• <
Baltexpo2023_duży

Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej

29.05.2023 15:01 Źródło: Słuzby Prasowe MW, Urząd Miejski w Gdyni
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej

Partnerzy portalu

Służby Prasowe COM-DKM

Obecność międzynarodowej grupy okrętów była okazją do spotkania jej przedstawicieli z wyższą kadra dowódczą polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni, a także lokalnymi władzami miejskimi. W gronie pięciu fregat, które zacumowały w Porcie Gdynia i Porcie Wojennym Gdynia, jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.

Wizyta zespołu złożonego z fregat ma charakter roboczy i potrwa do 30 maja. W jej trakcie jednostki mają uzupełnić zapasy, a załogi wypocząć. Dziś, 29 maja, dowódca Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1) kadm. Thorsten Max, wraz z innymi przedstawicielami grupy, złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego. Spotkał się z z dowodzącym nim wiceadm. Krzysztofem Jaworskim i członkami kadry jednostki, którzy przedstawili gościom jej historię, strukturę oraz wykonywane zadania.


Fot. Służby Prasowe COM-DKM

To nie było jedyne wydarzenie tego typu. W dniu przybycia okrętów do Gdyni, 26 maja br., dowódca Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1) kadm. Thorsten Max, wraz z członkami swojego sztabu, złożył wizytę w dowództwie 3. Flotylli Okrętów, znajdującym się w Porcie Wojennym Gdynia. Delegacja spotkała się z zastępcą dowódcy 3. FO, kadm. Przemysławem Karasiem, a także zapoznała się z działalnością i strukturą największego związku taktycznego morskiego rodzaju sił zbrojnych w Polsce. Oficerowie międzynarodowego zespołu okrętów odwiedzili również wystawę znajdującą się w Sali Tradycji 3. FO, gdzie przedstawiono im historię jednostki oraz polskich sił morskich.

Fot. Służby Prasowe 3. FO

Tego samego dnia przedstawiciele zespołu NATO zawitali do gdyńskiego magistratu i spotkali się z wiceprezydent Katarzyną Gruszecką-Spychałą. Obie strony rozmawiały na temat działalności miasta, zadaniach SNMG-1, a także bieżącej sytuacji politycznej, w tym odnośnie trwającego konfliktu na Ukrainie.  Ponadto na pokładzie fregaty HNLMS Van Amstel odbyło się spotkanie okolicznościowe, w którym wzięli udział członkowie kadry oficerskiej oraz przedstawiciele władz miejskich.

Do zadań SNMG-1 należy dbanie bezpieczeństwo szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym, Morzu Norweskim, Morzu Śródziemnym oraz we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego. Do obowiązków całego zespołu należy monitorowanie ważnych, strategicznych szlaków żeglugowych, celem zapewnienia swobodnego przepływu surowców do krajów europejskich. Prowadzi także ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i w ramach Partnerstwa dla Pokoju.

Obecnie w skład międzynarodowego zespołu okrętów należą fregaty: niemiecka FGS Mecklenburg-Vorpommern (okręt flagowy zespołu), portugalska NRP Bartolomeu Dias, niderlandzka fregata rakietowa HNLMS Van Amstel, polska fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko i hiszpańska fregata rakietowa ESPS Alvaro De Bazan.

Dziękujemy za wysłane grafiki.