• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Włoska wizyta w dowództwie 3. FO

26.05.2023 10:54 Źródło: Służby Prasowe 3. FO

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 3. FO

Dowódca niszczyciela rakietowego ITS Caio Duilio spotkał się z kadrą 3. Flotylli Okrętów, w tym stojącym na jej czele kmdr. Andrzejem Ogrodnikiem. To kolejne tego typu wydarzenie, w ramach którego oficerowie Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) zapoznają się z strukturami morskiego rodzaju sił zbrojnych w Polsce.

Podczas spotkania zostały omówione kwestie związane z wykonywanymi przez sojuszniczy okręt zadaniami, a także obecną działalność największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej. Dowódca okrętu kmdr Davide Da Pozzo zapoznał się również z wystawą znajdującą się w Sali Pamięci 3. FO.

Podobną wizytę kadra dowódcza włoskiego niszczyciela rakietowego złożyła w Centrum Operacji Morskich - Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Spotkała się wtedy z jego dowódcą, wiceadm. Krzysztofem Jaworskim, zapoznając się także z działalności jednostki i omawiając także kwestie współpracy.

Wczoraj Caio Duilio wyruszył w morze celem wykonywania zadań statutowych, wynikających z podpisanej umowy między ministrami obrony narodowej Polski i Włoch. Przez pół roku ma realizować misję ochrony polskiego wybrzeża i jest to pierwszy raz w XXI-wiecznej historii Polski, że w tym celu jako kontyngent zaangażowano sojuszniczy okręt. W jej trakcie wzmocni także ochronę polskiej infrastruktury krytycznej, w tym portów, terminali naftowych i gazowych, kabli energetycznych oraz gazociągu Baltic Pipe. Do Portu Wojennego Gdynia niszczyciel wszedł w ubiegłą sobotę, 20 maja.

Obecność włoskiego okrętu, a wraz z nim blisko 230 marynarzy, to także wyzwanie dla Komendy Portu Wojennego Gdynia, odpowiedzialnej za logistykę w 3. FO. Wiąże się to z zapewnieniem zaopatrzenia i spełnienia potrzeb sojuszniczej jednostki. Fakt, że będzie spędzała czas cumując w porcie wojennym pozwoli także na rozwój współpracy sojuszniczej i wymianę doświadczeń między polskimi a włoskimi marynarzami.

Marina Militare

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.