• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Okręty NATO w Gdyni [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Okręty NATO w Gdyni [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W godzinach porannych do gdyńskiego portu weszły fregaty należące do Stałego Zespołu Okrętów Państw NATO. Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów na okrętach.

Jednostki należące do elitarnego, natowskiego zespołu prowadzą regularne działania na Bałtyku, potwierdzając zdolność NATO do reagowania na zagrożenia oraz gotowość do ochrony państw członkowskich. W trakcie tego miesiąca regularnie były obecne w pobliżu polskich wód terytorialnych, a także wzięły udział w sojuszniczym ćwiczeniu typu Passex wraz z siłami morskimi Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Po tak długim pobycie w morzu okręty muszą, w ramach ograniczonej możliwości stałego operowania, wracać do portu celem uzupełnienia zapasów, konserwacji sprzętu i możliwości odpoczynku załogi.


To również niejedyna w ostatnim czasie wizyta okrętów NATO w polskim porcie. Dokładnie 5 września cztery jednostki – trzy fregaty i okręt zaopatrzenia, weszły do Gdyni w ramach wizyty roboczej, a kadra dowódcza spotkała się z dowódcami jednostek polskiej Marynarki Wojennej. Z kolei 19 września przybył uniwersalny okręt desantowy-dok USS Kearsarge.

Siła wikingów


Jako pierwsza do Portu Gdynia weszła duńska fregata HDMS Esbern Snare (F342) typu Absalon. W służbie jest od 2005 roku i należy do regularnie wykorzystywanych jednostek sojuszu, biorąc udział m.in. operacjach przeciwko piratom u wybrzeży Somalii oraz w Zatoce Gwinejskiej. Po latach regularnego operowania na Morzu Śródziemnym i Atlantyku, okręt powrócił na Bałtyk w związku z zagrożeniem stwarzanym przez Rosję po rozpoczęciu przez nią inwazji na Ukrainę.


Jednostka ma 137 metrów długości i 6300 ton wyporności. Osiąga prędkość 24 węzłów, a zasięg działania wynosi 17 000 kilometrów. Jest wyposażona w m.in. radar Thales SMART-S Mk2 3D, 4 radary kierowania ogniem Saab CEROS 200 i elektroniczny system pomiarowy wsparcia radarowego ES-3701 . Główne uzbrojenie stanowią dwa działa Rheinmetall GDM-008 35mm, 7 karabinów maszynowych 12,7 mm, rakiety MU90 Impact do zwalczania okrętów podwodnych, a także cztery wyrzutnie Stinger do likwidowania celów powietrznych. Systemy obronne tworzą również cztery 12-lufowe wyrzutnie wabików Terma DL-12T 130 mm, dwie 6-lufowe wyrzutnie wabików Terma DL-6T 130 mm i wyrzutnię Seagnat Mark 36 SRBOC. Jednostka posiada też lądowisko do obsługi śmigłowców EH-101.


Niderlandzki lew z doświadczeniem


Drugim okrętem, który wszedł do Gdyni, była holenderska fregata HNLMS Tromp (F803) typu De Zeven Provincien, w służbie od 2003 roku. W jej trakcie wielokrotnie brała udział w prowadzonych przez UE działaniach na rzecz bezpieczeństwa handlu morskiego i operacjach antypirackich na Oceanie Indyjskim. Prowadziła zarówno akcje ratunkowe, jak i abordażowe przy okazji odbijania statków opanowanych przez piratów. W latach 2018-2021 jednostka została poddana gruntownemu remontowi oraz modernizacji.


Okręt ma 144 metry długości i waży 6050 ton. Posiada 2 morskie silniki wysokoprężne Wärtsilä 16 V26 , o mocy 5,1 MW na olej napędowy oraz 2 turbiny gazowe Rolls-Royce Marine Spey SM 1C o mocy 19,5 MW. Osiąga prędkość do 30 węzłów. Jest tez wyposażony w radar poszukiwawczo-naprowadzający Tales Netherland APAR. Uzbrojenie stanowi system artyleryjski Oto Melara 127 mm, karabiny maszynowe Browning M2 12,7 mm, karabiny maszynowe FN MAG 7,62 mm, dwie podwójne wyrzutnie torped MK32 z torpedami Raytheon MK46, 32 pociski SM-2 IIIA, a także RIM-162 ESSM. Posiada lądowisko do obsługi śmigłowca NH-90, stanowiącego stałe wyposażenie okrętu.


Bojowa pięść NATO


SNMG 1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Podstawę zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. SNMG 2 operuje głównie na Morzu Śródziemnym.

Wielonarodowy i elitarny zespół prowadzi regularnie ćwiczenia z okrętami sił morskich innych państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich. Wypełniając swoje zadania w morzu okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność. Stanowią też bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.


NATO utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, natomiast pozostałe to zespoły sił przeciwminowych, których podstawę stanowią niszczyciele min. Zadaniem tych wielonarodowych zespołów okrętów jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych zadań obronnych – zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. W sytuacji kryzysowej państwa NATO nie mogą dopuścić do sparaliżowania transportu morskiego ponieważ to głównie tą drogą do zagrożonego kraju trafia pomoc humanitarna, surowce, paliwa oraz wsparcie bojowe.


Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi - nie potrzebują budowy osobnej bazy logistycznej, przenoszą silne i zróżnicowane uzbrojenie, mogą prowadzić akcje embarga, kontroli żeglugi, osłony jednostek z dostawami humanitarnymi, ewakuować zagrożoną ludność. Mogą również stanowić bazę dla jednostek specjalnych czy piechoty morskiej wykonującej zadania w głębi lądu. Większość czasu zespoły te spędzają na morzu między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. W sytuacji kryzysowej niemal z marszu mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu.


Polskie okręty wielokrotnie służyły w stałych zespołach NATO, zarówno okrętów, jak i przeciwminowych. Obecnie do służby w SNMG 1 przygotowuje się fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która w tym miesiącu, podczas wspólnych ćwiczeń typu Passex, podlegała certyfikacji i potwierdzeniu swoich zdolności do działania w międzynarodowym zespole okrętów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.