• <
Baltexpo2023_duży

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Partnerzy portalu

wodowanie
Fot. GospodarkaMorska.pl

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.

Choć wciąż trwają prace przy aktualnych zleceniach, to najpewniej do końca czerwca potrwają przenosiny siedziby Karstensen Shipyard Poland Sp. z o.o. z Gdyni do Gdańska. Było przedsięwzięcie rozłożone w czasie i wymagające, gdyż oprócz procedowania zmieniania lokalizacji, stocznia była zobowiązana do terminowych prac nad budowanymi jednostkami. W styczniu br., jeszcze na gdyńskim terenie, zwodowała trawler pelagiczny Christina S, powstający na zlecenie firmy Christina S Fishing z Fraserburgh w Szkocji. Statek został miesiąc później odholowany do duńskiej stoczni w Skagen, gdzie trwa jego wykańczanie. Przekazanie jednostki zamawiającemu jest zaplanowane na lipiec tego roku.


Obecnie powstający statek rybacki, Polarbris, ma 43,5 metry długości, 11,5 metra szerokości i tonażu 900 GT. Osiąga prędkość do 13 węzłów, a załoga domyślnie ma liczyć 12 osób. W swoim wyposażeniu posiada wyciągarki elektryczne Evotec, dźwigi SeaQuest, zamrażarkę Teknotherm 300 kW oraz system wentylacji C-Flow. Posiada zbiorniki na paliwo 250 m3, na wodę słodką 20 m3 oraz RSW do przewozu ryb, posiadające 450 m3 przestrzeni. Certyfikacją jednostki zajmowało się norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV. Z racji na przyszły obszar działań w postaci trudnych, morskich akwenów Morza Norweskiego i nie tylko, trawler posiada klasę lodową.

Fot. GospodarkaMorska.pl

Za projekt jednostki odpowiadało biuro projektowe Karstensens Skibsværft A/S, zaś zamawiającym jest norweska firma Polarbris AS, Kjell-Gunnar Hoddevik & co. Statek ma zostać przekazany zamawiającemu w sierpniu, a potem macierzystym będzie miasto Ålesund, położone na zachodnim wybrzeżu Norwegii, u ujścia kilku fiordów do Morza Norweskiego.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.