024

Łotwa chce ponownie zablokować tranzyt białoruskich i rosyjskich zbóż

Łotwa zamierza domagać się wpisania importu i tranzytu rosyjskiego i białoruskiego zboża przez kraje UE na unijną listę sankcji.
04.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Świąteczna służba w Marynarce Wojennej

Okres świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku to czas, który wiele osób spędza na urlopach, w gronie rodzinnym. Wielu żołnierzy spędza ten czas jednak na okrętach i w bazach wojskowych, utrzymując gotowość i dbając o bezpieczeństwo.
25.12.2023

Polskie okręty kończą misję w zespole NATO. Wielki powrót do Portu Wojennego Świnoujście

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły trzy okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Czernicki. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), zwanego „Tarczą Przeciwminową Europy”.
22.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Na Bałtyku ruszy pierwszy ekologiczny serwis feederowy

Linie X-Press Feeders planują utworzyć pierwszy ekologiczny serwis feederowy, który ma funkcjonować na Bałtyku i Morzu Północnym.
13.12.2023

Lotnictwo polskiej Marynarki Wojennej wzbogaca się o trzy śmigłowce AW101

Na lotnisko w Darłowie należącym do 44. Bazy Lotnictwa Morskiego trafiły nowe maszyny, które wzmocnią komponent powietrzny morskiego rodzaju sił zbrojnych. Aktualnie trwa intensywne szkolenie ich załóg.
11.12.2023

Eurokorpus z polskim dowództwem certyfikowany do prowadzenia działań połączonych NATO

Dowodzony przez gen. Jarosława Gromadzińskiego Eurokorpus podczas ćwiczeń w Norwegii uzyskał certyfikację NATO do dowodzenia operacjami reagowania kryzysowego - poniżej progu wojny - z wykorzystaniem połączonych sił: na lądzie, morzu, w powietrzu czy cyberprzestrzeni.
08.12.2023

Prezydent Ukrainy wizytował obwód odeski. Sprawdzał funkcjonowanie obrony powietrznej i morskiego korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski złożył w środę wizytę w obwodzie odeskim na południu kraju, gdzie zapoznał się m.in. ze stanem i sposobem funkcjonowania obrony powietrznej, chroniącej przed rosyjskimi atakami oraz wysłuchał raportów na temat działalności korytarza transportu zbóż przez Morze Czarne.
29.11.2023

Niebezpieczeństwo na jachcie nabierającym wody. Z pomocą wysłano jednostkę SAR i śmigłowiec Marynarki Wojennej

Na jachcie znajdującym się na Jeziorze Bukowo doszło do wypadku i jednostka zaczęła szybko nabierać wody. Do pomocy zadysponowano Brzegową Stację Ratownictwa Morskiego Darłowo (BSR Darłowo), zespół strażaków ze Szczecina oraz śmigłowiec z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, wchodzącej w skład Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Ekspert OSW: zepchnięcie Floty Czarnomorskiej to sukces Ukrainy

Jeśli możemy mówić o sukcesach obecnej ukraińskiej operacji letnio-jesiennej, to nie będą to na pewno zdobycze terytorialne. Może to być jednak zepchnięcie przez Ukrainę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej do narożnika, przez co przestała się liczyć jako istotny czynnik w tej wojnie, oraz ataki dokonywane za pomocą rakiet i dronów na tyły rosyjskie, które zmusiły Rosjan do zmiany systemu operowania siłami powietrznymi – ocenia w rozmowie z PAP Jakub Ber, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
23.11.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

Terminal kontenerowy w Rydze zyska nowe nabrzeże

Na wyspie Kundziņsala w Rydze trwają prace rozbudowy Baltic Container Terminal (BCT). Po ukończeniu projektu planowane jest przyspieszenie procesów załadunku i rozładunku towarów w terminalu. Zarząd portu w Rydze podkreśla, że to zwiększy efektywność operacyjną tego terminalu oraz wzmocni jego konkurencyjność na rynku handlowym.
13.11.2023

Orlen i Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji będą wspólnie działać na rzecz bezpieczeństwa państwa

Orlen oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (CWCR) rozpoczynają współpracę w obszarze działań planistyczno-obronnych, szkoleniowych i rozwoju kadr. Podpisane porozumienie wpłynie na wzmocnienie bezpieczeństwa kraju.
17.10.2023

Akcja ratunkowa na jachcie. Z pomocą przybył śmigłowiec Marynarki Wojennej

Załoga dyżurna SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła trzydziestą drugą w tym roku akcję ratowniczą.
16.10.2023

Specjaliści izraelskich sił morskich w akcji. Uratowali znaczną grupę zakładników

Siły Zbrojne Izraela podały informację, że elitarna jednostka Shayetet 13 została wysłana 7 października w rejonie bliskim Strefy Gazy celem odzyskania placówki wojskowej Sufa i uratowaniu przetrzymywanych tam osób. Komandosi w brawurowy sposób zrealizowani powierzone im cele.
13.10.2023

Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Na terenie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej na Westerplatte w Gdańsku odbyła się 12 października br. wyjątkowa i długo oczekiwana uroczystość. Z udziałem zaproszonych gości, kadry dowódczej oraz funkcjonariuszy, odbyła się ceremonia chrztu najnowszego nabytku Morskiego Oddziału Straży Granicznej, patrolowca SG-301 Gen. Józef Haller, typu OPV 70. To największa i najnowocześniejsza jednostka w historii formacji, jaka znalazła się w jej wyposażeniu.
12.10.2023

Plany NATO zawierają obronę Przesmyku Suwalskiego i Bramy Brzeskiej

Przyjęte podczas szczytu NATO w Wilnie plany obronne zawierają m.in. obronę Przesmyku Suwalskiego czy Bramy Brzeskiej przed ewentualnym atakiem Rosjan – powiedział PAP szef komitetu wojskowego NATO admirał Rob Bauer.
06.10.2023

Saab zaprezentował samolot systemu nadzoru dla polskich sił powietrznych

Saab zaprezentował pierwszy samolot wczesnego ostrzegania w powietrzu Saab 340 (Airborne Early Warning, AEW) klientowi podczas ceremonii w Linköping, 29 września br. Wydarzenie miało miejsce zaledwie dwa miesiące po złożeniu przez Polskę zamówienia na dwie jednostki tego rodzaju.
04.10.2023

Podwójne świętowanie Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa uroczystość z udziałem publiczności

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się podwójna uroczystość, w trakcie której wspólnie swoje święto obchodziły Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów oraz 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbył się z tej okazji uroczysty apel. Nie brakowało przy tym atrakcji i możliwości zapoznania się z wyposażeniem oraz działalnością sił morskich i powietrznych polskiej Marynarki Wojennej.
03.10.2023

Greckie stosunki z Ankarą uległy poprawie, migracja może stać się jednak dla nich wyzwaniem

W ostatnim czasie stosunki pomiędzy Grecją a Turcją uległy polepszeniu, jednak wyzwaniem może stać się ponowny wzrost napływu migrantów do Unii Europejskiej, ponieważ - zdaniem greckich urzędników - Turcja rozluźniła kontrole graniczne – napisał w poniedziałek grecki portal Kathimerini.
02.10.2023

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte.
26.09.2023

Groźny wypadek na ORP Lech. Marynarzy zabrał śmigłowiec Marynarki Wojennej

Na polskim okręcie ratowniczym typu Piast doszło do wypadku, w wyniku którego ucierpiało dwóch członków załogi. Na pomoc wezwano śmigłowiec ratunkowy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, należący do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
15.09.2023

Dominikana zamyka granicę z Haiti w związku ze sporem o wodę

Dominikana ogłosiła w czwartek zamknięcie granicy z Haiti w odwecie za budowę w sąsiednim kraju kanału irygacyjnego zasilanego ze wspólnej rzeki.
15.09.2023

Rosja zabrała systemy przeciwlotnicze ze spornych wysp na Pacyfiku, by użyć tej broni w wojnie z Ukrainą

Rosja zabrała systemy przeciwlotnicze S-300 z leżących na Pacyfiku wysp, będących przedmiotem jej sporu z Japonią, być może chcąc użyć tej broni w wojnie przeciwko Ukrainie – ocenił japoński analityk Yu Koizumi na podstawie zdjęć satelitarnych.
01.09.2023

Gaz-System rozwija współpracę ze strażą pożarną

Podpisane 29 sierpnia przez spółkę porozumienie z Państwową Strażą Pożarną zwiększa i formalizuje dotychczasową kooperację, zwłaszcza w obszarach szkoleniowym, komunikacyjnym oraz usuwania skutków awarii. Intensyfikacja współpracy pozwoli jeszcze skuteczniej zabezpieczyć strategiczne obiekty, jak np. Terminal LNG w Świnoujściu, tłocznie i węzły gazu.
29.08.2023

Regaty im. gen. Zaruskiego – 17 jachtów rywalizowało na Zatoce Puckiej

17 jachtów klasy Puck rywalizowało w sobotę w Rewie (Pomorskie) w regatach im. gen. Mariusza Zaruskiego o Puchar Prezydenta RP. To druga edycja tych zawodów na Zatoce Puckiej. Wcześniej, przez 11 lat, odbywały się w Chersoniu na Ukrainie.
26.08.2023

Zaatakowano 126. brygadę Floty Czarnomorskiej na Krymie

Rosyjska 126. gwardyjska brygada obrony wybrzeża Floty Czarnomorskiej na Krymie została zaatakowana w nocy z czwartku na piątek – poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.
25.08.2023

Jak lokalny port Alexandroupolis trafił do globalnej logistyki? Nauki dla Polski

Port Alexandroupolis stał się przed rokiem strategicznym punktem na Morzu Śródziemnym. Wojna w rejonie Morza Czarnego i blokada portów ukraińskich wywołała nie tylko zmiany w logistyce zbóż, ropy i gazu. Również logistyka wojskowa NATO musiała dostosować się do nowych warunków. Na Morzu Śródziemnym, działający w cieniu Salonik i Pireusu, położony w północno-wschodnim regionie Grecji, port Aleksandropolis przekształcił się w kluczowe, strategiczne ogniwo logistyki NATO.
18.08.2023

Nowi admirałowie w polskiej Marynarce Wojennej

Przeddzień Święta Wojska Polskiego, prezydent Andrzej Duda wręczył 21 oficerom akty mianowania na stopnie generalskie oraz admiralskie. Dwóch z nich to dowódcy jednostek polskiej Marynarki Wojennej.
14.08.2023

Prezydent mianował nowych admirałów polskiej Marynarki Wojennej

Prezydent RP i zarazem Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej duda mianował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Wśród nich są dowódcy jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych. Akty mianowania zostaną wręczone 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
07.08.2023

Morskie aspekty Powstania Warszawskiego

W całym kraju odbywają si uroczystości upamiętniające 79. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawiono warty honorowe w miejscach pamięci, złożono wiązanki kwiatów oraz oddano salwy honorowe. O godzinie 17.00, symbolicznej godzinie „W”, sygnalizującej rozpoczęcie walk, w miastach zawyły syreny alarmowe, a na statkach, promach i okrętach cumujących w portach uruchomiono tyfony. W ten sposób oddano hołd bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej oraz cywilnej ludności miasta.
01.08.2023

Gaz-System podpisał porozumienie z Dowództwem WOT w ramach rozwoju bezpieczeństwa energetycznego

Wpisując się w zakres bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, w tym tej nadmorskiej, spółka będzie rozwijać zakres możliwości ochrony instalacji. Współpraca szkoleniowa, budowanie odporności państwa oraz przygotowanie do współdziałania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników spółki w sytuacjach kryzysowych to najważniejsze założenia wchodzącego w życie dokumentu.
27.07.2023

Błyskawiczna akcja ratunkowa na promie z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej

18 lipca między 10.15 a 12.30 załoga dyżurna SAR z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej została zadysponowana do akcji ratowniczej na Bałtyku. Specjaliści w zakresie ratownictwa morskiego ewakuowali pasażera z promu Mein Schiff 6, którego należało przetransportować do szpitala.
19.07.2023

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.
14.07.2023

Śmigłowiec Marynarki Wojennej ewakuował chorego z promu Steny

Wczoraj doszło do kolejnej w przeciągu kilku dni ewakuacji z promu. Załoga śmigłowca W-3WARM podjęła chorego z promu Stena Estelle, znajdującego się ok. 29 mil morskich od Władysławowa. Pasażer, który skarżył się na problemy z oddychaniem został przetransportowany do szpitala w Gdańsku-Zaspie. Lotnikom SAR asystował statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Bryza z Władysławowa.
06.07.2023

Nocna ewakuacja medyczna pasażera z promu Stena Spirit

W nocy poniedziałku na wtorek załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach przeprowadziła ewakuację medyczną z promu Stena Spirit, który płynął do Szwecji. Pasażer promu z objawami obrzęku płuc został przetransportowany do szpitala.
04.07.2023

Kolejna akcja na promie Steny. Wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

W godz. 14.30-15.50 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego zrealizowała kolejną akcję ratowniczą. Do szpitala znajdującego się w dzielnicy Gdańska, Zaspie, ewakuowano pasażera promu Stena Estelle z podejrzeniem zawału serca.
30.06.2023

Koniec półrocznej misji. Kościuszko wraca do domu [GALERIA]

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). 29 czerwca okręt wrócił do Portu Wojennego Gdynia, gdzie czekał na niego komitet powitalny.
29.06.2023

Ambasador USA: gratuluję Polsce dostawy pierwszych Abramsów zaledwie 6 miesięcy po podpisaniu umowy

W imieniu prezydenta Joego Bidena chcę pogratulować Polsce dostawy pierwszych czołgów Abrams zaledwie 6 miesięcy po podpisaniu umowy. Jesteśmy dumni, że część kosztów czołgów została pokryta przez naród amerykański - napisał w mediach społecznościowych ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
28.06.2023

Czołgi Abrams dla Polski. Pierwsza dostawa już w Porcie Szczecin

Zgodnie z zapowiedzią ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do Polski dotarł statek z pierwszą partią 14 amerykańskich czołgów, które mają wzmocnić potencjał polskich sił zbrojnych. Rozładunek pojazdów odbył się w Porcie Szczecin.
28.06.2023

W Gdyni i Świnoujściu odbyły się pikniki wojskowe w ramach Święta Marynarki Wojennej [GALERIA]

W ostatni weekend czerwca marynarze obchodzili jak co roku swoje święto, związane z trwającymi Dniami Morza. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, a na okrętach podniesiono wielką galę banderową. Nie zabrakło też wydarzeń skierowanych do mieszkańców i turystów.
26.06.2023

Do Polski płynie pierwsza partia wyrzutni rakietowych z Korei Południowej

Na podstawie umowy zbrojeniowej między władzami w Warszawie i Seulu, trwa kolejny transport broni do Polski. Tym razem, obok dotychczas dostarczanych czołgów K2 i armatohaubic K9 pierwszy raz przybędą wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo.
26.06.2023

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC badali trójmiejskie plaże

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC przez kilka dni zbierali próbki m.in. gleby, osadów i wody w Sopocie i Gdańsku. Projekt ma na celu zbadanie organizmów w ich naturalnym otoczeniu. Badania będą prowadzone łącznie w 22 krajach Europy.
16.06.2023

Kolejna partia czołgów z Korei Południowej dotarła drogą morską do Portu Gdynia

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski dotarła partia południowokoreańskich czołgów K2 Black Panther, które wzmocnią potencjał sił lądowych Wojska Polskiego.
16.06.2023

Dziś startuje Święto Morza w Gdyni

Dzisiaj, tj. 16 czerwca w Gdyni zaczynają się obchody Święta Morza. Wydarzenie co roku gromadzi największych miłośników morskich klimatów. Przewidziane są liczne atrakcje, takie jak żaglowce, jachty, uroczystości, czy regaty. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Świętowanie będzie trwało do 26 czerwca.
16.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Inwestycje i programy modernizacyjne Marynarki Wojennej RP

W ramach trzeciej sesji wydarzenia odbył się panel z udziałem przedstawicieli polskich stoczni i brytyjskich koncernów zbrojeniowych, a tematem przewodnim było przedsięwzięcie budowy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, które powstają w ramach programu "Miecznik".
15.06.2023

Rosjanie rozmieścili przy granicy z Ukrainą przeciwokrętowe systemy rakietowe, którymi mogą atakować Kijów

W obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał wyposażony w pociski o zasięgu 500 km; jest to uzbrojenie, którym siły agresora mogą zaatakować m.in. Kijów, ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
14.06.2023

Pokaz możliwości polskich okrętów podczas ćwiczenia Baltops-23

Od 5 do 16 czerwca trwa główna faza największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim pk. Baltops. W jego trakcie okręty, a także siły powietrzne i lądowe z 20 państw biorą udział w szeregu scenariuszy, co ma służyć polepszaniu działania w wielonarodowym zespole oraz polepszać zdolności do reagowania na współczesne zagrożenia i wyzwania.
13.06.2023

Morze Czarne zmienia się w „śmietnik i cmentarzysko” w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze

W wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w ukraińskiej Nowej Kachowce do Morza Czarnego spływają śmieci i zwłoki zwierząt. Ukraińscy pogranicznicy podają, że akwen zamienia się w „śmietnik i cmentarzysko zwierząt”.
12.06.2023

Marynarze z ORP Ślązak wymagali hospitalizacji. Ewakuował ich śmigłowiec Marynarki Wojennej

Załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach została wysłana na Bałtyk do polskiej korwety patrolowej uczestniczącej w międzynarodowym ćwiczeniu morskim Baltops 23. Okazało się, że była wymagana prawdziwa interwencja medyczna.
12.06.2023

Włochy. Żołnierze sił specjalnych uwolnili turecki statek, opanowany przez nielegalnych imigrantów

Żołnierze włoskich sił specjalnych uwolnili turecki statek handlowy na wodach niedaleko Neapolu, opanowany przez kilkunastu nielegalnych imigrantów, którzy ukryli się na jego pokładzie i próbowali go porwać. O operacji poinformował w piątek minister obrony Włoch Guido Crosetto.
09.06.2023

Rozpoczęło się ćwiczenie morskie Baltops-23

Dziś zaczęło się cykliczne, największe ćwiczenie morskie na Bałtyku, pk. Baltops. Blisko 20 państw, w tym 19 należących do NATO będzie do 16 czerwca wykonywać zadania w ramach szeregu scenariuszy, wzmacniając swoje zdolności operacyjne i współpracę w ramach dużego zgrupowania taktycznego.
05.06.2023

Wizyta okrętów w Szczecinie w związku z Dniem Weterana. Wśród nich ORP Mewa

Przy Bulwarach Chrobrego w Szczecinie zacumował trzeci z niszczycieli min proj. 258, ORP Mewa. Wizyta ma związek z odbywającymi się 3 czerwca br. obchodami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbędą się z udziałem m.in. marynarzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, żołnierzy 12. Dywizji Zmechanizowanej, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Armii Stanów Zjednoczonych oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.
02.06.2023

Dowództwo Generalne: polskie okręty i samoloty w ćwiczeniu Baltops

Trzy polskie okręty, a także samoloty i śmigłowce wezmą udział w 52. edycji ćwiczenia Baltops 23, które rozpocznie się w sobotę w Tallinnie - poinformowało w czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
01.06.2023

Rosja ćwiczyła obronę Mostu Krymskiego

Rosja przeprowadziła ćwiczenia obronne wokół Mostu Krymskiego, prowadzącego z jej terytorium na okupowany Krym, które obejmowały m.in. stworzenie na tej przeprawie zasłony dymnej – przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
29.05.2023

Morskie epizody podczas Renegade/Sarex-23

Od 17 maja trwa ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-23, z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia działań poszukiwawczo - ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. W jego trakcie przećwiczono działania związane z reagowaniem na zagrożenia czyhającego na statki i okręty, oraz infrastrukturę portową.
24.05.2023

Ewakuacja pracownika z platformy wiertniczej Petrobaltic

W sobotę załogi z bazy w Gdyni przeprowadziły dwie akcje poszukiwawczo-ratownicze. Pierwszą była ewakuacja wymagającego pomocy pracownika z platformy wiertniczej Petrobaltic. W nocy śmigłowiec Anakonda wysłano do poszukiwania obiektu, którego upadek zaobserwowano w okolicach miejscowości Brzeźno Łyńskie w pobliżu Nidzicy - czytamy w komunikacie DGRSZ.
23.05.2023

Rozpoczęto odbudowę jachtu należącego do Ryszarda Kuklińskiego

W stoczni w Jachtklubie Conrad w Gdańsku odbyła się w sobotę uroczystość z okazji rozpoczęcia odbudowy "Strażnika Poranka", jachtu szkoleniowego dla dzieci, który niegdyś należał do generała Ryszarda Kuklińskiego.
20.05.2023

Do Portu Gdynia dostarczono kolejne czołgi z Korei Południowej

W Gdyni dokonano, 19 maja br., wyładunku siedmiu czołgów K2 Black Panther. To trzecia transza broni z Korei Południowej dostarczana w ramach wzmocnienia potencjału bojowego Wojska Polskiego.
19.05.2023

Potrzebna pomoc na wycieczkowcu. Wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

Na pokładzie MS Hamburg nieopodal Kołobrzegu źle się poczuł jeden z pasażerów, który wymagał interwencji medycznej. Z pomocą przybył śmigłowiec Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Pacjenta przekazano załodze karetki pogotowia na terenie CSSP w Koszalinie.
19.05.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

Chronią morską i lądową granicę kraju. Święto Straży Granicznej

16 maja to Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzi swój jubileusz po raz trzydziesty drugi. W jej skład wchodzi działający na morzu komponent o nazwie Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG).
16.05.2023

Anakonda-23 – forsowanie rzeki na różne sposoby

Pokonywanie przeszkody wodnej po moście i po dnie to jeden z elementów ćwiczenia Anakonda-23. Głównym założeniem było przygotowanie i zgranie do pokonania przeszkód wodnych i wykonanie tego zadania w strukturze międzynarodowej - powiedział PAP dowódca 18DZ gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik.
16.05.2023

Morskie skrzydła Marynarki Wojennej wzmacniają swój potencjał

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej przygotowuje się do przejęcia nowych śmigłowców wielozadaniowych AW 101. Siły powietrzne morskiego rodzaju sił zbrojnych znacząco zwiększą swój potencjał w ramach prowadzonych działań. Aktualnie trwa cykl szkoleń, który zakończy się w trzecim kwartale tego roku i jego efektem będzie wyszkolenie czterech pełnych załóg, które z uprawnieniami instruktorskimi będą mogły podjąć szkolenie kolejnych załóg w kraju.
15.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Rafy z ostryg mają chronić Florydę

Oceanolodzy zamierzają hodować rafy z ostryg i innych organizmów. Mają one chronić wybrzeża Florydy przed powodziami, erozją i sztormami.
15.05.2023

Ćwiczenie Kaper-23 sprawdzaniem dla służb w zakresie ochrony morskiej infrastruktury

Na Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej, a także w Świnoujściu odbywało się, od 8 do 11 maja br. ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Kaper-23”. W jego trakcie instytucje administracyjne oraz służby mundurowe sprawdzały gotowość do prowadzenia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa nabrzeżnej infrastruktury krytycznej.
12.05.2023

Morskie aspekty ćwiczenia Anakonda 23

Podczas trwającej w weekend fazie ćwiczeń z wojskami podczas największych, cyklicznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda swoje zadania wykonywały siły polskiej Marynarki Wojennej. Choć w obecnej edycji położono nacisk na działania wojsk lądowych, nie zabrakło kluczowych epizodów z udziałem okrętów, rozgrywanych na Bałtyku oraz Wybrzeżu.
08.05.2023

Ćwiczenie Anakonda 23 wchodzi w kulminacyjną fazę

Trwają cykliczne, największe manewry Wojska Polskiego, w których biorą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także komponenty z państw sojuszniczych. W sumie 13 tys. żołnierzy bierze udział w epizodach ćwiczebnych rozgrywanych w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i cybernetycznej. Choć w tej edycji główny nacisk położono na działania lądowe, nie zabraknie akcentów morskich.
06.05.2023

Nowela ustawy o ochronie żeglugi pozwoli wojsku elastyczniej reagować na zagrożenia terrorystyczne

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich pozwoli wojsku elastyczniej reagować w przypadku potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. "Były zgłaszane uwagi, że te przepisy wymagają uściślenia i właśnie to czynimy".
05.05.2023

Polska przećwiczy z sojusznikami desant w Szwecji

Spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego uczestniczący w Szwecji w ćwiczeniu Aurora 23 przeprowadzą desant na Gotlandii – poinformowała por. Malwina Jarosz, oficer prasowa 6. Brygady Powietrznodesantowej, w której skład wchodzi bielski batalion.
30.04.2023

58. rocznica utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Dziś swoją 58. rocznicę utworzenia obchodziła 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Z tej okazji w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość połączona z apelem i zbiórką pododdziałów.
27.04.2023

W Porcie Gdańsk rusza kolejny sezon żeglugi wycieczkowej

Pierwszy w tym roku luksusowy statek pasażerski zacumuje w czwartek, 20 kwietnia przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Będzie to jednostka Hamburg, pływająca pod bahamską banderą, która wielokrotnie gościła w Gdańsku. W tym roku przywitamy ją dwukrotnie, bo również 20 maja. Wycieczkowiec ma 145 m długości, 21,5 m szerokości, 5,5 m zanurzenia oraz 15 067 GT. Jednostka może przyjąć na swój pokład do 420 pasażerów. Przybycie statku planowane jest na godz. 11.
19.04.2023

Prezydent Andrzej Duda na Mierzei Wiślanej. "Sprawą fundamentalną jest doskonalenie zdolności obronnych naszej armii"

Odbywające się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenie wojskowe Zalew-23 było pokazem zdolności sił lądowych, morskich i powietrznych w zakresie obrony polskiego wybrzeża oraz portów. To również sprawdzian możliwości przed największymi, cyklicznymi manewrami Wojska Polskiego pk. Anakonda.
19.04.2023

Mierzeja Wiślana jako strategiczny obiekt działań okrętów podczas ćwiczenia Zalew-23

Jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych ponownie były aktywne w pobliżu Mierzej Wiślanej. Wespół z komponentami 16. Dywizji Zmechanizowanej wzięły udział w epizodach ćwiczebnych podczas ćwiczenia Zalew-23, będącego jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych w regionie.
18.04.2023

Zmiany na stanowiskach w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Od 1 kwietnia nastąpiły zmiany na stanowiskach szefów Placówek Straży Granicznej w Elblągu, Krynicy Morskiej i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku.
06.04.2023

Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenie pk. "Anakonda"

W terminie od 17 kwietnia do 16 maja odbędą się największe manewry Wojska Polskiego pk. Anakonda, odbywające się cyklicznie co trzy lata. W ich trakcie będą miały miejsce epizody w domenie powietrznej, lądowej i morskiej, z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym marynarki wojennej.
20.03.2023

24. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Rola infrastruktury portowej i marynarki wojennej widoczna jak nigdy dotąd

Ponad dwie dekady członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego utwierdzają znaczenie Polski w ramach systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. Swój istotny udział ma w tym morski rodzaj sił zbrojnych, a wchodzące w jego skład okręty i inne jednostki regularnie biorą udział w ważnych operacjach i zadaniach sojuszu.
12.03.2023

Lockheed Martin dostarcza przeciwlotnicze pociski do obrony Polski. Czy zapewnią ochronę morskiej infrastruktury?

Amerykański koncern zbrojeniowy dostarczył do Polski partię pocisków PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability – 3 Missile Segment Enhancement), wchodzących na wyposażenie polskiego systemu Wisła. Wraz ze swoimi zaawansowanymi zdolnościami zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill) będą odgrywać kluczową rolę w polskim wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
09.03.2023

Akademia Marynarki Wojennej wybuduje nową przystań żeglarską

Akademia Marynarki Wojennej zakupiła od Agencji Mienia Wojskowego teren przy plaży w Babich Dołach w Gdyni. Uczelnia chce w tym miejscu wybudować Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego. Budowa części nawodnej i lądowej wyceniona została na 50 mln zł.
01.03.2023

Straty podważają elitarny status rosyjskiej piechoty morskiej

Oddziały rosyjskiej piechoty morskiej, uważane za elitarne, poniosły duże straty na Ukrainie, a ich zwiększone możliwości zostały ograniczone przez uzupełnianie ich składu osobowego niedoświadczonym, zmobilizowanym personelem - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
26.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Łotwa. Statek z niebezpiecznym ładunkiem, na którym wybuchł pożar dryfuje w kierunku zachodnim wzdłuż Zatoki Ryskiej

Kontenerowiec Escape, na pokładzie którego według informacji znajdują się ładunki określane jako niebezpieczne, zapalił się na Morzu Bałtyckim. Załoga została ewakuowana, statek dryfuje w kierunku zachodniego wybrzeża Zatoki Ryskiej.
22.02.2023

W środę ewakuacja w Baltic Hub. Będą neutralizować bomby lotnicze zalegające na dnie morza

W środę, 22 lutego w godz. 8.00 – 16.00 przeprowadzona zostanie operacja wydobycia, transportu i unieszkodliwienia bomb lotniczych z okresu drugiej wojny światowej. Z tego powodu, w podanym czasie, na terenie Gdańska zamknięte będą plaże na długości linii brzegowej od wejścia 18 Ptasi Raj do wejścia 53 molo w Brzeźnie. W podanym czasie obowiązywać będzie również bezwzględny zakaz przebywania w wodzie.
21.02.2023

W Estonii wojsko ćwiczy obronę przed desantem morskim

Siły Obronne Estonii prowadzą w tym tygodniu ćwiczenia wojskowe u wybrzeży Morza Bałtyckiego, podczas których razem z kontyngentem duńskim ćwiczona jest obrona przed desantem morskim przy użyciu niemieckich czołgów Leopard 2, będących na wyposażeniu stacjonujących w Estonii Duńczyków - poinformowała telewizja ERR.
16.02.2023

Lotniskowiec Prince of Wales znowu z problemami. Royal Navy nie daje za wygraną i szykuje kolejny remont

Choć w sprawnych rękach są potężną bronią i cennym nabytkiem dla każdej floty, potrafią też sprawiać problemy. Niektóre państwa mają wyjątkowego pecha co do swoich lotniskowców, o czym regularnie przekonuje się Wielka Brytania. Utrapieniem dla niej pozostaje jej flagowa jednostka, HMS Prince of Wales.
09.02.2023

Kapitan masowca uratowany u wybrzeży Luizjany [WIDEO]

Straż Przybrzeżna USA przeprowadziła ewakuację kapitana masowca pływającego pod panamską banderą nieopodal Southwest Pass w Luizjanie.
08.02.2023

Nowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP. De facto jest też dowódcą polskiej Marynarki Wojennej

W poniedziałek, 6 lutego 2023 r. w Pałacu Prezydenckim, Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, wręczył postanowienia o mianowaniu na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generałowi broni Wiesławowi Kukule oraz na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generałowi brygady Maciejowi Kliszowi. W uroczystości udział wziął wicepremier Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciele kadry dowódczej Wojska Polskiego.
07.02.2023

Patent na technologię mocno zwiększa wartość firmy

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po możliwość ochrony własności intelektualnej. I choć dane z ostatnich miesięcy mogą napawać optymizmem, o tyle w ogólnym rozrachunku nasz kraj wciąż jest daleko za światową czołówką w ilości uzyskanych patentów. Tymczasem patent nie tylko chroni innowacyjny pomysł, ale daje też realne szanse na zwiększenie zysków w przyszłości.
06.02.2023

Błaszczak: Realnie wzmacniamy Wojsko Polskie

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że rząd w praktyczny sposób wzmacnia polską armię i odstrasza potencjalnego agresora. Przypominał, że w 2023 roku siły zbrojne otrzymają amerykańskie Himarsy, czołgi Abrams i samoloty koreańskie FA-50. Szereg wydatków dotyczy także marynarki wojennej.
19.01.2023

Zmiany na stanowiskach dowódczych w polskiej Marynarce Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło dziś zmiany na stanowiskach dowódczych w morskim rodzaju sił zbrojnych.
16.01.2023

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby

Rozpoczęła się rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. W tym roku do pracy może zostać przyjętych 75 funkcjonariuszy. Kandydat musi przejść m.in. badanie wariografem i egzamin ze sprawności fizycznej.
06.01.2023

Marynarka Wojenna utwierdza znaczenie Polski w NATO

Wyjście 4 stycznia 2023 roku fregaty rakietowej ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” celem dołączenia do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) przypomina, że morski rodzaj sił zbrojnych od lat współdziała z siłami sojuszników. Nie tylko potwierdza znaczenie kraju w systemie bezpieczeństwa Sojuszu, ale tez zaznacza rolę sił morskich w tym systemie.
05.01.2023

Kościuszko w gronie wojowników [GALERIA]

Żegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków, członkowie załogi fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuścili Port Wojenny Gdynia, aby dołączyć do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. W służbie za granicą okręt spędzi blisko pół roku.
04.01.2023

Badania nie wyjaśniły przyczyny śmierci płetwonurka, który zginął w Gdyni

Przyczyna śmierci 44-letniego płetwonurka, który zaginął 11 grudnia podczas powrotu z nurkowania na wysokości Babich Dołów w Gdyni będzie znana po przeprowadzeniu dodatkowych badań histopatologicznych.
20.12.2022

Ekologiczny serwis feederowy w GCT

Do terminalu Hutchison Ports Gdynia zawijają ekologiczne, napędzane LNG kontenerowce feederowe linii Containerships należącej do CMA CGM.
15.12.2022

Gdynia. Policyjni płetwonurkowie wydobyli z morza ciało zaginionego nurka

Policyjni płetwonurkowie wydobyli z morza ciało zaginionego nurka, który nie wrócił na brzeg po nurkowaniu w pobliżu starej torpedowni w Gdyni.
15.12.2022

Zaginiony nurek odnaleziony. Nie ma dobrych wieści

Smutny finał trwającej od niedzieli akcji poszukiwawczej. Odnaleziono ciało nurka, który udał się na podwodną eksplorację Torpedowni na Babich Dołach Gdyni
14.12.2022

Nie zostanie wznowiona akcja poszukiwawcza płetwonurka, który zaginął w niedzielę w okolicy Torpedowni w Gdyni

Nie zostanie wznowiona akcja poszukiwawcza płetwonurka, który zaginął w niedzielę na wysokości Babich Dołów w Gdyni. W trwającej 10 godzin akcji poszukiwawczej na lądzie i w wodzie uczestniczyło ok. 100 osób.
12.12.2022

Gdynia. Poszukiwania nurka przy Torpedowni

Służby ratunkowe poszukują w niedzielę nurka, który zaginął podczas nurkowania w pobliżu Torpedowni na Babich Dołach w Gdyni. Jak powiedział PAP dyżurny wojewódzkiego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło ok. godz. 10:30.
11.12.2022

Wiceszef MON wręczył nagrody laureatom konkursu na projekty pojazdów bezzałogowych

Laureaci konkursu MON na zaprojektowanie bezzałogowych pojazdów lądowych, powietrznych i morskich otrzymali w czwartek nagrody; wśród nagrodzonych pojazdów znalazł się projekt drona bojowego, zdalnie sterowanego pojazdu ewakuującego rannych czy zwiadowczej łodzi bezzałogowej.
08.12.2022

Okręty NATO w Gdyni [ZDJĘCIA]

W godzinach porannych do gdyńskiego portu weszły fregaty należące do Stałego Zespołu Okrętów Państw NATO. Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów na okrętach.
04.12.2022

Pomorskie. Amerykański sprzęt wojskowy przypłynął do Gdyni

W gdyńskim porcie, na terminalu BCT trwa rozładunek amerykańskiego sprzętu. Na pokładzie samochodowca ARC Integrity przypłynęło ok. 700 sztuk sprzętu wojskowego w tym samochody i czołgi
03.12.2022

Podniesienie bandery na ORP Albatros. Okręt wchodzi do szyku [ZDJĘCIA]

W 104. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, 28 listopada, na niszczycielu min typu Kormoran II podniesiono biało-czerwoną banderę. ORP Albatros jest drugim, po ORP Kormoran, okrętem proj. 258, który wszedł do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym Gdynia, a z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.11.2022

Pasażer za burtą uratowany po 15 godzinach w wodzie [WIDEO]

Cud w Zatoce Meksykańskiej! Pasażer wycieczkowca Carnival żyje po spędzeniu ponad 15 godzin za burtą.
29.11.2022

Na wschodzie Finlandii rozpoczęły się główne manewry wojsk lądowych

We wschodniej części Finlandii, przy granicy z Rosją, rozpoczęły się w piątek ćwiczenia wojsk lądowych z udziałem m.in. brygad pancernych i sił powietrznych. W manewrach uczestniczy ok. 1,5 tys. pojazdów oraz 8 tys. żołnierzy z różnych części kraju, a także straż graniczna. Ostatni raz tego rodzaju manewry zostały zorganizowane w Karelii siedem lat temu.
25.11.2022

Okrętowa Grupa Zadaniowa w natarciu

Przez cały ostatni tydzień okręty wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów ćwiczyły różne morskie scenariusze. Swoje zadania wykonywały także wespół z jednostkami państw sojuszniczych służącymi w zespole sił reagowania NATO.
21.11.2022

Morskie szkolenie Kaszuba

Załoga korwety ZOP (zwalczania okrętów podwodnych) ORP Kaszub brała udział w szkoleniu poświęconemu ewakuacji rannych osób z pokładu jednostki.
16.11.2022

PKP zainteresowane rozwojem przewozu ładunków przez porty Łotwy

Polskie Koleje Państwowe są zainteresowane rozwojem przewozów ładunków przez porty łotewskie i poszukują możliwości zwiększenia tych wolumenów - poinformował cytowany w czwartkowym komunikacie prezes PKP Krzysztof Mamiński.
10.11.2022

Statek z 55 tys. ton nawozów od marca przebywa w Zatoce Ryskiej przez sankcje

Od marca w Zatoce Ryskiej przebywa statek z 55 tys. ton nawozów o wartości 17 mln dolarów. Jednostka utknęła tam po nałożeniu sankcji na ładunek, należący do firmy związanej z rosyjskim oligarchą. Władze Łotwy próbują znaleźć wyjście z tej sytuacji.
26.10.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.