• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Odwiedziny włoskiej delegacji z niszczyciela Caio Duilio w COM-DKM

23.05.2023 14:39 Źródło: COM-DKM
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Odwiedziny włoskiej delegacji z niszczyciela Caio Duilio w COM-DKM

Partnerzy portalu

COM-DKM

Przedstawiciele kadry oficerskiej z niszczyciela rakietowego Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) ITS Caio Duilio spotkała się z dowódcą COM-DKM wiceadm. Krzysztofem Jaworskim. Była to okazja do wymiany doświadczeń, zapoznania się z działalnością polskiej jednostki i omówienia przyszłej współpracy.

W spotkaniu wzięli udział m.in. dowódca włoskiego okrętu kmdr Davide Da Pozzo oraz zastępca dowódcy COM-DKM kadm. Wojciech Sowa.

ITS Caio Duilio to włoski niszczyciel rakietowy przeznaczony do prowadzenia działań przeciwlotniczych (Anti-Aircraft Warfare, AAW), posiadającym także uzbrojenie przeciwrakietowe. Na podstawie umowy zawartej między szefami MON Polski i Włoch okręt został wysłany na polskie wybrzeże celem wsparcia jego obrony przeciwlotniczej. Jego misja ma potrwać pół roku i w jej trakcie wzmocni także ochronę polskiej infrastruktury krytycznej, w tym portów, terminali naftowych i gazowych, kabli energetycznych oraz gazociągu Baltic Pipe. To historyczny moment, gdy pierwszy raz od wstąpienia Polski do NATO do służby na polskim akwenie został przypisany kontyngent morski wyposażony w okręt. Oprócz prowadzenia rutynowych działań Caio Duilio będzie zgrywał gotowość bojową wraz z polskimi okrętami, a także uczestniczył w wspólnych ćwiczeniach i przedsięwzięciach morskich. To także wyzwanie logistyczne, gdyż służbę na nim pełni 230 oficerów, marynarzy i innego personelu pokładowego. Okręt stacjonuje obecnie w Porcie Wojennym Gdynia, wraz z polskimi okrętami, a w niedługim czasie wyjdzie w morze wykonując zadania statutowe.

W trakcie swojego pobytu w Polsce włoska delegacja ma odwiedzić także m.in. dowództwo 3. Flotylli Okrętów, gdzie spotka się z jej dowódcą kmdr Andrzejem Ogrodnikiem, a także magistraty urzędów miejskich Gdyni i Gdańska.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.