• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gaz-System podpisał porozumienie z Dowództwem WOT w ramach rozwoju bezpieczeństwa energetycznego

rk

27.07.2023 21:59 Źródło: Gaz-System
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Gaz-System podpisał porozumienie z Dowództwem WOT w ramach rozwoju bezpieczeństwa energetycznego

Partnerzy portalu

Gaz-System

Wpisując się w zakres bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, w tym tej nadmorskiej, spółka będzie rozwijać zakres możliwości ochrony instalacji. Współpraca szkoleniowa, budowanie odporności państwa oraz przygotowanie do współdziałania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników spółki w sytuacjach kryzysowych to najważniejsze założenia wchodzącego w życie dokumentu. 

Podjęcie tej współpracy ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, wpisując się rozwijanie zdolności ochrony instalacji o kluczowym znaczeniu tak wewnątrz kraju, nadmorskiej oraz morskiej. Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesyłanie gazu ziemnego, zarządza niemal 12 tys. km gazociągów w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Od strony Morza Bałtyckiego bezpieczeństwo mają zapewniać polska Marynarka Wojenna oraz Morski Oddział Straży Granicznej, wedle swoich kompetencji i zadań wynikających z ich funkcji. Ponadto, wedle nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, jednostki morskie mają uzyskać możliwości działania w zakresie zwalczania potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa od strony morza, w tym chroniąc infrastrukturę morską i nadmorską.

Podpisany dokument ma rozwijać możliwości ochrony w oparciu o Wojska Obrony Terytorialnej. Sytuacji może sprzyjać fakt, że niektórzy pracownicy mogą być również członkami tej formacji, co może sprzyjać rozwojowi współpracy.

– Konsekwentne działania Rządu RP umacniają bezpieczeństwo energetyczne Polski. Cel dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski został zrealizowany. Teraz naszym zadaniem jest chronienie obiektów infrastruktury krytycznej w świadomy i zaplanowany sposób w ścisłej współpracy z odpowiednimi służbami. Inicjatywa Wojsk Obrony Terytorialnej dająca możliwość szkoleń dla pracowników kluczowych spółek i instytucji w kraju i wychodzi naprzeciw potrzebie wspólnego budowania bezpieczeństwa państwa. Zawarte porozumienie stanowi element skutecznego i konsekwentnego budowania wielowarstwowego systemu ochrony kluczowych obiektów i instalacji, których niezakłócone działanie gwarantuje utrzymanie tempa rozwoju gospodarczego, jak i odpowiedniego standardu życia obywateli naszego kraju. Jestem przekonana, że ta wspólna inicjatywa spółki GAZ-SYSTEM i Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej zapoczątkuje proces uzgadniania tego rodzaju dokumentów przez innych operatów usług kluczowych. Jest to kierunek oczekiwany przez polskie władze, jak i przeze mnie  jako Pełnomocnika Polskiego Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – powiedziała pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. 

- Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, ale także przygotowanie obronne społeczeństwa to w dzisiejszych czasach podstawowe elementy niezbędne dla zachowania ciągłości działania państwa. Realizacja żadnego z tych aspektów nie jest możliwa bez współpracy z policją, siłami zbrojnymi, strażą pożarną i innymi służbami mundurowymi. Sformalizowanie i koordynacja to następny krok dla zwiększenia bezpieczeństwa krajowego systemu przesyłu gazu ziemnego - powiedział prezes Zarządu Gaz-System Marcin Chludziński. 


Współpraca będzie się odbywać przede wszystkim w następujących obszarach szkoleń pracowników przedsiębiorstwa w zakresie podstaw szkolenia wojskowego, funkcjonowania systemu obronnego oraz współdziałania z Siłami Zbrojnymi RP, wzajemnego przekazywania informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych dla funkcjonowania firmy oraz jednostek WOT, a także przygotowania żołnierzy formacji i pracowników Gaz-System do współdziałania w sytuacjach kryzysowych. 

- Podpisanie porozumienia z Gaz-System jest realizacją zadania, które prowadzą Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) w zakresie budowania powszechnej gotowości obronnej państwa. To zadanie znajduje się w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego ogłoszonej przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę w maju 2020 roku. To jak ważne dla zapewnienia funkcjonowania państwa, a w tym efektywnego działania Sił Zbrojnych, jest bezpieczeństwo energetyczne, pokazała wojna wywołana agresją rosyjską na Ukrainę w lutym 2022 roku. Współpraca WOT i Gaz-Systemu będzie więc miała charakter szkoleniowy, ale również wymiar operacyjny, zapewniający świadomość zagrożeń dla strategicznej infrastruktury gazowej w Polsce. Zwiększenie ochrony infrastruktury krytycznej, w tym takich obiektów jak np. terminal LNG w Świnoujściu, jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa energetycznego państwa i budowania społecznej świadomości w tym zakresie - powiedział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Maciej Klisz.

Porozumienie formalizuje współpracę, która jest już realizowana pomiędzy Gaz-System a WOT. Personel Oddziału w Tarnowie został przeszkolony przez żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z Rzeszowa. Natomiast pracowników kilku pionów szkoliła 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej z Ciechanowa. Łącznie we wszystkich dotychczasowych szkoleniach wzięło udział 522 pracowników Gaz-System.  

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.