• <

Wynik wyszukiwania - "SNMG-1" - Wiadomości

Duży, amerykański okręt cumuje w Porcie Gdynia. USS New York z krótką wizytą

Do gdyńskiego portu wszedł okręt desantowy-dok, USS New York (LPD-21). Krótka wizyta wiąże się z trwającymi na Morzu Bałtyckim największymi ćwiczeniami morskimi pk. "Baltops 24". Amerykański okręt jest kolejną, sojuszniczą jednostką, która pojawiła się na polskich wodach.
18.06.2024

Kosiniak-Kamysz: Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w piątek w siedzibie NATO w Brukseli, że rośnie rola Polski, jeśli chodzi o wzmocnienie dowództwa Sojuszu w Europie. Poinformował, że m.in. Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku.
14.06.2024

Marynarze oddali hołd weteranom oraz uczestnikom misji poza granicami kraju

Z okazji Dnia Weterana poza Granicami Państwa w Gdyni odbyły się uroczystości, w trakcie których uczczono pamięć o żołnierzach, funkcjonariuszach i pracownikach, którzy brali udział w misjach zagranicznych i działali na rzecz interesów państwa oraz międzynarodowych działań na rzecz pokoju. Do działań poza granicami kraju regularnie w ostatnim czasie były wysyłane okręty polskiej Marynarki Wojennej.
31.05.2024

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).
30.04.2024

Wizyta zespołu okrętów NATO w Szwecji. Nowy członek sojuszu wzmacnia jego zdolności obronne

Od czasu, gdy Szwecja oficjalnie przystąpiła do NATO 7 marca tego roku, okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) i Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) odbyły pierwsze wizyty w porcie w Sztokholmie, cementujące relacje z nowym państwem członkowskim. Wizyty są okazją do wymiany doświadczeń między kadrą morską Szwecji i pozostałych krajów. Najnowszym gościem na szwedzkich wodach był niemiecki okręt FGS Donau, będący jednostką flagową SNMCMG-1.
12.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

W Gdyni swój postój miała francuska fregata FS Aquitaine

Od 13 do 15 marca w Porcie Wojennym Gdynia cumowała francuska fregata przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, FS Aquitaine (D650). Była to okazja do uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi okrętu biorącego udział w największych ćwiczeniach NATO od czasu Zimnej Wojny, pk. "Steadfast Defender-24".
15.03.2024

"Joint Warrior" - morski aspekt "Steadfast Defender 2024" pokazuje możliwości sił NATO

U północnych wybrzeży Norwegii rozpoczęły się 24 lutego ćwiczenia Royal Navy pk. "Joint Warrior 23-1" będące częścią serii największych od lat ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender 2024", największego tego typu przedsięwzięcia NATO od zakończenia Zimnej Wojny.
29.02.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

Wizyta niemieckiej fregaty FGS Mecklenburg-Vorpommern w Porcie Gdynia

W związku z trwającymi na Bałtyku ćwiczeniami sił okrętowych NATO mają miejsce regularne wejścia jednostek należących do państw wchodzących w skład sojuszu. Dziś do gdyńskiego portu wszedł okręt wchodzący w skład Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Aktualnie znajduje się przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego do Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. Także bierze udział w sojuszniczych ćwiczeniach pk. Joint Warrior.
10.11.2023

Ukraińskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu pk. "Joint Warrior" na Morzu Północnym

Pod holenderskim dowództwem znajdują się dwa okręty przeciwminowe, należące do Sił Morskich Ukrainy. Biorą udział w trwających dwa tygodnie ćwiczeniach, mając możliwość współdziałania z państwami NATO oraz partnerskimi.
02.11.2023

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.
16.10.2023

USS Roosevelt znowu w gdyńskim porcie

Do Portu Gdynia drugi raz w tym miesiącu wszedł amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Roosevelt (DDG 80). Krótki postój, jaki miał miejsce 12 sierpnia br., służył zatankowaniu oraz uzupełnieniu zapasów na okręcie, po czym ten znowu wyszedł w morze, wykonywać zadania w ramach NATO.
13.08.2023

Pierwsza wizyta włoskiej fregaty Antonio Marceglia w Świnoujściu

Do Portu Świnoujście wszedł okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Jest on drugim, po niszczycielu rakietowym Caio Duilio, który prowadzi działania w związku z półroczną misją wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża.
04.08.2023

Wizyta polskich dowódców na lotniskowcu USS Gerald R. Ford

Na zaproszenie ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski i szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78). Wizyta odbyła się 17 lipca br. na Morzu Adriatyckim w ramach „Dnia Dostojnych Gości”, w trakcie której uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć zdolności operacyjne tego okrętu podczas misji na Morzu Śródziemnym.
20.07.2023

NATO rozmieszcza okręty na Morzu Bałtyckim podczas szczytu sojuszu w Wilnie

Wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO 1 (SNMG-1) jednostki zapewniają bezpieczeństwo od strony morza podczas trwającego w stolicy Litwy szczytu państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
11.07.2023

Polskie okręty wyruszają na półroczną misję w zespole "Tarczy Przeciwminowej" NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia pożegnania trzech okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i służących na nich marynarzy, wyruszających na półroczną misję jako część Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1). To już drugie tego typu wydarzenie w polskiej Marynarce Wojennej w tym roku.
10.07.2023

Rankiem do Portu Gdynia weszła niemiecka fregata FGS Bayern

Kolejny raz do polskiego portu wszedł okręt państwa należącego do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Tym razem jest to jednostka należąca do Deutsche Marine, która już parokrotnie pojawiała się w Gdyni.
07.07.2023

Koniec półrocznej misji. Kościuszko wraca do domu [GALERIA]

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). 29 czerwca okręt wrócił do Portu Wojennego Gdynia, gdzie czekał na niego komitet powitalny.
29.06.2023

ORP Kościuszko powróci w czwartek do gdyńskiego portu

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko w czwartek powróci do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka kończy swoją półroczną misję w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1.
29.06.2023

Kościuszko powraca do kraju po półrocznej misji

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wykonywała zadania w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). W czwartek powróci do macierzystej jednostki, Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów, stacjonującego w Porcie Wojennym Gdynia.
27.06.2023

Pokaz możliwości polskich okrętów podczas ćwiczenia Baltops-23

Od 5 do 16 czerwca trwa główna faza największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim pk. Baltops. W jego trakcie okręty, a także siły powietrzne i lądowe z 20 państw biorą udział w szeregu scenariuszy, co ma służyć polepszaniu działania w wielonarodowym zespole oraz polepszać zdolności do reagowania na współczesne zagrożenia i wyzwania.
13.06.2023

Rozpoczęło się ćwiczenie morskie Baltops-23

Dziś zaczęło się cykliczne, największe ćwiczenie morskie na Bałtyku, pk. Baltops. Blisko 20 państw, w tym 19 należących do NATO będzie do 16 czerwca wykonywać zadania w ramach szeregu scenariuszy, wzmacniając swoje zdolności operacyjne i współpracę w ramach dużego zgrupowania taktycznego.
05.06.2023

Francuski i włoski okręt cumują w Świnoujściu

Do Portu Wojennego Świnoujście weszły, 31 maja, włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio oraz francuski zbiornikowiec FS Somme. Robocza wizyta była okazją do odpoczynku marynarzy i uzupełnienia zapasów, a także spotkania z kadrą dowódczą polskiej Marynarki Wojennej.
03.06.2023

Niszczyciel rakietowy Caio Duilio wejdzie do Portu Świnoujście

Po niemal tygodniowym pobycie w morzu, wykonując zadania statutowe, ponownie do polskiego portu wejdzie włoski okręt, który dwa tygodnie temu przybył na polskie wody terytorialne, aby wspierać ochronę polskiego wybrzeża i zwalczać zagrożenia z powietrza.
30.05.2023

Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej

Obecność międzynarodowej grupy okrętów była okazją do spotkania jej przedstawicieli z wyższą kadra dowódczą polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni, a także lokalnymi władzami miejskimi. W gronie pięciu fregat, które zacumowały w Porcie Gdynia i Porcie Wojennym Gdynia, jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
29.05.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Przy wejściu do Portu Gdynia zaroiło się od okrętów. Od godzin porannych do niego oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne jednostki znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata

W godzinach porannych do Portu Gdynia oraz Portu Wojennego Gdynia wejdzie pięć okrętów Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Będzie to jak dotąd największa wizyta międzynarodowej grupy jednostek morskich w tym roku. To także powrót niewidzianego od stycznia ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
25.05.2023

Polska fregata w składzie eskorty atomowego lotniskowca US Navy

Odwiedzający w ostatnim czasie Norwegię lotniskowiec USS Gerald R. Ford wziął udział w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem okrętów NATO, a także znajdował się pod jego stałą eskortą. W tym silnym zgrupowaniu morskim znalazła się fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. jest członkiem Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).
24.05.2023

Prężenie muskułów na dalekiej Północny. Demonstracja siły flot NATO i Rosji

W odpowiedzi na manewry z udziałem sił morskich NATO pk. Formidable Shield 23, Federacja Rosyjska postanowiła zorganizować własne ćwiczenia na akwenie zlokalizowanym na dalekiej Północny. Ten pokaz siły ma służyć jako "przestroga" dla sił międzynarodowych, jednocześnie wpisując się w niesłabnący ciąg napięć spowodowany trwającą od 24 lutego ubr. rosyjską agresją na Ukrainę. W międzyczasie państwa NATO i zaprzyjaźnione prowadzą własne ćwiczenia morskie.
23.05.2023

Niesłabnący potencjał fregat. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na Dynamic Mongoose-23

Polska fregata rakietowa wzięła udział w międzynarodowym ćwiczeniu na Morzu Północnym pk. Dynamic Mongoose-23. Od początku maja działała w trudnych warunkach na morzu, pokazując przygotowanie załogi do prowadzenia skomplikowanych i wymagających operacjach w ramach NATO. Na co dzień służąca w 3. Flotylli Okrętów i stacjonująca w Porcie Wojennym Gdynia potwierdza obecność i znaczenie polskiej Marynarki Wojennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i nie tylko.
16.05.2023

Pokaz możliwości. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na międzynarodowych ćwiczeniach w pobliżu Islandii

Jedenaście państw NATO bierze udział międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 2023, będących zakrojonym na szeroką skalę sprawdzianem zdolności sił morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych na północnym Atlantyku w dniach od 24 kwietnia do 5 maja. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Islandia. Wśród zaangażowanych w to wydarzenie okrętów jest polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1.
29.04.2023

Koniec odysei ORP Lublin? Okręt rozpoczyna próby zdawczo-odbiorcze

Kończy się jeden z najdłuższych remontów okrętu w polskiej Marynarce Wojennej. Okręt transportowo-minowy proj. 767 ORP Lublin znajdował w się w stoczni od 2017 roku i potencjalnie niedługo wróci do służby.
30.03.2023

Kościuszko w gronie wojowników [GALERIA]

Żegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków, członkowie załogi fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuścili Port Wojenny Gdynia, aby dołączyć do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. W służbie za granicą okręt spędzi blisko pół roku.
04.01.2023

Marynarze NATO z wizytą w gdyńskim magistracie

Dowódcy okrętów, które w piątek przypłynęły do Gdyni, spotkali się z władzami miasta; rozmowy z przedstawicielami Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – SNMG-1 dotyczyły m.in. bieżącej sytuacji i planów związanych z pobytem marynarzy w Polsce. Podziękowano również za wsparcie jakiego NATO udziela Polsce.
04.12.2022

Fregaty NATO wejdą do Gdyni

Już jutro, tj. w piątek 2 grudnia, do Gdyni mają zawinąć dwa imponujące okręty!
01.12.2022

Okrętowa Grupa Zadaniowa w natarciu

Przez cały ostatni tydzień okręty wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów ćwiczyły różne morskie scenariusze. Swoje zadania wykonywały także wespół z jednostkami państw sojuszniczych służącymi w zespole sił reagowania NATO.
21.11.2022

Amerykański okręt cumuje przy gdyńskim nabrzeżu

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely cumuje w gdyńskim porcie. Jak dowiedziała się PAP, jednostka uzupełnia zapasy.
06.05.2022

Polskie okręty ćwiczyły na Bałtyku

W ramach manewrów „Passex” na Morzu Bałtyckim wraz z holenderskim okrętem desantowym HNLMS Rotterdam ćwiczyły załogi fregaty ORP Gen. K. Pułaski oraz korwety patrolowej ORP Ślązak.
29.01.2022

Passex sojuszników na Bałtyku [foto]

Na Bałtyku zakończyło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli, wspierane przez Siły Powietrzne odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
19.03.2021

Kanadyjska fregata rakietowa HMCS w gdyńskim porcie

W piątek, 5 marca, do gdyńskiego portu weszły okręty Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Wizyta Sojuszniczego Zespołu ma charakter roboczy.
06.03.2021

Ćwiczenia PASSEX na Bałtyku

Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
08.05.2020

Dowódca 8.FOW mianowany na kontradmirała

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski.
16.08.2019

Okręty Sił Odpowiedzi NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Bałtyku (foto)

Główne zadania jakie wykonywać będą szkolące się jednostki polegają na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
26.04.2019

Ćwiczenia NATO i gdyńskiej Flotylli na poligonach morskich Morza Bałtyckiego

Okręty Sił Odpowiedzi NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli rozpoczęły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego. Główne zadania jakie wykonywać będą szkolące się jednostki polegają na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
24.04.2019

Sześć okrętów NATO zawinęło do Gdyni. Cztery można zwiedzać (foto)

Sześć okrętów NATO w Porcie Gdynia. Jednostki Stałego Zespołu Sił Morskich NATO-SNMG1 zawinęły tam w piątek rano. Oprócz polskiej fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, są to okręty z Hiszpanii, Niemiec, Turcji, USA i z Wielkiej Brytanii. Wizyta ma charakter roboczy, a marynarze pozostaną w Gdyni przez całe Święta Wielkanocne. Część jednostek jest dostępna dla zwiedzających.
19.04.2019

Okręty NATO w Gdyni zostaną udostępnione do zwiedzania

W piątek, 19 kwietnia, w godzinach rannych, do gdyńskiego portu wejdzie 6 okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Wśród okrętów będzie polska fregata ORP Gen. K. Pułaski.
18.04.2019

Sześć okrętów NATO wpłynie w piątek do Gdyni

Sześć okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO-SNMG1 wpłynie w piątek do portu w Gdyni. Oprócz polskiej fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski będą to jednostki z Hiszpanii, Niemiec, Turcji, USA i z Wielkiej Brytanii. Wizyta ma charakter roboczy.
16.04.2019

ORP Gen. K. Pułaski w Plymouth

Polska fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski kontynuuje działania w ramach Stałego Zespołu Morskiego NATO (SNMG-1). Ostatnie dni polscy marynarze spędzili w angielskim porcie Plymouth, gdzie przygotowywali się do jednego z największych ćwiczeń morskich pod kryptonimem „Joint Warrior 2019”.
22.03.2019

Okrętowa Grupa Zadaniowa w akcji

W poniedziałek, 4 marca, w ramach OGZ okręty 3. Flotylli Okrętów rozpoczęły pierwsze w tym roku manewry na Bałtyku. To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
07.03.2019

Fregata ORP Gen. K. Pułaski już w Siłach Odpowiedzi NATO

Po dziesięciu latach, fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wraca do Sił Odpowiedzi NATO. Wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) na początku lutego dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Jednostka opuściła dziś macierzysty port w Gdyni. Polscy marynarze i lotnicy morscy do kraju wrócą w czerwcu. Na czas trwania misji powołany został Polski Kontyngent Wojskowy (PKW Pułaski 2019).
29.01.2019

Fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski po 11 latach dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1

Fregata rakietowa ORP "Gen. Kazimierz Pułaski" wypłynie we wtorek z portu wojennego w Gdyni, aby po raz trzeci po 11 latach dołączyć do elitarnego Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. Służba polskiej jednostki będzie trwać do czerwca.
27.01.2019

Pułaski w 2019 r. wzmocni Siły Odpowiedzi NATO

Po ponad dziesięciu latach przerwy wraca do Sił Odpowiedzi NATO. Od nowego roku ORP „Generał Kazimierz Pułaski” pozostanie w pełnej gotowości, aby w lutym dołączy do stałego zespołu okrętów operujących na Morzu Północnym. My tymczasem odwiedziliśmy stacjonujący w Gdyni okręt z kamerą i sprawdziliśmy, czym dysponuje najpotężniejsza polska fregata rakieto
02.01.2019

Przekazanie obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W piątek, 9 listopada, w świnoujskim Porcie Wojennym odbędzie się ceremonia przekazania obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Komandor Piotr Nieć przejmie obowiązki dowódcy 8.FOW od kontradmirała Krzysztof Zdonka.
07.11.2018

Pożegnanie dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych

W poniedziałek, 5 listopada, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
06.11.2018

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych

W poniedziałek, 8 października, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy Gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
08.10.2018

ORP Pułaski: Rakiety w celu

Po raz kolejny marynarze 3. Flotylli Okrętów udowodnili swój profesjonalizm. Załoga fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski pełnym sukcesem zakończyła strzelanie rakietowe do celów powietrznych z faktycznym wykorzystaniem uzbrojenia - rakiet SM-1.
31.08.2018

Duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare w Gdyni

Do Gdyni weszła jednostka flagowa Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG 1 (Standing NATO Maritime Group One). Duński okręt dowodzenia HDMS Esbern Snare zacumował w piątek w Porcie Wojennym Gdynia. Wizyta ma charakter roboczy.
24.08.2018

18 lat pod biało-czerwoną banderą

Brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, operował w Siłach Odpowiedzi NATO, funkcjonował jako Polski Kontyngent Wojskowy. Na morzu spędził 949 dni przebywając ponad 149 tysięcy mil morskich.
15.03.2018

Manewry wojskowe Passex na Bałtyku

Do piątku potrwają na Bałtyku manewry Passex z udziałem Marynarki Wojennej. Załogi okrętów wraz z lotnictwem morskim ćwiczą poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, obronę przed atakami z powietrza, niszczenie celów nawodnych, akcje embarga i kontroli żeglugi.
25.01.2018

Ćwiczenie PASSEX na Bałtyku

5 września na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Okręty z Norwegii, Portugalii, Kanady, Niemiec, Holandii oraz Polski, wspierane przez lotnictwo morskie prowadzą operację osłony strategicznego transportu morskiego.
05.09.2017

Kolejny okręt NATO zawinie do Gdyni

Planet po raz pierwszy w Gdyni. Niemiecki okręt zacumuje przy Nabrzeżu Francuskim 16 września. To najbardziej zaawansowana jednostka badawcza NATO.
04.09.2017

Cztery okręty NATO wpłynęły do Gdyni

Z wizytą roboczą zacumowały w sobotę przy nabrzeżu francuskim Portu Handlowego w Gdyni cztery okręty Stałych Sił Morskich NATO-SNMG1. Okręty wyjdą w morze we wtorek.
02.09.2017

Siły odpowiedzi NATO w Gdyni

W sobotę, 2 września, do Gdyni wejdzie zespół 4 okrętów Stałych Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Okręty Sojuszu zacumują przy nabrzeżu francuskim Portu Handlowego w Gdyni. Wizyta ma charakter roboczy.
31.08.2017

ORP Gen. Kościuszko powrócił z arktycznych manewrów

We współpracy z lotnictwem morskim, w tym śmigłowcem pokładowym fregaty rakietowej OHP ORP Gen. T. Kościuszko, okręty uczestniczące w tegorocznym międzynarodowym ćwiczeniu Task Group-17 (TG-17) doskonaliły elementy defensywnej operacji morskiej.
20.02.2017

Arktyczne manewry zakończone

ORP Gen. T. Kościuszko zakończył udział w arktycznych manewrach TG-17. W poniedziałek, 20 lutego, o godz. 10:00 fregata rakietowa wejdzie do macierzystego portu w Gdyni.
14.02.2017

Arktyczne wyzwanie ORP Gen. T. Kościuszko

Arktyczne warunki, walka z okrętami nawodnymi i podwodnymi oraz odpieranie ataków szybkich łodzi. To nie wszystko co czeka załogę fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko na północnych wodach przy kole podbiegunowym podczas ćwiczenia TG-17.
26.01.2017

Zmiany kadrowe w dOB

13 stycznia w Porcie Wojennym w Gdyni odbyło się uroczyste pożegnanie zastępcy dowódcy - szefa Sztabu Dywizjonu Okrętów Bojowych komandora porucznika Piotra Nieć.
13.01.2017

Rosja zaprzecza, jakoby planowała zawinięcie jej lotniskowca do Ceuty

Moskwa zdementowała w środę "spekulacje zagranicznych mediów", jakoby planowano zawinięcie lotniskowca Admirał Kuzniecow do hiszpańskiej Ceuty w celu uzupełnienia paliwa. Tymczasem wg hiszpańskiego MSZ Rosja wycofała wniosek o zawinięcie tego okrętu do Ceuty.
26.10.2016

Port Gdynia gości okręty NATO. Można je zwiedzać

Przy Nabrzeżu Francuskim cumują trzy fregaty NATO: hiszpańska ESPS Mendez Nunez, portugalska NRP Alvares Cabral oraz niemiecka FGS Ludwigshafen. Wizyta robocza jednostek NATO związana jest manewrami wojskowymi prowadzonymi na Morzu Bałtyckim.
16.09.2016

Okręty NATO wejdą do Gdyni. Będzie można je zwiedzać

W piątek 16 września z wizytą roboczą wejdą do Gdyni trzy fregaty Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG-1: hiszpańska ESPS Mendez Nunez, portugalska NRP Alvares Cabral oraz niemiecka FGS Ludwigshafen. Jednostki będą udostępnione do zwiedzania.
14.09.2016

ORP Generał Kazimierz Pułaski obchodził swoje 13 urodziny

Operował w Siłach Odpowiedzi NATO, brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, w kilkudziesięciu międzynarodowych ćwiczeniach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Partnerstwa dla Pokoju – to najważniejsze wydarzenia opisujące działania fregaty rakietowej ORP „Gen. K. PUŁASKI” pod biało-czerwoną banderą.
18.03.2013

Marcin Gortat na okrętach w Gdyni

W środę, 1 sierpnia, Marcin Gortat odwiedzi Port Wojenny w Gdyni. W trakcie wizyty pozna specyfikę służby w Marynarce Wojennej oraz spotka się z załogami okrętów podwodnych i fregat rakietowych.
31.07.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.