• <

Wynik wyszukiwania - "SNMG" - Wiadomości

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).
30.04.2024

Wizyta zespołu okrętów NATO w Szwecji. Nowy członek sojuszu wzmacnia jego zdolności obronne

Od czasu, gdy Szwecja oficjalnie przystąpiła do NATO 7 marca tego roku, okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) i Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) odbyły pierwsze wizyty w porcie w Sztokholmie, cementujące relacje z nowym państwem członkowskim. Wizyty są okazją do wymiany doświadczeń między kadrą morską Szwecji i pozostałych krajów. Najnowszym gościem na szwedzkich wodach był niemiecki okręt FGS Donau, będący jednostką flagową SNMCMG-1.
12.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

W Gdyni swój postój miała francuska fregata FS Aquitaine

Od 13 do 15 marca w Porcie Wojennym Gdynia cumowała francuska fregata przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, FS Aquitaine (D650). Była to okazja do uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi okrętu biorącego udział w największych ćwiczeniach NATO od czasu Zimnej Wojny, pk. "Steadfast Defender-24".
15.03.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

"Joint Warrior" - morski aspekt "Steadfast Defender 2024" pokazuje możliwości sił NATO

U północnych wybrzeży Norwegii rozpoczęły się 24 lutego ćwiczenia Royal Navy pk. "Joint Warrior 23-1" będące częścią serii największych od lat ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender 2024", największego tego typu przedsięwzięcia NATO od zakończenia Zimnej Wojny.
29.02.2024

"Dragon 2024" polskim wkładem w największe od lat ćwiczenia NATO pk. "Steadfast Defender 2024"

Dziś rozpoczęły się na terenie Polski ćwiczenia pk. "Dragon 2024". 20 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wraz z krajami wchodzącymi w skład Sojuszu będą ćwiczyć kolektywną obronę oraz odstraszanie potencjalnego napastnika. To największe ćwiczenia NATO od 1988 roku.
26.02.2024

"Steadfast Defender 24" największym pokazem siły NATO od czasu Zimnej Wojny

Początek 2024 roku wiąże się z rozpoczęciem przez NATO serii ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem "Steadfast Defender 24" (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbędą się głównie w Europie Środkowej, na lądzie, morzu i w powietrzu, weźmie udział 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw sojuszu oraz Szwecji. Zostanie sprawdzona zdolność jego sił do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.
23.01.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Eurokorpus z polskim dowództwem certyfikowany do prowadzenia działań połączonych NATO

Dowodzony przez gen. Jarosława Gromadzińskiego Eurokorpus podczas ćwiczeń w Norwegii uzyskał certyfikację NATO do dowodzenia operacjami reagowania kryzysowego - poniżej progu wojny - z wykorzystaniem połączonych sił: na lądzie, morzu, w powietrzu czy cyberprzestrzeni.
08.12.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

Wizyta niemieckiej fregaty FGS Mecklenburg-Vorpommern w Porcie Gdynia

W związku z trwającymi na Bałtyku ćwiczeniami sił okrętowych NATO mają miejsce regularne wejścia jednostek należących do państw wchodzących w skład sojuszu. Dziś do gdyńskiego portu wszedł okręt wchodzący w skład Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Aktualnie znajduje się przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego do Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. Także bierze udział w sojuszniczych ćwiczeniach pk. Joint Warrior.
10.11.2023

Ukraińskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu pk. "Joint Warrior" na Morzu Północnym

Pod holenderskim dowództwem znajdują się dwa okręty przeciwminowe, należące do Sił Morskich Ukrainy. Biorą udział w trwających dwa tygodnie ćwiczeniach, mając możliwość współdziałania z państwami NATO oraz partnerskimi.
02.11.2023

Polskie okręty wyruszają do Zatoki Fińskiej w związku z zagrożeniem dla podwodnej infrastruktury

Po przeprowadzeniu ćwiczeń oraz akcji przeciwminowych na francuskich wodach, Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) powraca na Morze Bałtyckie, aby wzmocnić patrole w związku z niedawnymi incydentami, jakimi było uszkodzenie gazociągu Balticconnector oraz kabli podmorskich. Na czele zespołu stoi kadra polskiej Marynarki Wojennej w ramach PKW Czernicki.
26.10.2023

Turcja: Amerykanie twierdzą, że przesunęli lotniskowce do wschodniej części Morza Śródziemnego "w celu ewentualnej ewakuacji cywilów"

Amerykanie powiedzieli tureckim wojskowym, że celem skierowania dwóch lotniskowców do wschodniej części Morza Śródziemnego, które nastąpiło po ataku Hamasu na Izrael, była "ewentualna ewakuacja cywilów" - poinformował w czwartek urzędnik tureckiego resortu obrony.
19.10.2023

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.
16.10.2023

Biały Dom: kolejna lotniskowcowa grupa uderzeniowa uda się na Morze Śródziemne

Lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z grupą eskortujących go okrętów uda się na Morze Śródziemne i będzie mógł w razie potrzeby wspomóc wcześniej wysłaną grupę okrętów w pobliżu Izraela - poinformował w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział też, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.
11.10.2023

USA wysyłają grupę uderzeniową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
08.10.2023

Zakończenie ćwiczenia "Northern Coast 23". Ważny sprawdzian dla polskich marynarzy

Przez dwa tygodnie, od 11 do 22 września br., trwało jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla sił morskich państw NATO, w tym należących do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1). 30 okrętów, 19 statków powietrznych i 3200 żołnierzy z 14 państw, prowadziły działania w ramach połączonej operacji obronnej na wodach terytorialnych Łotwy i Estonii.
25.09.2023

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

Okręt wykonujący zadanie wzmocnienia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża w ramach umowy między szefami resortów obrony Polski i Włoch odwiedził kolejny raz miejsce stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do wymiany doświadczeń w związku z wykonywanymi zadaniami i przedsięwzięciami w ramach NATO.
12.09.2023

Ćwiczenia sił NATO na Morzu Śródziemnym wraz z największym okrętem na świecie

Od 2 do 11 sierpnia br. trwały ćwiczenia pk. Sage Wolverine z udziałem międzynarodowej grupy okrętóww tym lotniskowcem USS Gerald Ford (CVN-78), który należy do najnowocześniejszych jednostek w arsenale US Navy.
18.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

USS Roosevelt znowu w gdyńskim porcie

Do Portu Gdynia drugi raz w tym miesiącu wszedł amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Roosevelt (DDG 80). Krótki postój, jaki miał miejsce 12 sierpnia br., służył zatankowaniu oraz uzupełnieniu zapasów na okręcie, po czym ten znowu wyszedł w morze, wykonywać zadania w ramach NATO.
13.08.2023

Pierwsza wizyta włoskiej fregaty Antonio Marceglia w Świnoujściu

Do Portu Świnoujście wszedł okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Jest on drugim, po niszczycielu rakietowym Caio Duilio, który prowadzi działania w związku z półroczną misją wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża.
04.08.2023

Wizyta polskich dowódców na lotniskowcu USS Gerald R. Ford

Na zaproszenie ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski i szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78). Wizyta odbyła się 17 lipca br. na Morzu Adriatyckim w ramach „Dnia Dostojnych Gości”, w trakcie której uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć zdolności operacyjne tego okrętu podczas misji na Morzu Śródziemnym.
20.07.2023

NATO zacieśnia kontrolę nad Bałtykiem, komplikując żeglugę rosyjskiej Marynarce Wojennej

Rozszerzające się NATO zacieśnia kontrolę nad Morzem Bałtyckim komplikując tranzyt Marynarki Wojennej Rosji, pisze w czwartkowej analizie brukselski portal informacyjny Politico.
13.07.2023

NATO rozmieszcza okręty na Morzu Bałtyckim podczas szczytu sojuszu w Wilnie

Wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO 1 (SNMG-1) jednostki zapewniają bezpieczeństwo od strony morza podczas trwającego w stolicy Litwy szczytu państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
11.07.2023

Polskie okręty wyruszają na półroczną misję w zespole "Tarczy Przeciwminowej" NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia pożegnania trzech okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i służących na nich marynarzy, wyruszających na półroczną misję jako część Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1). To już drugie tego typu wydarzenie w polskiej Marynarce Wojennej w tym roku.
10.07.2023

Rankiem do Portu Gdynia weszła niemiecka fregata FGS Bayern

Kolejny raz do polskiego portu wszedł okręt państwa należącego do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Tym razem jest to jednostka należąca do Deutsche Marine, która już parokrotnie pojawiała się w Gdyni.
07.07.2023

Koniec półrocznej misji. Kościuszko wraca do domu [GALERIA]

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). 29 czerwca okręt wrócił do Portu Wojennego Gdynia, gdzie czekał na niego komitet powitalny.
29.06.2023

ORP Kościuszko powróci w czwartek do gdyńskiego portu

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko w czwartek powróci do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka kończy swoją półroczną misję w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1.
29.06.2023

Kościuszko powraca do kraju po półrocznej misji

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wykonywała zadania w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). W czwartek powróci do macierzystej jednostki, Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów, stacjonującego w Porcie Wojennym Gdynia.
27.06.2023

Pokaz możliwości polskich okrętów podczas ćwiczenia Baltops-23

Od 5 do 16 czerwca trwa główna faza największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim pk. Baltops. W jego trakcie okręty, a także siły powietrzne i lądowe z 20 państw biorą udział w szeregu scenariuszy, co ma służyć polepszaniu działania w wielonarodowym zespole oraz polepszać zdolności do reagowania na współczesne zagrożenia i wyzwania.
13.06.2023

Rozpoczęło się ćwiczenie morskie Baltops-23

Dziś zaczęło się cykliczne, największe ćwiczenie morskie na Bałtyku, pk. Baltops. Blisko 20 państw, w tym 19 należących do NATO będzie do 16 czerwca wykonywać zadania w ramach szeregu scenariuszy, wzmacniając swoje zdolności operacyjne i współpracę w ramach dużego zgrupowania taktycznego.
05.06.2023

Francuski i włoski okręt cumują w Świnoujściu

Do Portu Wojennego Świnoujście weszły, 31 maja, włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio oraz francuski zbiornikowiec FS Somme. Robocza wizyta była okazją do odpoczynku marynarzy i uzupełnienia zapasów, a także spotkania z kadrą dowódczą polskiej Marynarki Wojennej.
03.06.2023

Dowództwo Generalne: polskie okręty i samoloty w ćwiczeniu Baltops

Trzy polskie okręty, a także samoloty i śmigłowce wezmą udział w 52. edycji ćwiczenia Baltops 23, które rozpocznie się w sobotę w Tallinnie - poinformowało w czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
01.06.2023

Niszczyciel rakietowy Caio Duilio wejdzie do Portu Świnoujście

Po niemal tygodniowym pobycie w morzu, wykonując zadania statutowe, ponownie do polskiego portu wejdzie włoski okręt, który dwa tygodnie temu przybył na polskie wody terytorialne, aby wspierać ochronę polskiego wybrzeża i zwalczać zagrożenia z powietrza.
30.05.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej

Obecność międzynarodowej grupy okrętów była okazją do spotkania jej przedstawicieli z wyższą kadra dowódczą polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni, a także lokalnymi władzami miejskimi. W gronie pięciu fregat, które zacumowały w Porcie Gdynia i Porcie Wojennym Gdynia, jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
29.05.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Przy wejściu do Portu Gdynia zaroiło się od okrętów. Od godzin porannych do niego oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne jednostki znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata

W godzinach porannych do Portu Gdynia oraz Portu Wojennego Gdynia wejdzie pięć okrętów Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Będzie to jak dotąd największa wizyta międzynarodowej grupy jednostek morskich w tym roku. To także powrót niewidzianego od stycznia ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
25.05.2023

Polska fregata w składzie eskorty atomowego lotniskowca US Navy

Odwiedzający w ostatnim czasie Norwegię lotniskowiec USS Gerald R. Ford wziął udział w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem okrętów NATO, a także znajdował się pod jego stałą eskortą. W tym silnym zgrupowaniu morskim znalazła się fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. jest członkiem Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).
24.05.2023

Prężenie muskułów na dalekiej Północny. Demonstracja siły flot NATO i Rosji

W odpowiedzi na manewry z udziałem sił morskich NATO pk. Formidable Shield 23, Federacja Rosyjska postanowiła zorganizować własne ćwiczenia na akwenie zlokalizowanym na dalekiej Północny. Ten pokaz siły ma służyć jako "przestroga" dla sił międzynarodowych, jednocześnie wpisując się w niesłabnący ciąg napięć spowodowany trwającą od 24 lutego ubr. rosyjską agresją na Ukrainę. W międzyczasie państwa NATO i zaprzyjaźnione prowadzą własne ćwiczenia morskie.
23.05.2023

Niesłabnący potencjał fregat. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na Dynamic Mongoose-23

Polska fregata rakietowa wzięła udział w międzynarodowym ćwiczeniu na Morzu Północnym pk. Dynamic Mongoose-23. Od początku maja działała w trudnych warunkach na morzu, pokazując przygotowanie załogi do prowadzenia skomplikowanych i wymagających operacjach w ramach NATO. Na co dzień służąca w 3. Flotylli Okrętów i stacjonująca w Porcie Wojennym Gdynia potwierdza obecność i znaczenie polskiej Marynarki Wojennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i nie tylko.
16.05.2023

Dowódca zespołu NATO zapewnia o zdolności sojuszu do obrony członków

Zapewniamy społeczność krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, że NATO jest obecne i działa na wodach północy Europy, powiedział w niedzielę w Szczecinie dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupy 1 kmdr por. Ole Torstein Sjo.
07.05.2023

Pokaz możliwości. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na międzynarodowych ćwiczeniach w pobliżu Islandii

Jedenaście państw NATO bierze udział międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 2023, będących zakrojonym na szeroką skalę sprawdzianem zdolności sił morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych na północnym Atlantyku w dniach od 24 kwietnia do 5 maja. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Islandia. Wśród zaangażowanych w to wydarzenie okrętów jest polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1.
29.04.2023

Estonia. Ujawniono tajne dokumenty strategiczne Rosji z planem przeciwdziałania NATO nad Bałtykiem

Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych ujawniła tajne dokumenty strategiczne Rosji obejmujące m.in. plan zredukowania obecności NATO i zwiększenia wpływów Kremla i rosyjskiej kultury w krajach bałtyckich - poinformowały w środę m.in. estoński dziennik "Eesti Paevaleht", niemiecki "Suddeutsche Zeitung" i portal Yahoo News.
26.04.2023

Finlandia wzięła udział w swych pierwszych ćwiczeniach NATO

Finlandia wzięła udział w swych pierwszych manewrach jako kraj członkowski NATO. Fińskie fregaty wraz z niemieckim okrętem FGS Mecklenburg-Vorpommern i portugalskim NRP Bartolomeu Dias ćwiczyły wspólnie w z Zatoce Fińskiej - podaje w piątek amerykański magazyn "Barron's".
14.04.2023

ORP Gen. Tadeusz Kościuszko będzie dostępny dla zwiedzających w porcie w Rotterdamie

Przez najbliższy tydzień mieszkańcy Rotterdamu mogą podziwiać zacumowaną w porcie fregatę rakietową ORP Gen. Tadeusz Kościuszko - poinformowała Ambasada RP w Hadze. W niedzielę jednostka będzie dostępna dla zwiedzających.
13.04.2023

Finlandia cementuje członkostwo w NATO poprzez wspólne ćwiczenia morskie

W ramach swojej zwyczajowej działalności Stały Zespół Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1) pojawił się na fińskich wodach terytorialnych. Była to okazja nie tylko potwierdzenia obecności sojuszu na Bałtyku, ale też wsparcia dla jego nowego członka, także w ramach prowadzenia działań na morzu.
13.04.2023

Wielkanoc w jednostkach Marynarki Wojennej

Zbliżające się obchody Wielkanocy to czas spotkań w gronie rodzinnym. W jednostkach polskiej Marynarki Wojennej z tej okazji odbyły się spotkania kadry, w trakcie której wojskowi złożyli sobie życzenia. Z racji na ciągłość utrzymania bezpieczeństwa państwa wielu marynarzy ten czas spędzi w bazach wojskowych i na pokładach okrętów.
07.04.2023

"Ten dywizjon ma przyszłość". 93. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców [GALERIA]

Rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety była okazją nie tylko do wspominek oraz wręczania wyróżnień i nagród. Z racji na pracowitość jednostki, a także stojące przed nią wyzwania jest jedną z formacji polskiej Marynarki Wojennej, która z optymizmem patrzy w przyszłość. Oficerowie i marynarze wiążący swoją karierę z dywizjonem mają świadomość, że znajduje się wciąż u progu dynamicznego rozwoju i licznych perspektyw z tym związanych.
02.04.2023

Koniec odysei ORP Lublin? Okręt rozpoczyna próby zdawczo-odbiorcze

Kończy się jeden z najdłuższych remontów okrętu w polskiej Marynarce Wojennej. Okręt transportowo-minowy proj. 767 ORP Lublin znajdował w się w stoczni od 2017 roku i potencjalnie niedługo wróci do służby.
30.03.2023

Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku

Jednostki wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej ćwiczyły od 13 do 17 marca na wodach Bałtyku. Podczas ich trwania wspólnie przeprowadziły epizody szkoleniowe z amerykańskim niszczycielem USS Porter. Była to okazja do pogłębiania partnerstwa w ramach NATO i potwierdzania zdolności sił polskiej Marynarki Wojennej.
20.03.2023

24. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Rola infrastruktury portowej i marynarki wojennej widoczna jak nigdy dotąd

Ponad dwie dekady członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego utwierdzają znaczenie Polski w ramach systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. Swój istotny udział ma w tym morski rodzaj sił zbrojnych, a wchodzące w jego skład okręty i inne jednostki regularnie biorą udział w ważnych operacjach i zadaniach sojuszu.
12.03.2023

Marynarka Wojenna utwierdza znaczenie Polski w NATO

Wyjście 4 stycznia 2023 roku fregaty rakietowej ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” celem dołączenia do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) przypomina, że morski rodzaj sił zbrojnych od lat współdziała z siłami sojuszników. Nie tylko potwierdza znaczenie kraju w systemie bezpieczeństwa Sojuszu, ale tez zaznacza rolę sił morskich w tym systemie.
05.01.2023

Kościuszko w gronie wojowników [GALERIA]

Żegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków, członkowie załogi fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuścili Port Wojenny Gdynia, aby dołączyć do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. W służbie za granicą okręt spędzi blisko pół roku.
04.01.2023

W środę ORP Gen. T. Kościuszko opuści Port Wojenny Gdynia i dołączy do SNMG1

Prezydent Andrzej Duda postanowił o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Morskiego NATO (SNMG1) na akwenie mórz: Bałtyckiego, Północnego, Norweskiego, Śródziemnego oraz we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego. Uroczyste pożegnanie fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko odbędzie się w środę.
03.01.2023

Kościuszko dołączy do elity NATO

Fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuści macierzysty Port Wojenny Gdynia i dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1). Uroczyste pożegnanie okrętu odbędzie się 4 stycznia 2023 roku o godzinie 10:00.
30.12.2022

Okręty NATO w Gdyni [ZDJĘCIA]

W godzinach porannych do gdyńskiego portu weszły fregaty należące do Stałego Zespołu Okrętów Państw NATO. Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów na okrętach.
04.12.2022

Marynarze NATO z wizytą w gdyńskim magistracie

Dowódcy okrętów, które w piątek przypłynęły do Gdyni, spotkali się z władzami miasta; rozmowy z przedstawicielami Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – SNMG-1 dotyczyły m.in. bieżącej sytuacji i planów związanych z pobytem marynarzy w Polsce. Podziękowano również za wsparcie jakiego NATO udziela Polsce.
04.12.2022

Fregaty NATO wejdą do Gdyni

Już jutro, tj. w piątek 2 grudnia, do Gdyni mają zawinąć dwa imponujące okręty!
01.12.2022

Okrętowa Grupa Zadaniowa w natarciu

Przez cały ostatni tydzień okręty wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów ćwiczyły różne morskie scenariusze. Swoje zadania wykonywały także wespół z jednostkami państw sojuszniczych służącymi w zespole sił reagowania NATO.
21.11.2022

Amerykański okręt cumuje przy gdyńskim nabrzeżu

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely cumuje w gdyńskim porcie. Jak dowiedziała się PAP, jednostka uzupełnia zapasy.
06.05.2022

Okręty NATO w Estonii w ramach wspólnych ćwiczeń

Stały zespół sił morskich NATO nr 1 (SNMG1), składający się z sześciu okrętów, odwiedził estoński Tallin, skąd wyruszył na odbywające się w okolicy ćwiczenia.
20.04.2022

Cold Response z udziałem NATO w Arktyce. Przed nami manewry na lądzie i na morzu

W należącej do Norwegii części Arktyki rozpoczęły się w poniedziałek manewry Cold Response z udziałem 30 tys. żołnierzy z 27 krajów, w tym 23 członków NATO, także Polski. Rosja nie przyjęła zaproszenia jako obserwator.
14.03.2022

Polskie okręty ćwiczyły na Bałtyku

W ramach manewrów „Passex” na Morzu Bałtyckim wraz z holenderskim okrętem desantowym HNLMS Rotterdam ćwiczyły załogi fregaty ORP Gen. K. Pułaski oraz korwety patrolowej ORP Ślązak.
29.01.2022

Hiszpańskie okręty wojenne wzmocnią siły morskie NATO na Morzu Czarnym

W odpowiedzi na apel dowództwa NATO hiszpańskie ministerstwo obrony podjęło decyzję o wysłaniu trzech okrętów wojennych na Morze Czarne w związku ze wzrostem napięcia i ryzykiem rosyjskiej napaści na Ukrainę. Hiszpańskie myśliwce trafią zaś do Bułgarii.
22.01.2022

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Breeze 2021 w Bułgarii

W dniach 11-19 lipca Bułgaria po raz kolejny była gospodarzem wielonarodowych ćwiczeń wojskowych rozgrywanych w basenie Morza Czarnego pk. Breeze 2021.
20.07.2021

Zakończyła się jubileuszowa edycja Baltops-50

Do macierzystego Portu Wojennego Gdynia powróciła dziś (19 czerwca br.) korweta patrolowa ORP Ślązak. Okręt brał udział w największych na Bałtyku manewrach morskich pk. BALTOPS, których celem było przećwiczenie procedur reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.
18.06.2021

Rozpoczęły się ćwiczenia morskie Baltic Operations

Osiemnaście państw Partnerstwa dla Pokoju bierze udział w tegorocznym międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. Baltic Operations. Faza morska rozpoczęła się w niedzielę, 6 czerwca i potrwa do 19 czerwca. Okręty i lotnictwo morskie operować będzie na Bałtyku oraz w Cieśninach Bałtyckich. Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniu korwetę patrolową, trałowce oraz śmigłowce.
07.06.2021

Passex sojuszników na Bałtyku [foto]

Na Bałtyku zakończyło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli, wspierane przez Siły Powietrzne odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
19.03.2021

Kanadyjska fregata rakietowa HMCS w gdyńskim porcie

W piątek, 5 marca, do gdyńskiego portu weszły okręty Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Wizyta Sojuszniczego Zespołu ma charakter roboczy.
06.03.2021

ORP Pułaski wrócił do domu

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski powróciła do Gdyni. Jednostka gdyńskiej Flotylli reprezentowała Polską Marynarkę Wojenną w ćwiczeniu „ORCA" na wodach Oceanu Atlantyckiego.
12.11.2020

ORP Pułaski w ćwiczeniu ORCA [foto]

We wtorek, 10 listopada, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski powróciła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka gdyńskiej Flotylli reprezentowała Polską Marynarkę Wojenną w ćwiczeniu pk. ORCA na wodach Oceanu Atlantyckiego.
11.11.2020

Okręty NATO w Porcie Gdańsk [foto, wideo]

Dzisiaj (9 października) do gdańskiego portu wpłynęło siedem okrętów stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO (SNMCM G1). Jednostki zacumowały w pobliżu nabrzeża Westerplatte.
09.10.2020

Ćwiczenia PASSEX na Bałtyku

Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
08.05.2020

Dowódca 8.FOW mianowany na kontradmirała

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski.
16.08.2019

Bułgaria: ćwiczenia morskie z udziałem 11 państw i jednostek NATO

Na bułgarskich wodach terytorialnych rozpoczęły się w sobotę zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia "Briz 2019" z udziałem 11 państw oraz jednostek NATO - poinformowało ministerstwo obrony Bułgarii. Manewry potrwają do 21 lipca.
13.07.2019

Pułaski wrócił do domu

Po pięciu miesiącach na morzu i przebyciu 23 650 mil morskich nadszedł czas na powrót do domu i stęsknionych rodzin. W środę, 26 czerwca, fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” wróciła do macierzystego portu w Gdyni. Od lutego jednostka uczestniczyła w misji na północnym Atlantyku i akwenach europejskich w ramach działań okrętów NATO. Załogę w porcie wojennym powitali dowódcy Marynarki Wojennej, koledzy marynarze, a przede wszystkim rodziny.
26.06.2019

Gdynia: ORP Gen. K. Pułaski wraca z 5-miesięcznej misji NATO

W środę rano do portu wojennego w Gdyni wpłynie fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, która przez ostatnie pięć miesięcy, w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO, brała udział w misjach na północnym Atlantyku i akwenach europejskich.
21.06.2019

Na Bałtyku rozpoczęły się ćwiczenia Baltops-19 (wideo)

Około 50 okrętów różnych klas i typów, 36 śmigłowców i samolotów, 8600 marynarzy oraz żołnierzy piechoty morskiej bierze udział w tegorocznych ćwiczeniach Baltops, które rozpoczęły się na Bałtyku.
12.06.2019

Misja uczy pokory - uroczystości przy pominiku Polski Morskiej

Służą w różnych rejonach świata, z dala od polskich granic. A wszystko dla utrzymania bezpieczeństwa i pokoju tam, gdzie jest on zagrożony. Żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych uczestniczą w misjach zagranicznych od 1953 roku. 29 maja mieli swoje święto. Obchodzony jest wtedy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Z tej okazji w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej, odbyły się oficjalne uroczystości. Ich uczestnicy oddali hołd oraz uczcili pamięć o
30.05.2019

PKW Pułaski 2019 z wizytą na Łotwie

Marynarze z fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, wchodzącej w skład Stałego Zespołu Morskiego NATO (SNMG1), złożyli w ostatni weekend trzydniową wizytę w stolicy Łotwy, Rydze.
08.05.2019

Okręty Sił Odpowiedzi NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Bałtyku (foto)

Główne zadania jakie wykonywać będą szkolące się jednostki polegają na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
26.04.2019

Ćwiczenia NATO i gdyńskiej Flotylli na poligonach morskich Morza Bałtyckiego

Okręty Sił Odpowiedzi NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli rozpoczęły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego. Główne zadania jakie wykonywać będą szkolące się jednostki polegają na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
24.04.2019

Sześć okrętów NATO zawinęło do Gdyni. Cztery można zwiedzać (foto)

Sześć okrętów NATO w Porcie Gdynia. Jednostki Stałego Zespołu Sił Morskich NATO-SNMG1 zawinęły tam w piątek rano. Oprócz polskiej fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, są to okręty z Hiszpanii, Niemiec, Turcji, USA i z Wielkiej Brytanii. Wizyta ma charakter roboczy, a marynarze pozostaną w Gdyni przez całe Święta Wielkanocne. Część jednostek jest dostępna dla zwiedzających.
19.04.2019

Okręty NATO w Gdyni zostaną udostępnione do zwiedzania

W piątek, 19 kwietnia, w godzinach rannych, do gdyńskiego portu wejdzie 6 okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Wśród okrętów będzie polska fregata ORP Gen. K. Pułaski.
18.04.2019

Sześć okrętów NATO wpłynie w piątek do Gdyni

Sześć okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO-SNMG1 wpłynie w piątek do portu w Gdyni. Oprócz polskiej fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski będą to jednostki z Hiszpanii, Niemiec, Turcji, USA i z Wielkiej Brytanii. Wizyta ma charakter roboczy.
16.04.2019

ORP Gen. K. Pułaski w Plymouth

Polska fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski kontynuuje działania w ramach Stałego Zespołu Morskiego NATO (SNMG-1). Ostatnie dni polscy marynarze spędzili w angielskim porcie Plymouth, gdzie przygotowywali się do jednego z największych ćwiczeń morskich pod kryptonimem „Joint Warrior 2019”.
22.03.2019

Okrętowa Grupa Zadaniowa w akcji

W poniedziałek, 4 marca, w ramach OGZ okręty 3. Flotylli Okrętów rozpoczęły pierwsze w tym roku manewry na Bałtyku. To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
07.03.2019

PKW Pułaski w Bergen

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski tworząca Polski Kontyngent Wojskowy (PKW Pułaski 2019) przez ostanie dni cumowała w norweskim porcie Bergen. Z dniem 1 lutego polska jednostka weszła w skład Stałego NATO-wskiego Zespołu Okrętów SNMG1.
07.02.2019

Fregata ORP Gen. K. Pułaski już w Siłach Odpowiedzi NATO

Po dziesięciu latach, fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wraca do Sił Odpowiedzi NATO. Wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) na początku lutego dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Jednostka opuściła dziś macierzysty port w Gdyni. Polscy marynarze i lotnicy morscy do kraju wrócą w czerwcu. Na czas trwania misji powołany został Polski Kontyngent Wojskowy (PKW Pułaski 2019).
29.01.2019

Fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski po 11 latach dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1

Fregata rakietowa ORP "Gen. Kazimierz Pułaski" wypłynie we wtorek z portu wojennego w Gdyni, aby po raz trzeci po 11 latach dołączyć do elitarnego Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. Służba polskiej jednostki będzie trwać do czerwca.
27.01.2019

Pułaski w 2019 r. wzmocni Siły Odpowiedzi NATO

Po ponad dziesięciu latach przerwy wraca do Sił Odpowiedzi NATO. Od nowego roku ORP „Generał Kazimierz Pułaski” pozostanie w pełnej gotowości, aby w lutym dołączy do stałego zespołu okrętów operujących na Morzu Północnym. My tymczasem odwiedziliśmy stacjonujący w Gdyni okręt z kamerą i sprawdziliśmy, czym dysponuje najpotężniejsza polska fregata rakieto
02.01.2019

Przekazanie obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W piątek, 9 listopada, w świnoujskim Porcie Wojennym odbędzie się ceremonia przekazania obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Komandor Piotr Nieć przejmie obowiązki dowódcy 8.FOW od kontradmirała Krzysztof Zdonka.
07.11.2018

Pożegnanie dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych

W poniedziałek, 5 listopada, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
06.11.2018

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych

W poniedziałek, 8 października, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy Gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
08.10.2018

ORP Pułaski: Rakiety w celu

Po raz kolejny marynarze 3. Flotylli Okrętów udowodnili swój profesjonalizm. Załoga fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski pełnym sukcesem zakończyła strzelanie rakietowe do celów powietrznych z faktycznym wykorzystaniem uzbrojenia - rakiet SM-1.
31.08.2018

Duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare w Gdyni

Do Gdyni weszła jednostka flagowa Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG 1 (Standing NATO Maritime Group One). Duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare zacumował w piątek w Porcie Wojennym Gdynia. Wizyta ma charakter roboczy.
24.08.2018

Polskie okręty wróciły z międzynarodowego ćwiczenia Passex

Razem z siłami NATO ćwiczyli operację osłony transportu morskiego. Ich zadaniem było bezpieczne przeprowadzenie przez Bałtyk strategicznego konwoju. A wszystko w ramach międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem Passex. W piątek polskie okręty zakończyły swoje zadania i wróciły do portu wojennego w Gdyni.
23.03.2018

Operacja osłony transportu morskiego

Port Wojenny w Gdyni opuściły okręty, które do piątku, 23 marca, będą tworzyć na morzu Okrętową Grupę Zadaniową (OGZ). Równocześnie na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX.
19.03.2018

18 lat pod biało-czerwoną banderą

Brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, operował w Siłach Odpowiedzi NATO, funkcjonował jako Polski Kontyngent Wojskowy. Na morzu spędził 949 dni przebywając ponad 149 tysięcy mil morskich.
15.03.2018

Marynarska służba w NATO

Udział w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych, a także w operacjach bojowych i Siłach Odpowiedzi – tak krótko można scharakteryzować bilans działań Marynarki Wojennej pod flagą NATO.
09.03.2018

Kanadyjska fregata gościła w Gdyni (foto)

Należąca do Marynarki Wojennej Kanady fregata HMCS St. John's pojawiła się z krótką wizytą w Gdyni
27.01.2018

Manewry wojskowe Passex na Bałtyku

Do piątku potrwają na Bałtyku manewry Passex z udziałem Marynarki Wojennej. Załogi okrętów wraz z lotnictwem morskim ćwiczą poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, obronę przed atakami z powietrza, niszczenie celów nawodnych, akcje embarga i kontroli żeglugi.
25.01.2018

Ćwiczenie PASSEX na Bałtyku

5 września na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Okręty z Norwegii, Portugalii, Kanady, Niemiec, Holandii oraz Polski, wspierane przez lotnictwo morskie prowadzą operację osłony strategicznego transportu morskiego.
05.09.2017

Kolejny okręt NATO zawinie do Gdyni

Planet po raz pierwszy w Gdyni. Niemiecki okręt zacumuje przy Nabrzeżu Francuskim 16 września. To najbardziej zaawansowana jednostka badawcza NATO.
04.09.2017

Cztery okręty NATO wpłynęły do Gdyni

Z wizytą roboczą zacumowały w sobotę przy nabrzeżu francuskim Portu Handlowego w Gdyni cztery okręty Stałych Sił Morskich NATO-SNMG1. Okręty wyjdą w morze we wtorek.
02.09.2017

Siły odpowiedzi NATO w Gdyni

W sobotę, 2 września, do Gdyni wejdzie zespół 4 okrętów Stałych Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Okręty Sojuszu zacumują przy nabrzeżu francuskim Portu Handlowego w Gdyni. Wizyta ma charakter roboczy.
31.08.2017

15 lat temu podniesiono banderę na ORP Gen. T. Kościuszko

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto ceremonią uroczystego podniesienia bandery, proporca i wielkiej gali banderowej. W uroczystości rocznicowej oprócz załogi, byłych dowódców okrętu oraz zaproszonych gości uczestniczyli m.in. szef sztabu 3. Flotylli Okrętów, kmdr Wojciech Sowa oraz dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych, kmdr Tomasz Czapczyński, którzy podziękowali załodze za dotychczasową służbę pod polską banderą.
13.06.2017

Manewry na Morzu Śródziemnym

W poniedziałek (24 kwietnia) Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) przeprowadził ćwiczenia z maltańską jednostką patrolową. Jeszcze tego samego dnia dowodzony przez kmdr por. Aleksandra Urbanowicza zespół rozpoczął współpracę z dwoma hiszpańskimi okrętami.
26.04.2017

PKW Czernicki 2017 w „Ariadne 17”

ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wraz z podległymi okrętami SNMCMG2 zakończył udział w międzynarodowym ćwiczeniu sił przeciwminowych „Ariadne 17”. Jednostki Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 opuściły grecki port Patras i obrały kurs na Morze Liguryjskie.
10.04.2017

46. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu i osłony transportu morskiego.
10.03.2017

18 lat Marynarki Wojennej w NATO

W niedzielę, 12 marca, mija 18 lat od dnia, kiedy Polska przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego. Polskie okręty wielokrotnie prowadziły działania w ramach Stałych Zespołów NATO i operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, spędzając pod flagą Paktu Północnoatlantyckiego łącznie ponad 8 lat.
09.03.2017

SNMCMG2 na Morzu Egejskim (foto)

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) pod polskim dowództwem zakończył dzisiaj manewry z siłami sojuszniczymi na Morzu Egejskim. Ćwiczono z okrętami z Niemiec i z Grecji oraz współpracowano ze śmigłowcem greckiej Marynarki Wojennej. Obecnie jednostki Zespołu obrały kurs na cieśninę Dardanele, aby wkrótce rozpocząć misję na Morzu Czarnym.
01.03.2017

ORP Gen. Kościuszko powrócił z arktycznych manewrów

We współpracy z lotnictwem morskim, w tym śmigłowcem pokładowym fregaty rakietowej OHP ORP Gen. T. Kościuszko, okręty uczestniczące w tegorocznym międzynarodowym ćwiczeniu Task Group-17 (TG-17) doskonaliły elementy defensywnej operacji morskiej.
20.02.2017

Arktyczne manewry zakończone

ORP Gen. T. Kościuszko zakończył udział w arktycznych manewrach TG-17. W poniedziałek, 20 lutego, o godz. 10:00 fregata rakietowa wejdzie do macierzystego portu w Gdyni.
14.02.2017

Arktyczne wyzwanie ORP Gen. T. Kościuszko

Arktyczne warunki, walka z okrętami nawodnymi i podwodnymi oraz odpieranie ataków szybkich łodzi. To nie wszystko co czeka załogę fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko na północnych wodach przy kole podbiegunowym podczas ćwiczenia TG-17.
26.01.2017

Zmiany kadrowe w dOB

13 stycznia w Porcie Wojennym w Gdyni odbyło się uroczyste pożegnanie zastępcy dowódcy - szefa Sztabu Dywizjonu Okrętów Bojowych komandora porucznika Piotra Nieć.
13.01.2017

Półroczna misja ORP Xawery Czernicki

Żołnierze polskiej marynarki wojennej tuż po świąteczno-noworocznym okresie wypłyną na pokładzie okrętu ORP Xawery Czernicki w kierunku Morza Śródziemnego by zneutralizować miny, które zalegają tam od czasu II Wojny Światowej.
23.12.2016

Rosja zaprzecza, jakoby planowała zawinięcie jej lotniskowca do Ceuty

Moskwa zdementowała w środę "spekulacje zagranicznych mediów", jakoby planowano zawinięcie lotniskowca Admirał Kuzniecow do hiszpańskiej Ceuty w celu uzupełnienia paliwa. Tymczasem wg hiszpańskiego MSZ Rosja wycofała wniosek o zawinięcie tego okrętu do Ceuty.
26.10.2016

Port Gdynia gości okręty NATO. Można je zwiedzać

Przy Nabrzeżu Francuskim cumują trzy fregaty NATO: hiszpańska ESPS Mendez Nunez, portugalska NRP Alvares Cabral oraz niemiecka FGS Ludwigshafen. Wizyta robocza jednostek NATO związana jest manewrami wojskowymi prowadzonymi na Morzu Bałtyckim.
16.09.2016

ORP Gen. T. Kościuszko wrócił z misji m.in. na Morzu Egejskim

Po dwóch miesiącach spędzonych na Morzach Śródziemnym i Czarnym a głównie Egejskim, w piątek do portu w Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. Okręt brał udział w misji NATO związanej z kryzysem uchodźczym i ochroną południowej flanki Sojuszu.
16.09.2016

Okręty NATO wejdą do Gdyni. Będzie można je zwiedzać

W piątek 16 września z wizytą roboczą wejdą do Gdyni trzy fregaty Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG-1: hiszpańska ESPS Mendez Nunez, portugalska NRP Alvares Cabral oraz niemiecka FGS Ludwigshafen. Jednostki będą udostępnione do zwiedzania.
14.09.2016

ORP Gen. T. Kościuszko kończy misję i wraca do Gdyni

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko kończy swoją dwumiesięczną misję na Morzu Śródziemnym, Egejskim oraz Czarnym, której celem była ochrona południowych granic NATO. W piątek, 16 września, o godz. 10:00, okręt powróci do portu wojennego w Gdyni.
13.09.2016

ORP Kościuszko w Stałym Zespole Okrętów NATO

Od 5 lipca 2016 r. polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko uczestniczy w misji Stałego Zespołu Okrętów NATO (NATO Standing Maritime Group 2 – SNMG2) w obszarze Morza Egejskiego. Celem misji jest wsparcie UE, a w szczególności unijnej agencji Frontex, w działaniach na rzecz zażegnania kryzysu migracyjnego.
24.08.2016

ORP Gen. T. Kościuszko patroluje Morze Egejskie

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko przebywa na misji pod auspicjami NATO już ponad półtora miesiąca.
17.08.2016

ORP Gen. T. Kościuszko na Morzu Śródziemnym

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko dołączyła do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (ang. Standing NATO Maritime Group 2 - SNMG2). Na Morzu Śródziemnym polscy żołnierze będą zaangażowani m.in. w przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi drogą morską.
11.07.2016

ORP Kościuszko wyruszy na Morze Śródziemne

Fregata rakietowa ORP "Kościuszko" w środę opuści port wojenny w Gdyni i wyruszy na Morze Śródziemne, by wziąć udział w misji NATO związanej z kryzysem uchodźczym. Marynarze i lotnicy z pokładowego śmigłowca SH-2G wrócą do Polski we wrześniu.
29.06.2016

14 lat w służbie pod biało-czerwoną banderą

28 czerwca 2002 r. w bazie Marynarki Wojennej USA w San Diego, kmdr por. Krzysztof Maćkowiak po raz pierwszy podniósł biało-czerwoną banderę na fregacie ORP Gen. T. Kościuszko. Dzisiaj na pokładzie jednostki odbyła się uroczysta zbiórka załogi.
27.06.2016

ORP Gen. T. Kościuszko w stałym zespole okrętów NATO

29 czerwca fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko opuści port wojenny w Gdyni i uda się w rejon Morza Śródziemnego. Wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) na początku lipca dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2).
27.06.2016

ORP Kościuszko rusza na manewry do Wielkiej Brytanii

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko oraz wydzielony komponent 43. Bazy Lotnictwa Morskiego - piloci, nawigator-oficer taktyczny oraz personel techniczny, kończą udział w międzynarodowym ćwiczeniu Northern Coasts 2015.
24.09.2015

Northern Coasts na Bałtyku

Trzy okręty uderzeniowe z 3. Flotylli Okrętów: fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko, okręt rakietowy ORP Grom oraz korweta ZOP ORP Kaszub wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu Northern Coasts na Bałtyku.
08.09.2015

16 lat w NATO

Marynarka Wojenna była pierwszym rodzajem Sił Zbrojnych, który w 1999 roku rozpoczął współpracę z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ciągu szesnastu lat, w ramach 21 różnego rodzaju misji międzynarodowych polskie okręty spędziły łącznie ponad 90 miesięcy w służbie pod flagą Sojuszu.
11.03.2015

ORP Generał Kazimierz Pułaski obchodził swoje 13 urodziny

Operował w Siłach Odpowiedzi NATO, brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, w kilkudziesięciu międzynarodowych ćwiczeniach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Partnerstwa dla Pokoju – to najważniejsze wydarzenia opisujące działania fregaty rakietowej ORP „Gen. K. PUŁASKI” pod biało-czerwoną banderą.
18.03.2013

Marynarka Wojenna 14 lat w Nato

W piętnasty rok funkcjonowania w strukturach Sojuszu Marynarka Wojenna wkracza dowodząc „Tarczą Przeciwminową Europy” – jednym z czterech elitarnych, stałych zespołów NATO.
13.03.2013

Marcin Gortat na okrętach w Gdyni

W środę, 1 sierpnia, Marcin Gortat odwiedzi Port Wojenny w Gdyni. W trakcie wizyty pozna specyfikę służby w Marynarce Wojennej oraz spotka się z załogami okrętów podwodnych i fregat rakietowych.
31.07.2012

Marynarka Wojenna 13 lat w NATO

W poniedziałek 12 marca, minęło 13 lat od dnia, kiedy Polska weszła w struktury NATO. Przez ten okres jednostki Marynarki Wojennej uczestniczyły w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych i operacjach bojowych.
13.03.2012

Dowódca Marynarki Wojennej z wizytą w siłach morskich Rumunii

Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea w minionym tygodniu złożył trzydniową wizytę w Rumunii. Głównym tematem wizyty była wymiana wzajemnych doświadczeń oraz omówienie perspektyw rozwoju współpracy pomiędzy flotami obu państw.
22.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.