• <
Baltexpo2023_duży

Kolejna wizyta sojuszniczego okrętu. FS Sagittaire w Porcie Gdynia

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kolejna wizyta sojuszniczego okrętu. FS Sagittaire w Porcie Gdynia

Partnerzy portalu

Marine nationale

W związku ze zbliżającym się międzynarodowym ćwiczeniem Baltops, do Gdyni wszedł 27 maja br. niszczyciel min należący do Marynarki Wojennej Francji (Marine nationale). To już trzecia w przeciągu ostatnich dwóch tygodni wizyta jednostki należącej do państwa NATO.

Pobyt w gdyńskim porcie miał charakter roboczy, pozwalając marynarzom odpocząć oraz uzupełnić zapasy. W trakcie wizyty dowódca okrętu spotkał się z kadrą dowódczą 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z stojącym na jej czele kmdr. por. Michałem Dziuganem, a także przedstawicielami 3. Flotylli Okrętów. Wizyta była okazją do zapoznania się z działalnością sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej, jej wyposażeniem w postaci m.in. nowoczesnych niszczycieli min proj. 258, a także wymiany doświadczeń i marynarskich wspominek.

FS Sagittiare (M650) to niszczyciel min typu Tripatile, który wprowadzono do służby w 1996 roku. Pochodzi z licznej serii okrętów przeciwminowych, liczącej 38 jednostek, służącej pod banderami Francji, a także Belgii, Bułgarii, Holandii, Indonezji, Łotwy i Pakistanu. Co ciekawe, jest drugą jednostką tego typu noszącą tę samą nazwę i oznaczenie, gdyż pierwsza została sprzedana w 1992 roku do Pakistanu, gdzie pełni wciąż służbę jako Munsif (M 166).

Okręt ma 51,50 metrów długości i 615 ton wyporności. Załoga liczy 46 oficerów i marynarzy. Osiąga prędkość 15 węzłów. Napęd stanowi silnik wysokoprężny Werkspoor-Wärtsilä ARUB 215 V 12. Jego uzbrojenie stanowi karabin maszynowy AA 20 mm F2, dwa karabiny maszynowe 12,7 mm, dwa karabiny maszynowe 7,62 mm. W swoim wyposażeniu posiada sonar DUBM-21E, radar nawigacyjny Racal-Decca DRBN-38, system radiowo-nawigacyjny Syledis oraz system komunikacji satelitarnej Inmarsat mini M. Posiada także zdalnie sterowane pojazdy podwodne przeznaczone do neutralizacji niebezpiecznych obiektów znalezionych. W jego wyposażeniu znajduje się m.in. SAAB Bofors Double Eagle Mk 2, używany także przez polską Marynarkę Wojenną na niszczycielach min typu Kormoran 2.

Dziękujemy za wysłane grafiki.