• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

16.10.2023 13:42 Źródło: 3. FO, NATO
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 3. FO

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.

Realizowane w październiku przedsięwzięcie morskie jest okazją do sprawdzenia załogi jak i samego okrętu w wielonarodowym zespole. W jego trakcie sojusznicze siły sprawdzają się w ramach prowadzenia manewrów morskich, a także działań obronnych, w tym zwalczania zagrożeń powietrznych (Anti-Aircraft Warfare), nawodnych (Anti-Surface Warfare, ASuW) oraz podwodnych (Anti-Submarine Warfare).

Tak dalekie wyjście w morze to kolejne takie przedsięwzięcie z udziałem polskiej fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry. Druga, ORP Gen. Tadeusz Kościuszko od stycznia do czerwca wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1), wykonując zadania w międzynarodowym zespole i działając na wielu akwenach, także na Morzu Północnym.

Ćwiczenie Joint Warrior jest cyklicznym wydarzeniem szkoleniowym, w którym uczestniczą Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF), formacje, jednostki i ich sztaby z państw NATO i krajów partnerskich. Celem jest zapewnienie złożonego środowiska, w którym uczestnicy mogą wspólnie trenować, doskonaląc taktykę i umiejętności w ramach przygotowań do rozmieszczenia jako Okrętowa Grupa Zadaniowa oraz w celu zapewnienia maksymalnej gotowości w obliczu wszelkich przyszłych zagrożeń.

Ćwiczenie jest od lat prowadzone przez Królewską Marynarkę Wojenną Wielkiej Brytanii. Odbywa się wiosną i jesienią każdego roku przez okres dwóch tygodni. Zwykle terenem działań są wybrzeża północno-zachodniej Szkocji, ale z racji na sprawdzanie się w coraz to bardziej różnorodnym środowisku wprowadza się elastyczne zmiany pod względem lokalizacji, aby przeprowadzić szkolenie gotowości w każdej sytuacji oraz warunkach. Do Royal Navy i Royal Air Force dołączają siły państw NATO JEF i krajów partnerskich.Ćwiczenie nie tylko pozwala uczestniczącym jednostkom ćwiczyć działanie na podprogowych i konfliktowych poziomach działań wojennych. Pomaga również zachęcać do szerszego zaangażowania i większej interoperacyjności.

Scenariusz każdego ćwiczenia Joint Warrior ma odzwierciedlać współczesne napięcia polityczne i symulować potencjalne kryzysy, które mogą z nich wyniknąć. Obejmuje on ataki powietrzne, operacje amfibijne, zagrożenia "szarej strefy" i ćwiczenia z prowadzenia ostrzału.

ORP Gen. Kazimierz Pułaski ma 135,6 metra długości i pełną wyporność wynoszącą do 3950 ton. Załoga liczy do 215 oficerów i marynarzy. Osiąga prędkość do 29 węzłów. Napęd stanowią dwie turbiny gazowe General Electric LM2500 zapewniające moc wyjściową ok. 30 000 kW, a także dwa wysuwane pędniki elektryczne ABB o mocy łącznej prawie 530 kW.  System napędowo-energetyczny jednostki jest uzupełniany przez cztery generatory elektryczne Diesla o mocy 1000 kW każdy. Okręt posiada także dwa równoległe hangary, w których mogą bazować dwa śmigłowce śmigłowce SH-2G Super Seasprite. W wyposażeniu fregaty znajdują się także radar dalekiego zasięgu AN/SPS-49, radar dozoru nawodnego AN/SPS-55, radary nawigacyjne E252 oraz E342, sonar podkadłubowy AN/SQS-56 oraz sonar holowany AN/SQR-19,  system kierowania ogniem Mk 92, system walki elektronicznej SLQ-32, system walki podwodnej AN/SQQ-89, systemy AIS, GPS oraz łączności satelitarnej i radiowej, a także holowana pułapka przeciwtorpedowa SLQ-25 Nixie. Uzbrojenie stanowią armata uniwersalna 76mm Mk 75, zestaw CIWS Phalanx 20 mm Block 15 Mod 0, wyrzutnia pocisków rakietowych Mk 13 do czterech pocisków RGM-84 Harpoon i 36 pocisków plot RIM-66E SM-1MR, a także wyrzutnie torpedowe III Mk 32 kalibru 324 mm.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.